کاربر گرامی ورود شما را به انجمن خیر مقدم عرض میکنیم. جهت استفاده از تمامی امکانات سایت باید عضو شوید. جهت عضویت اینجا را کلیک کنید.

»» صراط مستقیمی جز علی علیه السلام نیست ««
امروز يکشنبه 22 تیر 1399 22:03

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت تنظیم شده است

ارسال مبحث جديد پاسخ به موضوع  [ 1 پست ] 
نويسنده محتواي پيام
پستارسال شده در: شنبه 22 خرداد 1389 06:22 
Junior Member
Junior Member
آفلاين

تاريخ عضويت: سه شنبه 4 اسفند 1388 09:31
تشکر کرده اید: 0 مرتبه
دیگران را ، به دیده خوب نگاه کنید

* خداوند فرمود : قل اعملوا فسیری الله عملکم و رسوله و المومنون 1 : بگو عمل کنید که خدا و رسولش و مومنین آن را می بینند .

معصوم فرمود : غضوا ابصارهم عما حرم الله 2: ( مومنین ) از نگاه به آنچه خدا حرام نموده است ، چشم می پوشند .

خدا و او لیائش به عمل زشت عباد نگاه نمی کنند ، فقط به کارهاي خوب آنها نگاه می کنند ؛ لذا پیامبر (ص) به علی (ع) که چشم از دیدن گناه پوشیده بود ، فرمود : تو جوانمرد این امتی . مصباح الهدی – 377

* انسان جاهل همیشه نقاط منفی افراد را می بیند و با بدبینی به مسائل نگاه می کند ؛ اما انسان عارف همیشه حسن و خوبی ها را می بیند .

هنر آن است که از خار گل بساز ي ، نه اینکه از گل خار درست کنی . زیاد عیوب و بد ي ها را د یدن ، چشم و د ید دل را معیوب وگاهی کور می کند و به عکس ، د یدن خو بی ها و نقاط مثبت ، د ید دل را بینا و نورانی می سازد و انسان را به آرامش کامل و نفس مطمئنه می رساند .

کسی که چشمش به د یدن زشت ها عادت کرده  خدا و او لیاي خدا و ملائکه الله را  هم که خوبی و  زیبایی محضند ، نخواهد د ید .  اگر کسی طالب د یدن آنهاست ، باید دیده ي خود را از د یدن بدي ها و زشتی ها پاك کند و به دیدن زیبایی ها و خوبی ها عادت دهد.

منم که شهره ي شهرم به عشق ورزیدن                                   منم که دیده نیالوده ام به بد دیدن 3     مصباح الهدی – 377

* اگرچه ائمه  فرمودند : احب اخوانی الی من اهدی الی عیوبی 4 : محبوب ترین برادرانم نزد من کسی است که عیب هاي من را به من هدیه کند و خبر دهد ؛ اما دوست در دوستش عیب نمی بیند تا بخواهد به او گوشزد کند. مصباح الهدی – 378

* به خودت تلقین کن و تسکین بده و بگو هر چه ز یبایی هر کس گفت ، راست است . اگر به دروغ هم بگو ید ، باز هم راست است .

خدا اذن نداده است زشتی ها را باورکنیم . اگر این کار را بکنی ، خدا هم با تو همین کار را می کند . مصباح الهدی – 379

* خداوند از گناهان مؤمن غض بصر کرد و از نگاه به آن چشم فرو پوشید و به توگفت از نظر من تو اصلا گناه ندار ي . تو هم ناچار ي بپذیري و قبول کنی ، چون نمی توانی به خدا بگو یی شما خبر ندار ید و من گناه دارم . حالا که خدا با تو این کار را کرد ، تو هم با زیردست هایت همین کار را بکن .  مصباح الهدی – 380

منبع : عارفانه های دولابی از کتاب " مصباح الهدی – مهدی طیب – ص 377 - 380 "

1-     سوره توبه – آیه 105
2-     نهج البلاغه – خطبه 193 - فی صفه المتقین
3-     حافظ
4-     امام صادق (ع)

محمد صالحی – 14/3/89
http://mahsan.parsiblog.com/

بالا
 مشخصات  
تشکر کرده اید  
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
ارسال مبحث جديد پاسخ به موضوع  [ 1 پست ] 

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت تنظیم شده است

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان

شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد

انتقال به:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list