چرا ما اينقدر تو زمينه گرافيک مذهبي عقب مونده ايم ؟

مدیران انجمن: MAYAPOWER, [EHSAN], شورای نظارت

ارسال پست
Member
Member
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 61 بار
سپاس‌های دریافتی: 181 بار

پست توسط ولایت »

راستي يه سوالي داشتم
البته به کسي برنخوره ها ولي به نظر من علتش خساست بعضي هاست که تعدادشون هم کم نيست.
اين رو هم بايد بگم که هميشه حقيقت تلخه
ولي بايد دست به دست هم بديم فرهنگ تازه اي رو جا بيندازيم.
    [External Link Removed for Guests]  --  [External Link Removed for Guests]    
Moderator
Moderator
محل اقامت: Tehran
سپاس‌های ارسالی: 2377 بار
سپاس‌های دریافتی: 1893 بار

Re: چرا ما اينقدر تو زمينه گرافيک مذهبي عقب مونده ايم ؟

پست توسط [EHSAN] »

سلام بر شما :razz:

در مورد سوالتون دوست دارم تا جايي كه بتونيم با هم بحث كنيم و نظرات و افكارمون رو با هم درميون بزاريم تا به يك نتيجه درست و حسابي برسيم.

به نظر من فقط بحث خساست نيست عوامل ديگري هم هستن كه باعث ميشه كاره مذهبي كم انجام بشه.!!!

يكيش رعايت نكردن حق توليد كننده يا همون طراحه به اصطلاحا بهش كپي رايت(حق خلق) ميگن
نميدونم اين چجور طرز فكريه كه توي ذهنيت بعضيا هست برخي خيال ميكنن طراحي مذهبي رو ميشه دزديد و ازش استفاده كرد يا با نام خودشون ازش كسب درآمد كرد.
بهشون هم كه اعتراض ميكني در جوابت ميگن مگه براي خدا كار نكرده خب منم ورش ميدارم.
يعني تمام حق و حقوق طراحش و وقتي كه براي اون طرح گذاشته رو در عرض 5 دقيقه به نام خودش ميزنه و ازش هم كلي پول در مياره.
به نظر شما اين چقدر به طراحش لطمه ميزنه؟

به نظر من اگر قرار به پول درآوردن باشه بايد طراح چنين آثاري رو تامين كرد تا بيشتر و بيشتر طرح بزنن نه اينكه طرحش رو بدزديم و خودمون ازش پول در بياريم
اين حرفها ممكنه هم جنبه منفي داشته باشه و هم جنبه مثبت

اگر از جنبه مثبت بخوايم نگاه كنيم رعايت كپي رايت باعث ميشه هركسي خودش از خودش مايه بزاره و ايده خرج كنه و تعداد طراحان مذهبي افزايش پيدا ميكنه(همچنين تعداد آثار درجه يك)

اما از ديد منفي ممكنه طراحي تا بهش پول ندي كار نكنه(اما هميشه هستن كساني كه براي خدا كار ميكنن)

پس بنظرم بهتره به جاي اينكه طرحهاي بقيه رو بدزديم خودمون سعي كنيم از طرحهاشون ايده بگيريم و طرحي نو بسازيم

نظر شما چيه؟
نابرده رنچ گنج بدست نمیاد تصویر
Member
Member

پست توسط ولایت »

خوب اگر حق کپي رايت در ايران نيست براي طراحان غير مذهبي هم نيست ، اما چرا طراحاني که در زمينه هايي غير از فعاليتهاي مذهبي طرح ميزنن اصلاً چنين مشکلي ندارند و به راحتي طرحهاي آنها را ميتوانيم با نامهاي ديگر در وبلاگها و وب سايت هاي ديگر ببينيم و آنها هيچ نارضايتي نشان نميدهند .
بعد اين مشکل هم حل شدنيست طراحان مذهبي ميتونند مانند توليدکنندگان برخي محصولات مذهبي در ذيل طرح خود ودر کنار نامشان درج کنند که هرگونه کپي برداري و تکثير شرعاً حرام ميباشد که با اين کار خود باعث ايده گرفتن طراحان آماتوري مثل من از طرحاشون بشند . چرا پس چنين کاري نميکنند .
چرا در کل اينترنت بايد فقط در يک فروم گرافيست هاي مذهبي جمع شوند و در آن هم پيشرفت زيادي ديده نشود .
شما در سايت هاي ديگر ميبينيد مثلاً فايل هاي psd زيادي از جمله زنان غربي که باعث تهاجم فرهنگي ميشوند به رايگان براي دانلود گذاشته ميشود ولي در سايتهاي شيعي فقط به خاط مسئله کپي رايت يا مسائل ديگر طراحان عزيز مضايقه ميکنند .
اين خود رضايت مذهبي ها يا سکوت آنان در مقابل تبليغات غربي هاست که هميشه در پي منحرف کردن جوانان مسلمان هستند .
اميدوارم همه به اين درک برسند که الآن در بحراني ترين اوقات تاريخ اسلام هستيم .
انشاءالله که ناراحتتون نکرده باشم . ياعلي مدد
Old-Moderator
Old-Moderator
سپاس‌های ارسالی: 973 بار
سپاس‌های دریافتی: 1783 بار
تماس:

پست توسط سعید منتظر »

ببینید
کپی رایت درسته یکی از دلایله ولی همونطور که دوستمون فرمودن اگه مشکل این باشه خوب برای طراح های غیر مذهبی هم همین مشکل وجود داره!

به نطر من این امر کاملا طبیعیه... همیشه در هر زمینه ای افراد بی بند و بار اکثریت رو تشکیل میدن ( به جزء در مواردی خاص)

حالا به جای پیدا کردن مقصّر دوستان چه راه حلی پیشنهاد میدن؟!
 روزگاری‌ست که شیطان میگوید: انسان پیدا کنید ، سجده خواهم   [HIGHLIGHT=#FFFF00][HIGHLIGHT=#DBE5F1] +ـ+ـ+ـ+ـ+ـ+ـ+     [HIGHLIGHT=#FFFF00][HIGHLIGHT=#DBE5F1] +ـ+ـ+     [External Link Removed for Guests]  [External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests] 
Bronze
Bronze
سپاس‌های ارسالی: 76 بار
سپاس‌های دریافتی: 195 بار

پست توسط bidemajnon »

سلام
اول از همه من منظورتون از عقب موندن رو نفهمیدم ؟
اول از همه که ما کلاً تو گرافیک عقب موندیم . اونجور که این آقایان گرافیست می گن . چون گرافیک تو ایران یه پدیده نویی هستش و هنوز یه عده به رایانه و از این چیزا تجهیز نشدن و ...

اما در مورد کارهای مذهبی به نظر من زیاد عقب نیستیم
البته من منظور شما رو از عقب موندن رو نمی فهمم؟
منظورتون کمبود کارهای مذهبیه ؟
و یا بی کیفیت بودن کارها ؟

اگر که این کارهای مبتدی من رو که اکثراً از طرح اساتید ایده میگیره رو جزو طرحهای گرافیکی بیارید بله ما عقب موندیم و ضعیف هستیم.
چون هستن کسانی مثل من و امثال من که گرافیست نیستن .و مثل من یه جورایی فتوشاپیستن.
وگر نه وقتی که ما آثار پوستر هایه عاشورایی رو می بینید و یا آثاری مثل همین که بریا ایده گرفتن گزاشتیم به نظر من که عقب نیستیم .

مشکلی که الان ما داریم به نظر من بجز موردی که احسان جون فرمودند و کاملاً باهاش موافقم به همین فتوشاپ بر می گرده
به اینکه تا یکم فتوشاپ بلد شدیم خودمون رو گرافیست و طراح می دونیم .
برای هیئت سر کوچمون طرح بزن که کم خرج بشه و صلواتی...
اونم چه طرحی
کل نت رو دنباله یه والپیپر و یا یه طرح می گردیم باهم قاطیشون می کنیم و بعدم کلی باهاش کیف می کنیم که یه طرح برای هیئت زدیم صلواتی .
البته اگر به یه هنر کده مراجعه می شد اونم سعی می کرد به یه همچین روشی طرح بزنه (نه همشونا !بعضیاشون که مثلاً دکون باز کردن و اسمشه گزاشتن هنر کده . تصاویر رو از این ور و اون ور جمع می کنن و قاطی می کنن ...)

دروغ هم که نداریم
من خودم هم از همینجا شروع کردم
برا هیئتمون نشریه می زدم
بنر می زدم
و همینجا بود که فتوشاپ رو بدونه اینکه کلاس برم یا حوصله داشته باشم یه کتاب رو تا آخر بخونم یاد گرفتم .

حالا ما باید ببینیم گرافیست کیه ؟
طرح گرافیکی کدومه ؟
اون طرحیه که من برای ایده گرفتن گزاشتم و یا اون طرحیه که من با ایده گرفتن بعداً می خوام بزنم ؟
گرافیست اونایین که مثل من می خوان تو این انجمع دوسه تا قلم کار از فتوشاپ یاد بگیرن و خودشون رو طراح بدونن ؟
نه از اصول رنگ چیزی می دونیم ، نه از هنر های تجسمی ، و نه از خیلی چیزایه دیگه
فقط می خوایم طراح بشیم و طرح بزنیم .

از این جنبه هم که بگذریم با حرفهای احسان موافقم . نبود کپی رایت
اینکه یه طرح مذهبی چون برای خدا و ما هم برای رضای خدا و اهل بیت داریم کار می کنیم پس مانعی نداره که با اثر معنویه یه شخص دیگه هر کاری خواستیم بکنیم .
اون چیزی که شما به عنوان خساست می گی اگر که در مورد آموزش باشه درسته .
ولی اینکه چرا یه طراح طرح با سایز اصلی و با کیفیت و لایه باز رو نمیزاره نه .

من شاید وقت نکنم دیگه بیش از این وارد مبحث بشم ولی سعی می کنم پی گیر باشم .
و اینکه حداقل خودم رو دل خوش می کنم که ادعای گرافیست و طراح بودن رو ندارم و تا اونجایی که بتونم کپی رایت رو رعایت می کنم.
Member
Member

پست توسط ولایت »

اما هنوز من متقاعد نشدم .

به نظر شما چرا کارهاي گرافيکي و ديجيتالي مذهبي (شيعه) که در کشورهايي مثل عراق و لبنان ساخته ميشه که واقعاً خيلي روشون کار شده براي ايده گرفتن عموم در اينترنت به نمايش در مياد
ولي در کشور به اين بزرگي 70 - 80 ميليون شيعه چنين طرحهاي زيبايي رو نميبينم
گرافيست ها کجا هستند کساني که فتوشاپيست نيستند کجا هستند چرا بيشتر گرافيست ها به دنبال کارهاي غير مذهبي ميرن .
Old-Moderator
Old-Moderator
سپاس‌های ارسالی: 973 بار
سپاس‌های دریافتی: 1783 بار
تماس:

پست توسط سعید منتظر »

راه حلی که من پیشنهاد میدم همون طرح های گروهی هست که عبدعباس عزیز توي مجيد سازماندهی میکردن

تبلیغات هم باید وسیع باشه تا همه ببینن...

یه چیزی میگم حرفمُ جدی بگیرید;

کسی که یه بار نون اهل بیت رو بخوره دیگه بیخیال نمیشه (حتی با سالی یک طرح)

(احسان جان برو رو کارهای گروهی)
منم قول میدم رو شیعه پیکس اطلاع رسانی کنم :-)
 روزگاری‌ست که شیطان میگوید: انسان پیدا کنید ، سجده خواهم   [HIGHLIGHT=#FFFF00][HIGHLIGHT=#DBE5F1] +ـ+ـ+ـ+ـ+ـ+ـ+     [HIGHLIGHT=#FFFF00][HIGHLIGHT=#DBE5F1] +ـ+ـ+     [External Link Removed for Guests]  [External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests] 
Old-Moderator
Old-Moderator
سپاس‌های ارسالی: 3099 بار
سپاس‌های دریافتی: 5474 بار

پست توسط Labbaik »

سلام
با اینکه با گفته های آقا احسان و بید مجنون صد در صد موافقم
ولی باز هم به قول علیرضا این مشکل برای طرح های غیر مذهبی هم وجود داره
باید با اضافه کردن چیزی کنار طرح یا... به مردم بگید که استفاده از طرح گرافیکی هم باید با اجازه صاحبش باشه

اما چرا با مختصر نگاهی به طرح های اینترنتی میبینیم که چقدر دارن با ایده های مختلف و برای سنین مختلف
طرح می سازن و ارائه میدن،با این همه تنوع رنگی.....ولی کسایی که گرافیک مذهبی کار میکنن زودتر خسته میشن
هر از چند گاهی یه طراحی میکنن... تصویر

در مورد تاپیک طرحي براي تبليغ حجاب
یکسری طرح های اینترنتی به تاپیک اضافه شد-دستشون درد نکنه-
چند تا هم طرح زدن.... -بازم دستشون درد نکنه-
MAYAPOWER اسکچ گذاشت کسی ازش استفاده نکرد!!
ایده داده شد..... به جز برخی بقیه گفتند پیاده کردنش مشکله باید نقاشی بشه و عکس بگیریم تصویر
اگه اینجور بخوایم کار کنیم که باید بشینیم به خیالِ .....

ایده برای جوونها ندارین برای بچه ها که دارین؟
چرا پس طراحی نمیکنید تا با استفاده از 4 تا طرح و عکس رنگ و لعاب دار توی مدرسه
بچه ها به داشتن پوشش راغب بشن؟

به هر حال امیدوارم کسی ناراحت نشه،فقط خواستم بگم در عین حال که
در مورداستفاده طرح بدون رضایت صاحبش به فتوشاپیست ها و گرافیستها حق میدم ،
در خیلی از موارد هم کم کاری هایی به چشم میخوره

موفق باشیدتصویرتصویر
زندگی بافتن یک قالی است

نه همان نقش و نگاری که خودت می خواهی

نقشه را اوست که تعیین کرده است

تو در این بین فقط میبافی

نقشه را خوب ببین !!!

نکند آخر کار قالی زندگیت را نخرند

تصویر 
Moderator
Moderator

پست توسط [EHSAN] »

alirezak نوشته شده:خوب اگر حق کپي رايت در ايران نيست براي طراحان غير مذهبي هم نيست ، اما چرا طراحاني که در زمينه هايي غير از فعاليتهاي مذهبي طرح ميزنن اصلاً چنين مشکلي ندارند و به راحتي طرحهاي آنها را ميتوانيم با نامهاي ديگر در وبلاگها و وب سايت هاي ديگر ببينيم و آنها هيچ نارضايتي نشان نميدهند .
خب ممكنه پولشو گرفته باشه و ديگه خيالش نباشه!! شايد هم خيالش باشه ولي چون جايي نميتونه اعتراض كنه و حقشو بگيره بيخيال شده.( بخاطر كپي رايت)
براي منم چنين موارد تا بحال پيش اومده طرحي رو براي موسسه اي زدم و پولشو گرفتم بعدش همشهري اونو روي جلد كتابش چاپ كرد اسم طراح هم نوشت «آرزو يزداني» و رفت زير چاپ.. اگر من پيگيري نكردم به دليل اين بود كه طرحم رو براي اون موسسه زده بودم و پولشو گرفته بودم و تمامي حق و حقوق اثر رو بخشيده بودم به اونها و اينجا اگر كسي ميخواست شكايت كنه اون موسسه بود نه من. (درستش اينه كه من اينجا نبايد اعتراض كنم!)
طراحي هايي رو هم كه شما ميبيني ممكنه تمامي حق و حقوقش رو فروخته باشن براي همين هم ممكنه اصلا خيالشون نباشه.(كه كاملا هم طبيعيه)

بعد اين مشکل هم حل شدنيست طراحان مذهبي ميتونند مانند توليدکنندگان برخي محصولات مذهبي در ذيل طرح خود ودر کنار نامشان درج کنند که هرگونه کپي برداري و تکثير شرعاً حرام ميباشد که با اين کار خود باعث ايده گرفتن طراحان آماتوري مثل من از طرحاشون بشند . چرا پس چنين کاري نميکنند .
فكر ميكنين با اينكار كسي ديگه طرحهارو كپي نميكنه؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!
چرا در کل اينترنت بايد فقط در يک فروم گرافيست هاي مذهبي جمع شوند و در آن هم پيشرفت زيادي ديده نشود .
اگر منظورتون اين سايته بايد بگم كه بخش گرافيك مذهبي تازه راه افتاده و چون سايت هم تخصصي گرافيست نيست تا جا بيفته و ما بتونيم آدم جمع كنيم كلي طول ميكشه.. خودم هم اگر كم كار ميكنم درگير كار براي موسسات ديگه هستم كه همشونم مذهبيه اما نميتونم بزارمشون روي نت بخاطر حق خلق كه براي اون موسسه هست!
شما در سايت هاي ديگر ميبينيد مثلاً فايل هاي psd زيادي از جمله زنان غربي که باعث تهاجم فرهنگي ميشوند به رايگان براي دانلود گذاشته ميشود ولي در سايتهاي شيعي فقط به خاط مسئله کپي رايت يا مسائل ديگر طراحان عزيز مضايقه ميکنند .
دشمن هميشه درحال فعاليته و تازه برخي چيزها هست كه نفس انسان خيلي بهش راغبه مثل همون طرحهايي كه گفتين!!!!
اما من دوستاني مثل عاشورا رو ديدم كه فونت شيعه درست كرده و حتي فايلهاي آماده براي دانلود مذهبي هم ديدم.

مهمتر اينكه متاسفانه بچه مذهبي ها ميدون رو خالي كردن و عده‌اي هم كه ميدون رو گرفتن از راهش وارد نميشن و از افراد متخصصش استفاده نيمكنن (همه منظورم نيست!!)

اين خود رضايت مذهبي ها يا سکوت آنان در مقابل تبليغات غربي هاست که هميشه در پي منحرف کردن جوانان مسلمان هستند .
بنظر من سكوت نيست.. بنظر من بچه مذهبي ها خيلي كم هستن كه واقعا كاره مذهبي در حد قوي انجام بدن

اميدوارم همه به اين درک برسند که الآن در بحراني ترين اوقات تاريخ اسلام هستيم .
ما ياعلي بگيم شما هم حاضري كمك كني؟
انشاءالله که ناراحتتون نکرده باشم . ياعلي مدد
خوشحال هم شدم كه نظرت رو گفتي
دعامون كن
ياعلي(ع) مدد
Moderator
Moderator

پست توسط [EHSAN] »

Labbaik نوشته شده:سلام
با اینکه با گفته های آقا احسان و بید مجنون صد در صد موافقم
ولی باز هم به قول علیرضا این مشکل برای طرح های غیر مذهبی هم وجود داره
باید با اضافه کردن چیزی کنار طرح یا... به مردم بگید که استفاده از طرح گرافیکی هم باید با اجازه صاحبش باشه
فكر ميكنين چند درصد بهش توجه ميكنن و استفاده نمي كنن؟!!

اما چرا با مختصر نگاهی به طرح های اینترنتی میبینیم که چقدر دارن با ایده های مختلف و برای سنین مختلف
طرح می سازن و ارائه میدن،با این همه تنوع رنگی.....ولی کسایی که گرافیک مذهبی کار میکنن زودتر خسته میشن
هر از چند گاهی یه طراحی میکنن... تصویر
من خودم رو ميگم يكي اينكه طراحي براي من خيلي خسته كننده و سخته اون هم بخاطر اينكه با طرحهاي ساده و پيش پا افتاده راضي نميشم.. هر چند كه آخرش هم طرحهاي خوبي نميسازم.. ولي بخاطر همين فكرها معمولا زياد سردرد ميگيرم.

MAYAPOWER اسکچ گذاشت کسی ازش استفاده نکرد!!
تا حالا فكر نكردين چرا استفاده نشد؟ بنظرم طرح در حدي نبود كه بشه استفاده كرد اون هم براي كسي مثل من كه نقاشي نميدونه و بايد دست به دامن اين و اون بشه.
ایده داده شد..... به جز برخی بقیه گفتند پیاده کردنش مشکله باید نقاشی بشه و عکس بگیریم تصویر
اگه اینجور بخوایم کار کنیم که باید بشینیم به خیالِ .....
ايده هميشه يك بحثه و مهمتر از اون اجراي ايده هست.. اجراي ايده هميشه مرد ميدون ميخواد.. كسي كه كار كشته باشه.. اما ماها بايد دست به دامن بقيه بشيم كه اگر اونها هم وقت نكنن ديگه بايد ايدمون رو بزاريم كنار

يا اينكه بايد خودمون رو قوي كنيم تا نيازي به كسي نداشته باشم. (اين تمرين هاي تايپوگرافي رو هم براي همين راه انداختيم)

ایده برای جوونها ندارین برای بچه ها که دارین؟
چرا پس طراحی نمیکنید تا با استفاده از 4 تا طرح و عکس رنگ و لعاب دار توی مدرسه
بچه ها به داشتن پوشش راغب بشن؟
مشكل همون اجراست.. كسي رو ميشناسم كه توي ذهنش ايده هاي زيادي داره و خيلي هم عالي ولي چون نقاشي بلد نيست نميتونه پياده كنه!!! به نظرم همونقدر كه ايده مهمه اجرا هم مهمه.
به هر حال امیدوارم کسی ناراحت نشه،فقط خواستم بگم در عین حال که
در مورداستفاده طرح بدون رضایت صاحبش به فتوشاپیست ها و گرافیستها حق میدم ،
در خیلی از موارد هم کم کاری هایی به چشم میخوره
قبول دارم

موفق باشیدتصویرتصویر
ارسال پست

بازگشت به “گرافیک مذهبی”