آموزش فتوشاپ: ابزارهای انتخاب Marquee Tool

مدیران انجمن: MAYAPOWER, [EHSAN], شورای نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
محل اقامت: Tehran
سپاس‌های ارسالی: 2377 بار
سپاس‌های دریافتی: 1893 بار

آموزش فتوشاپ: ابزارهای انتخاب Marquee Tool

پست توسط [EHSAN] »

الله الرحمن  
آموزش سری ابزارهای Marquee Tool تصویر . تصویر . تصویر . تصویر

این ابزار جزو ابزارهای انتخاب هستند یعنی باهاشون میتونین بخشی از محدوده‌ی تصویر رو انتخاب کنین.

اگر به آیکون این ابزار دقیق نگاه کنین یک فلش کوچک کنارش هست این به این معنیه که این ابزارها دارای زیر مجموعه هستن

بر روی آیکون کلیک راست کنین تا ابزارهای زیرمجموعه اش نمایش داده بشن

تصویر

که مشاهده میکنین دارای 4 شکل به صورت پیشفرض اند

تصویر مربع مستطیل
تصویر دایره و بیضی
تصویر خط افقی
تصویر خط عمودی

برای کشیدن مستطیل بر روی صفحه کلیک کنید و همینطور که کلید موس را نگه داشته اید موس را بکشید به یک سمت دیگه از تصویر (Drag کنید)

تصویر 
برای کشیدن یک مربع کامل باید کلید Shift رو نگه دارید و اگر میخواین از مرکز جایی که کلیک میکنین مربع شروع شود باید کلید Alt رو نگه دارید، برای دایره هم به همین ترتیب.

شرح نوار اختیارات این ابزار:

تصویر
  نوار اختیارات کلیدهایی قرار دارند مه با کمک اونها میتونیم مانور بیشتری بر روی محدوده انتخابیمون داشته باشیم.

ابتدا یک محدوده انتخابی رسم کنید:(مانند شکل زیر)
در حالت انتخاب جدید یا New Selection می باشد که شما با هر بار کلیک بر روی صفحه محدوده انتخابی قبلی پاک میشه و یکی جدید میتونین رسیم کنین. 
 تصویر     
اما اگر بخوایم به محدوده قبلی بخش جدیدی اضافه کنیم باید کلید اضافه کردن به محدوده انتخاب و یا Add to selection رو بزنید و محدوده‌ی جدیدی بکشید با اینکار خواهید دید که محدوده‌ی جدید به قبلی اضافه میشود. (و یا میتونین کلید Shift رو نگه دارین و محدودتون رو رسم کنین به جای اینکه بر روی کلید Add to selection کلیک کنین)
 تصویر  
برای حذف محدوده قبلی کلید Subtract from selection رو بزنید.(ویا میتونین کلید Alt رو نگه دارین و محدودتون رو رسم کنین به جای اینکه بر روی کلید Subtract from selection کلیک کنین)

و برای انتخاب محل مشترک بین دو محدوده هم کلید Intersect with selection بزنید. (و میانبرش هم Shift+Alt میباشد)

تصویر تصویر  

نوار اختیارات بخشی وجود دارد به نام Feather که مقدار عددی بین 0 تا 250 رو قبول میکنه و باعث میشه لبه محدوده انتخابی شما نرم بشه.

در عکس زیر محدوده انتخابی رو با رنگ پر کردم.

تصویر تصویر

کنار Feather یک گزینه اینتخابی وجود داره به اسم Anti-alias که فقط در حالت ابزار انتخابی دایره بیضی تصویر فعال میشه و اثرش اینه که لبه های دایره رو به صورت یکنواخت در میاره.
که در عکس زیر نمونه اش رو میتونین ببینین:

تصویر   

در نوار اختیارات منویی هست به اسم Style که به غیر از حالت نرمال دوحالت دیگه هم داره که به شرح زیر است:

Fixed Ratio: در این حالت شما تعیین میکنید محدوده‌ی انتخابی شما به چه نسبتی باشد (مثلا همه محدوده ای که شما میگشید رو با نسبت 2 به 1 رسم کنه براتون)

تصویر 
Fixed Size: در این حالت شما میتونین سایز محدوده انتخابیتون رو وارد کنین و فقط با یک کلیک اونو رسم کنید.(مثلا یه محدوده 255 در 110 پیکسل براتون بکشه خودش)

تصویر

نوار اختیارات یک کلید وجود دارد به اسم تصویر که کارش انتخاب بهتره محدوده ای از تصویر هست. انشاالله کمی که بریم جلوتر براتون توضیح میدم.

تصویر     
- این آموزش توسط مرکز نشر اعتقادات نوشته شده است و نشر آن فقط با اجازه مدیریت سایت امکان پذیر می‌باشد.     
نابرده رنچ گنج بدست نمیاد تصویر
Moderator
Moderator
سپاس‌های ارسالی: 782 بار
سپاس‌های دریافتی: 1346 بار

Re: آموزش فتوشاپ: ابزارهای انتخاب Marquee Tool

پست توسط MAYAPOWER »

سلام علیکم
آقا زنگ زدم بگم بسیار خوبه فقط وقتش کم بود
از اعماق ام ایم تشکر مینم احسان خان
راستی هرچی نیگا کردمی شورت کات یا میان بر رانگفته بودی گفتم ÷ست بدم شورت کاتش هم کلید M
میباشد با تشکر از احسان جان مزیت این ابزار برای دور گیری تو ی کادر بندی و صفحه بندی روزنامه و مجلا کاملاً برتر از از استورک میباشد کسانی که کار چاپی تیراژ بالا میزنند با استورک دور نمیدن با مارکو میدن
با تشکر از احسان بابا :montazer: :) :grin:
یا علی
 [External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests] 
Moderator
Moderator

پست توسط [EHSAN] »

سلام

درسته :razz:

گفتم بزار آموزش رو که کامل نوشتم زیرش به این موارد هم کمی اشاره کنم
مثلا برای اضافه کردن محدوده باید کلید Shift رو نگه داشت و برای کسر کردن کلید Alt و همینجور الی آخر..

باز هم ممنونم از تذکرت :razz:
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 7581 بار
سپاس‌های دریافتی: 6236 بار
تماس:

پست توسط مائده آسمانی »

به نام خدا

با سلام و تشکر

پیشنهاد میکنم ادامه آموزشها رو در یک پست دیگه بزارید .

وقتی شما پست رو ویرایش میکنید دوستان باخبر نمیشن که آموزش جدید گذاشتید و درس جدیدی گفته شده .

اینطوری روی اسکروول هم نمیاد . ولی اگه یه پست جدید بزنید همه دوستان باخبر میشن .

موفق باشید . تصویر

----------------------

پست اول ویرایش شده و اموزش جدیدی گذاشته شده تصویر
تصویر
Moderator
Moderator

پست توسط [EHSAN] »

سلام بر شما

درست میفرمائید

راستش تنها دلیلی که اینکارو کردم برای این بود که کاربرانی که برای بار اول میان توی این تاپیک آموزش رو کامل و یکجا ببینن.

انشاالله دفعه بعد سعی میکنم پستی هم ارسال کنم

سپاسگزارم از توجهتون.
ارسال پست

بازگشت به “آموزش و سوالات”