ظاهر اعمال افراد پس از مرگ

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Member
Member
سپاس‌های ارسالی: 78 بار
سپاس‌های دریافتی: 166 بار

ظاهر اعمال افراد پس از مرگ

پست توسط paria »

شيخ بهايى نقل شده : ايشان روزى به قصد زيارت يكى از اهل حال كه در مقبره تخت فولاد منزل داشت ازاصفهان بيرون رفت . چون به خدمت آن شخص عارف رسيد و مشغول صحبت شدند، مرد عارف براىشيخ نقل   : 
  گذشته امر عجيبى در اين جا واقع شد كه من شاهد آن بودم !    بود: ديدم جماعتى جنازه اى را آوردند و در فلان موضع دفن نمودند و رفتند،«موضع دفن را به شيخ بهايى نشان داد»  . 

گويد: ساعتى نگذشت نا گاه بوى خوشى    رسيد كه از بوهاى عالم دنيا نبود! متحير شدم و از چپ و راست در صدد بر    بدانم آن بو از كجا    . 
  جوان خوش صورتى را ديدم كه در لباس سلاطين    ثروت به جانب آن مقبره كه تازه صاحب آن را دفن كرده بودند در حركت است ،   كنار قبر رسيد ناگهان داخل آن شد! زمانى نگذشت كه بوى زننده اى به مشامم    در تمام عمر خود بدتر و گندتر از آن نديده بودم . به دنبال آن بر آمدم ديدم    و بدهيبتى به سوى همان قبر در حركت است و داخل آن   . 
  اين قضيه    ! در فكر فرو رفتم و متحير بودم . ناگاه ديدم آن جوان كه اول داخل قبر شده    لباسهاى پاره پاره و بدن مجروح و خون آلود بيرون آمد! از همان راهى كه آمده    به رفتن كرد. من از خود را به او رسانيدم درخواست و التماس نمودم كه حقيقت    را برايم بيان كند. گفتم : تو كيستى ؟ آن سگ چه بود و چرا داخل قبر شديد؟    آمدى و بدنت مجروح شده است ؟ 
  جواب گفت : من اعمال نيك اين ميت    !    داشتم با او رفاقت نمايم ، آن سگ سياه و بدهيبت ، اعمال زشت و ناصالح    كه وارد قبر شد! گفتم : اين جا، جاى من است ! تو از قبر بيرون برو. آن هم    :    جا، جاى من است و تو بيرون برو! اما چون اعمال بد او بيشتر بود آن سگ غالب شد    مجروح و لباسهايم را پاره كرد و با اين وضع كه مى بينى از قبر بيرون نمود    تا روز قيامت رفيق و همنشين او شد.  

"    الجواهر، ص 541 با تغييراتى در عبارت "  
Senior Member
Senior Member
سپاس‌های ارسالی: 23 بار
سپاس‌های دریافتی: 71 بار
تماس:

Re: ظاهر اعمال افراد پس از مرگ

پست توسط Seyyed Ali »

باسمه تعالی

تجسم اعمال طبق روایات معصومین ثابت شده است.

علامه حسن زاده در بیانی جامع و عمیق فرمودند: «ملکات انسان مواد صور برزخی
اند.»

تکرار عمل ایجاد ملکه می
کند خواه عمل نیک باشد خواه پلید.

انسان در عالم آخرت که با برزخ شروع می
شود مهمان سفره خویش است و با اعتقادات و اخلاقیات و اعمالش حشر و نشر دارد.

اعمال انسان در دنیا تابع اختیار اوست اما در آخرت تابع ملکاتش ملکات انسان در آخرت حیات و شعور دارند و انسان با آنها محشور می
شود.

مهمترین کار انسان در دنیا خودسازی است و خودسازی مبتنی بر خودشناسی است و خودشناسی با مراقبت حاصل می
شود.
قسم به جان خودم آن کس که فهم مطالب تمهید القواعد و شرح قیصری بر فصوص الحکم و فتوحات مکیه (اثر محی الدین ابن عربی) و مصباح الانس و اشارات و تنبیهات و شفاء (اثر ابن سینا) و اسفار (اثر ملاصدرا) روزی​اش نشده فهم تفسیر انفسی آیات قرانی و جوامع روایی روزی​اش نشده است.

فرازی از فرمایشات استاد علامه حسن زادهٔ آملی
New Member
New Member
سپاس‌های ارسالی: 12 بار
سپاس‌های دریافتی: 1 بار

پست توسط m_dj133 »

با سلام و خسته نیاشید

دو سوال داشتم :

با توجه به صحبت شما

Please Login or Register to see this code

فرض من بر این است که فرد گناه انجام داده و ملکه گناه رو ایجاد کرده . حالا واقعا پشیمان است و به درگاه خدا توبه میکند و طلب بخشش

اگر خدا او را ببخشد (انشا الله که میبخشه ) این ملکه و تمام کار های بد او تا آن زمان بخشیده میشود ؟

و اگر دوباره مرتکب گناه شود (نه از روی عمد و قصد) دوباره این ملک با هیبت کنونی ایجاد میشود (یعنی گناه های قبلی او نیز به حساب میاییند) یا خیر ؟

با تشکر .
Senior Member
Senior Member
تماس:

پست توسط Seyyed Ali »

m_dj133 نوشته شده:با سلام و خسته نیاشید

دو سوال داشتم :

با توجه به صحبت شما

Please Login or Register to see this code

فرض من بر این است که فرد گناه انجام داده و ملکه گناه رو ایجاد کرده . حالا واقعا پشیمان است و به درگاه خدا توبه میکند و طلب بخشش

اگر خدا او را ببخشد (انشا الله که میبخشه ) این ملکه و تمام کار های بد او تا آن زمان بخشیده میشود ؟

و اگر دوباره مرتکب گناه شود (نه از روی عمد و قصد) دوباره این ملک با هیبت کنونی ایجاد میشود (یعنی گناه های قبلی او نیز به حساب میاییند) یا خیر ؟

با تشکر .

باسمه تعالی
درود بر دوستان

به غیر از آیات متعدد قرآنی روایتی بسیار معتبر نزد شیعه از امام باقر در مورد توبه وجود دارد ایشان می‌فرمایند:

«توبه کننده از گناه مثل کسی است که اصلا گناهی نکرده»

انسان تا زمانی که در نشئه دنیا است فرصت توبه دارد و خداوند کافر و مشرک را هم که به عذاب سخت و کوبنده ابدی انذار کرده فرموده اگر توبه کنند توبه آنها پذیرفته می‌شود و همان کافر و مشرکی که مخلد در عذاب بودند نجات پیدا می‌کنند.

اما تحقق توبه ضروریات و شرایطی دارد شخصی کنار حضرت امیر بواسطه انجام معصیتی گفت استغفرالله حضرت تقریبا با چنین مضامینی فرمودند: مادرت به عذایت بنشیند که توبه فقط با لقلقه زبان محقق نمی‌شود بلکه از ضروریات توبه است:

اول احساس ندامت و پشیمانی از گناه گذشته.
دوم عزم بر برنگشتن به سمت گناه برای همیشه.

اما شرایط:

- به جا آوردن حق الناس اگر معصیت کار گناهش موجب حق الناس شده
- جبران حق الله ایضاً
- آب کردن گوشت و چسباندن پوست به استخوان بواسطه معصیتی که موجب حرام خواری انسان شده
- یاد عذاب هایی که در مورد گناهان در قرآن و روایات بیان شده و تذکر قلبی انسان به نفس سرکش مبنی بر سوء عاقبت معصیت خصوصا معاصی کبیره مثل قتل نفس، زنا، لواط، دروغ، غیبت، خوردن مال یتیم، بر پا کردن فتنه که در آن خونها ریخته می‌شود، تمکین از دستورات والدین تا زمانی که دستورات آنها خلاف شرع نباشد، نمامی ... بلکه انسان با در اعتقادات و اخلاقیات و اعمال قرآن و عترت را سرمشق قرار دهد چون کمترین اختلاف با آنها موجب اثرات سوء تکوینی می‌شود که اگر انسان در دنیا نباشد فرصت جبران ندارد چون فرصت توبه از وی گرفته شده است.
قسم به جان خودم آن کس که فهم مطالب تمهید القواعد و شرح قیصری بر فصوص الحکم و فتوحات مکیه (اثر محی الدین ابن عربی) و مصباح الانس و اشارات و تنبیهات و شفاء (اثر ابن سینا) و اسفار (اثر ملاصدرا) روزی​اش نشده فهم تفسیر انفسی آیات قرانی و جوامع روایی روزی​اش نشده است.

New Member
New Member

پست توسط m_dj133 »

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام

دوست عزیز بابت پاسختون ممنونم .

در مورد شرایط توبه که فرمودید : جبران حق الله

چگونه میشه حق الله رو جبران کرد ؟

و اینکه اگر انسان به خودش ضربه زده باشه (مثلا آسیب های جسمی که ممکنه دیگه خوب نشه یا دیر خوب بشه و یا آسیب روحی)

اون رو چگونه میتونه جبران کنه ؟

با تشکر .
Senior Member
Senior Member
تماس:

پست توسط Seyyed Ali »

m_dj133 نوشته شده:بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام

دوست عزیز بابت پاسختون ممنونم .

در مورد شرایط توبه که فرمودید : جبران حق الله

چگونه میشه حق الله رو جبران کرد ؟

و اینکه اگر انسان به خودش ضربه زده باشه (مثلا آسیب های جسمی که ممکنه دیگه خوب نشه یا دیر خوب بشه و یا آسیب روحی)

اون رو چگونه میتونه جبران کنه ؟

با تشکر .

باسمه تعالی
درود بر دوستان

خواهش می‌کنم دوست عزیز در مورد جبران حق الله یعنی اعمالی که در زمان معصیت از انسان فوت شده مثل نماز و روزه و خمس ... قضای آن به جا آورده شود یا پرداخت شود اما در مورد آسیب جسمی و روحی عرض کردم که بزرگترین آسیب روحی که انسان می‌تواند به خودش بزند و اعظم کبایر و معاصی است کفر و شرک است اما توبه موجب می شود خداوند این آسیب مهلک را هم برطرف کند چون ما در مورد خداوندی صحبت می‌کنیم که بر هر کاری تواناست خصوصا جبران نواقصی که بواسطه معاصی در انسان ایجاد می‌شود توسط خداوند ارحم الراحمین انجام می گیرد در مورد آسیب جسمی هم این بشارت وجود دارد که جسم فقط چندین سال عمر می‌کند و جریمه معصیت کاری که آسیب جسمی به خود وارد کرده از دست دادن و عدم بهرمند شدن از نعمت جسمانی است که البته با توبه، خداوند در این مورد هم تواب و رحیم است فقط در مورد توبه یک مسئله می‌ماند آنهم خاطره گناه است که عارف بالله حسن زاده آملی در الهی نامه‌اش در مناجات با خدا تقریبا با چنین مضمونی می‌فرمایند: الهی گناه و معصیت را می‌بخشی اما ما با خاطره گناه چه کنیم. که البته خاطره گناه هم مختص دنیا است و به محض وارد شدن انسان به بهشت بعد از پاک شدن بواسطه توبه و ... چون بهشت جای غم و اندوه نیست و فقط محل بذل و بخشش بی کران خداوند است اگر مؤمن به یاد معاصی که خدا بخشیده باشد هر چه خداوند بیشتر بذل و بخشش کند بنده بیشتر شرمسار می‌شود لذا بخشش و رحمت بهشت وصف شدنی نیست لذا خداوند معاصی را از یاد مؤمن بهشتی پاک می‌کند و البته مخلوقی آگاه به آن نیست و عکس این مورد در بارهٔ معصیت کاری که از انجام معصیت در بین بندگان خدا و خدا شرم ندارد وجود دارد که شرمساری ابدی یا طولانی در پیشگاه خداوند و مخلوقات و مردم در آخرت دارد.

New Member
New Member

پست توسط m_dj133 »

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام

دوست عزیز بابت پاسخ کاملتون ممنونم . انشا الله که خدا همه ما رو ببخشه و کمکمون بکنه که دیگه دچار گناه نشویم .

توکل بر خدا

واقعا ازتون ممنونم . انشا الله که همیشه موفق باشید .

با تشکر .
ارسال پست

بازگشت به “معاد”