پیامک قرانی

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Senior Member
Senior Member
سپاس‌های ارسالی: 219 بار
سپاس‌های دریافتی: 467 بار

پیامک قرانی

پست توسط soldier young »

با اجازه تصمیم گیرندگان فروم اگر مشکلی نداشته باشد می خواهم در این تاپیک ایاتی از قران که در عصر حاضر برای ما مسلمانان کاربردی تر هستند را بصورت کوتاه ارائه کنم (ان شاء الله) تا علاوه بر استفاده شخصی شاید دوستان هم برایشان مفید واقع شود.
Senior Member
Senior Member

Re: پیامک قرانی

پست توسط soldier young »

( ای رسول ما ) کافران را یکسان است بترسانی از عذاب خدا یا نترسانی ایمان نخواهند اورد. قهر خدا مهر بر دلها و پرده بر گوشها و چشمهای ایشان نهاد که فهم حقایق و معارف الهی را نمی کنند و ایشان را در قیامت عذاب سخت خواهد بود.
( ایات 6 و 7 سوره بقره )
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
در این دو ایه دو نکته بسیار مهم و جالب است اولا اینکه برخی افراد بدلیل اعمالی که داشته اند از هدایت الهی منع شده اند و تلاش هیچکس حتی رسول خدا باعث بیداری و هدایت انها نمی شود پس اگر ما هم در زندگی با کسی برخورد داشتیم که مفاهیم دینی و الهی را متوجه نمی شود و حتی انرا به تمسخر می گیرد بدانیم مشکل همیشه از کمی اطلاعات و ضعف ایمان ما نیست و اعتماد به نفس ایمانیمان را سریعا در جمع این افراد از دست ندهیم.
دومین نکته اعجاب اور اهمیت دل مومن هست که حتی در اینجا به عقل اشاره نشده ولی مهر نهادن بر دل را خدا عامل هدایت نشدن بر شمرده پس بدانیم عقل به تنهائی ما را به سر منزل مقصود نمی رساند و بخاطر همین است که رسول خدا مومنین مهربان و خوش اخلاق را در سخنانشان بسیار تحسین کرده اند نه عاقلین و متفکرین بد اخلاق را.
Junior Member
Junior Member
سپاس‌های ارسالی: 308 بار
سپاس‌های دریافتی: 45 بار

پست توسط dingo »

ایا بهتر نبود برای این کار یک تالار اختصاص بدهی و هر ایه را در تاپیک جداگانه قرار دهی تا دیگران هم بتوانند نظرات و استخراجیات خود از هر ایه را در صورت علاقه بیان کنند؟
Senior Member
Senior Member

پست توسط soldier young »

این درخواست شما از حوزه اختیارات بنده خارج است.
خوشحال می شوم اگر نظراتت را بیان کنی.
Senior Member
Senior Member

پست توسط soldier young »

و اگر شما را شکی است در قرانی که ما بر محمد ص بنده خود فرستادیم پس بیاورید یک سوره مانند ان و گواهان خود را بخوانید بجز خدا اگر راست می گوئید. و اگر این کار را نکردید و هرگز نتوانید کرد پس طعن به قران مزنید و بپرهیزید از اتشی که هیزمش مردم بدکار است و سنگهای خارا که قهر الهی برای کافران مهیا کرده است.
( 23 و 24 سوره بقره )
------------------------------------------------------------------------------------------------------
همان طور که همه می دانیم تمام معجزات پیامبران مختص به زمان و مکان خاصی بوده اند الا قران که معجزه ای است که تا قیامت که باز دوباره به پیامبر عرضه شود(بنا به حدیث ثقلین) همچنان زنده و پاینده است.
یکی از معجزات قران در این دو ایه صراحتا اعلام شده و حتی خداوند دست ساحران زمانه را برای مقابله با ان باز گذاشته و فرموده است اگر می توانید سوره ای مانند ان بیاورید.
پس اگر کسی پس از خواندن این ایات و بدون انکه بتواند خلاف انرا ثابت کند باز هم به قران ایمان نیاورد اینده ای جز انچه در ایه دوم گفته شد ندارد و هیزم اتش جهنم می شود.(خدا ما را در پناه خود از ان روز سخت نگه دارد)
Senior Member
Senior Member

پست توسط soldier young »

اوست خدائی که همه موجودات زمین را برای شما خلق کرد پس از ان به خلقت اسمان نظر گماشت و هفت اسمان را بر فراز یکدیگر برافراشت و او به هر چیز دانا است.
( ایه 29 سوره بقره)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
این ایه از این نظر قابل ارائه است که ما خیلی می شنویم که مردم عامیانه در صحبتهاشون از هفت اسمان نام می برند در حالی که از نظر عقل انسان در زمان حال چیز غریبی است ولی این گفته ریشه الهی دارد و خرافه ساخت ذهن بشر در طول اعصار مختلف نمی باشد.
Senior Member
Senior Member

پست توسط soldier young »

به یاد ار انگاه که پروردگار فرشتگان را فرمود من در زمین خلیفه ای خواهم گماشت گفتند (فرشتگان) پروردگارا ایا کسانی خواهی گماشت که در زمین فساد کنند و خونها ریزند و حال انکه ما خود تو را تسبیح و تقدیس می کنیم خداوند فرمود من چیزی می دانم که شما نمی دانید. و خدای عالم همه اسماء را به ادم تعلیم داد انگاه حقایق ان اسماء را در نظر فرشتگان پدید اورد و فرمود اگر شما در دعوی خود صادقید اسماء اینان را بیان کنید. فرشتگان عرضه داشتند ای خدای پاک و منزه ما نمی دانیم جز انچه تو خود به ما تعلیم فرمودی توئی دانا و حکیم. خداوند فرمود ای ادم ملائکه را به حقایق این اسماء اگاه ساز چون انان را اگاه ساخت خدا فرمود ای فرشتگان اکنون اکنون دانستید که من بر غیب اسمانها و زمین دانا و بر انچه اشکار و پنهان دارید اگاهم.
( ایه 30 تا 33 سوره بقره )
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
در ایه 30 سوره بقره خداوند صراحتا بیان کرده که مقام انسان جانشینی او در روی زمین است و این متذکر ارزش انسان است که نباید تنها به خواسته های نازل زمینی بسنده کند و باید تلاش کند تا خود را به جائی برساند که گرچه خدا نیست ولی بتواند کارهای خداگونه انجام دهد به خواست خدا، و پیامبران و ائمه معصومین و برخی مومنین که در طول تاریخ زیسته و اعمال انها ثبت شده است نشانه ی موجهی بر این ایه هستند.
در ایات 30 تا 33 هم به تعجب فرشتگان و سوال ایشان از خدا به سبب این انتخاب تعلق دارد که خدا انها را با سندی روشن اگاه می سازد که انسان به چه دلیل لیاقت این مقام را دارد. واقعا این ایات نشان دهنده مسوولیت سنگین ما انسانها در مقابل جهان هستی و پروردگار می باشد مسئله ای حیاتی که در ولوای برطرف کردن احتیاجات دنیوی شاید بتوان گفت کلا فراموش شده و اصلا حتی باور این واقعیت هم برای ما غیر ممکن شده است به سبب انکه ما انسانها ارزش خود را در حد غرائض حیوانیمان پائین اوردیم.
Senior Member
Senior Member

پست توسط soldier young »

و چون فرشتگان را فرمان دادیم که بر ادم سجده کنند همه سجده کردند مگر شیطان که ابا و تکبر ورزید و از فرقه کافران گردید.
(سوره بقره ایه 34 )
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ابلیس گرچه فرشته نبود( به گفته قران، ابلیس از نژاد جن بود به استناد ایه 50 سوره کهف) ولی از عابدان ممتاز خدا با نام حارث در میان کروبیان و فرشتگان به عبادت خدا مشغول بود و به فرموده علی ع او 6 هزار سال خدا را عبادت نمود که معلوم نیست از سالهای دنیا است یا اخرت در عین حال با ارتکاب گناهانی همه عبادت او پوچ و نابود شد.( این بخش که مربوط به نهج البلاغه خطبه 192 بود در کتاب قصه های قرانی محمد محمدی اشتهاردی امده است)
اما باور مردم بر این است که شیطان تنها یک گناه مرتکب شده است در حالی که 4 گناه کبیره را در یک لحظه انجام داد و از جهنمیان شد. ان چهار گناه عبارتند از: 1- اولین گناه او حسد بود که نسبت به جایگاه انسان( همه فرشتگان باید به او سجده کنند) این گناه را انجام داد.
2- گناه دوم تکبر و غرور بود که گفت من جنم و از جنس اتشم پس از مخلوقی که از گل است برترم.
3- گناه سوم او ان بود که عدل الهی را زیر سوال بود و خدا را از صفت عدل مبری دانست که بخوبی در حق او و انسان عدالت را رعایت نکرده است.
4- ان بود که خدا را به مبارزه فرا خواند و سرکشی و طغیان کرد و به خدا گفت من بندگان تو را به سمت خود متمایل می کنم پس از فاسقان شد.
پس می بینیم شیطان به چه سبب از جایگاه خود پائین امد و اینکه باز هم خدا او را از لطف خود محروم نکرد و به خواسته او برای عمری جاوید تا قیامت جامع عمل پوشانید و ایا سزاوار است این چنین خدا را رها کرده و به شیطان پناه ببریم.
Advance Member
Advance Member
محل اقامت: زمین پهناور خدا (أرضُ اللّٰه الواسعة)
سپاس‌های ارسالی: 218 بار
سپاس‌های دریافتی: 311 بار

چرا يه عده به هييييچ وجه هدايت نميشن كه نميشن

پست توسط MOHAMMAD_ASEMOONI »

سلام و تشكر براي اين تاپيك مفيد:Dچرا عده اي قرآن رو مينونند يا ميشنود اما بهش ايمان نميارن و هدايتشون نميكنه ؟؟؟؟يكي از جوابها در همان ابتداي قرآن مجيد بيان شده . در ابتداي سوره ي بقره :ذلك الكتاب لا ريب فيه هدى للمتقينو نميفرمايد هدى للعالمين !!!قرآن فقط متقين را هدايت ميكند متقين يعني كيا ؟ يعني افراد باتقوى ( تقوا غلط هست )تقوي يعني چي ؟ يعني دوري كردن از هر چيزي كه به انسان ضرر ميزنه . كسي كه با دوري از گناهان كه خداوند انجام اونها رو به ضرر انسان ميدونه , ثابت كنه كه تقوى داره , خداوند هدايتش ميكنه . اين يك قانون الهي هست . ترك گناه از عبادت مشكل تر هست واسه همينه كه كسي كه براي خدا از گناهان كه پر از لذت هست ( لذت حرام )دوري ميكنه اتوماتيك وار هدايت خدا شاملش ميشه . يه مطلب ديگه : اگر انسان و آزاديهاي انسان رو زير ذره بين انديشه بزارين به اين نتيجه ميرسين كه تنها و تنها سه چيزي كه انسان صد در صد در اون آزاد و تام الاختیار هست نیت و عقیده و ایمان هست . هییییچ چیز دیگه ای وجود نداره که انسان در اون کاملا اختیاردار باشه . خودِ این موضوع از بزرگترین دلیلهایِ مادیِ وجودِ روز قیامت و حتمی بودنش هست . حالا میتونیم بفهمیم که چرا خداوند در قرآن به رسول ص میفرماید هدایتشان با تو نیست ( بر عهده ی تو نیست ) . اگر غیر از این بود اصلا محاکمه ی انسان در روز قیامت ناعادلانه و بی معنا میشد . فرق کسانی که اونها نمیتونند از گناه دوری کنند . علتش هم همون شش بیماری خطرناک هست که در دل همه حتی پیامبران وجود داره اما انسان مومن با نیروی علم و دانش و در نتیجه ایمان ، اونها رو تحت کنترل در میاره . راز عصمت پیامبران ع و ائمه ع هم در همين هست . اونها با تلاش و زحمت , اين بيماريها رو كه سرچشمه ي همه گناهها و جرم و جنايتهاست كاملا تسخير كردند و اجازه فعاليت بهش ندادند . اون شش بيماري : غرور و تكبر - حسادت - طمع و زياده طلبي - بخل و خساست - شهوت حرام - كينه هست . كساني هستند كه مسلمان بودند در ظاهر اما يكباره اسلام را ترك كردند و مسيحي شدند . من يكيشون رو ديدم . گفتم چرا مسيحي شدي ؟ گفت ميخواستم مشروب بخورم معشوقه بگيرم و كارهاي ديگه . هي بهم ميگفتند : بابا تو مسلموني اين كارا حرامه . من هم رفتم مسيحي شدم تا ديگه كسي بهم نگه بابا حرامه !!!!!!!! با خودم گفتم تو اصلا لايق نبودي مسلمان باشي . بهش گفتم فكر نكن با مسيحي شدن از مسوليت خلاص شدي . تو حوب ميدوني اينها حرامه . شايد با مسيحي شدن از حساب دنيايي قسر در بري اما از حساب آخرت نميتوني خودت رو تبرئه كني چون تو از كساني هستي كه ميدانند و حسابت از اونايي كه نميدانند جدا هست . تو نمیتونی علم و آگاهی که در قلبت هست رو انکار کنی .
 دوستِ عزیز، چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همه ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برای بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه.
یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست.

باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و نفوذت رو به کار بگیر
تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا

Senior Member
Senior Member

پست توسط soldier young »

پس ادم از خدای خود کلماتی اموخت که موجب پذیرفتن توبه او گردید زیرا خدا مهربان و توبه پذیر است.
(ایه 37 سوره بقره)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
این ایه(37 بقره) پس از ایاتی(ایات 35 و 36 بقره) در سوره بقره ذکر شده است که مربوط به اشتباه حضرت ادم و جفتش حوا (البته کلمه حوا در ایات یاد شده بکار نرفته و با عنوان جفت ادم از ایشان یاد شده است که مطمئنا بی دلیل نبوده است) می باشد که شیطان ایشان را(ادم و همسرش) در استفاده از درخت منع شده در بهشت به لغزش می اندازد (درختی که خدا استفاده از ان را برای ادم و حوا ممنوع کرده بود) و ادم و حوا به سبب این نافرمانی از بهشت بیرون شده و مقرر شد تا روزی معین که فقط خدا از ان خبر دارد او و همسر و فرزندانش در روی زمین زندگی کنند.
اما ایه یاد شده (37 بقره ) یاداور این مسئله است فریضه توبه خود به تنهائی نعمت و رحمتی است که خدا به ما انسانها عنایت کرده و اگر خداوند تواب نبود چقدر سخت می شد پیمودن راه کمال برای انسانها که بازگشتی از اشتباهات نبود و کیست که اشتباه نداشته باشد مگر در استثنائات(معصومین).
و نکته دیگر در این ایه ان است خداوند کلماتی را به ادم اموخت تا توبه او پذیرفته شود پس می توان فهمید که کلمات دارای بار معنائی مختص بخود می باشند و جایگاه مناسب خود را دارند.( حداقل یکی از مفهوم های این ایه می توان این باشد چون من شخصا قدرت درکم اجازه نمی دهد بیشتر از این جلو بروم)
ارسال پست

بازگشت به “فعالیتهای جمعی”