نامي گمنام وانديشه ماندگار(آيت الله شهيد محمد باقر صدر)

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Junior Member
Junior Member
سپاس‌های ارسالی: 108 بار
سپاس‌های دریافتی: 61 بار

نامي گمنام وانديشه ماندگار(آيت الله شهيد محمد باقر صدر)

پست توسط يا.حسن »

شاید بتوان گفت فلسفه وجودی تمام انبیا و اولیاءالهی ،زینب بخشیدن انسان ها
به اخلاق الهی و معنوی است.
نگاهی مختصر به زندگی علمای بزرگ نشان می دهد که آنان بیش از هر چیز و قبل از هر چیز به نفس
خویش می پرداختند و تلاش می کردند که دل خود را از هرگونه ناپاکی و آلودگی پیراسته و مظهر کمال
اخلاقی شوند.
شهید صدر هم یکی از علمای برجسته معاصر است علاوه بر مراتب علمی و فلسفی از لحاظ
رعایت اصول اخلاقی وآراستگی به ارزش های معنوی یکی از نوادر بود
شهید صدر انسانی وارسته ،با تقوا و اهل زهد بود.
ایشان ریشه تمامی گناهان را در دنیا طلبی و دوری از خداوند می دید.
ایاشن دوستی دنیا و دوستی خدا را قابل جمع نمی دانست و عقیده داشت حضور یکی در قلب انسان
عرصه را بر دیگری تنگ می کرد.ایشان در این باره می فرماید:
"خداوند در یک دل دو ولایت رو نمیپذیرد و دو عشق هم عرض را بر نمی تابد ،یا دوستی خدا یا دوستی دنیا .
بیایید قلبهایمان را محک بزنیم آیا مرکز دوستی دنیاست،یا دوستی با خدا؟

اگر دوستی خدا در دلملن جای گرفته است ،ژرفایش بخشیم و اگر پناه بر خدا دوستی دنیا در آن لانه کرده،
بکوشیم خود را از این درد تباه کننده نجات دهیم .
وی ، این دوستی را بر دو پایه استوار می سازد. یکی دوستی معمولی که مبتنی بر دل بستگی ها و
خواسته های انسانی است
که گاهی به امور روزمره زیستی دل میبندد و دیگری آن دوستی است که تمام وجود و درون انسان
را در بر میگیرد و همه چیز در منظر دوست برای او جلوه گر می شود و هیچ چیز او را از دوستش باز نمی دارد.

شهید صدر خطاب به عالمان دینی می گوید:ما طالبان علم از دیگران بر پرهیز از دنیا سزاوارتریم ،
چون ما خود را راهنمایان مردم به آخرت می دانیم و در منصب هدایت خلق قرار گرفته ایم ...اگر ما دنیا طلب باشیم
هم خود هلاک می شویم و هم مردم را هلاک میکنیم ...
Junior Member
Junior Member

Re: نامي گمنام وانديشه ماندگار(آيت الله شهيد محمد باقر صدر)

پست توسط يا.حسن »

و ادامه ی مطالبب

ببخشید که اینقدر دیر
...
در زمینه علمی میبینیم که در فقه و اصول قبل از رسیدن به بیست سالگی به درجه اجتهاد رسید و در سن بیست و چهار سالگی به تدرییس درس خارج پرداخت و پس از آن با چاپ رساله عملی در سن چهل سالگی به عنوان مرجع مسلم تقلید مطرح شد و در پایان عمر پر برکتش بیش از 150 شاگرد را از سرچشمه علم و خرد بی نظیر او سیراب شده بودند ؛ به یادگار گذاشت.
و در زمینه تالیف اولین اثرش را در هفده سالگی به چاپ رساند و در بیست و چار سالگی فلسفتنا را نوشت و در سی و هشت سالگی کتاب
"پایه های نطقی استقراء" را به عرصه علم و اندیشه تقدیم کرد.

ادامه دارد...
آخرین ويرايش توسط 1 on يا.حسن, ويرايش شده در 0.
Junior Member
Junior Member

پست توسط يا.حسن »

مردم گرایی در اندیشه سیاسی شهید صدر
در اندیشه شهید صدر مردم جایگاه و نقش اساسی در نظام سیاسی دینی دارند . ایشان معتقد بودند که در قران همان گونه که ز سوی خداوند جانشینی انسان مطرح شده و از قبول مسوولیت این خلافت ، به عنوان بزرگ ترین امانت یادآور شده است و از آن جا که این مسوولیت بدون آزادی معنا ندارد و همین آزادی ممکن است باعث انحراف شود، لذا گواهانی لازم است تا حضور داشته باشند . این گواهان به ترتیب تاریخ بشری سه گروه می باشند.
الف) پیامبران ب)امامان ج)مرجعیت

از نظر شهید صدر ، شکل حکومت اسلام جکومت قانون است و این حکومت تمام امتیازات نظام دمکراسی را دارد ، بدون آنکه نواقص آن را داشته باشد.

در نظام دمکراسی ، مردم سرچشمه سیادت هستند ؛ ولی در اسلام مردم جانشین خدا هستند. در دمکراسی قاون کاملا انسانی است ولی در اسلام ، بخش ثابت قانون اساسی احکام است

ادامه دارد...
Junior Member
Junior Member

پست توسط يا.حسن »

اخلاق شهید صدر

ایشان از همان ابتدا خودش را شاگرد مکتب اهل بیت می دانست و دعا ها و زیارات اودر حرم امامان بسیار پر معنا و راهگشا بود.
رفتار کریمانه و سازنده با خانواده داشت ، حتی یک بار هم به مناسبتی فرمودند ؛ من در طول زندگی ، یک بار هم به زوجه خود آمرانه چیزی نگفتم و نگفتم آب برایم بیاور.

شهید صدر به گونه ای عالی رفتار برادری و خواهری را به نمایش گذاشت . از خواهرش مانند اعضای بدنش مراقبت می کرد . در تمام امور او را راهنمایی می کرد . نوشته های اورا ملاحظه می نمود .
ایشان همه جوانان و افراد جامعه را مانند فرزندان خود می دانست؛ به مشکلات و سئوالات آنان رسیدگی می کرد و حتی نسبت به مخالفین خود این اخلاق پدرانه داشت.
هیچ گاه برای امور شخصی خود ناراحت نمیشد. ناراحتی و تاثر ایشان برای مسلمانان بود.

ادامه دارد...
Junior Member
Junior Member

پست توسط يا.حسن »

بحثی درباره بینش تاریخی شهید صدر

اینجا بعضی از محورهای بینش تارخی شهید صدر که در مقاله ای مورد بررسی قرار گرفته بود را عنوان می کنم

_شهید صدر در پرداختن به بحثهای تاریخی ،تلاش می کرد تا نظریه های کلی را بدست آورد و به جزئیات نپردازد. به طور مثال در مطالعه زندگی دوباره امام معصوم تلاش میکرد تا بینش مقطعی و مرحله ای مربوط به زندگی یک امام را با دیگر مراحل زندگی سایر امامان معصوم پیوند داده آنها را به عنوان یک واحد به هم پیوسته مورد تحلیل و تجزیه قرار دهد و به ویژگی و اهداف مشترک آن دست یابد . البته این روش را در همه بحث ها و آثاروی نیز مشاهده می شود.

_. غلبه جنبه معنوی بر دیگر جنبه ها در آثار شهید صدر است . که این مساله ناشی از اهمیت دادن به دین و دیانت است . و این که دین ، همه امور کوچک و بزرگ را شامل می شود.

_شهید صدر برای سبک ادبی درنوشته های خود ،اهمیت ویژه ای قائل بوده ، به طوری که خواننده ،واقعیت ها ار از نزدیک لمس میکرد.

_ بعضی از مورخان از بعضی رویدادها به آسانی می گذرند ، شهید صدر برای تقویت تحلیل خود ،با ظرافت خاصی ،بعضی از احتمالات درباره بعضی روایت ها حوادث را مطرح می کند.

_ دور بودن از هر گونه تعصب مذهبی. شهید صدر درباره تاریخ علم اصول می گوید :قراین و شواهد موجود ،نشان می دهد که علم اصول در فقه سنت بیش تر از فقه شیعی رشد و توسعه پیدا کرده است.

ادامه دارد ...
Junior Member
Junior Member

پست توسط يا.حسن »

پیام امام خمینی به آیت الله سید محمد باقر صدر 24/3/58

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت ایت الله آقای حاج سید محمد باقر صدر دامت برکاته
پیشامد های اخیر یکی پس از دیگری موجب تاسف است . انتظار آن نبود که به جناب عالی ،شخصیت علمی و اسلامی چنین رفتار شود ؛ چنانچه انتظار نبود و نیست که ماموران دولت عراق در سرحدات رفتاری کنند که مخالف حسن همجواری است.
ملت ایران که با نهضت اسلامی خود امید دارد دست اجانب از جمیع ممالک اسلامی کوتاه کند و استقلال را به آنها برگرداند ، همچنین انتظار دارد که همان نحو که ملت ها با نهضت عظیم اسلامی ایران موافق و پشتیان آن هستند ، دولت ها نیز پشتیبان آن باشند. حوزه علمیه نجف اشرف که در خدمت اسلام و مسلمین است در طول تاریخ ،حافظ استقلال عراق ؛ بلکه سایر کشورهای اسلامی بوده است ، انتظار ندارد که مورد اهانت واقع شود و یکی از شاخص ترین بزرگان آن مورد تهاجم واقع شود.
من به دولت عراق نصیحت می کنم ،این دژ محکم را که حافظ کیان مصالح کشور است حفظ کند. این نصیحتی بود که من در دوران گذشته به شاه مخلوع و دولت ایران کردم . از خداوند تعالی عظمت اسلام و استقلال کشورهای اسلامی خواهانم.

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
روح الله الموسوی الخمینی
New Member
New Member
سپاس‌های ارسالی: 5 بار
سپاس‌های دریافتی: 1 بار

پست توسط صحابی الشمال »

سلام به فردی که مسمی به یا.حسن است 

دوست عزیز بهتر بود که شما مناظره حضرت امام(ره) وآقای حکیم را ارسال می فرمودید 

تا برای دوستان سطح بینش امام(ره) روشنتر گردد 

و وجوه تذکر امام(ره) واسباب برانگیخته شدن چنین احساساتی از سوی آن مقام شامخ روشن گردد. 

والسلام 

اللهم عجل لولیک الاعظم الفرج تصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویر
Junior Member
Junior Member

پست توسط يا.حسن »

بسم الله الرحمن الرحیم

صحابی الشمال نوشته شده: دوست عزیز بهتر بود که شما مناظره حضرت امام(ره) وآقای حکیم را ارسال می فرمودید 

علیکم السلام

میشه واضح تر بیان کنید کدوم مناظره ؟؟
من متوجه نشدم
تصویرتصویرتصویرتصویر
Junior Member
Junior Member

پست توسط يا.حسن »

بسم الله الرحمن الرحیم

ببخشید اینقدر دیر...تصویر

از این بزگوار سوال میکنند : اگر کسی از شما پرسید که محمد باقر صدر چگونه محمد باقر صدر شد شما چه جوابی میدهید؟

ایشان در جواب لبخندی زدند و گفتند : اگر کسی از من پرسید محمد باقر صدر چگونه باقر صدر شد ؛ جواب خواهم داد: ده درصد مطالعه و نود درصد تفکر.

سوال دیگری از ایشان میپرسند
روزی چند ساعت مطالعه میکنید؟

شهید صدر گفتند :اجازه دهید من سوال شما را تغییر دهم. شما باید سوال کنید روزی چند ساعت با کتاب بودید.

اگر سوال کنید روزی چند ساعت مطالعه میکنید من ممکن است به شما پاسخ دهم فلان ساعت ، اما وقتی از من سوال کنید روزی چند ساعت با کتاب بودید من در یک جمله به شما میگویم که تا خواب نبودم با کتاب بودم.

ایشان فرمودند : مثلا من در دکان قصابی ایستاده ام ولی با کتاب هستم ؛ چون یه مساله فکری در ذهنم وجود دارد و دارم ان را حل میکینم .

تصویرتصویر
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 3085 بار
سپاس‌های دریافتی: 5884 بار
تماس:

پست توسط محمد علي »

[web]http://uofislam.server264.com/uofislam/sader/sadr.html[/web]
[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests] 
ارسال پست

بازگشت به “اخیار”