[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions_content.php on line 77: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions_content.php on line 77: Undefined variable: Array
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions_content.php on line 77: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions_content.php on line 77: Undefined variable: Array
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions_content.php on line 77: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions_content.php on line 77: Undefined variable: Array
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4691: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3826)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4693: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3826)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4694: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3826)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4695: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3826)
اندرزهاي امام باقر عليه‌السلام به يكي از اصحابش : امام محمد باقر (علیه السّلام) - مرکز نشر اعتقادات

کاربر گرامی ورود شما را به انجمن خیر مقدم عرض میکنیم. جهت استفاده از تمامی امکانات سایت باید عضو شوید. جهت عضویت اینجا را کلیک کنید.


»» صراط مستقیمی جز علی علیه السلام نیست ««
امروز چهارشنبه 27 شهریور 1398 02:05

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت تنظیم شده است
ارسال مبحث جديد پاسخ به موضوع  [ 1 پست ] 
نويسنده محتواي پيام
پستارسال شده در: دوشنبه 9 اردیبهشت 1387 21:03 
-
آفلاين

تاريخ عضويت: دوشنبه 16 بهمن 1385 19:39
پست ها : 1002
تشکر کرده اید: 352 مرتبه
تشکر شده:
403 مرتبه in 247 پست
حضرت باقر العلوم (ع) در اندرزي به «جابر بن يزيد جعفى» از اصحاب مكرمش مي‌فرمايد:مبادا در كارها امروز و فردا كنى كه‏ اين دريايى ‏است كه نابودشوندگان در آن غرق خواهند شد.

اندرزهاى حكيمانه امام باقر عليه‌السلام به يكى از اصحابش به‏ نام «جابر بن يزيد جعفى»:
بدان كه تو دوست و يار ما محسوب نخواهى شد تا چنان شوى كه اگر تمام ‏همشهريانت گرد آيند و يك زبان گويند كه تو مرد بدى هستى مايه اندوه تو نگردد و اگر همه گويند تو مرد نيكى هستى موجبات شادى تو فراهم نشود.
تو را به پنج چيز سفارش مى‏كنم:
- اگر مورد ستم واقع شدى تو ستم‏ مكن،
- اگر به تو خيانت شود تو خيانت مكن،
- اگر به تو دروغ گويند تو دروغ ‏مگو،
- اگر تو را ستودند شاد مشو،
- اگر نكوهشت كردند بى‌تابى مكن و در باره ‏آنچه در خصوص تو مى‏گويند بينديش اگر آنچه درباره‏ات مى‏گويند در خودت‏ ديدى بدان كه سقوط تو از چشم بيناى خداوند عزو جل در هنگامى كه براى ‏كار درستى خشم كردى مصيبتى بزرگتر است برايت از اين كه بيم دارى از چشم مردم بيفتى و اگر بر خلاف واقع گفته‏اند اين خود ثوابى است كه بى‏رنج‏ آن را به دست آورده‏اى.

- واى بر تو به راستى تو يكى از دزدان گناهان هستى هر آنگاه كه بر تو شهوتى ‏يا ارتكاب گناهى رخ دهد و تو شتابان به سوى آن روى و به جهل خويش در انجام آن بكوشى گويى كه در برابر چشم خدا نيستى و يا خداوند در كمين تو ننشسته است.

- امّا همواره خودت را به قرآن عرضه كن كه اگر به راه قرآن مى‏روى و آنچه را كه او نخواسته تو نيز نمى‏خواهى و آنچه را كه خواسته، مى‏خواهى و از آنچه برحذر داشته مى‏ترسى پس استوار باش و مژده‏ات باد كه هر چه درباره تو گويند، تو را زيان نرساند و اگر از قرآن جدايى پس چرا بر خود مى‏بالي!

- به راستى مؤمن ‏سرسختانه مشغول جهاد با نفس است تا بر هوا و هوس نفس خويش غلبه‏ كند.يك بار نفس را از كژى به راستى آرد و با خواهش او براى خدا مخالف ‏شود و بار ديگر هم نفس او را به زمين زند و پيرو خواهش او گردد و خدايش ‏دست گيرد و از جا بلند كند و از لغزشش بگذرد و متذكر شود و از خداى ‏بترسد توبه كند و معرفت و بنيائى‏اش افزون شود چرا كه ترسش از او بيشتر شده است و خداوند در اين باره مى‏فرمايد: إِنَّ الَّذِينَ اتَّقَوْا إِذَا مَسَّهُمْ طَائِفٌ مِنَ الشَّيطَانِ تَذَكَّرُوا فَإِذَا هُم مُبْصِرُونَ(1) ؛ به راستى چون ايمان آورندگان را از شيطان وسوسه‏هايى به دل رسد، هماندم خدا را به ياد آرند و بى‌درنگ بصيرت يابند.

- اى جابر! روزىِ اندك را از سوى خدا براى خويشتن بسيار بدان كه از عهده ‏شكرش بايد به درآيى و طاعت افزون خود را براى خود اندك انگار تا بدين‏ وسيله نفس را خوار دارى و خود را سزاوار گذشت گردانى.

- شرّ موجود را از خود به وسيله دانش حاضر دفع كن و علم حاضر خود را با عمل خالصانه به ‏كار بند و در عمل خالص از غفلت بزرگ به نيك بيدارى و هشيار بودن كناره‏گير و نيك بيدارى را با ترس صحيح از خداوند تحصيل كن و از آرايش‌هاى ‏نهانى به زندگى موجود دنيوى بر حذر باش و زياده‌روي‌هاى هوا به راهنمايى ‏عقل محدود كن و هنگام غلبه هوا از علم راهنمايى و مدد جو و اعمال ‏خالصانه‏ات را براى روز قيامت ذخيره نگهدار و با انتخاب قناعت از زياد حرص ورزيدن خوددارى نما.

- با كوتاه كردن آرزو، شيرينى زهد را به سوى‏ خدا جلب كن و طناب‌هاى آز را به سردى يأس و نااميدى ببر.
و با خودشناسى ‏راه خودبينى را ببند و با تفويض صحيح امور به خداوند، به آسودگى برس و با فزون ياد كردن خداوند در خلوت‌ها به رقّت قلب دست ياب و با دوام اندوه، دل‏ را نورانى كن و با ترس راست و صادقانه، خود را از ابليس حفظ كن.

- مبادا به ‏اميدوارى دروغين دل خوش كنى كه اين تو را در هراسى راست خواهد انداخت.
امام باقر عليه السلام فرمود: "سخن پاك را از هر كس كه مى‏گويد، فراگيريد اگر چه خود بدان عمل ‏نمى‏كند، زيرا خداوند مى‏فرمايد: « الَّذِينَ يسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُولئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللهُ ؛ بندگانى كه سخنان را مى‏شنوند و از بهترين آن پيروى مى‏كنند. آنانند كسانى كه خدا هدايتشان كرده است.»

- مبادا در كارها امروز و فردا كنى كه‏ اين دريايى ‏است كه نابودشوندگان در آن غرق خواهند شد.

- مبادا غفلت كنى كه اين مايه سنگدلى است و از آنچه در آن عذر و بهانه‏اى برايت نباشد بپرهيز كه پشيمان‌ها به دين پناه مى‏آورند و به پشيمانى بسيار و استغفار فراوان از گناهان گذشته‏ات باز گرد و با دعاى ‏خالصانه و راز و نيازهاى شبانه از رحمت و گذشت الهى برخوردار شو، و با بسيارى شكر، نعمت‌هاى بيشترى به سوى خود جلب كن و با كشتن آز و طمع‏ در پى بقاى عزت و سرفرازى باش و اين آز را با عزّت نااميدى از ميان بر و اين عزّت نااميدى را با بلند همتى به دست آر و كوتاه كردن آرزو را از دنيا توشه بردار.

- از هر فرصتى براى رسيدن به مقصود خويش سود جو و مبادا به ‏چيزى كه بدان اطمينان ندارى، اعتماد كنى.

- هيچ ‏ثروتى همانند بى‌نيازى دل و هيچ شناختى همچون خودشناسى نيست و هيچ‏ نعمتى مانند عافيت و هيچ عافيتى مثل يار شدن توفيق نيست و هيچ شرفى ‏همسنگ بلند همتى نيست و هيچ زهدى همگون با كوته آرزويى نيست و هيچ ‏عدالتى همانند انصاف و هيچ ستمى همچون موافقت با هوا و هوس و هيچ اطاعتى به مانند انجام فرايض نيست و هيچ مصيبتى همچون بى‏خردى و هيچ گناهى همانند كوچك شمردن گناهت و خشنودى از حالتى كه در آن هستي، نيست و هيچ فضيلتى همچون جهاد و هيچ جهادى همانند جهاد با هوا و هوس و هيچ نيرويى همچون نيروى جلوگيري از خشم ‏نيست و هيچ ذلّتى همچون ذلّت آز نيست و مبادا با وجود فرصت، بهره‌ورى را از دست دهى كه اين عرصه‏اى است كه به اهل خود زيان مى‏رساند.

- اى جوينده بهشت! چقدر خواب تو دراز و مركبت كُند و همتت سُست‏ است.
پس واى خدايا از اين طالب و مطلوب! واى گريزنده از دوزخ! چه ‏شتابان به سوى آتش روانه‏اى و چه زود خود را در آن فرو مى‏افكنى.


منبع: سایت تبیان


بالا
 مشخصات  
تشکر کرده اید  
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
ارسال مبحث جديد پاسخ به موضوع  [ 1 پست ] 

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت تنظیم شده است


چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان


شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد

انتقال به:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
Powered by phpBB & CentralClubs

[ Time : 0.109s | 14 Queries | GZIP : On | Load : 1.14 ]
Seo