کاربر گرامی ورود شما را به انجمن خیر مقدم عرض میکنیم. جهت استفاده از تمامی امکانات سایت باید عضو شوید. جهت عضویت اینجا را کلیک کنید.

»» صراط مستقیمی جز علی علیه السلام نیست ««
امروز يکشنبه 30 شهریور 1399 01:18

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت تنظیم شده است

ارسال مبحث جديد پاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
نويسنده محتواي پيام
پستارسال شده در: چهارشنبه 25 خرداد 1390 21:06 
New Member
New Member
آفلاين

تاريخ عضويت: يکشنبه 22 خرداد 1390 20:32
تشکر کرده اید: 2 مرتبه
سلام امشب ( 25 خرداد) ماه گرفتگی هست

----------------------------------------------------------------------

کیفیت نماز آیات و شرایط وجوب آن را بیان فرمایید

نماز آیات دو رکعت است که هر رکعت پنج رکوع دارد و به سه طریق خوانده می‏شود:
1- بعد از نیت تکبیر بگوید و یک حمد و یک سوره تمام بخواند و به رکوع رود. سپس سر از رکوع بردارد و دوباره یک حمد و یک سوره بخواند. باز به رکوع رود تا پنج مرتبه و بعد از بلند شدن از رکوع پنجم دو سجده نماید و برخیزد و رکعت دوم را هم مثل رکعت اول به جا آورد و تشهد بخواند و سلام دهد.

2- بعد از نیت و تکبیر و خواندن حمد آیه‏های یک سوره را پنج قسمت کند و یک آیه یا بیشتر از آن را بخواند و به رکوع رود و سر بردارد و بدون این که حمد بخواند، قسمت دوم از همان سوره را بخواند و به رکوع رود و همین‏طور تا پیش از رکوع پنجم، سوره را تمام نماید و بعد از آن به رکوع پنجم رود و بعد از سر برداشتن دو سجده کند و رکعت دوم را هم مثل رکعت اول به جا آورد و بعد از سجده دوم تشهد بخواند و سلام دهد.

3- رکعت اول را به طریق اول بخواند و رکعت دوم را به طریق دوم، (توضیح‏المسائل امام"ره"، مسائل 1507 - 1509).
در ضمن پیش از رکوع دوم و چهارم و ششم و هشتم و دهم نماز آیات، مستحب است قنوت بخواند و اگر فقط یک قنوت پیش از رکوع دهم بخواند کافی است، (همان، مسأله 1512).

نماز آیات به سبب چهار چیز واجب می‏شود:
1. گرفتن خورشید،
2. گرفتن ماه،
3. زلزله (در موارد ذکر شده، ترسیدن شرط نیست)،
4. رعد و برق و بادهای سیاه و سرخ، در صورتی که بیشتر مردم بترسند (بنا بر احتیاط واجب)، (همان، مسأله 1491).

بالا
 مشخصات  
تشکر کرده اید  
کاربران زیر از 890599 به خاطر این پست تشکر کرده اند:
محدثه110, الــرّعــــد, محی الدین14, Entezarehmoud, hasan21, Hamid_9923, MRX
پستارسال شده در: يکشنبه 8 دی 1392 18:03 
New Member
New Member
نماد کاربر
آفلاين

تاريخ عضويت: سه شنبه 12 آذر 1392 13:44
تشکر کرده اید: 7 مرتبه
890599 نوشته است:
سلام امشب ( 25 خرداد) ماه گرفتگی هست

----------------------------------------------------------------------

کیفیت نماز آیات و شرایط وجوب آن را بیان فرمایید

نماز آیات دو رکعت است که هر رکعت پنج رکوع دارد و به سه طریق خوانده می‏شود:
1- بعد از نیت تکبیر بگوید و یک حمد و یک سوره تمام بخواند و به رکوع رود. سپس سر از رکوع بردارد و دوباره یک حمد و یک سوره بخواند. باز به رکوع رود تا پنج مرتبه و بعد از بلند شدن از رکوع پنجم دو سجده نماید و برخیزد و رکعت دوم را هم مثل رکعت اول به جا آورد و تشهد بخواند و سلام دهد.

2- بعد از نیت و تکبیر و خواندن حمد آیه‏های یک سوره را پنج قسمت کند و یک آیه یا بیشتر از آن را بخواند و به رکوع رود و سر بردارد و بدون این که حمد بخواند، قسمت دوم از همان سوره را بخواند و به رکوع رود و همین‏طور تا پیش از رکوع پنجم، سوره را تمام نماید و بعد از آن به رکوع پنجم رود و بعد از سر برداشتن دو سجده کند و رکعت دوم را هم مثل رکعت اول به جا آورد و بعد از سجده دوم تشهد بخواند و سلام دهد.

3- رکعت اول را به طریق اول بخواند و رکعت دوم را به طریق دوم، (توضیح‏المسائل امام"ره"، مسائل 1507 - 1509).
در ضمن پیش از رکوع دوم و چهارم و ششم و هشتم و دهم نماز آیات، مستحب است قنوت بخواند و اگر فقط یک قنوت پیش از رکوع دهم بخواند کافی است، (همان، مسأله 1512).

نماز آیات به سبب چهار چیز واجب می‏شود:
1. گرفتن خورشید،
2. گرفتن ماه،
3. زلزله (در موارد ذکر شده، ترسیدن شرط نیست)،
4. رعد و برق و بادهای سیاه و سرخ، در صورتی که بیشتر مردم بترسند (بنا بر احتیاط واجب)، (همان، مسأله 1491).

بسیار متشکرم ، واقعا لازم بود این مقوله را یاد بگیرم زیرا من بیشتر از هر کسی به نماز ایات نیاز دارم . امیدوارم موفق و موید باشید .
من از گناهان بیش از حد خود هراسانم و دوست دارم نماز آیات بخوانم تا از گناهان و جهل خود نجات پیدا کنم .

سپاس گذار الطاف الهی کنم . به امید روزی که خداوند همه ی مارا مورد حمایت خویش قرار دهد . الهی آمین یا رب العالمین .

بالا
 مشخصات  
تشکر کرده اید  
کاربران زیر از MRX به خاطر این پست تشکر کرده اند:
hasan21
>
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
ارسال مبحث جديد پاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت تنظیم شده است

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان

شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد

انتقال به:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list