« آيات قرآن درباره جهاد امیرالمؤمنین امام علي (ع) »

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Old-Moderator
Old-Moderator
سپاس‌های ارسالی: 2988 بار
سپاس‌های دریافتی: 5531 بار
تماس:

« آيات قرآن درباره جهاد امیرالمؤمنین امام علي (ع) »

پست توسط محدثه »

. تصویر  

[FONT=Times New Roman]« آيات قرآن درباره جهاد امام علی (ع) » 

[FONT=Times New Roman]الف)   [FONT=Times New Roman]   
[FONT=Tahoma,sans-serif] 
[FONT=Tahoma,sans-serif][FONT=Times New Roman] « و کفي اللَّه المؤمنين القتال و کان اللَّه قويا عزيزا »  (143)  
[FONT=Tahoma,sans-serif]  
[FONT=Tahoma,sans-serif]  [FONT=Tahoma,sans-serif] [FONT=Tahoma,sans-serif]خداوند مؤمنان را از جنگ بي نياز ساخت، و خداوند قوي و شکست ناپذير است. [FONT=Tahoma,sans-serif]

[FONT=Tahoma,sans-serif]  
[FONT=Tahoma,sans-serif]  
[FONT=Tahoma,sans-serif]  
[FONT=Tahoma,sans-serif]  

ــ عبداللَّه بن مسعود اين آيه را چنين تفسير مي کرد:

« کفي اللَّه المؤمنين القتال بعلي و کان اللَّه قويا عزيزا » [144] .

ــ همچنين ابن عباس مي گويد:

خداوند در جنگ خندق مؤمنان را به وسيله علي بن ابي طالب(ع)، آنگاه که عمرو بن عبدودّ را کشت ، از جنگ بي نياز ساخت. [145]

داستان جنگ خندق به روايت حذيفه صحابي چنين است:

در آن جنگ، عمرو بن عبدود از خندق عبور کرد و مقابل سپاه پيامبر ايستاد و مبارز طلبيد. رسول خدا(ص) فرمود: کدام يک از شما داوطلب مبارزه با عمرو است ؟ هيچ کس جز علي بن ابي طالب(ع) اعلان آمادگي نکرد. او برخاست و پيامبر(ص) به او فرمود: بنشين! دوباره فرمود: کدام يک از شما به مقابله با عمرو برمي خيزد ؟ هيچ کس برنخاست مگر علي، پيامبر فرمود: بنشين! سپس فرمود: کدام يک از شما براي نبرد با عمرو برمي خيزد ؟ هيچ کس برنخاست و علي برخاست. پيامبر به ايشان فرمود: او عمرو بن عبدود است. علي گفت: من هم علي بن ابي طالب هستم. رسول خدا(ص) زره خود را که ذات الفضول نام داشت، بر او پوشانيد و شمشير خود، ذوالفقار، را به او داد و عمامه خود، سحاب را دور سرش پيچيد و به او فرمود: پيش برو! و چون حرکت کرد، پيامبر او را چنين دعا کرد: خدايا، او را از فراروي و پشت سر، از راست و چپ، و از سر تا پا محافظت فرما.
علي رفت و فراروي عمرو ايستاد و گفت: تو کيستي؟ عمرو گفت: گمان نمي کردم در جايگاهي قرار بگيرم که شناخته نشوم. من عمرو بن عبدود هستم. تو که هستي؟ علي گفت: من علي بن ابي طالب هستم. گفت: همان پسرکي که او را در دامان ابوطالب مي ديدم؟ گفت: آري. عمرو گفت: پدرت دوست من بود و من خوش ندارم تو را بکشم. علي گفت: ولي من کشتن تو را ناخوش نمي دارم. شنيده ام که تو زماني پرده کعبه را گرفته اي و با خداي عزوجل عهد کرده اي که هر کس تو را بين سه کار مخير کند، يکي از آنها را انتخاب کني؟ گفت: راست گفته اند. علي گفت: از هر جا که آمده اي به همان جا بازگرد! گفت: نه، زبانزد قريش مي شوم. علي گفت: پس به دين ما درآي تا هر چه از آن ما باشد از آن تو نيز باشد، و هر چه بر ما رسيد، به تو نيز برسد. گفت: نه، اين را نمي پذيرم. علي گفت: تو سواره اي و من پياده. عمرو از مرکبش فرود آمد و گفت: آنچه از اين جوان ديدم، از هيچ کس نديدم. سپس به صورت اسبش زد تا کنار رفت و خود با قامتي بلند فراروي علي قرار گرفت. علي که در مکان ناهمواري ايستاده بود، برگشت تا جاي پاي محکمي بيابد. در اين هنگام، عمرو با شمشير به او حمله کرد و ضربه را فرود آورد. علي با سپر دفاع کرد و نوک شمشير بر سرش نشست و در همان حال با شمشير خود هر دو پاي عمرو را نشانه رفت و او را نقش بر زمين ساخت و صداهايشان در هم پيچيد. ناگهان صداي تکبير علي به گوش رسيد، و پيامبر فرمود: قسم به آنکه جانم در دست او است، علي عمرو را کشت. آنگاه اولين کسي که فرياد برآورد، عمر بن خطاب بود که ديد علي شمشيرش را به زره عمرو مي سايد. عمر فرياد تکبير سرداد و گفت: يا رسول اللَّه، او را کشت!
علي سر عمرو را جدا کرد، و در حالي که دستان خويش را بالا برده بود، به سوي ما بازگشت. پيامبر به او فرمود: يا علي، اين راه رفتني است که خدا آن را نمي پسندد مگر در اين جايگاه. همچنين فرمود: يا علي، تو را بشارت باد که اگر کار امروزت را با کار امت محمد بسنجند، کار تو بر کار آنان فزوني گيرد. اين بدان دليل بود که مسلمانان، همگي، با کشته شدن عمرو بن عبدود عزت يافتند. [146]

[FONT=Tahoma,sans-serif] 
[FONT=Tahoma,sans-serif] 
[FONT=Tahoma,sans-serif]143 .  [FONT=Tahoma,sans-serif]سوره احزاب، آيه 25.   
[FONT=Tahoma,sans-serif]144 .  [FONT=Tahoma,sans-serif]. حاکم حسکاني، شواهدالتنزيل، ج 2، ص    

[145]. همان.
[146]. همان .
آخرین ويرايش توسط 1 on محدثه, ويرايش شده در 0.

تصویر 
Old-Moderator
Old-Moderator
تماس:

Re: « آيات قرآن درباره جهاد امام علي (ع) »

پست توسط محدثه »

.

[FONT=Times New Roman]ب ) 
 [FONT=Times New Roman]   
[FONT=Tahoma,sans-serif] 
[FONT=Tahoma,sans-serif][FONT=Times New Roman] « انّ اللَّه يحب الذين يقاتلون في سبيله صفّا کانهم بنيان مرصوص »  (147)  
[FONT=Tahoma,sans-serif]  
[FONT=Tahoma,sans-serif]  [FONT=Tahoma,sans-serif] [FONT=Tahoma,sans-serif]« خداوند کساني را دوست دارد که در راه او پيکار مي کنند؛ آراسته و استوار؛ چونان که گويي سدّي پولادين هستند. »  [FONT=Tahoma,sans-serif]

[FONT=Tahoma,sans-serif]  
[FONT=Tahoma,sans-serif]  
[FONT=Tahoma,sans-serif]  
[FONT=Tahoma,sans-serif]  

ــ از ابن عباس سؤال شد : اينان که خداوند درباره شان چنين فرموده، کيانند؟

گفت:حمزه، شير خدا، و شير رسول خدا، علي بن ابي طالب، عبيده بن حرث و مقداد بن اسود. [148]

[147]. سوره صف، آيه 4.
[148]. حاکم حسکاني، شواهدالتنزيل، ج 2، ص 251.

تصویر 
Old-Moderator
Old-Moderator
تماس:

پست توسط محدثه »

.

[FONT=Times New Roman][SIZE=170]ج )    

[FONT=Times New Roman]« و ما محمد الا رسول قد خلت من قبله الرسل أفان مات أو قتل انقلبتم علي أعقابکم

و من ينقلب علي عقبيه فلن يضرّاللَّه شيئاً و سيجزي اللَّه الشاکرين »
  [149]  
 « محمد فقط فرستاده خدا است که پيش از او فرستادگان ديگري نيز بودند. آيا اگر بميرد يا کشته شود، به گذشته خود باز مي گرديد؟

هر کس به گذشته اش باز گردد، هرگز به خدا زياني نرساند، و خداوند به زودي شاکران را پاداش مي دهد.»

ــ از حذيفه درباره اين آيه چنين نقل شده است:

هنگامي که واقعه احد پيش آمد، صحابه رسول خدا(ص) گريختند. علي(ع) و ابودجانه با شمشير خود فراروي پيامبر ايستادند و از آن حضرت دفاع کردند

تا مشرکان را از رسول خدا(ص) دور ساختند. خداوند اين آيه را فرو فرستاد:

« و لقد کنتم تمنّون الموت من قبل أن تلقوه فقد رأيتموه... و سيجزي اللَّه الشاکرين » [150]  
 « شما آرزوي مرگ مي کرديد، پيش از آنکه با آن روبه رو شويد، اينک آن را ديديد...و خداوند به زودي شاکران را پاداش مي دهد. » 

بدين معنا که علي و ابودجانه را پاداش مي دهد. و نيز اين آيه را فرستاد:

« و کأيّن من نبيّ قاتل معه ربيّون کثير...واللَّه يحبّ الصابرين » [151] 

« چه بسا پيامبراني که خداخواهان بسياري همراه آنان جنگيدند... و خدا صابران را دوست دارد. » 

مراد از صابران در آيه، علي و ابودجانه هستند. [152]

[149]. سوره آل عمران، آيه 144.
[150]. سوره آل عمران، آيه 143-144.
[151]. سوره آل عمران، آيه 146.
[152]. حاکم حسکاني، شواهدالتنزيل، ج 1، ص 136.

تصویر 
Old-Moderator
Old-Moderator
تماس:

پست توسط محدثه »

.

[FONT=Times New Roman][SIZE=170]د )    

[FONT=Times New Roman]« و انّه أضحک و أبکي »  [153]  
 « و اوست که خنداند و گرياند . » 

ــ از ابن عباس نقل شده است:

خداوند علي و حمزه و جعفر را در روز بدر با کشتن کافران خنداند ، و کفار مکه را به گاه کشته شدن در آتش افکند و گرياند . [154]

[153]. سوره نجم، آيه 43.
[154] حاکم حسکاني، شواهدالتنزيل، ج 2، ص 207.

تصویر 
Old-Moderator
Old-Moderator
تماس:

پست توسط محدثه »

.
 [FONT=Times New Roman]« بسم الله الرحمن الرحیم »  

با سلام خدمت کاربران محترم

مطالبی که در این تاپیک ارائه شد ، برگرفته از کتاب گران قدر [FONT=Times New Roman]« علیٌ ( علیه السلام ) فی القرآن »   [FONT=Times New Roman]تألیف علامه سید مرتضی عسکری (ره)  هست

که برای مطالعه بخش های دیگر کتاب می توانید به تاپیک های زیر مراجعه بفرمایید . ( روی نام تاپیک مورد نظر کلیک کنید . )

موفق باشید

« آيات قرآن کريم درباره امیرالمؤمنین امام علي (ع) »

« آيات قرآن کریم درباره ولایت »

« آيات قرآن کريم درباره اهل بيت(ع) »

« آيات قرآن کريم درباره امیرالمؤمنین امام علي(ع) و شيعيان ايشان »

« آيات قرآن کريم درباره امیرالمؤمنین امام علي(ع) و خاندان ایشان »

« آيات قرآن درباره محبت و ولايت امیرالمؤمنین امام علي(ع) »

« آيات قرآن درباره پيشگامي امیرالمؤمنین امام علي(ع) در اسلام »

« آيات قرآن درباره دشمنان امیرالمؤمنین امام علي (ع) »

« آيات قرآن کریم درباره علم امیرالمؤمنین امام علي(ع) »

« آيات قرآن درباره همراهی امیرالمؤمنین امام علي (ع) با پیامبر و یاری او »

« آيات قرآن درباره مقام امیرالمؤمنین امام علي (ع) در قيامت »