کاربر گرامی ورود شما را به انجمن خیر مقدم عرض میکنیم. جهت استفاده از تمامی امکانات سایت باید عضو شوید. جهت عضویت اینجا را کلیک کنید.


»» صراط مستقیمی جز علی علیه السلام نیست ««
امروز دوشنبه 20 مرداد 1399 16:03

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت تنظیم شده است
ارسال مبحث جديد پاسخ به موضوع  [ 1 پست ] 
نويسنده محتواي پيام
پستارسال شده در: يکشنبه 5 آذر 1396 11:26 
New Member
New Member
آفلاين

تاريخ عضويت: يکشنبه 5 آذر 1396 11:17
پست ها : 1
تشکر کرده اید: 0 مرتبه
تشکر شده:
0 مرتبه in 0 پست
فروختن کلیه از نظر شرعی چه حکمی دارد
در این مطلب می خواهیم برای شما دوستان عزیز در مورد فروختن کلیه از نظر شرعی چه حکمی دارد توضیحاتی را برای شما ارائه بدیم شما می توانید با دنبال کردن ما تا انتهای این مطلب اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید . همراه ما باشید…


فروختن کلیه از نظر شرعی چه حکمی دارد

این روزها دیده می شـود که بعضـی مبادرت به فروش کلیه در قبال اخذ وجهی می کنند. ایـن مقوله گاها در قالب آگهی دیده شده است؛ ولی آیا ایـن اقدام جایز است؟ آیا شرع مقدس چنین جوازی را صادر کـرده یا مخالفت دارد؟ یا حتی فردی وصیت نماید که آن را به فردی به صورت رایگان یا در قبال اخذ وجهی هدیه کنند؛ چطور است؟

جـواب مراجع عظام تقلید نسبت به فروش کلیه ایـن سوال؛ چنین است
حضرت آیت الله العظمی خامنه ای دربـار فروش کلیه (مدظله العالی):

اگر می بایست فـرد زیان ضـروری المراعاتی نداشته باشد؛ به زمینه چنان چه حفظ جان مسلمانی موقوف بر آن باشد؛ بی اشکال است .

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی دربـار فروش کلیه (مدظله العالی):

فروش و هدیه کلیه از طرف فـرد زنده به دیگری جایز نمی باشد و وصیت او نیز اعتبـار ندارد؛ ولی چنان چه مسلم باشد که حفظ حیات فـرد معین توقف بر بهره گیری از کلیه میت دارد؛ بعید نمی باشد که بهره گیری از آن جایز باشد.

حضرت آیت الله العظمی سیستانی دربـار فروش کلیه(مد ظله العالی):

برداشتن بخشى از بدن انسان زنده براى پیوند زدن در صورتى که قطع آن زیان مهمى داشته باشد مثل چشم و دست و امثال آنان جایز نیست؛ ولى چنان چه زیان مهمى نداشته باشد مثل قطعه ‏اى از پوست یا نخاع یا یک کلیه در صورت سالم بودن کلیه دیگر با فرض رضایت صاحبش؛ جایز است (اگر کودک یا دیوانه نباشد)؛ وگرنه به هیچ وجه جایز نیست. هر وقت قطع آن جایز بود؛ گرفتن پولى به ازاى آن نیز جایز است .

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی دربـار فروش کلیه(مد ظله العالی):

فروش اعضایی که بدل دارد مثل یکـی از دو کلیه؛ اشکالی ندارد؛ ولی احتیاط آن است که پول را در مقابل اجازه‌ برداشتن عضو بگیرد؛ نه خود عضو.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی دربـار فروش کلیه(مد ظله العالی):

اخذ پول در ازای برخـی از اعضا مثل کلیه مانعی ندارد.

حضرت آیت الله بهجت دربـار فروش کلیه(ره):

اگر فردی بخواهد عضوی از اعضای بدن خود برای مثال کلیه را به دیگری بدهد یا وصیت نماید که پـس از مردن خود آن عضو در مقابل پول یا رایگان برداشته و به دیگری داده شود؛ چنان چه که نجات مسلمانی متوقف بر آن عضو باشد یعنی راه نجات آن مسلمان منحصر در دادن عضو به او باشد ساخته آن از غیر مسلمان نیز ممکن نباشد؛ اشکالی ندارد.

آیت الله هادوی تهرانی دربـار فروش کلیه(دامت برکاته):

فروش عضو چنان چه که زیان قابل توجهی به بدن نزند با یک غرض عقلایی مثل نجات فردی از فـوت اشکالی ندارد؛ ولی بهتر است در ایـن مورد از آن اجتناب نمایید . در بحبوحه‌ی افزوده شدن قیمت‌ها؛ بیم و امید بسیاری در اغلب بازارها شکل گرفته است . از بازار مسکن و خودرو گرفته تا بازار سکه و ارز. ولی تردیدی نمی باشد که اذهان عمومی از بازاری غافل است که به علت سوداگری؛ فشار اقتصادی و نبود سیستم نظارتی قوی؛ تنورشان حسابی داغ شده؛ ولی در خلوت!کمتر فردی خرید و فروش کلیه را به عنوان یک بازار کسب و کار در نظـر می‌گیرد. اینکه اصلا فضایی به اسم «بازار کلیه» بر سر زبان‌ها باشد؛ خیلی غریب به نظـر می‌رسد.در کوران تغییر وضعیت اقتصادی کشور و در روزهایی که خروج از رکود به عنوان یک امیدواری دیده می‌شود؛ کسب و کار دلالان کلیه سکه است . به صراحت هرچه تمام‌تر شاهدیم که فروشندگان به راحتی آگهی می‌کنند؛ گیرندگان بی‌پول برای جور کردن پول خود را به ایـن در و آن در می‌زنند؛ در ایـن بین واسطه‌ها نیز پا به پای تورم؛ قیمت می‌دهند.

مرگ کسب و کار من است
بی‌تعارف یادمان باشد خرید و فروش کلیه در کشور آنقدرها نیز مخفی نیست. به وضوح شاهد کشیده ‌شدن پای واسطه‌گران به وسط ایـن بازار و افزوده شدن قیمت‌ها هستیم. برخـی وقتها برای خرید یک کلیه می بایست پولی به حد ی خرید یک ماشین صفر کنار گذاشت. شوخی نیست. بحث و فـوت زندگـی وسط است .تاسف‌برانگیزتر آنکه چنان چه وقتی با تماشای یک کاغذ افتاده در گوشه‌ی خیابان با عنوان «فروش فوری کلیه»؛ دلمان ریش می‌شد؛ اکنون تنها ضـروری است تا با ظرافت به خیابان‌ها و کوچه‌های اطراف خود نگاه کنیم تا دریابیم که هم‌چون بخـش نیازمندی‌ روزنامه‌ها؛ قسمـت قابل توجهی از تبلیغات خیابانی به این بازار اختصاص یافته است .ضـروری است چند ساعتی مقابل یکـی از بیمارستان‌‏ها منتظر ماند یا از خیابانی مشهور به ایـن عنوان بالا و پایین رفت تا فروشندگان و دلالان کلیه به سراغمان بیایند و توصیه هایشان را بدهند. گویی سال‌هاست که در ایـن راسته کار می‌کنند.

خرید و فروش  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
بازاریابی در ایـن بخش راه خود را به  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  پیدا کـرده و چندین وب‌سایت به این نام و در ایـن زمینه به کار می‌پردازند و از درخواست کنندگان و فروشندگان می‌خواهند تا در خواست خود را در ایـن صفحه مطرح کنند.«مرجع خرید و فروش کلیه انسان در ایران»؛ «قیمت روز کلیه همراه با جدول قیمت» تنها عنوان چندی از وبلاگ‌ها و سایت‌های فعال در ایـن بازار می باشند که با سر زدن به آنان تنها تعجبمان از تنوع قیمت‎ها و درخواست کنندگان ایـن بازار بیشتر می‌شود. فروشندگانی با حداقل معدل ۱۸سال و قیمت‌هایی با حداقل ۲۰ میلـیون تومان که برای مشـخص همین تعداد نیز هیچ نوع سقفی وجود ندارد و بنا به تمایل اهداکننده و نیاز مشتـری قیمت با دقت به شرایط اقتصادی موجود حتی از خرید یک واحد مسکونی نیز بالاتر می‌رود.

فروشندگان چه کسانی می باشند ؟
آمار نشان می‌دهد بیشترین زیادی فروشندگان به علت فقر و یا اعتیاد دست به چنین کاری می‌زنند. اما کسانی که به نیت نیکوکاری چنین نیتی دارند از مسیرهای مرسوم و استاندارد اقدام می‌کنند. گفتگوی خبرنگار بازارخبر با چندی از فروشندگان فعال در ایـن حوزه نشان می‌دهد ایـن گفته‌ها حقیقت دارد. کسانی که در قبال حفظ نامشان حاضر به گفتگو می‌شدند.در تمام پرس و جو‌هایی که داشتیم تنها یک چیز به عنوان وجه مشترک و یا علت اصلی ایـن فروشندگان به چشم می‌آمد و آن نیز «مسائل اقتصادی» بود.طبیعی است که وقتی تنور کارهای غیر قانونی داغ شود؛ پای دلالان نیز باز می شود . کوشش خواهند کرد تا با ترفندهای کاسبی خود؛ حداکثر قیمت را به جیب بزنند. وجه تمایز ایـن دلالان با بقیـه نمونه‌ها؛ اول سهولت دست یابی و دوم؛ تضمینی است که در زمینه پیداکردن کلیه‌ی مورد نظـر می‌دهند.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد کلیک کنید


بالا
 مشخصات  
تشکر کرده اید  
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
ارسال مبحث جديد پاسخ به موضوع  [ 1 پست ] 

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت تنظیم شده است


چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان


شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد

انتقال به:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
Powered by phpBB & CentralClubs

[ Time : 0.139s | 14 Queries | GZIP : On | Load : 1.03 ]
Seo