کسی که ازدواج نکنه ، آیا واقعا خارج از سنّته ... ؟

مدیران انجمن: قهرمان علقمه, شورای نظارت

ارسال پست
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 7581 بار
سپاس‌های دریافتی: 6236 بار
تماس:

کسی که ازدواج نکنه ، آیا واقعا خارج از سنّته ... ؟

پست توسط مائده آسمانی »

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

یه موضوع یه مدته ذهن منو مشغول خودش کرده چرا که اکثر جاهایی که مربوط به جوانان هست این حدیث زده شده .

فکر کنم تقطیع حدیث بوده ، چون من چیز دیگه ای شنیده بودم از یکی از استادای حدیثمون ، بعد دیدم فقط یه قسمت از این حدیث رو

میگن ، احتمال دادم که تقطیع شده ، تاجایی هم که اطلاع دارم تقطیع حدیث و آیه درست نیست .

اگه به کتابهایی که درمورد ازدواج هست مراجعه کرده باشید در ابتدای کتابها هم این حدیث نوشته شده که :

پیامبرصلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :

النِّكاحُ سُنَّتِى، فَمَن رَغِبَ عَن سُنَّتي فَلَيسَ مِنّي .

پيامبر خدا صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :

ازدواج سنّت من است ؛ پس هر كه از سنّت من روى گرداند از (امّت) من نيست .

بحار الأنوار : 103 / 220 / 23

منتخب ميزان الحكمة : 252

سوال من اینجا بوجود اومد که ما باید به قرآن و سنّت عمل کنیم . حالا اگه کسی یکی از سنّت های حضرت ص رو انجام نداد ، از امّت

حضرت نیست .

ازدواج شرایط می خواد ، برای بعضی ها واقعا شرایطش بوجود نمیاد ، حالا اگه اون از بنده های باتقوا و پرهیزگار باشه و پاکدامن باشه ،

بازم از امّت حضرت نیست . چون اینجا نیومده بگه که اگه ازدواج نکرد و چه طوری بود از امّت من نیست .

من این حدیث رو اینطوری شنیدم که براتون نقل میکنم نمیدونم هم تا چه حدّی درسته ، شما بگید درسته یا نه ؟

روزی عده ای نزد حضرت رسول ص اومدن و گفتن که اصحاب شما از کار و زندگی و زن و بچه خود غافل شدن و در مسجد ماندن و

روزه میگیرن و نماز میخونن و قران میخونن و عبادت میکنن ، معتکف شدن و به زندگی عادی خودشون کار ندارن .

پیامبر ص هم وقتی اینو شنید گفتش که منم مثل بقیه هم روزه میگیرم هم غذا میخورم ، هم نماز میخونم هم کار میکنم ، هم قران

میخونم هم به زن و فرزندم می رسم ، زن و کار و ازدواج و زندگی عادی و ... اینا از سنّت من هست ، هر کس از سنّت من روی برگردانه ،

از امّت من نیست .

درسته که ازدواج از محبوبترین کارها نزد خداست . درسته که فردی که ازدواج میکنه نیمی از دینش رو کامل کرده .

درسته که کسی که ازدواج میکنه از خیلی از آسیب های اجتماعی در امان هست و خیلی از آسیب هایی هم که از جانب فرد مجرد به

اجتماع میرسه از جانب فرد متاهل نمی رسه .

و خیلی جنبه های مثبت دیگه ، ولی وقتی این حدیث رو فرد مجرد میخونه ، ته دلش می لرزه که چرا اینطوری شد ؟؟؟

یعنی واقعا از امّت رسول خدا ص اومده بیرون . خب اگه اومده بیرون باقی کارای دیگه رو هم انجام نده .......

حالا واقعا کسی که ازدواج نکنه ، البته با ایرادهای بی خودی نه ... با دلایل درست و منطقی ، از امّت به حساب نمیاد ؟؟؟

موفق باشید تصویر
تصویر
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 3085 بار
سپاس‌های دریافتی: 5884 بار
تماس:

Re: کسی که ازدواج نکنه ، آیا واقعا خارج از سنّته ... ؟

پست توسط محمد علي »

به نام خدا

روایتی که نقل کردید در مورد این بود که آن مرد زنان را بر خود حرام کرده بود و از خانواده دوری گزیده بود .

پیامبر (ص) هم فرمودند که کسی که به سوی زنان نرود (یعنی آمیزش با همسر خود را ترک کند از من نیست )

چرا که من هم به سوی همسرانم می روم و با ایشان مراوده دارم .

پس این روایت مربوط به این نیست که کسی که شرایط ازدواج برایش مهیا نشده جزو راغبین (رویگردانان) از سنت حساب شود .

اما کسی که موقعیت ازدواج برایش فراهم نشود پاسخش در سوره مبارکه نور آیه 33 آمده است :

وَلْيَسْتَعْفِفِ الَّذِينَ لَا يَجِدُونَ نِكَاحاً حَتَّى يُغْنِيَهُمْ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ ...

و كسانى كه امكانى براى ازدواج نمى‏يابند، بايد پاكدامنى پيشه كنند تا خداوند از فضل خود آنان را بى‏نياز گرداند!

(یعنی تا خداوند شرایطش را برایشان مهیا سازد عفت پیشه کنند)
[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests] 
Commander
Commander
تماس:

پست توسط مائده آسمانی »

به نام خدا

با سلام

یکی از دوستان نظرش این هست که ازدواج مانع تحصیل و پیشرفت می شه .

نظرشون این بوده که برای اینکه عالم و عامل و دانشمند و متفکر در عرصه دین یا علوم دیگه باشیم بهتره که ازدواج نکینم .

چون ازدواج و زن و بچه و همسر داری برای خانمها و غیره یه سدّ در برابر رشد ما هستش .

گفتن بعضی از علما هستن که برای اینکه به پیشرفتهای علمی برسن و حقایق دین را بفهمند ازدواج نکردن .

من نمیدونم کجای این مبحث گفته شده که برای عالم شدن بهتره که ازدواج نکنیم .

یا کدوم عالم دینی بوده که ازدواج نکرده ؟

اصلا کی گفته که ازدواج مانع پیشرفت علمی هست ؟؟؟

این همه دانشمندان و علما و مراجع بزرگ دین کدوماشون مجردن ؟؟؟

اگه مجرد بودن یعنی پیشرفتشون بهتر بود ؟؟؟

من قصدم این بود که یه سوتفاهم رو برطرف کنم ، چرا که دیده بودم بعضی ها از این حرف پیامبر شکوه دارن و ناراحت هستن .

آقامحمد علی روایت صحیح رو گفتن ، خب طبق این روایت اگه بخواهیم بگیم ازدواجمانع پیشرفت هست خب پیامبر و ائمه نباید ازدواج میکردن .

یه سوال پیش اومد ، حالا چی شد این آیه رو آوردید در ادامه صحبتهاتون ؟ یعنی این آیه جواب اون حدیثه ؟

من فکر میکنم این آیه راهکاری هست برای مجردها درسته ؟ در واقع راه حل نشون داده بهشون .

موفق باشید تصویر
تصویر
Iron
Iron
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 166 بار
سپاس‌های دریافتی: 279 بار

پست توسط عاشورايي »

با سلام
ديدم موضوع جالب ، مبتلا به و مفيدي است خواستم من هم در بيشبرد بحث سهمي داشته باشم .
أولا خدمت مائده آسماني عرض كنم كه كلام شما ، كلامي است كه مدتي درميان أهل علم و ظاهراً به نقل از يكي از اساتيد علوم حديث معاصر (مرحوم) شنيده مي شود اما نص اين حديث هم در مراجع حديثي ما موجود است :
23- جع قال (ص) النكاح سنتي فمن رغب عن سنتي فليس مني (بحار الانوار ج 100 ص 220 ).
علاوه بر آن : ظاهرا معني رغب در اين روايت (كه بر خلاف معني ريشه اش استعمال شده) اعراض است. يعني كسي كه (به ظن خود) براي نيل به اهدافي از ازدواج اعراض كند ( يا به قول محمد علي رويكَردان) و به نظر من يكي از مصاديق آن همون كلامي است كه شما در بست بعديتون نقل فرموديد. و كسي كه به دنبال فراهم نمودن شرايط آن است نبايد مصداق اين روايت باشد.

ثانياً : خدمت جناب محمد علي : جسارتا من جاي شما بودم اينطوري مي كفتم : وَأَنكِحُوا الْأَيَامَى مِنكُمْ وَالصَّالِحِينَ مِنْ عِبَادِكُمْ وَإِمَائِكُمْ إِن يَكُونُوا فُقَرَاء يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ {النور/32} وَلْيَسْتَعْفِفِ الَّذِينَ لَا يَجِدُونَ نِكَاحًا حَتَّى يُغْنِيَهُمْ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ ... كلام خدا مي كَويد ازدواج كنيد و از فقر و مسائل مادي (حداقل در اين مورد) نهراسيد كه خداوند آنها را غني خواهد كرد . سبس مي فرمايد اكر كسي همسري نيافت فليستعفف حتى يغنيهم الله كه بنا بر تفسيري يعني تا خداوند راهي براي ازدواج او فراهم آورد.( كرجه كلام شما صرفا جواب بود و هيج ايرادي به آن وارد نيست )

امام كلامي كه من در اين باره مي خواهم عرض كنم اين است كه :
در كتاب و سنت سلبا و ايجابا بر ازدواج سفارش بسيار بسيار فراواني شده ، يعني هم بر ازدواج توصيه شده نظير آيه فوق و روايات فراوان نظير :
قَالَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ ( عليه السلام ) تَزَوَّجُوا فَإِنَّ رَسُولَ اللَّهِ ( صلى الله عليه وآله ) قَالَ : " مَنْ أَحَبَّ أَنْ يَتَّبِعَ سُنَّتِي فَإِنَّ مِنْ سُنَّتِيَ التَّزْوِيجَ " (الكافي : 5 / 329 .)
و هم از ترك آن شديداً نهي شده است همجو روايت منقول از مائده آسماني و روايت ذيل :
رُوِيَ عَنْ رَسُولِ اللَّهِ ( صلى الله عليه وآله ) أنهُ قَالَ : " رُذَالُ مَوْتَاكُمُ الْعُزَّابُ "(الكافي : 5 / 329 .)

نكته قابل توجه و بسيار مهم اين است كه نظر اسلام اين است كه هركَز مسائل مادي را مانعي براي ازدواج قرار ندهيد ( كه متأسفانه امروزه جنين است و جوانان مسلمان بر خلاف نظر دينشان به خاطر همين مسئله از ازدواج محروم مانده اند) جرا كه :
اولاً يغنيهم الله من فضله
ثانيا بر خلاف تصور امروزه مردم ازدواج كردن خود وسيله كثرت رزق است فانتبه قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ( صلى الله عليه وآله ) : " اتَّخِذُوا الْأَهْلَ فَإِنَّهُ أَرْزَقُ لَكُمْ " (الكافي : 5 / 329 .)

ان شاء الله با عمل به فرامين مقدس اسلام وسيله ازدواج جوانان را فراهم كنيم . و من الله التوفيق
Member
Member
سپاس‌های ارسالی: 26 بار
سپاس‌های دریافتی: 76 بار

پست توسط reza141414 »

سلام علیکم
موضوع جالبی رو دوستان مطرح کردن....
خوب یه سوال از دوستان اهل علم...
آیا حدیثی در باب اینکه در آخر الزمان جواز برای ازدواج نکردن داده شده یا داده نشده دیدن....؟

گمونم اگه همت کنین و بحث رو ادامه بدیم به جاهای جالبی ختم بشه......
Junior Member
Junior Member
سپاس‌های ارسالی: 108 بار
سپاس‌های دریافتی: 61 بار

پست توسط يا.حسن »

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم :razz:
خب یه سوال :-o
ا
گه یکی خودش نخواد ازدواج کنه،
حالا به دلایل مختلف
مثلا اینکه کسی رو دوست داره و نمیتونه فراموشش کنه
یا اینکه نمیتونه خونوادشو ترک کنه
تکلیف همچین ادمی چیه؟ باید چی کار کنه؟
Commander
Commander
تماس:

پست توسط مائده آسمانی »

به نام خدا

سلام علیکم

فکر میکنم در زیر جواب شما اومده باشه .

محمد علي نوشته شده:
اما کسی که موقعیت ازدواج برایش فراهم نشود پاسخش در سوره مبارکه نور آیه 33 آمده است :

وَلْيَسْتَعْفِفِ الَّذِينَ لَا يَجِدُونَ نِكَاحاً حَتَّى يُغْنِيَهُمْ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ ...

و كسانى كه امكانى براى ازدواج نمى‏يابند، بايد پاكدامنى پيشه كنند تا خداوند از فضل خود آنان را بى‏نياز گرداند!

(یعنی تا خداوند شرایطش را برایشان مهیا سازد عفت پیشه کنند)

موفق باشید . تصویر
تصویر
Commander
Commander
تماس:

پست توسط مائده آسمانی »

به نام خدا

سلام

یه حدیث هم درباره همین مطلب دیدم ، اینجا برای دوستان نقل میکنم تا اینم مورد بررسی قرار بگیره .

پیامبر (ص) می فرمایند :

افراد امّت من مردان همسردار و زنان شوهر دار هستند ،  

و   افراد امّت من ، مردان بی همسر و زنان بی شوهرند .   

( محدث نوری : مستدرک الوسائل ، ج 14 ، ص 153 . )

اینجا بازم بگیم که مجردها پاکدامنی و حیا و عفت پیشه کنند .

حالا دوستان یه حدیث دارن که یه کم به مجردها دلخوشی بده و امید بده ... اینا همشون که غم و اندوه و ناامیدی میاره ...

موفق باشید . تصویر 
تصویر
Member
Member
سپاس‌های ارسالی: 49 بار
سپاس‌های دریافتی: 25 بار

پست توسط Amir_ »

سلام
من حدیثی شنیدم که اگر مجردی ایمانشو حفظ کنه وسعی کنه گناه نکنه خدا قدرتهایی فکر کنم عرفانی به اون اعطا میکنه
اونها که متن حدیث رو دارند کمک کنند
خداوندا ظهور امام مهدی را نزدیک بگردان تا همه مردم جهان را از دست حکومتهای ظالم ونابلد برهاند
Moderator
Moderator
محل اقامت: Tehran
سپاس‌های ارسالی: 2377 بار
سپاس‌های دریافتی: 1893 بار

پست توسط [EHSAN] »

Amir_ نوشته شده:سلام
من حدیثی شنیدم که اگر مجردی ایمانشو حفظ کنه وسعی کنه گناه نکنه خدا قدرتهایی فکر کنم عرفانی به اون اعطا میکنه
اونها که متن حدیث رو دارند کمک کنند

سلام
موضوع اولیه این مبحث فکر میکنم جوابش داده شده اگر نه من میتونم کمکی کنم در حد خودم.

اما در مورد گفته این دوستمون

قبل از اینه متن این حدیث یافت بشه خدمت شما عرض کنم که شما میفرمائید که:

اگر مجردی ایمانشو حفظ کنه و سعی کنه...... اگر فرض رو بر این بگیریم که چنین چیزی هم گفته شده باشه

اما چنین چیزی گفته نشده که»

اگر مجردی ازدواج نکنه و ایمانشو حفظ کنه و......

پس این موضوع شما ربطی به ازدواج کردن و یا نکردن نداره.. درسته؟

موفق باشین
نابرده رنچ گنج بدست نمیاد تصویر
ارسال پست

بازگشت به “ازدواج و زناشویی”