کاربر گرامی ورود شما را به انجمن خیر مقدم عرض میکنیم. جهت استفاده از تمامی امکانات سایت باید عضو شوید. جهت عضویت اینجا را کلیک کنید.


»» صراط مستقیمی جز علی علیه السلام نیست ««
امروز دوشنبه 5 آبان 1399 01:07

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت تنظیم شده است
ارسال مبحث جديد پاسخ به موضوع  [ 3 پست ] 
نويسنده محتواي پيام
پستارسال شده در: شنبه 1 تیر 1387 00:16 
New Member
New Member
نماد کاربر
آفلاين

تاريخ عضويت: يکشنبه 8 اردیبهشت 1387 00:26
پست ها : 17
تشکر کرده اید: 0 مرتبه
تشکر شده:
10 مرتبه in 4 پست
اندکی پیش العربیه گزارش داد بارگاه منسوب به "ابو لولو" توسط دولت ایران بسته شد.

قبر منتسب به قاتل عمربن خطاب(خلیفه دوم) "ابولولو" مطابق بیانیه ای که آیت الله تسخیری دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی برای اتحادیه جهانی عالمان اسلامی ارسال کرده است؛ بسته شد.

دکتر محمد سلیم العوا در گفت و گویی به العربیه می گوید این بارگاه عبارت است از قبری قدیمی متعلق به یکی از صوفیان ایرانی است . این بارگاه در انتهای مسیری واقع شده است که فقط کسانی که قصد رفتن بر سر آن مزار را داشته باشند به آن مکان می رسند. دولت ايران چند روز پيش، آن را تعطيل كرده است.

وی افزود تخریب این بارگاه به اجازه طرف های مسئول محلی برای انتقال بقایای مدفون در آن نیاز دارد که این هم فقط مختص به فرد مسلمان است نه یک شخص مجوسی. بنابراین به زودی ممکن است خبر تخریب بارگاه را هم بشنویم .  به نظر می رسد اقدام بی سر و صدای اخیر ایران در پلمب کردن مقبره منتسب به "ابولولو" احتمالا به مرور و با انتشار گسترده این خبر، موجب واکنش هایی میان اقشار مذهبی مردم شده و باعث ایجاد "شوک" می شود، گروهی را نیز در مخالف با این اقدام به "اعتراض" تحریک کند.  

وی اضافه میکند بسته شدن این بارگاه بنا بر تلاش هایی است که کنفرانس جهانی اتحاد مسلمین داده است.
دکتر محمد سلیم العوا گفت نکته ای که ما مطرح کردیم این بود که این قبر از جمله موانع تقریب بین شیعه و سنی است. ما متوجه شدیم که بعضی از مسئولین بزرگ دولتی اصلا اسم این مکان را نشنیده اند. هنگامی هم که از وجود این مکان تحقیق کردند و به مسئله پی بردند تصمیم بر بستن آن مکان گرفتند و خبر آن را به ما دادند.

آیت الله تسخیری در این باره ضمن بیانیه ای که برای دکتر محمد سیم العو فرستاده بیان داشته است که نیروهای ما توانستند به شکر خدا "دری از درهای فتنه" را ببندند به همین خاطر مسئولین اینجا راه را بر مردم برای زیارت قبر ابو لو بستند و من خواستم که تمام آنچه آنجا موجود است کلا از بین برود.

همچنین تسخیری در گذشته نیر در گفتگویی در همین زمینه با شبکه "العربیه" ابو لولو را فردی مجرم که در مدینه نیز بر وی جاری شده ، توصیف کرده بود. تسخیری مدعی شده بود که اصلا جسد ابولولو به ایران منتقل نشده است و قبر موجود در کاشان فقط یک قبر خالی وهمی است که هیچ اعتباری نیز ندارد و کسی هم آن را زیارت نمی کند.

چند هفته گذشته نیز، قبل از بسته شدن این مقبره پایگاه خبری عربی "الیلاف" خبر بسته شدن مقبره ابولولو را منتشر کرده بود.

***

"بابا شجاع الدین ابولولوکاشی" بنا برعقیده مسلمانان چه اهل سنت و چه شیعیان قاتل عمر بن خطاب خلیفه دوم است، اما در خصوص سرنوشت ابولولو اقوال متناقضی وجود دارد.

تخریب یا بسته شدن مقبره ابولولو (فارغ از اصالت یا عدم اصالت این مقبره) به عنوان موضوعی که به مذاق اهل سنت خوش نمی آید، می بایست دوطرفه بررسی شود، به این معنا که مناسب بود در قبال این حرکت از سوی حاکمیت ایران، لااقل فتاوای ضدشیعی برخی از محافل وهابی-سلفی نیز متوقف می شد.

به نظر می رسد اقدام بی سر و صدای اخیر ایران در پلمب کردن مقبره منتسب به "ابولولو" احتمالا به مرور و با انتشار گسترده این خبر، موجب واکنش هایی میان اقشار مذهبی مردم شده و باعث ایجاد "شوک" می شود، گروهی را نیز در مخالف با این اقدام به "اعتراض" تحریک کند.


خبرنگار فرارو در تماس با دفتر آیت الله نوری همدانی، از مراجع تقلید این موضوع را پیگیری کرد، حجت الاسلام ناصر احمدی ، روحانی سالخورده ای که در دفتر آیت الله، پاسخگوی سئوالات مردم بود، اصالت مقبره ابولولو را تایید کرد گفت: من ابولولو را زیارت می کنم و برای روح وی نیز فاتحه می خوانم.

حجت الاسلام احمدی با اشاره به خبر پلمب شدن مقبره ابولولو؛ تصریح کرد: در مطلع شدن مراجع از این حرکت، آنها حتما به دولت تذکر خواهند داد.

این کارشناس مذهبی کتاب "آسیابی که به جهان گسترش یافت" را کتابی مناسب برای آشنایی با موضوع "ابولولو" معرفی کرد. این کتاب توسط حوزه علمیه مشهد منتشر شده است.

***

اما در این میان به نظر می رسد برای برخورد با مسئله حساسیت برانگیز و خاصی مثل موضوع "ابولولو"، می بایست تامل بیشتری صورت می گرفت.

آنچه که مسلم است حساسیت اهل سنت نسبت به این مقبره و احتمال وقوع تنش های بیشتر و البته بی فایده بین شیعه و سنی، دلیل اصلی این کار بوده است.

نکته دیگر آغاز موج رسانه ای در این خصوص از سوی شبکه "العربیه" و پیگیری های مداوم مسئولان این شبکه (که گفته می شود به محافل وهابی- سعودی وابسته است) بود، که با انفعال رسانه ای و سیاسی مقامات مذهبی کشورمان در این خصوص بیشتر نمود یافت.

حجت الاسلام ناصر احمدی ، روحانی سالخورده ای که در دفتر آیت الله، پاسخگوی سئوالات مردم بود، اصالت مقبره ابولولو را تایید کرد گفت: من ابولولو را زیارت می کنم و برای روح وی نیز فاتحه می خوانم.  

به نظر می رسد صرف ترجمه اخبار العربیه و عدم موضع گیری حتی از سوی مجمع و ناگهان در نهایت بسته شدن ناگهانی مقبره، روندی قانع کننده نبود.

ضمن اینکه تخریب یا بسته شدن مقبره ابولولو (فارغ از اصالت یا عدم اصالت این مقبره) به عنوان موضوعی که به مذاق اهل سنت خوش نمی آید، می بایست دوطرفه بررسی شود، به این معنا که مناسب بود در قبال این حرکت از سوی حاکمیت ایران، لااقل فتاوای ضدشیعی برخی از محافل وهابی-سلفی نیز متوقف می شد.


نکته دیگر این است که در چنین موارد حساس و خاصی، حاکمیت به تنهایی وارد چنین میدان چالش برانگیزی نشود، بلکه با رایزنی و مشورت و جلب نظر مراجع و علماء این حرکت را انجام می داد.


بالا
 مشخصات  
تشکر کرده اید  
 موضوع پست:
پستارسال شده در: شنبه 1 تیر 1387 11:00 
Senior Member
Senior Member
نماد کاربر
آفلاين

تاريخ عضويت: دوشنبه 21 اسفند 1385 10:18
پست ها : 109
محل سکونت: alihslc@yahoo.com
تشکر کرده اید: 1 مرتبه
تشکر شده:
19 مرتبه in 11 پست
مجید جان.. کاش منابع خبرت را هم درج کنی.... اینطور فقط کپی و پست است...
مثلا الان من خیلی مشتاقم بدانم این خبر از کجا منتشر شده و در چه تاریخی...اخیرا است یا قبلا...
در این خبر یک بار نوشته شده بود ( امروز ) امروز میشه کدوم روز ؟

_________________
جراَت اندیشیدن داشته باش!
                                            {کانت}


بالا
 مشخصات  
تشکر کرده اید  
>
 موضوع پست:
پستارسال شده در: شنبه 1 تیر 1387 11:07 
Senior Member
Senior Member
نماد کاربر
آفلاين

تاريخ عضويت: دوشنبه 21 اسفند 1385 10:18
پست ها : 109
محل سکونت: alihslc@yahoo.com
تشکر کرده اید: 1 مرتبه
تشکر شده:
19 مرتبه in 11 پست
http://sedghgoo.blogfa.com/post-89.aspx   : تعطیل تا اطلاع ثانوی

http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?p=140863   :قبر ساختگی ابولولو در کاشان را خراب کنید

http://www.shiayan.ir/entry/000138.php  چرا مقبره ابولولو بسته شد ؟


دوستان این لینک ها خیلی جالب هستند..بد نیست اجمالا نگاهی با آنها بندازید

_________________
جراَت اندیشیدن داشته باش!
                                            {کانت}


بالا
 مشخصات  
تشکر کرده اید  
>
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
ارسال مبحث جديد پاسخ به موضوع  [ 3 پست ] 

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت تنظیم شده است


چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان


شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد

انتقال به:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
Powered by phpBB & CentralClubs

[ Time : 0.209s | 18 Queries | GZIP : On ]
Seo