ترجمه خطابه غدیر (کامل)از بنارویه لارستان

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
New Member
New Member
سپاس‌های ارسالی: 20 بار
سپاس‌های دریافتی: 28 بار

ترجمه خطابه غدیر (کامل)از بنارویه لارستان

پست توسط هاشمی بنارویه »

شهرستایش خدای را سزاست که در یگانگی اش بلند مرتبه ودرتنهایی اش به آفریدگان نزدیک است ، سلطنتش پر جلال ودر ارکان آفرینش اش بزرگ است برهمه چیز احاطه دارد و بی آنکه مکان گیرد وجا بجا شود و برتمامی آفریدگان به قدرت و برهان خود چیره است همواره ستوده بوده و خواهد بود و مجد وبزرگی اورا پایانی نیست ، آغاز و انجام از او وبرگشت تمامی امور به سوی اوست ، اوست آفریننده ی آسمان ها وگستراننده ی زمین ها وحکمران آنها ، دور ومنزه از خصایص آفریده اهاست ودر منزه بودن خود نیز از تقدیس همگان برتر هموست پروردگار فرشتگان و روح ، افزونی بخش بر آفریدگان وبخشنده ی بر همه ی موجودات است به نیم نگاهی دیده ها را ببیند ودیده ها هرگز او را نبینند ، کریو وبرد بار و شکیباست رحمتش جهان شمول وعطایش منت گذار در انتقام وکیفر سزاواران عذاب ، بی شتاب است برنهان ها آگاه وبر درون ها دانا ، پوشیده ها بر او آشکار وپنهان ها بر او روشن است ، بر هر هستی فراگیر وچیره ، نیروی آفریدگان از او وتوانایی بر هر پدیده و یژه ی اوست ، او را همانندی نیست ، در تاریکستان لاشی ، او هستی بخش هر هستی است ، جاودانه و زنده عدل گستر خداوندی جز او نباشد اوست ارجمند وحکیم ، دیده ها را بر او راهی نیست و اوست که دیده ها را دریابد و اوست بر پنهانی ها آگاه وبر کارها دانا ، از دیدن ، کسی وصفش را نیابد و برچگونگی او از نهان و آشکار دست نیازد مگر او - عز وجل - را نماید وخود را بشناساند ، گواهی میدم که او الله است همو که تنزهش سراسر روزگاران را فرا گرفته و پرتوش ابدیت را شامل است ، فرمانش را بی مشاور اجرا کند و تقدیرش را بی شریک امضاء و هستی را بی یاور سامان دهد ، صورت آفرینش اورا الگویی نبوده آفریدگان رابدون یاور وسختی وحیله ، هستی بخشیده است .  
 جهان با ایجاد او موجود وبا آفرینش او پدیدار شده است ، پس اوست (الله ) ومعبودی جز او نیست ، همو که صنعش استوار وساختمان آفرینشش زیباست ، دادگری که ستم روا نمی دارد وبخشنده ترینی که کارها به او باز میگردد وگواهی میدهم که او الله است که هر هستی در برابر بزرگی اش فروتن ودر مقابل ارجمندی اش رام و به توانایی اش تسلیم وبه هیبت اش خاضع است .  
 پادشاه هستی ها وچرخاننده ی سپرها ورام کننده ی آفتاب وماه که هریک تا اجل معین جریان یابند ، او پرده ی شب را به روز وپرده ی روز را به شب که شتابان در پی شب است بپیچد .  
 هم او شکننده ی هر ستمگر باطل گر او نابود کننده ی هر شیطان سرکش است ، نه اورا ناسازی باشد ونه برایش مانند و انبازی ، یکتا و بی نیاز ، نه زاده ونه زائیده شده و او را همتایی نبوده ، خداوند یگانه پروردگار بزرگوار است بخواهد و به انجام رساند اراده کند و حکم نماید ، بداند وبشمارد بمیراند وزنده کند نیازمند و بی نیاز گرداند ، بخنداند و بگریاند ، نزدیک آورد و دور برد ، باز دارد و عطا کند ، اوراست پادشاهی و ستایش به دست توانای اوست تمام نیکی و هم اوست بر همه چیز توانا، شب را در روز و روز را درشب فرو برد ، جز او خداوندی نباشد ، گرانقدر و آمرزنده ، پذیرنده ی دعا و افزاینده ی عطا ، برشمارنده ی نفس ها و پروردگار پری و انسان ، چیزی بر او مشکل ننماید ، فریاد فریاد کنندگان ، اورا آزرده نکند و اصرار را اصرار کنندگان اورا به ستوه نیاورد ، نیکوکاران را نگاهدارد ورستگاران را یار ، مومنان را صاحب اختیار و جهانیان را پروردگارست ، همو که در همه ی احوال سزاوار سپاس وستایش آفریدگان است ، او را ستایش فراوان وسپاس جاودانه می گویم درشادی ورنج و آسایش وسختی وبه او و فرشتگان ونبشته ها وفرستاده هایش ایمان داشته ، فرمان او را گردن میگذارم واطاعت میکنم وبه سوی هر آنچه مایه ی خشنودی اوست ، می شتابم وبه حکم و فرمان او تسلیم ، چرا که به فرمان بری او شایق واز کیفر او ترسانم ، زیرا او خدایی است که کسی از مکرش در امان نبوده واز ستمش ترسان نباشد(زیرا او را ستمی نیست ) و اکنون به بندگی خویش و پروردگاری او گواهی میدهم و وظیفه ی خود را در آنچه وحی شده انجام میدهم ، مباداز سوی او عذابی فرود آید که کسی را یارای دور ساختن آن از من نباشد ، هرچند توانش بسیار ودوستی اش با من خالص باشد ، خداوندی جزاو نیست چراکه به من هشدار داده که اگر آنچه در حق علی (ع) نازل کرده به مردم ابلاغ نکنم ، وظیفه ی رسالتش را انجام نداده ام وخود او تبارک وتعالی اینست ازآزار مردم را برایم تضمین کرده والبته که او بسنده وبخشنده است ، پس آنگاه خداوند چنین وحی ام فرمود ، بنام خداوند همه مهر مهرورز ، ای فرستاده ی ما آنچه از سوی پروردگارت درباره علی وجانشینی او بر تو فرو فرستادیم به مردم برسان وگرنه رسالت خداوندی را به انجام نرسانده ای و او تورا از آسیب مردمان نگاه میدارد ، هان مردمان : در تبلیغ آنچه خداوند بر من نازل فرموده کوتاهی نکرده ام واکنون سبب نزول آیه را بیان میکنم : همانا جبرئیل از سوی سلام پروردگارم که تنها او سلام است سه مرتبه بر من فرود آمد وفرمانی آورد که در این مکان بپا خیزم وبه هر سفید وسیاهی اعلام کنم که علی بن ابی طالب برادر و وصی و جانشین من در میان امت وامام پس از از من است ، همو که جایگاه اش نسبت به من بسان هارون نسبت به موسی است مگر این که پیامبری پس از من نخواهد بود و او پس از خدا وروسل صاحب اختیار شماست وخداوند تبارک وتعالی آیه ای برمن نازل فرموده که :> همانا تنها ولی وسرپرست وصاحب اختیار شما خداوند وپیامبرش ومومنانی اند که نماز به پا دارند ودر رکوع زکات می پردازند < و قطعا علی بن ابی طالب نماز بر پا داشته ودر رکوع زکات پرداخته وپیوسته خدا خواه است .   ومن از جبرئیل درخواستم که از خداوند سلام اجازه کند ومرا از ماموریت تبلیغ معاف دارد ، زیرا کمی پرهیزکاران وفزونی منافقان و دسیسه ی ملامت گران و مکر مسخره کنندگان اسلام را میدانم ، همانان که خداوند در وصفشان در کتاب خود فرموده به زبان می گویند آنرا که در دل هایشان نیست و آنرا اندک و آسان می شمارند حال آنکه خداوند بس بزرگ است .   ونیز از آن روی که منافقان بارها مرا آزار رسانیده اند تا بدانجا که مرا اذن (سخن شنو زود باور ) نامیده اند ، بخاطر همراهی افزون وتمایل وپذیرش علی از من وتوجه ویژه ی من به او ، تا بدانجا که خداوند آیه ای فرو فرستاد و از آنان اند کسانیکه پیامبر خدا را آزرده گویند او سخن شنو و زود باور است بگو آری او سخن شنوست _ علیه آنان که گمان میکنند او تنها سخن می شنود لیکن به خیرشماست او پیامبر به خدا ایمان دارد و اهل ایمان را تصدیق کرده ، راستگو می انگارد و هم او رحمت است برای ایمانیان شما و البته برای آنانکه او را آزار دهند عذابی درد ناک خواهد بود.   واگر می خواستم نام گویندگان چنین سخنی را بر زبان آورم و به آنان اشارت کنم ومردم را بسویشان هدایت کنم (که آنان را شناسایی کنند) می توانستم :   لیکن بخدا سوکند در کارشان کرامت نموده ، لب فرو بستم با این حال خداوند از من خشنود نخواهد شد ، مگر فرمان او را در حق علی بشما ابلاغ کنم ، آنگاه پیامبر (ص) چنین خواند ای پیامبر آنچه در حق علی از سوی پروردگارت بر تو فرود آمده ابلاغ کن وگرنه رسالت اورا انجام نداده ای والبته خداوند تورا از آسیب مردمان نگه میدارد.   [HIGHLIGHT=#8db3e2]هان مردمان :   این آیه درباره ی اوست ، ژرفای آن را بفهمید وبدانید که خداوند اورا سرپرست وامام شما قرارداده وپیرویش را بر مهاجران وانصار واجب کرده وبر پیروان آنان در نیکی بر صحرانشینان وشهروندان وبر عجم وعرب وازاده وبرده و کوچک وبزرگ و سفید سیاه وهر یکتاپرست (هشدارکه ) اجرای گفتار و فرمانش لازم ، امرش نافذ، ناسازگارش رانده ، پیرو و باورکننده اش در مهر است ، البته که خداوند او و شنوایان سخن اش وپیروان راهش را آمرزیده است   [HIGHLIGHT=#8db3e2]هان مردمان :  برای آخرین بار در این اجتماع بپا ایستاده ( باشما سخن میگویم ) سخنم را شنیده پیروی کنید وفرمان پروردگارتان را گردن گذارید که خداوند عز وجل صاحب اختیار وسرپرست ومعبود شماست وسپس سرپرست شما فرستاده و پیامبر اوست که اکنون با شما سخن میگوید وپس از او علی ولی وامام شماست وسپس امامت در فرزندان من از نسل علی خواهد بود تا بر پایی رستاخیز که خدا و رسول او را دیدار کنید ، روانیست مگر آنچه خدا ورسول و امامان روا دانند وناروا نباشد مگر آنچه آنان ناروا دانند وخداوند عز وجل هم روا د هم ناروا را به من شناسانده ومن آموخته هایم از کتاب خدا وحلال وحرام او را در اختیار علی گذاشته ام .   [HIGHLIGHT=#8db3e2]هان مردمان ،   را برتر دانید ، هیچ دانشی نیست مگر اینکه خداوند درجان من نبشته ومن تمامی آنرا در جان علی امام پرهیزکاران ضبط کرده ام ودانشی نبوده مگر آنکه به علی آموخته ام .  او پیشوای روشنگراست که خداوند در سوره ی یس از او گفتگو کرده و علم هر چیز را در امام مبین بر شمردیم .  [HIGHLIGHT=#548dd4]هان مردمان :   فراموش نکنید و از امامتش رو بر نتابید و از سرپرستی اش نگریزید چرا که شما را بدرستی و راستی خوانده وخود نیز بدان عمل میکند ، او باطل را نابود کرده وشما را از آن باز دارد هرگز نکوهش ، نکوهش گران او را از کار خدا باز ندارد ، او نخستین مومن به خدا و رسول اوست وکسی در ایمان به من از او سبقت نجسته وهمو جان خود را فدای رسول خدا کرده ، با همراه بوده است تنها او همراه رسول خدا عبادت میکرد وجز او از مردان کسی چنین نبود .   علی اولین نماز گزار و پرستش کننده ی همراه من است ، از جانب خدا به او و دستور دادم تا در شب هجرت در بستر من بیارامد و او نیز فرمان برده پذیرفت که جان خود را فدای من کند ،   [HIGHLIGHT=#8db3e2]هان مردمان :   را برتر بدانید که خداوند اورا برتری داده و پیشوایی او را پذیرا باشید که خداوند اورا به امامت نصب کرده است.  [HIGHLIGHT=#8db3e2]هان مردمان :   امام از جانب خداست وخداوند هرگز توبه ی منکر او را نپذیرد وچنین کسی را نیامرزد ، این است روش قطعی خداوند درباره ی ناسازگار با امامت علی وحتما او را به عذاب درد ناک جاودانه کیفر خواهد کرد ، پس از مخالفت او بهراسید وگرنه در آتشی در خواهید شد که آتش گیره ی آن مردمانند و سنگ ، که برای حق ستیزان آماده شده است ،   [HIGHLIGHT=#8db3e2]هان مردمان ،  بخدا که پیامبران پیشین به ظهورم بشارت داده اند و همانا من فرجام آنان و برهان بر آفریدگان آسمانیان و زمینیانم آنکس که راستی ودرستی مرا باور نکند به کفر جاهلی گذشته درآمده و تریدید در سخنان امروزم همسنگ تردید در تمامی محتوای رسالت من است و ناباوری در امامت یکی از امامان بسان ناباوری در تمامی آنان است و جایگاه نا باوران امامت ما آتش دوزخ خواهد بود .  [HIGHLIGHT=#4bacc6]هان مردمان :  خداوند عز وجل از روی منت واحسان خویش این برتری را به من پیش کش کرده و خدایی جز او نیست هشدار که تمامی ستایشها ی من در تمامی روزگاران و هرحال ومقام ویژه ی اوست ،   [HIGHLIGHT=#0070c0]هان مردمان :  علی را برتر دانید که او بر ترین مردان و زنان پس از من است تا آن هنگام که آفرینش بر پاست و روزیشان فرود آید ، دور دور باد از مهر خداوند و خشم خشم باد برآن که این گفته ام را نپذیرد و با من سازگار نباشد ، هان آگاه باشید جبرئیل از سوی خداوند خبرم داد ، هرکه با علی ستیزد و بر ولایت او گردن نگذارد ، نفرین وخشم من بر او باد البته بایست هر کسی بنگرد که برای فردای خویش چه پیش فرستاده پس تقوا پیشه کنید و از ناسازی با علی   بپر هیزید ، مباد که گامهایتان پس از استواری در لغزد و همانا خداوند بر کردارتان آکاه است ،   [HIGHLIGHT=#00b0f0]هان مردمان   هم جوار وهمسایه ی خداست که در کتاب گرانقدر خود (قرآن ) او را یاد کرده ودرباره ی ستیزندگان با او فرموده :... مباد کسی در روز قیامت بگوید >> افسوس که درباره ی همجوار وهمسایه ی خداوند کوتاهی کرده ام >> سوره زمر آیه 56   [HIGHLIGHT=#4bacc6]هان   در قرآن اندیشه کنید و ژرفای آیات آن را دریابید وبر محکماتش نظر کنید و از متشابهات آن پیروی ننمایید به خداوند سوگند که باطن ها وتفسیر آن را روشن نمیکند مکر همین که دست و بازوی او را گرفته و بالا آورده ام و اعلام میدارم هرآنکس که من سرپرست اویم این علی سرپرست اوست واو علی فرزند ابی طالب برادر وصی من است ولایت و سرپرستی او حکمی از سوی خداست که بر من فرو فرستاده است . هان مردمان همانا علی و پاکان از فرزندانم از نسل او یادگار گران سنگ کوچک ترند و قرآن یادگار ارزشمند بزرگتر ، هریک از این دو از دیگر همراه خود حکایت میکند و با آن سازگار است ، آن دو هرگز از هم جدا نمی شوند تا در حوض کوثر بر من وارد شوند ، هان آنان امانت داران خدا در میان آفریدگان و حاکمان او در زمین اند ، هشدار که من وظیفه ی خود را اداکردم و ظیفه ام را ابلاغ کردم و به گوش شما رساندم .  هشدار که روشن نمودم ، بدانید که این سخن خدا بود ومن از سوی او سخن گفتم ، هان بدانید هرگز به جز این برادرم کسی نباید امیر المومنین خوانده شود هشدار که پس از من امارت مومنان برکسی جز او روا نباشد.   سپس فرمود : [HIGHLIGHT=#ffff00]مردمان / کیست سزاوارتر از شمایان بشما ؟ گفتند : خداوند و رسول او . و آنگاه فرمود: آنکه من سرپرست اویم پس این علی ولی و سرپرست اوست ، خداوندا پذیرای ولایت او را دوست بدار و دشمن اورا دشمن دار ویار اورا یاری کن و رها کننده ی او را تنها بگذار ،    [HIGHLIGHT=#8db3e2]هان مردمان   علی است که برادر و وصی ونگاهبان دانش من وجانشین من در میان امت وایمان آورندگان به من وبر تفسیر کتاب خدا ، او مردمان رابسوی خدا بخواند و به آنچه موجب خشنودی اوست عمل کند و با دشمنان او ستیز نماید ، او سرپرست فرمانبرداری خدا باشد و باز دارنده از نا فرمانی او .  همانا اوست جانشین رسو الله و فرمانروای ایمانیان واز سوی خدا پیشوای هدایتگر ، اوست پیکار کننده ی با پیمان شکنان و رویگردانان از راستی ودرستی و به در رفتگان از دین . خداوند می فرماید فرمان من دگرگونی نمی پذیرد.  سوره قاف آیه 29   پروردگارا > اکنون به فرمان تو میگویم : خداوندا دوست داران او را دوست دار و دشمنانش را دشمن ، پشتیبانان او را پشتیبانی و یارانش را یاری کن وخود داری کنندگان از یاری اش رها کن ، نا باورانش را از مهرت بران و خشم خود را بر آنان فرود آور ، معبودا > تو خود در هنگام بیان ولایت علی و بر پایی او فرمودی > امروز آیین شما را به کمال و نعمتم را برای شما تمام نمودم وبا خشنودی اسلام را دین شما قراردادم (سوره مائده آیه 3) وفرمودی > همانا دین نزد خدا تنها اسلام است ( سوره آل عمران آیه 19 ) و آنکه به جز اسلام دینی بجوید از او پذیرفته نبوده ، درجهان دیگر در شما زیان کاران خواهد بود . ( سوره آل عمران آیه 85 )   خداوندا تو را گواه میگیرم که پیام تو را به مردمان رساندم.  [HIGHLIGHT=#00b0f0]هان مردمان :   عز وجل دین را با امامت علی تکمیل نمود ، اینک آنان که از او وجانشینانش از فرزندان من واز نسل او تا برپایی رستاخیز وعرضه ی خدا پیروی نکنند کرده هایشان در دوجهان بیهوده بوده در آتش دوزخ جاودانه خواهند بود ، به گونه ای که نه از عذابشان کاسته ونه بر ایشان فرصتی برای نجات خواهد بود. (سوره بقره آیه 161)   [HIGHLIGHT=#00b0f0]هان مردمان :   علی است یاورترین ، سزاوار ترین نزدیکترین وگرانقدر ترین شما نزد من وخداوندعز وجل ومن از او خشنودیم ، آیه ی رضایتی در قرآن نیست مگر درباره ی او وهرگاه خداوند ایمانیان را خطابی نموده به او آغاز کرده و آیه ی ستایشی نازل نگشته مگر درباره ی او [HIGHLIGHT=#c3d69b]و در سوره ی هل اتی علی الانسان ،  گواهی بر بهشت نداده مگر برای او  آن را درحق غیر او فرود نیاورده وبوسیله ی آن جز او را نستوده است ، هان مردمان : علی یاور دین خدا ودفاع کننده ی از رسول اوست وهم او پرهیزکار پاکیزه و رهنمای ارشاد شده به دست خود خداست ، پیامبرتان برترین پیامبران جانشین اش در میان شما برترین جانشینان وفرزندانش بهترین اوصیایند ، هان مردمان : فرزندان پیامبران از نسل آنانند وفرزندان من از نسل امیرالمومنین علی .  [HIGHLIGHT=#8db3e2]هان مردمان :  براستی که شیطان اغواگر ، آدم را با رشک از بهشت راند ، مباد شما به علی رشک ورزید که آنگاه کرده هایتان نابود و گامهایتان لغزان خواهد شد ، آدم به خاطر یک اشتباه به زمین هبوط کرد ، حال آنکه برگزیده ی خداوند عز وجل بود ، پس چگونه خواهید بود که شما شمایید و دشمنان خدا نیز از میان شمایند ، هشدار که با علی نمی ستیزد مگر شقی و سرپرستی اش را نمی پذیرد مگر رستگار پرهیزکار و به او نمی گرود مگر ایمان دار بی آلایش و بخدا سوگند سوره ی والعصر درباره ی او نازل شده است ، بنام خداوند همه مهر مهرورز به زمان سوگند که انسان در زیان است :: مگر علی که ایمان آورده و به درستی و شکیبایی آراسته است ، [HIGHLIGHT=#00b0f0]هان مردمان :   را گواه میگیرم که پیام او را بشما رساندم و بر فرستاده وظیفه ای جز بیان روشن نیست (سوره عنکبوت آیه 18 و سوره نور آیه 54)   [HIGHLIGHT=#00b0f0]هان مردمان :  تقوا پیشه کنید همانگونه که بایسته است ونمیرید جز با شرف اسلام ( سوره آل عمران آیه 102 )   [HIGHLIGHT=#00b0f0]هان مردمان :   و رسول او و نور همراهش ایمان آورید ( سوره تغابن آیه 8)   پیش از آنکه چهره ها را تباه و باژگونه کنیم یا چونان اصحاب روز شنبه ( یهودیانی که بر خداوند نیرنگ آوردند) رانده شوید. (سوره نساء آیه 47 )   بخدا سوگند که مقصود خدا از این آیه گروهی از صحابه اند که آنان را با نام ونسب می شناسم لیکن به پرده پوشی کارشان مامورم آنکه هرکس پایه ی کار خویش را مهیر ما خشم علی در دل قراردهد وبداند که ارزش عمل او وابسته به آن است .   [HIGHLIGHT=#8db3e2]هان مردمان :  نور از سوی خداوند عزوجل درجان من سپس درجان علی ابن ابی طالب وآنگاه درنسل او تا قائم مهدی - که حق خدا وتمامی حق ما را می ستاند جای گرفته است چرا که خداوند عزوجل ما را دلیل وحجت قرارداده وبرکوتهای کنندگان به عمد ستیزه گران ، ناسازگاران ، خائنان وگنه کاران وستمگران وغاصبان از تمامی جهانیان .  [HIGHLIGHT=#8db3e2]هان مردمان :   میدهم : همانا رسول خدایم ، پیش از من نیز رسولانی آمده وسپری شده اند ، پس آیا اگر بمیرم یا کشته شوم به جاهلیت برمیگردید؟ و آنکه به قهقرا بر گردد هرگر خدا را زیان نخواهد رسانید واو سپاس گزاران شکیبا را پاداش خواهد داد ( آل عمران آیه 144)   [HIGHLIGHT=#e5b9b7]هان :  علی و فرزندان من از نسل او دارای کمال شکیبایی و سپاسگذاری اند.  [HIGHLIGHT=#8db3e2]هان مردمان :   را برمن منت مگذارید (حجرات آیه 17) وبرخدا نیز که اعمالتان را بیهوده و تباه خواهد کرد و او بر شما خشم خواهد گرفت وشما را به شعله ای از آتش ومس گداخته (الرحمن آیه 35) گرفتار خواهد کرد.   به یقین پروردگار شما در کمین گاه است (فجر/14)   [HIGHLIGHT=#00b0f0]هان مردمان   زودی پس از من امامانی خواهندآمد وشما را به خواهند خواند ، آنان در روز رستاخیز تنها وبی یاور خواهند بود (قصص/41)   آگاه باشید که خداوند ومن از آنان بیزایم ، هان مردمان حتما آنان و یاوران وپیروان وتابعانشان در پسترین جایگاه آتش خواهند بود (نساء/145)   چه جایگاه بدی است منزل متکبران (نحل /29) هان که آنان اصحاب صحیفه اند ، اکنون هر که درصحیفه ی خود نظر کند :: هان مردمان اینک جانشینی خود را بعنوان امامت و وراثت به امانت به جای میگذارم درنسل خود تا برپایی روز رستاخیز و اکنون ماموریت تبلیغی خود را انجام دادم تا برهان بر هر شاهد وغایب باشد ونیز برهمه ی آنان که زاده شده یا نشده اند پس بایسته است این سخن را حاضران به غایبان وفرزنداران به فرزندان تا برپایی رستاخیز ابلاغ کنند وبه زودی گروهی پس از من امامت را چپاول کرده با پادشاهی جابجا میکنند ، هان خشم خدا بر غاصبان و چپاولگران والبته به زودی بکار شما جن وانس خواهد پرداخت ( الرحمن /31) آنکه می پردازد - عذاب خواهد کرد و شعله های آتش ومس گداخته بر سر شما ریخته خواهد شد ودر آن هنگام هرگز یاری نمی شوید(الرحمن /35)   [HIGHLIGHT=#00b0f0]هان مردمان :/   خداوند عز وجل شما را بخود رها نخواهد کرد تا ناپاک را از پاک جدا کند وهر آینه خداوند شما را بر غیب آگاه نمی سازد. (آل عمران /179)   [HIGHLIGHT=#00b0f0]هان مردمان :  هیچ سرزمینی نیست مگر اینکه خداوند به خاطر تکذیب اهل آن حق را آنرا پیش از بر پایی رستاخیز نابود خواهد کرد و آن سرزمین را به امام مهدی خواهد سپرد وحتما خداوند وعده ی خود را انجام خواهد داد.   [HIGHLIGHT=#00b0f0]هان مردمان :  شمار فزونی از گذشتگان شما گمراه شدند وخداوند نابودشان کرد و همو نابود کننده ی آیندگان است خداوند فرموده آیا پیشینیان را تباه نکردیم ؟ ودر پس آنان آیندگان را نابود نساختیم ؟/ آری با مجرمان این چنین کنیم وای بر ناباوران در روز رستاخیز ( مرسلات /16-19)   [HIGHLIGHT=#00b0f0]هان مردمان :   خداوند مرا فرمان داده و باز داشته ومن نیز به دستور او به علی امر ونهی   کرده ام : پس دانش امر ونهی در نزد علی است فرمان او را بشنوید تا سلامت مانید واطاعتش کنید تا هدایت شوید و از آن چه باز میدارد خودداری کنید تا راه یابید وبسوی مقصد او حرکت کنید وهرگز  راه های پراکنده شما را از راه او باز ندارد (انعام/153)  هان مردمان : خداوند را صراط مستقیم منم که فرمان به پیروی آن داده و سپس علی و آنگاه فرزندانم از نسل او پیشوایان هدایت اند که براستی ودرستی راه می برند وباحق دادگری میکنند >> سپس چنین خواند >> بنام خداوند همه مهر مهرورز ، تمامی ستایشها ویژه ی پروردگار جهانیان است همو که به همه ی آفرینش مهر می ورزد وبه ویژگان ، مهر ویژه دارد ، فرمانروای روز جزاست ، خداوندا : تنها تو را می پرستیم وتنها از تو یاری می جوییم ، ما را به صراط مستقیم رهنمایی کن راه آنان که برایشان منت نهاده و نعمتشان بخشیدی ، نه راه خشم شدگان ونه را گمراهان (حمد/1-7)   و آنگاه ادامه داد >> این سوره درباره ی من نزول یافته وبه خدا سوگند شامل امامان است وبه آنان اختصاص یافته آنان اند >> اولیای خدا که ترس و اندوهی برایشان نباشد(یونس /62) >> همانا حزب الاهی چیره خواهد بود (مائده /56) هان ستیزندگان آنان گمراه ونابخرد وهمکاران شیاطین اند که برای گمراهی مردمان سخنان بیهوده را به یکدیگر می رسانند (انعام /112) هشدار : خداوند در کتاب خود از دوستان امامان چنین یاده کرده > ( ای پیامبر ما ) : نمی یابی ایمان آورندگان بخدا وروز باز پسین را که ستیزه گران خدا وروسل او را دوست بدارند ، گرچه پداران ، فرزندان ، برادران و خویشانشان باشند ، خداوند ایمان را در دلهایشان تثبیت فرموده وبا روحی از سوی خود، ایشان را تایید نموده آنان را جاودانه در بهشتهایی در خواهد آورد که از زیر درختان آنها نهرها جاری است ، خداوند از آنان خشنود است و آنان از خداوند ، همانان اند حزب خدا ، هشدار که حزب الاهی رستگارانند ،   (مجادله/22) هان : دوستداران امامان مومنانی هستند که خداوند عز وجل چنین توصیف فرموده : آنان که ایمان آورده ، باور خود را به شرک نیالوده اند ، پس ایشان در امان اند و راه یافتگان (انعام /82) هشدار : یاران پیشوایان >> به باور رسیدگان اند و دور از تردید و انکار (حجرات /15) هشدار : ایشان با آرامش و سلامت به بهشت در خواهند شد >> وفرشتگان با رفاه وتسلیم آنان را پذیرفته (انبیا/103) میگویند >> درود بر شمایان اکنون پاکیزه شده اید ، در بهشت جاودانه درآیید (زمر/73) هان : بهشت پاداش دوستان امامان است که >> در آن بی حساب روزی داده خواهندشد (غافر/40) هشدار : دشمنان امامان در آتش در آیند (نساء/10) هشدار : که ناله ی افروزش جهنم را درحالی که شعله های آن زبانه میکشد مس شنوند و زفیر (صدای بازدم ) آنرا در می یابند( ملک /7) وخداوند در وصفشان فرماید >> هرگاه امتی در جهنم درآید ، همتای خود را نفرین کند تا آنکه آنان به یکدیگر بپیوندند ، پسینیان به پیشینیان گویند : پروردگارا : اینام ما را گمراه کردند ، پس بر آنان کیفر دو چندان از آتش فرود آورد ، خداوند فرماید : برای هر دو گروه کیفر دو چندان خواهد بود ولیکن شما نمیدانید (اعراف/38) هشدار : که خداوند درباره ی دشمنان امامان فرماید >> هرگروه ازآنان که درجهنم انداخته شوند ، نگاهبانان از آنان می پرسند مگربر شما ترساننده ای نیامد ؟ گفتند : چرا لیکن تکذیب کرده گفتیم : خداوند خبری نداده و شمایان نیستید مگر در گمراهی بزرگ ونیز میگویند اگر سخت خدا را می شنیدیم یا اندیشه میکردیم اکنون در میان اهل آتش نبودیم پس اینان به گناه خود اعتراف نمودند پس دور باد دوزخیان از رحمت خدا (ملک/8-11)   هان : یاران امامان >> درنهان از پروردگارخویش ترسانند آمرزش و پاداش بزرگ برایشان خواهد بود (ملک/12) هان : چه بسیار راه است میان شعله های آتش و پاداش بزرگ ،   [HIGHLIGHT=#c4bd97] هان مردمان :  ستیزه جوی ما کسی است که خداوند او را ناستوده ونفرین فرموده و یاران و دوستان ما آنانند که خدا ایشان را ستوده ودوست میدارد .  [HIGHLIGHT=#c4bd97]هان مردمان :   من انذارگرم و علی بشارت دهنده : هان که من بیم دهنده ام و علی رهنماست ، هان که من پیامبرم وعلی وصی من است ، هان من رسول ام وعلی امام و وصی پس از من است وپس از او امامان ، فرزندان اویند ، آگاه باشید من والد آنان وایشان از صلب اویند.   آگاه باشید : همانا آخرین امام ، قائم مهدی از ماست . هان او بر تمامی ادیان چیره خواهد بود ، هشدار : اوست انتقام گیرنده ی از ستمکاران ، هشدار : اوست فتح کننده ی دژها ومنهدم کننده ی آنها   هشدار : اوست چیره بر تمامی قبایل مشرکان و رهنمای آنان ، هشدار : اوست خون خواه تمامی اولیای خدا ، هان : همانا او یاور دین خداست ، هان : او از دریایی ژرف پیمانه هایی افزون گیرد .   هشدار : او هر ارزشمندی را به اندازه ی ارزش او وهر نادان و بی ارزشی را به اندازه ی نادانی اش نشان دارکند ، هان او نیکو و برگزیده ی خداست هشدار او ست میراث دار دانشها واحاطه دار بر ادراکها > هان > او از پروردگارش خبر دهد ونشانه های او را برپا کند واستحکام بخشد ، هشدار اوست بالیده و استوار، آگاه باشید > همو ست که اختیار امور جهانیان به او سپرده شده ، هان : پیشینیان از قرن ها ظهور او را پیشگویی کرده اند ، هشدار : اوست حجت پایدار و پس از او حجتی نخواهد بود ، راستی و روشنایی جز با او نیست ، هان : کسی بر او پیروز نخواهد شد وستیزنده ی او یاری نخواهد گشت هشدار : او ولی خدا در زمین ، داور او درمیان مردم و امانت دار امور آشکار و نهان است .  هان مردمان : من پیام خدا را برایتان آشکار کرده تفهیم نموده ام واین علی است که پس از من شما را آگاه میکند اینک شما را می خوانم که پس از پایان خطبه برای انجام بیعت با او واقرار به امامتش با من وسپس با او دست دهید ، هشدار : من با خدا بیعت کرده ام وعلی بامن پیمان بسته است واکنون از سوی خدای عز وجل بر امامت او از شمایان پیمان میگرم ، ([HIGHLIGHT=#ffff00]( این تعبیر بعنوان حجت ومسئوولیت است ونظری به رجعت دیگر امامان ندارد زیرا که آنان حجتهای پیشین اند که دوباره رجعت خواهندکرد))    [HIGHLIGHT=#92d050](ای پیامبر ) :  آنانکه با تو بیعت کنند هر آینه با خدا بیعت کرده اند ، دست خدا بر فراز دست آنان است و آنکس که بیعت شکند به زیان خود شکسته و خداوند آنرا که بر پیمان الاهی وفادار باشد پاداش بزرگی خواهد داد. (فتح /10)   [HIGHLIGHT=#c4bd97]هان مردمان :   حج وعمره از سعائر و آداب خدایی است پس زایران خانه ی خدا وعمره کنندگان بر صفا ومروه بسیار طواف کنند وآنکس که در انجام کار خیر فرمان برداری کند حتما خداوند سپاسگزارد داناست (بقره/158)   [HIGHLIGHT=#c4bd97]هان مردمان :   ی خدا حج بجای آورید هیچ خاندانی داخل آن نشد مگر بی نیاز شد ومژده گرفت و آنکه روی از آن بر تافت ، بی بهره و نیازمند گشت ،   [HIGHLIGHT=#c4bd97]هان مردمان :  مومنی در موقف ( عرفات ومشعر ومنا ) نماند مگر اینکه خداوند گناهان گذشته ی او را آمرزید پس بایسته است که پس از پایان اعمال حج ( با پاکی ) کار خود را از سرگیرد .  هان مردمان : حاجیان از سوی خداوند کمک شده و هزینه های سفرشان جایگزین خواهد شد و البته خداوند پاداش نیکوکاران را تباه نخواهد فرمود.  هان مردمان : خانه ی خدا را با دین کامل ژرفایی دانش دیدار کنید و از زیارتگاه ها جز با توبه و باز ایستادن ( [HIGHLIGHT=#00b050]از   ) بر نگردید ، هان مردمان : نماز را بر پای دارید و زکات پردازید همان سان که خداوند عزوجل امر فرموده است پس اگر زمان بر شما دارز شد و کوتاهی کردید و یا از یاد بردید ، [HIGHLIGHT=#ff0000]علی صاحب اختیار و تبیین کننده ی برشماست   که خداوند عز وجل پس از من او را امانت دار خویش در میان آفریدگان نهاده است ، او از من ومن از اویم ، همانا او و جانشینانش از فرزندان من به پرسش هایتان پاسخ داده ، آنچه را نمیدانید به شما می آموزند هان ، روا و ناروا بیش از آنست که آنها را شمارش کرده و یکباره به روا فرمان دهم و از ناروا بازدارم : از این اروی مامورم که از شما پیمان بگیرم که دست در دست من نهید در پذیرش آنچه [HIGHLIGHT=#ffc000]از سوی خداوند عزوجل درباره علی امیر مومنان آورده ام و درباره ی اوصیای پس از او که از من و اویند ، این امانت در میان آنان پایدار است و فرجام آنان مهدی است ، و استواری پیشوایی تا روزی است که او با خداوند قدر وقضا دیدار کند ( قیامت )     هان مردمان : شمایان را به هر روا و ناروا ( حلال و حرام ) رهنمایی کردم و از آن بر نمی گردم    هان : آنها را یاد آورید ونگهدارید ویکدیگر را به آ« توصیه کنید واحکام خدا را دگرگون نسازید هشدار ، دوباره یاد می آورم : هان : نماز به پا دارید و زکات بپردازید وبه معروف فرمان دهید و از منکر باز دارید ، هشدار ، بر ترین بخش امر به معروف این است که به گفته ی من درباره ی امامت و ولایت علی و فرزندان او برسید وسخنم را بدیگران برسانید و غایبان را به پذیرش فرمان من توصیه کنید و آنان را از ناسازگاری با من باز دارید که این سخنان فرمان خدا ومن است .    هان ) هیچ امر به معروف ونهی از منکری جز با امام معصوم تحقق وکمال نمی یابد ، هان مردمان : قرآن بر شما روشن میکند که امامان پس از علی فرزندان اویند ، و من بشما معرفی کردم که آنان از او و از من اند ، چرا که خداوند در کتاب خود میگوید ، امامت را فرمانی پایدار در نسل او قرار داد (زخرف /28) ومن نیز گفته ام مادام که به آن دو _ قرآن و امامان _ تمسک کنید گمراه نخواهید شد، هان مردمان پرهیزکاری / پرهیزکاری از سختی رستاخیز بپرهیزید آن سان که خداوند عز وجل فرموده البته لرزه ی رستاخیز حادثه ای بزرگ است (حج/1) یاد آورید مرگ و قیامت را حساب و ترازوها ( برای توزین اعمال ) را محاسبه ی دربرابر پروردگار جهانیان و پاداش و کیفر را ، پس آنکه نیکی کرد ، پاداش گیرد و آنکه بدی کرد بهره ای از بهشت نخواهد برد.    هان مردمان : شمار شما بیش از آن است که که در یک زمان با یک دست با من بیعت کند از این روی خدای عز وجل دستور فرموده که از شما اقرار زبانی گیرم وپیمان سرپرستی علی امیر المومنین را محکم کنم ونیز امامان پس از او که از نسل من و اویند چرا که گفتم ، فرزندانم از نسل اویند پس همگان بگویید ، البته که سخنان تورا شنیده پیروی میکنیم و از آن خشنود و برآن گردن گذاریم و بر آنچه از سوی پروردگارمان وپروردگار تو در امامت اماممان علی امیر المومنین ودیگر امامان از صلب او به ما ابلاغ کردی با تو پیمان می بندیم پیمانی با دل و با جان وبازبان وبادستانمان با این پیمان زنده ایم و با آن خواهیم مرد و با این اعتقاد بر انگیخته می شویم وهرگز آن را دگرگون نکرده شک وانکارنخواهیم داشت وهرگز از عهد خود برنگشته پیمان نشکنیم : (ای پبامبر) ما را به فرمان خدا پند دادی درباره ی علی امیر مومنان و امامان پس از او ، فرزندانت از نسل او ، حسن وحسین وپیشوایان پس از آن دو که خداوند بر پایشان کرده ، اینک برای آنان عهد و÷یمان از ما گرفته شد ، از دلها وجانها و زبانها وردونها و از دستانمان ، هرکس توانست بادست ، وگرنه با زبان بیعت نمود ، دیگر پیمان نخواهیم شکست وخداوند دگر گونی از ما نبیند و از این پس فرمان تو را به نزدیک و دور از فرزندان وخویشان خواهیم رساند و خداوند را بر آن گواه گیریم و او بر گواهی کافیست وتو نیز بر ما گواه باش ، هان مردمان اکنون چه می گویید ؟     البته خداوند هر صدایی را می شنود وبر اسرار دلها آگاه است >> هر آنکس که هدایت پذیرد به خیر خویش پذیرفته و آنکه گمراه شد به زیان خود رفته (زمر/41) وآنکس که بیعت کند حتما با خداوند پیمان بسته که دست خدا یالای دست آنهاست (فتح /10) هان مردمان : آنک با خداوند بیعت کنید و با من پیمان ببندید وبا علی امیر مومنان و حسن وحسین و با امامان از نسل آنان که پس ازایشان خواهند بود امامانی که فرمانی پایدار در دنیا و آخرتند ، خداوند مکاران را تباه میکند و به با وفایان مهر می ورزد.     هرکس پیمان شکند البته به زیان خود گام نهاده وانکه بر عهدش پا برجا ماند به زودی خدا او را پاداش بزرگی خواهد داد .(فتح /10)     هان مردمان بگویید هر آنچه بشما گفتم و به علی امیرالمومنین سلام کنید و اکنون بگویید شنیدیم وفرمان می بریم پروردگارا : آمرزشتن خواهیم وبسوی توست بازگشت > (بقره /285) تمام ستایش و سپاس خدایی راست که ما را به این راه هدایت فرمود وگرنه را نمی یافتیم والبته فرستادگان پروردگارمان به درستی آمده اند(اعراف/43)     هان مردمان: برتری های علی ابن ابی طالب نزد خداوند عزوجل که در قرآن نازل فرموده بیش از آنست که من یکباره بر شمارم پس هرکس از مقامات او خبر داد وآنها را شناخت او را باور کنید . هان مردمان >> فرمان بردار از خدا و فرستاده ی او و علی و امامان که نام بردم به رستگاری بزرگ دست یافته است .    هان مردمان>> سبقت جویان به بیعت وپیمان وسرپرستی او و سلام کنندگان بر او لقب امیرالمومنین رستگارانند ودر بهشت پر بهره خواهند بود.    هان مردمان آنچه خدا را خشنود میکند بگویید واگر شما وتمامی زمینیان کفران ورزند ، خدا را زیانی نخواهد رسید.    خداوندا : بیامرز ایمان آوردندگان به آنچه را ادا کرده و فرمان دادم و بر انکار کنندگان کافر خشم گیر :      (( والحمد الله رب العالمین ))    [HIGHLIGHT=#ff0000]  [HIGHLIGHT=#ff0000]هاشمی از مرکز بخش بنارویه لارستان       
ارسال پست

بازگشت به “خطابه غدیر”