احکام کارتهاي بانکي

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Junior Member
Junior Member
سپاس‌های ارسالی: 65 بار
سپاس‌های دریافتی: 4 بار

احکام کارتهاي بانکي

پست توسط ebrahim13552000 »

سلام
نظر مراجع در مورد کارتهای خرید که بانکها به مشتریانشون میدن چیه البته با فرض شرایط زیر:
1)ازجانب مشتری هیچ پولی در این کارتها قرار ندارد و بانک خود مبلغی را به عنوان اعتبار اولیه در این کارتها قرار میدهد که مشتری میتواند از فروشگاههای طرف قرارداد با بانکبه میزان اعتبار خرید کند.
2) پس از خرید کالا بانک بلافاصله پول را به فروشنده پرداخت میکند وسپس در طی مدت معین که قبلا در قرارداد اولیه ذکر شده و به صورت اقساط وبا احتساب سود معین که در ابتدا مشخص شده پول کالا را دریافت میکند.
3)در برگه قرارداد ذکر شده که بانک کالا را از فروشنده نقد خریده و سپس ان را به صورت تنزیل به مشتری میفروشد.
Junior Member
Junior Member

سلام
جواب چي شد؟؟؟؟؟
Iron
Iron
سپاس‌های ارسالی: 200 بار
سپاس‌های دریافتی: 440 بار
تماس:

پست توسط نسيم »

راست ميگن جواب بده يکي لطفاً؟
من هم گير افتادم
بعضي از اين بانک ها قراداد هاي خاص ديگه اي مي بندند
خاک پایت سرمه چشم فلک یا فاطمه ( سلام الله علیها)
-
سپاس‌های ارسالی: 350 بار
سپاس‌های دریافتی: 389 بار

پست توسط HRG »

با سلام

من خودم به عنوان کارمند بانک اعلام می دارم که این خود نوعی پرداخت وام است و همان حکمی را دارد که در مورد وام موجود است .ضمن اینکه در وام پول پرداخت و تقسیط می شود (به وام گیرنده ) ولی در این خرید ها اجناس به خریدار و پول به فروشنده تحویل و پول پرداختی به فروشنده از خریدار طبق ضوابط دریافت می گردد .
در واقع مثل این می ماند که همانطور که ممکن است در بعضی محلات بعضی فروشنده ها اجناس خود را به اقساط می فروشند و طرف حساب اقساط فروشنده است در این حالت در واقع بانک فروشنده محسوب می شود اما در چارچوب قوانین و مقررات معین . :razz:
Junior Member
Junior Member

جواب

سلام
البته استدلال بالا به نظر كمي غير منطقي مياد و ضمنا من پيگيري زيادي كردم و اين سوال رو پرسيدم كه برعكس نظر اين دوست بانكي شيوه فعلي در كارتهاي بانكي داراي اشكال است.
ممنون كه اخرش يكي توجه كرد
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 7581 بار
سپاس‌های دریافتی: 6236 بار
تماس:

Re: احکام کارتهاي بانکي

پست توسط مائده آسمانی »

به نام خدا

سلام علیکمتصویرتصویر

ebrahim13552000 نوشته شده:سلام
نظر مراجع در مورد کارتهای خرید که بانکها به مشتریانشون میدن چیه البته با فرض شرایط زیر:
1)ازجانب مشتری هیچ پولی در این کارتها قرار ندارد و بانک خود مبلغی را به عنوان اعتبار اولیه در این کارتها قرار میدهد که مشتری میتواند از فروشگاههای طرف قرارداد با بانک به میزان اعتبار خرید کند.
2) پس از خرید کالا بانک بلافاصله پول را به فروشنده پرداخت میکند وسپس در طی مدت معین که قبلا در قرارداد اولیه ذکر شده و به صورت اقساط وبا احتساب سود معین که در ابتدا مشخص شده پول کالا را دریافت میکند.
3)در برگه قرارداد ذکر شده که بانک کالا را از فروشنده نقد خریده و سپس ان را به صورت تنزیل به مشتری میفروشد.

ماهیت این معامله خرید نقد بانک و فروش اقساطی به مشتری است که عملیات مذکور را فروشنده به وکالت از بانک انجام ميدهد و

اگر حقیقتا کالایی خریداری شده باشد و مشتری صرفا برای بدست آوردن مبلغ کارت عملیات صوری انجام نداده باشد در این صورت

[HIGHLIGHT=#ffff00]شرعا جایز می باشد. 

[HIGHLIGHT=#ffff00]در راه کسب معارف و حقایق شیعی موفق و پیروز باشید.تصویر  
تصویر
-
سپاس‌های ارسالی: 350 بار
سپاس‌های دریافتی: 389 بار

Re: جواب

پست توسط HRG »

ebrahim13552000 نوشته شده:سلام
البته استدلال بالا به نظر كمي غير منطقي مياد و ضمنا من پيگيري زيادي كردم و اين سوال رو پرسيدم كه برعكس نظر اين دوست بانكي شيوه فعلي در كارتهاي بانكي داراي اشكال است.
ممنون كه اخرش يكي توجه كرد

واقعا من نمی دانم کجاش را غیر منطقی گفتم بااینکه خودم در متن جریان هستم و ...

شاید هم از علم روز فاصله دارم یا شاید هم فتوایی جدید با منطق جدید امده که من بی خبرم که خوشحال می شوم مطلع شوم ... تصویر
ارسال پست

بازگشت به “احکام معاملات”