احتجاجات به غدير

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Old-Moderator
Old-Moderator
سپاس‌های ارسالی: 1712 بار
سپاس‌های دریافتی: 2245 بار
تماس:

احتجاجات به غدير

پست توسط محب فاطمه »

تصویر 

احتجاجات به غدير  

احتجاجات به حديث غدير:
.
الف) احتجاج امام على‏عليه السلام
.
امام على‏عليه السلام بعد از وفات پيامبرصلى الله عليه وآله وسلم در هر زمانى كه شرايط مناسب بود حقانيت خود را از هر راه ممكن به اثبات مى‏رساند كه از آن جمله تذكر به حديث غدير مى‏باشد. اينك به مواردى اشاره مى‏شود.
.
1- روز شورا:
در مناقب خوارزمى و فرائد السمطين از ابى الطفيل عامربن واثله نقل شده كه گفته: من در روز شورا كنار على‏عليه السلام بودم و شنيدم كه حضرت به اعضاى آن شورا مى‏گفت: »هر آينه به چيزى احتجاج خواهم كرد كه هيچ كدام از شما نمى‏تواند آن را منكر شود. سپس فرمود: شما را به خدا سوگند آيا در ميان شما كسى هست كه رسول خداصلى الله عليه وآله وسلم در حق او فرموده باشد : من كنت مولاه فعلى مولاه، اللهم وال... گفتند به خدا هرگز
.
2- ايام خلافت عثمان:
در فرائد السمطين از سليم‏بن قيس هلالى نقل شده كه على‏عليه السلام را در عصر خلافت عثمان در مسجد پيامبر مشاهده كردم در حالى كه جماعتى در مسجد مشغول ذكر فضيلت و سوابق قريش بودند. جماعت از حضرت پرسيدند كه چرا ايشان سخن نمى‏گويد و حضرت طى بيانى به اينجا رسيدند كه پيامبر در خطبه‏اى مرا در غدير خم منسوب به خلافت كردند و فرمودند: هر كس من مولاى اويم على مولاى او است...
.
3- در اجتماع كوفه (روز رحبه):
زمانى كه به حضرت خبر رسيد كه مردم وى را در ادعاى حقانيت خود بر خلافت متهم مى‏سازند در ميدان كوفه حاضر شده و به حديث غدير استشهاد كردند. اين استشهاد به حدى شايع و علنى بوده كه بسيارى از تابعين آن را نقل كرده و علما نيز با سندهاى مختلف آن را آورده‏اند.
.
4- در جنگ جمل:
حضرت على‏عليه السلام در روز جمل كسى را به دنبال طلحه فرستاده و به او گفتند: به خدا قسم نشنيدى كه پيامبرصلى الله عليه وآله وسلم فرمودند: من كنت مولاه...؟ گفت: آرى. حضرت فرمود: پس چرا با ما جنگ مى‏كنى؟
.
5- احتجاج در روز صفين:
سليم‏بن قيس هلالى در كتاب خود نقل مى‏كند كه اميرالمؤمنين‏عليه السلام در صفين در ذكر مناقب خود به حديث غدير متذكر شدند .
.
ب) احتجاج اهل بيت به حديث غدير:
.
اهل بيت هر زمانى كه شرايط را مناسب مى‏ديدند به اين حديث احتجاج مى‏كردند.
.
احتجاج حضرت زهراعليها السلام به حديث غدير
.
شمس الدين جزرى دمشقى به سند خود از ام كلثوم دختر فاطمه‏عليها السلام و او از فاطمه زهراعليها السلام نقل كرده كه حضرت فرمودند: »آيا فراموش كرديد گفتار رسول خداصلى الله عليه وآله وسلم را در روز غدير خم كه فرمودند: هر كس من مولاى اويم پس على مولاى او است و گفتارش كه فرمودند: تو نزد من همانند هارون نزد موسى هستى .
..
احتجاج امام حسن‏عليه السلام به حديث غدير
احتجاج امام حسين‏عليه السلام به حديث غدير

ج) احتجاج ديگران به حديث غدير:
غير از اهل بيت‏عليهم السلام نيز در مواردى خاص به حديث غدير احتجاج و تمسك كرده‏اند و اين دلالت دارد كه اين حديث نزد عموم مسلمانان از جايگاه ويژه‏اى برخوردار است.
.
. .
ابن مغازلى، المناقب، ص 112، ح 155؛ ابن حجر هيثمى، الصواعق المحرقه، ص 126؛ ذهبى،
ميزان الاعتدال، ج 1، ص 441، رقم 1643.

همين مطلب را مي توانيد بصورت پي دي اف از طريق پيوست دانلود كنيد:
تصویر
ارسال پست

بازگشت به “خطابه غدیر”