اشتباه در معامله

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Junior Member
Junior Member
سپاس‌های ارسالی: 8 بار
سپاس‌های دریافتی: 24 بار

اشتباه در معامله

پست توسط فطرس »

من از آیت الله سیستانی تقلید می کنم
می خواستم ببینم بعضی موقع درمعامله می شود که آدم غیر عمد اشتباه می کند یعنی پیش از اندازه از مشتری پول می گیرد یا که کمترپول را به مشتری بازمی گرداند می خواستم در این مواقع چه باید کرد آیا می توان به عنوان مثال مقدار پولی را در آخر هر ماه به نیت همین اشباهات به صدقه انداخت یانه چه باید کرد؟
سئوال دوم
در مغازه تایپ وتکثیر اکثر دیده می شود که خانمها تصاویر مدل لباس را برای کپی گرفتن می آورند آیا گرفتن کپی اشکال دارد پولش چطور آیا اگرسی دی رو رایت کنی وندانی که داخلش چیست اگر داخل فیلم غیر اخلاقی وموسقی باشد وندانی آیا مشکل دارد پولش چی ؟
ببخ
شید سئوالاتم   ش
د خیلی به   نیاز    
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 7581 بار
سپاس‌های دریافتی: 6236 بار
تماس:

Re: اشتباه در معامله

پست توسط مائده آسمانی »

به نام خداوند تبارک و تعالی

با سلام و خوشآمد تصویرتصویر

فطرس نوشته شده:   
من از آیت الله سیستانی تقلید می کنم
می خواستم ببینم بعضی موقع درمعامله می شود که آدم غیر عمد اشتباه می کند یعنی پیش از اندازه از مشتری پول می گیرد یا که کمترپول را به مشتری بازمی گرداند می خواستم در این مواقع چه باید کرد آیا می توان به عنوان مثال مقدار پولی را در آخر هر ماه به نیت همین اشباهات به صدقه انداخت یانه چه باید کرد؟  

به عنوان رد مظالم ميتوانيد به دفترمرجع خود در پايان هر سال ياهر ماه بدهيد.   

فطرس نوشته شده:
سئوال دوم
در مغازه تایپ وتکثیر اکثر دیده می شود که خانمها تصاویر مدل لباس را برای کپی گرفتن می آورند آیا گرفتن کپی اشکال دارد پولش چطور آیا اگرسی دی رو رایت کنی وندانی که داخلش چیست اگر داخل فیلم غیر اخلاقی وموسقی باشد وندانی آیا مشکل دارد پولش چی ؟
ببخ شید سئوالاتم طولانی شد خیلی به سئوال نیاز    

در مورد کپی گرفتن از ژورنالهای لباس اشکالی ندارد ، مگر اینکه ژورنالی را برای شما بیاورند و قید شده باشه که حق کپی محفوظ است .

در نتیجه هم کپی گرفتن هم اجرتش اشکال ندارد .

در مورد cd نیز اگر اطمینان به محتویات داخلش ندارید ، یعنی نمیدانید که حتما فیلم یا موسیقیهای غیر اخلاقی و حرام هست ، اشکالی

برای رایت و اجرت نیست .

[HIGHLIGHT=#ffff00]در راه رسیدن به حقایق شیعی موفق و پیروز باشید .تصویرتصویر  
تصویر
Junior Member
Junior Member

پست توسط فطرس »

خیلی ممنون از جواب شما
من در مورد یک سئوال اشتباه کردم آن در مورد مدلهای لباس خانمها بود که در آنها گاها بدن خانمها نیمه عریان است می خواستم در مورد کپی این تصاویر نظر مدظله عالی چیست آیا اجرت گرفتن وکپی اینجور تصاویر اشکال دارد 
Commander
Commander
تماس:

پست توسط مائده آسمانی »

به نام خدا

سلام علیکم

در مورد سوال اول شما یه نکته رو اول باید یاد آور بشم که اگه میتونید کسانی که بهشون پول کم دادید پیدا کنید اول این کار را انجام

دهید و پولشان را برگردانید . ولی اگر نمیدانید و بعدها صاحب پول پیدا شد و بهش گفتید که به جای شما صدقه دادم اگر قبول کرد که

ثواب صدقه برایش بماند که هیچ اگر نه شما دوباره پول را به صاحبش برگردانید و ثواب صدقه برای خودتان می شود .

فطرس نوشته شده:خیلی ممنون از جواب شما
من در مورد یک سئوال اشتباه کردم آن در مورد مدلهای لباس خانمها بود که در آنها گاها بدن خانمها نیمه عریان است می خواستم در مورد کپی این تصاویر نظر مدظله عالی چیست آیا اجرت گرفتن وکپی اینجور تصاویر اشکال دارد

با توجه به سوال شما کپی گرفتن و اجرت گرفتن تصاویر خانمها با بدن نیمه عریان نیز اشکال ندارد ، مگر اینکه قصد اشاعه این عکسها

باشد که در این صورت اشکال دارد .
تصویر
Junior Member
Junior Member

پست توسط فطرس »

خیلی ممنون خیلی فروم خوبی واقعا باورم نمی شد چنین فرومی تو اینترنت در مورد اسلام باشد
خیلی ممنون
فقط یک سئوال دیگه آیا جواب های این سئوال ها جواب های خود مرجع های تقلید هست بازهم ازشما ممنونم
Commander
Commander
تماس:

پست توسط مائده آسمانی »

یا حیُّ یا قیُّوم

سلام علیکم

فطرس نوشته شده:خیلی ممنون خیلی فروم خوبی واقعا باورم نمی شد چنین فرومی تو اینترنت در مورد اسلام باشد
خیلی ممنون
فقط یک سئوال دیگه آیا جواب های این سئوال ها جواب های خود مرجع های تقلید هست بازهم ازشما ممنونم

بله که مرکز نشر اعتقادات از فروم های عالی اینترنت هست . تصویر درش شکی نیست .

همه این موفقیتها و خوبی ها به خاطر کاربرا و مدیران زحمت کش هست .

در مورد جواب سوالات فقهی باید بگم که اگر دوستان نام مرجع تقلیدشون رو بگن ما طبق نظر مرجع خودشون جواب رو میدیم .

اما اگر نام مرجعی ذکر نشد نظر تمامی مراجع را جمع کرده و روی سایت میزارم .

انشالله که از کاربران کوشا و فعال سایت باشید .تصویر  
تصویر
ارسال پست

بازگشت به “احکام معاملات”