کاربر گرامی ورود شما را به انجمن خیر مقدم عرض میکنیم. جهت استفاده از تمامی امکانات سایت باید عضو شوید. جهت عضویت اینجا را کلیک کنید.


»» صراط مستقیمی جز علی علیه السلام نیست ««
امروز يکشنبه 11 آبان 1399 01:47

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت تنظیم شده است




ارسال مبحث جديد پاسخ به موضوع  [ 3 پست ] 
نويسنده محتواي پيام
پستارسال شده در: چهارشنبه 11 فروردین 1389 00:48 
Administrator
Administrator
نماد کاربر
آفلاين

تاريخ عضويت: يکشنبه 1 بهمن 1385 23:52
پست ها : 2244
تشکر کرده اید: 11378 مرتبه
تشکر شده:
5970 مرتبه in 1549 پست
چندی پیش سایت های خبری به نقل از ویژه‌نامه امتداد ـ ویژه راهیان نور ـ از جعل حدیثی برای خرمشهر پرده برداشتند که بازتاب رسانه‌ای بسیاری داشت و نوید عدم تکرار این مسئله را می‌داد اما گزارش‌های دریافتی خبرنگار ما حاکی از آن است که متاسفانه برخی راویان کاروا‌ن‌های زیارتی راهیان نور همچنان بر ذکر این حدیث اصرار دارند.

به گزارش "تابناک"، این حدیث جعلی که برای زائران مناطق عملیاتی غرب و جنوب قرائت می‌شود می‌گوید: طبق برخي اسناد تاريخي، وقتي حضرت رضا(ع) به شلمچه رسيدند، تأمل كردند و فرمودند: «روزگاري بهترين پيروان ما در اين سرزمين ماوا مي‌گيرند.» كاروان امام(ع) از شلمچه عبور كرد، شهرها و منزلگاه‌هاي بسياري را پشت سر گذاشت تا سرانجام به خراسان رسيد...»

این در حالی است که طبق نقشه ارائه‌شده از سوي آستان قدس رضوي، در مدخل ورودي آن امام همام به ايران هیچ نقطه‌ای به نام خرمشهر وجود ندارد.

در مورد انتساب این حدیث نیز یافته‌های فراوانی وجود دارد که "تابناک" برخی از آنها را به نقل از ویژه نامه امتداد ذکر می‌کند:

حجت‌الاسلام محمدصادقي با اشاره به برخي ريشه هاي ادامه يافتن انتشار حديث شلمچه، برخي از مسئولان راهيان نور و برخي از مداحان كم سواد را عامل آن بر شمرده و گفت: «بنده شخصاً به برخي از اين مسئولان نسبت به غيرواقعي و بي سند بودن اين حديث تذكر داده‌ام ولي باز هم شاهديم كه در رسانه‌ها و تلويزيون اين حديث را براي مردم مي‌گويند و به دنبال ساختن مستند تلويزيوني براي آن هستند.» اصلا چنین چیزی نیست...

حجت‌الاسلام جواد محدثي نیز مي‌گويد: «چنين مطلبي را بنده اكنون مي‌شنوم و اصلاً چنين چيزي مطرح نبود. البته مي‌شود تحقيقات بيشتري نمود. »

سردار محمد فرهادي نيز با اظهار تأسف از گسترش چنين مطالبي بر جلوگيري و برخورد با تحريفات تاريخ دفاع مقدس تأكيد و خاطرنشان كرد: «بنده در کل دوران جنگ هيچ چيز مستند و محكمي در اين‌باره نشنيدم.»

سردار ابراهيم جباري، فرمانده سپاه علي بن ابيطالب(ع) مي‌گويد: «در زمان جنگ به هيچ وجه چنين حديثي مطرح نشد و چنين مطلبي پس از جنگ گفته شده و مي‌شود که در صورت نادرست بودن آن حتماً بايد به راويان و كاروان‌ها تذكر داده شود تا از گفتن چنين مطالبي بپرهيزند.»

گل‌علي بابايي، از محققان و نويسندگان فعال دفاع مقدس با اظهار تأسف از بيان مطالب كم‌ارزش و غير واقعي و تأكيد بر بيان حقيقت‌ها و ناگفته‌هاي ارزشمند حقيقي حادثه جنگ مي‌گويد: «چنين حديثي در زمان جنگ اصلاً مطرح نبود. فقط جاده‌اي در شلمچه وجود داشت كه به نام امام رضا(ع) نامگذاري شده بود. متأسفانه اين روزها نظير چنين مطالب كم‌ارزش و غيرواقعي، بسيار گفته مي‌شود. مگر براي عظمت شهدا، كمبود حقايق ارزشمند داريم كه برخي به اين مطالب متوسل مي‌شوند!؟»

سرهنگ مهدي طاهري، از پيش‌كسوتان جنگ در اين باره با توضيح كامل‌تري تأكيد مي‌كند: «اينكه امام رضا(ع) از منطقه شلمچه عبور كرده باشد يا نه؟ پس از عمليات كربلاي چهار آن هم به صورت خيلي محدود در بين تعداد ‌اندكي از مسئولان و فرماندهان مطرح شد. با اينكه قبل از آن جاده خرمشهر به شلمچه كه انتهاي آن به سه‌راهي منتهي مي‌شد به نام امام رضا(ع) نامگذاري شده بود. آن موقع زمزمه‌اي مطرح شد كه امام رضا(ع) شايد از اين مسير عبور كرده باشند. ولي اصلاً چنين حديثي گفته نمي‌شد. اين در حالي بود كه در آن ايام دو ديدگاه براي نامگذاري جاده و سه‌راهي به نام امام رضا(ع) وجود داشت. اول حدس و گماني بود مبني بر عبور امام هشتم(ع) از شلمچه كه ديدگاه غالب بود، ولي با اين حال در بين افراد محدود مطرح شده و اصلاً در بين رزمندگان فراگير نبود. ديدگاه دوم نيز اين بود كه به علت استقرار تيپ 21 امام رضا(ع) از خراسان در آن منطقه، اين نامگذاري انجام گرفته است.»

حجت‌الاسلام حسين جوشقاني، يكي از مسئولان مؤسسه سیره شهداء مي‌گويد: «محققان و پژوهشگران اين مؤسسه پس از شنيدن اين حديث و برخي روايات حاشيه‌اي آن، پس از مدت‌ها تحقيق و بررسي به سند و مدرك معتبري در اين زمينه نرسيدند و متوجه شدند اصلاً چنين روايتي وجود ندارد.» وي با اشاره به انتشار برخي روايات غير واقعي در ميان زائران مناطق جنگي در سال‌هاي گذشته و غفلت و بي‌توجهي برخي راويان در اين زمينه يادآور شد: «به همه راويان جنگ تذكر جدي داده شده تا از گفتن اين حديث بپرهيزند و هيچ يك از اعضاي اين مؤسسه چنين مطلبي را بيان نمي‌كنند. علاوه بر اينكه همه افراد بايد در روايتگري و بيان مطالب آن هم از سوي امامان معصوم(ع)، كاملاً مراقب باشند.»

حجت‌الاسلام حائري، از کارشناسان دارالحدیث قم نیز با اشاره به طرح اين پرسش از پانزده سال پيش تا كنون مي‌گويد: «يك تيم مستقل تحقيقاتي متشكل از متخصصان علوم حديث در اين مؤسسه در پي يافتن سند و مدرك حضور امام هشتم(ع) در شلمچه و همچنين حديث منسوب به ايشان درباره شلمچه و شهداي آن، تمامي كتاب‌هاي جديد و قديم از شيعه و سني را بررسي و مطالعه نمودند، اما هيچ نشانه‌اي حتي به‌اندازه يك جمله يا يك كلمه هم يافت نشد. اگر چه ادعا نمي‌كنيم كه اصلاً نيست، اما با بررسي‌هاي فراوان هيچ سندي براي آن پيدا نشد و بهتر است مدعيان طرح اين حديث، منابع و اسناد خود را ارائه نمايند.»

معلوم نیست با وجود تذکر مسئولان و انتشار جعلی بودن این حدیث، برخی راویان کاروان‌های راهیان نور با چه انگیزه و هدفی این حدیث را برای مردم و جوانان جعل و روایت می‌کنند؟ این تقدس‌زایی بی‌مبنا در حالی اتفاق می‌افتد که امیدواریم در سال 89 که با نام "همت مظاعف و کار مضاعف" مزین شده، مسئولان امر ضمن برخورد جدی با این خرافه‌گرایی و انحرافات سلیقه‌ای و مذهب‌گونه، در امر آبادانی خرمشهر عزیز و برخی مناطق همسایه با مناطق عملیاتی همت مضاعفی بگمارند و مشکلات وحشتناک ساکنان این مناطق را برطرف کنند.


بالا
 مشخصات  
تشکر کرده اید  
کاربران زیر از Mohsen1001 به خاطر این پست تشکر کرده اند:
عاشورايي, قهرمان علقمه, سعید منتظر, HamidSHS, ilia, divoone110, Labbaik, مائده آسمانی
پستارسال شده در: چهارشنبه 11 فروردین 1389 09:00 
Old-Moderator
Old-Moderator
نماد کاربر
آفلاين

تاريخ عضويت: جمعه 23 فروردین 1387 18:17
پست ها : 966
تشکر کرده اید: 1076 مرتبه
تشکر شده:
2002 مرتبه in 661 پست
آره متاسفانه حدیثش خیلی هم قدیمیه ،

من از وقتی یادمه این حدیث اشتباهی رو نقل میکنن!

_________________
روزگاری‌ست که شیطان میگوید: انسان پیدا کنید ، سجده خواهم کرد
+ـ+ـ+ـ+ـ+ـ+ـ+
ـــــــ+ـ+ـ+ـــــ
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


بالا
 مشخصات  
تشکر کرده اید  
کاربران زیر از سعید منتظر به خاطر این پست تشکر کرده اند:
Mohsen1001
>
پستارسال شده در: چهارشنبه 11 فروردین 1389 09:17 
Old-Moderator
Old-Moderator
نماد کاربر
آفلاين

تاريخ عضويت: شنبه 4 آبان 1387 13:34
پست ها : 322
محل سکونت: مشهد مقدس
تشکر کرده اید: 993 مرتبه
تشکر شده:
1027 مرتبه in 302 پست
راست میگن ...
من هم وقتی رفته بودم اونجا این حدیث رو یه جا نوشته بود !!!!!!!!!!!  =8)  ( مثل روی یک تخته ای چیزی ... دقیقا یادم نیست )

_________________

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


بالا
 مشخصات  
تشکر کرده اید  
کاربران زیر از HamidSHS به خاطر این پست تشکر کرده اند:
قهرمان علقمه, Mohsen1001
>
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
ارسال مبحث جديد پاسخ به موضوع  [ 3 پست ] 

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت تنظیم شده است


چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان


شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد

انتقال به:  
cron
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
Powered by phpBB & CentralClubs

[ Time : 0.186s | 18 Queries | GZIP : On ]
Seo