سوال و جواب درباره موسیقی

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 7581 بار
سپاس‌های دریافتی: 6236 بار
تماس:

سوال و جواب درباره موسیقی

پست توسط مائده آسمانی »

به نام خدا   

سلام بر دوستان گرامی خصوصا کسانی که در زمینه موسیقی سوالات فراوانی دارند تصویر

دو ماه پیش یکی از مخاطبین سایت سوالی را پیرامون موسیقی برای بنده ایمیل کرده بودند که با تحقیقاتی که بنده داشتم

جوابی را برای ایشان ارسال کردم . خلاصه اینکه یه مناظره کوچیکی بین بنده و این دوستمون اتفاق افتاد که به شرح زیر میباشد:

کاربر سایت اعتقادات : انواع موسیقی را توضیح میدهید؟

بهاره : موسيقي به طور كلي داراي دو نوع است:

1- موسيقي غنائي:

هرگونه آهنگي است كه به لحاظ شكل يا محتوا موجب تحريك شهوت و متناسب با مجالس گناه است .

اين گونه موسيقي , گاهي آرامش تخديرگونه براي اعصاب دارد و گاهي هيجانات ناهنجار براي روان در پي دارد.  

2- موسيقي غيرغنايي :

شامل صداهاي موزون طبيعت، مارش نظامي , صوت قرآني , آواز حدي (براي تحريك حيوانات و دام ) مي شود.

اين نوع موسيقي ميتواند پاسخگوي گرايش طبيعي انسان به زيبايي هاي سمفوني و موزون باشد و با اجراهاي متنوع مي تواند

جايگزين موسيقي غنايي باشد.

[COLOR=#7030a0]کاربر سایت اعتقادات : موسيقى از نظر اسلام در چه صورت حرام مى‏باشد؟

بهاره : با توجه به آنچه گفته شد بررسى متون دينى و آراء عالمان دين نشان مى‏دهد كه موسيقى از نظر اسلام در چند صورت

حرام مى‏باشد:

1 ) موسيقى مطرب يعنى آهنگ‏هايى كه موجب (تحريكات غيرارادى در شنونده شود) و انسان را از ياد خدا غافل مى‏سازد.

منظور از محرك بودن نيز نوعى و شأنى است؛ يعنى، به طور معمول چنين اثرى را دارا باشد نه فقط نسبت به شخص خاص.

2 ) موسيقى همراه با مضامين لهوى كه به گونه‏اى موجب فساد اخلاق و انحراف اذهان است مانند ترانه‏هاى عاشقانه و اشعارى

كه در وصف زن، شراب و غيره است و از همين قسم است اشعارى كه به هر نحو موجب ترويج باطل و مخالفت با حق باشد مانند توهين

به مقدسات و يا در جهت تاييد كفر و شرك و نظامهاى فاسد و سردمداران آن باشد.

3 ) موسيقى در مجلس گناه و لهو و لعب مانند آهنگهايى كه در حال رقص يا نوشيدن شراب و غيره نواخته مى‏شوند.

در هر صورت معيار در حرمت موسيقى مناسب بودن آن با مجالس لهو و داشتن مضامين فساد انگيز و اغوا كننده و طرب انگيز است

و فرق نمى‏كند كه از صدا و سيما باشد يا غير آن. ايرانى باشد و يا غيرايرانى. همين طور فرقى بين رفع خستگى و غير آن و براى خود يا

ديگران در اين حكم نيست و ملاك در تحريك شدن نوع مردم است نه شخص انسان.

لازم به ذکر است تشخيص حرام بودن موسيقي از شبهات مفهوميه است لذا تا اطمينان به حرمت آن پيدا نشده اصل برائت و عدم

حرمت جاري است به ويژه درباره موسيقي هاي پخش شده از صدا و سيما حکم به حرمت مشکل است، لذا گوش کردن به موسيقي

هاي صدا و سيما تا اطمينان به حرمت پيدا نشده باشد اشکال ندارد.

نکته دوم؛ آنچه كه حرام است استماع , يعني گوش دادن اختياري به موسيقي و پيگيري است، ولي شنيدن غيراختياري و رهگذري

اشكال ندارد.

کاربر سایت اعتقادات : لطفا آیه و حدیث هم پیرامون این مساله مثال بزنید ؟

[COLOR=blue]بهاره : بله ، منتها الان حضور ذهنم فقط پیرامون یک آیه هست که حدیثی هم پیرامون همین آیه در ذهنم هست که برای شما می گویم:

در قرآن كريم، توصيه شده كه  «واجْتَنِبُوا قُولَ الزّور»؛ «اى مردم از گفتارِ باطل ظاهرپسند بپرهيزيد»1

[COLOR=#7030a0][COLOR=blue]
حضرت امام صادق‏عليه السلام پس از آنكه اين آيه را تلاوت فرمودند، بيان داشتند:

از مصاديقِ «گفتارِ بى‏واقعيت ولى حق‏نما»، همين «غنا»ست. 2

--------- پی نوشت ---------------
1) حج (22)، آيه 30.
2) وسائل الشيعه، ج 12، ص 227.

این دوستمون دیگه سوالی درباره موسیقی نپرسید ولی انشالله درباره مساله موسیقی و غنا و طرب انگیز بودن موسیقی تحقیقاتی

انجام داده و برای دوستان بازگو میکنم.

دوستانی هم که در این زمینه سوال دارند سوالات خود را قید کنند تا شبهاتی که در ذهنشون پیرامون این مساله دارد رفع شود.

[HIGHLIGHT=#ffff00]در راه کسب معارف و حقایق دینی موفق و پیروز باشید.تصویر   
تصویر
Old-Moderator
Old-Moderator
سپاس‌های ارسالی: 973 بار
سپاس‌های دریافتی: 1783 بار
تماس:

Re: سوال و جواب درباره موسیقی

پست توسط سعید منتظر »

ببخشید میشه بفرمایید این اهنگ حرامه یا نه؟؟
Commander
Commander
تماس:

پست توسط مائده آسمانی »

saeedmontazer نوشته شده:

به نام خدا 

سلام آقا سعید

یعنی اگه من بگم این آهنگ حرام هست شما دیگه گوش نمیدید ؟؟؟؟

ملاک حلال و حرام بودن رو تشخیص من میدونید ؟؟؟

شما جواب این دو سوال منو بده منم جواب سوال شما رو حتما با دلیل و منطق میدم.

[HIGHLIGHT=#ffff00]در راه کسب معارف و حقایق شیعی موفق و سربلند باشید. تصویر  
تصویر
Old-Moderator
Old-Moderator
تماس:

پست توسط سعید منتظر »

بهاره نوشته شده:
saeedmontazer نوشته شده:

به نام خدا 

سلام آقا سعید

یعنی اگه من بگم این آهنگ حرام هست شما دیگه گوش نمیدید ؟؟؟؟

ملاک حلال و حرام بودن رو تشخیص من میدونید ؟؟؟

شما جواب این دو سوال منو بده منم جواب سوال شما رو حتما با دلیل و منطق میدم.
 [HIGHLIGHT=#ffff00]در راه کسب معارف و حقایق شیعی موفق و سربلند باشید. تصویر  

اگه قانع بشم حتما گوش نمیدم!!!

من کسی بودم که اگه روزی کمتر از 15 تا آهنگ گوش نمیدادم اون روز برام شب نمیشد...اونم چه آهنگ هایی...

من سر مسایل دینی خیلی متعصب هستم...تصویر
Commander
Commander
تماس:

پست توسط مائده آسمانی »

به نام خدا 

سلام اقا سعید

آهنگ شما رو نتونستم دانلود کنم ولی خود شما این اهنگ رو بررسی کنید فکر کنم برای اینکه تشخیص خودتون هم

ببرید بالا خیلی خوب باشه ، بررسی کنید ببینید شرایط غنا و لهو و لعب و طرب انگیز است یا نه . منظور از طرب انگیز

هم این نیست که فقط شاد کنه نه اگر حزن هم بیاره میتونه طرب انگیز باشه.

یه نکته مهم اینه که به سبک این خواننده هم ترانه ای هست یا نه ؟؟؟ اگر ترانه خوانده شده باشه که تصویر

از همه مهمتر اینکه شماها که آهنگهای زیادی گوش کردید بهتر میتونید تفاوتش رو بسنجید تا ما ...

کتابی رو به شما و سایر دوستان معرفی میکنم شاید مفید واقع بشه برای من که خیلی خوب بود.

کتاب اول : گناهان کبیره می باشد.

دوم : موسیقی در تاریخ و قرآن . بنده این کتاب رو دوران دبیرستانم خوندم اسم نویسنده و ناشرش متاسفانه یادم نیست ، 

ولی کتاب خیلی خوبی هست. امیدوارم مفید واقع بشه.

این نکته را هم هیچ گاه فراموش نکنید که موسیقی در مدح هست یا خیر . موسیقی حرام ، حرام است. چه در مدح امام (ع) باشد و

و چه برای معشوق زمینی . چه برای فراق باشید یا برای وصال دوست .

[HIGHLIGHT=#ffff00]حال که قدم گذاشتید در این راه استوارتر از همیشه به راهتون ادامه بدید که پشیمانی در این راه نیست. تصویر  
تصویر
Old-Moderator
Old-Moderator
تماس:

پست توسط سعید منتظر »

بهاره نوشته شده: به نام خدا 

سلام اقا سعید

آهنگ شما رو نتونستم دانلود کنم ولی خود شما این اهنگ رو بررسی کنید فکر کنم برای اینکه تشخیص خودتون هم

ببرید بالا خیلی خوب باشه ، بررسی کنید ببینید شرایط غنا و لهو و لعب و طرب انگیز است یا نه . منظور از طرب انگیز

هم این نیست که فقط شاد کنه نه اگر حزن هم بیاره میتونه طرب انگیز باشه.

یه نکته مهم اینه که به سبک این خواننده هم ترانه ای هست یا نه ؟؟؟ اگر ترانه خوانده شده باشه که تصویر

از همه مهمتر اینکه شماها که آهنگهای زیادی گوش کردید بهتر میتونید تفاوتش رو بسنجید تا ما ...

کتابی رو به شما و سایر دوستان معرفی میکنم شاید مفید واقع بشه برای من که خیلی خوب بود.

کتاب اول : گناهان کبیره می باشد.

دوم : موسیقی در تاریخ و قرآن . بنده این کتاب رو دوران دبیرستانم خوندم اسم نویسنده و ناشرش متاسفانه یادم نیست ، 

ولی کتاب خیلی خوبی هست. امیدوارم مفید واقع بشه.

این نکته را هم هیچ گاه فراموش نکنید که موسیقی در مدح هست یا خیر . موسیقی حرام ، حرام است. چه در مدح امام (ع) باشد و

و چه برای معشوق زمینی . چه برای فراق باشید یا برای وصال دوست .

[HIGHLIGHT=#ffff00]حال که قدم گذاشتید در این راه استوارتر از همیشه به راهتون ادامه بدید که پشیمانی در این راه نیست. تصویر  

جناب بهاره چرا نمیتونید آهنگ رو دانلود کنید...

چشم کتاب رو گیر میارم...خواهشا شما آهنگ رو گوشی کنید!
 روزگاری‌ست که شیطان میگوید: انسان پیدا کنید ، سجده خواهم   [HIGHLIGHT=#FFFF00][HIGHLIGHT=#DBE5F1] +ـ+ـ+ـ+ـ+ـ+ـ+     [HIGHLIGHT=#FFFF00][HIGHLIGHT=#DBE5F1] +ـ+ـ+     [External Link Removed for Guests]  [External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests] 
Commander
Commander
تماس:

پست توسط مائده آسمانی »

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

سلام علیکم

در پاسخ به سوالات شما در مورد موسیقی که

saeedmontazer نوشته شده:

اگه قانع بشم حتما گوش نمیدم!!!

من کسی بودم که اگه روزی کمتر از 15 تا آهنگ گوش نمیدادم اون روز برام شب نمیشد...اونم چه آهنگ هایی...

من سر مسایل دینی خیلی متعصب هستم...تصویر

آقا سعید قانع شدن ما ملاک احکام نیست ،وظيفه ما تحقيق و تعبد هست .

آهنگی که هم که شما درموردش سوال کردید و تمامی موسیقی هایی که در ساختش غنا باشد حرام می باشد.

یه نکته ای هم هست که خیلی خودمونی میگم هم به شما هم به دوستان دیگه اینکه :

اون دنیا اصلا نمی پرسن که چرا فلان ترانه یا موسیقی را گوش ندادی ؟؟؟؟ عمرت بر فنا رفته !!! تصویر

انقدر برای ما به عنوان یک شیعه کار هست که انجام بدیم که اصلا وقت اینا هم نمیشه .

اینا جزو اون لهو الحدیث هایی هستند که در آیه زیر اشاره شده :

وَمِنَ النَّاسِ مَن يَشْتَرِي لَهْوَ الْحَدِيثِ لِيُضِلَّ عَن سَبِيلِ اللَّهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ وَيَتَّخِذَهَا هُزُوًا أُولَئِكَ لَهُمْ عَذَابٌ مُّهِينٌ.

و برخى از مردم كسانى‏اند كه سخن بيهوده را خريدارند تا [مردم را] بى[هيچ] دانشى از راه خدا گمراه كنند و [راه خدا] را به

ريشخند گيرند براى آنان عذابى خواركننده خواهد بود (آیه 6 سوره لقمان )

امام باقرعليه السلام فرمود:

غنا، از جمله گناهانى است كه خداوند براى آن وعده‏ى آتش داده است، سپس اين آيه را تلاوت فرمود:

«و من النّاس من يشترى لهو الحديث...». کافی ج6 ص431

بنابراين غنا، از [HIGHLIGHT=#ffff00]گناهان   است، زيرا گناه كبيره به گناهى گفته مى‏شود كه در قرآن به آن  وعده‏ى عذاب داده شده  

است.در سوره‏ى حج مى‏خوانيم:

«واجتنبوا قول الزّور»

از سخن باطل دورى كنيد.

امام صادق‏عليه السلام فرمود:

مراد از «قول زور» آوازه خوانى و غناست.

« کلمه « زور » به معنای باطل،دروغ و انحراف از حقّ است و غنا، یکی از مصادیق باطل است.»

*[HIGHLIGHT=#92d050]  ،   [COLOR=#7030a0][HIGHLIGHT=#92d050]  نفاق    پرورش مى‏دهد و [HIGHLIGHT=#92d050]فقر و بدبختى  ‏آورد.

* خانه‏اى كه در آن غنا باشد، [HIGHLIGHT=#92d050]از مرگ و مصيبت دردناك در امان نيست، 

[HIGHLIGHT=#92d050]دعا در آن به اجابت نمى‏رسد و فرشتگان وارد آن نمى‏شوند. 
[HIGHLIGHT=#92d050]  میزان الحکمه

[HIGHLIGHT=#ffff00]  واقعا ارزش داره درهای رحمت خدا رو به روی خودمون و خانوادمون ببندیم.    

خدایا قلبهای ما را در تصرف مولا و صاحب عصرمان امام زمان (عج) قرار بده تصویر 

خدایا چشمان ما را به روی گناهان باز نکن تا بتوانیم جمال زیبای مولا و صاحبمان را ببینیم تصویر 

خدایا لذت گناه را از دل ما بیرون کن تصویر 

خدیا ما را در راه کسب معارف و حقایق شیعی موفق و پیروز بگردان تصویر 
تصویر
Senior Member
Senior Member
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 13 بار

پست توسط saeed 67 »

با سلام :D
آيا گوش دادن به آهنگهاي كه جمهوري اسلامي يعني وزارت ارشاد مجوز آن را به خوانندها ميده اشكال وگناهي دارد
منظور من آهنگهاي پاپ است :o
با تشكر :AA:

Administrator
Administrator
سپاس‌های ارسالی: 10691 بار
سپاس‌های دریافتی: 5476 بار
تماس:

پست توسط Mohsen1001 »

سلام

مجوز داشتن یک اهنگ به هیچ وجه باعث حلال بودنش نمیشه !

اکثر اهنگهای پاپ (مخصوصا اگه ریتم بند داشته باشه) اشکال داره.

باید به مرجعتون مراجعه کنید بعضی مراجع کلاً موسیقی را حرام میدونن هر چی میخواد باشه.
Senior Member
Senior Member
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 13 بار

پست توسط saeed 67 »

با سلام =:(
يك سوال برام پيش آمد كه حالا برعكس آيا گوش دادن به همين آهنگهاي مجاز غمگين وآرام هم اشكالي از نظر مراجع تقليد دارند خصوصا نظر آيت الله مكارم شيرازي :-?
با تشكر
شش چيز را براى من بپذيريد تا من بهشت را برايتان بپذيرم: هنگامى كه سخن مى گوئيد، دروغ نگوئيد و هنگامى كه وعده مى دهيد، خلف وعده نكنيد و هنگامى كه امانتى به شما سپرده مى شود، پس خيانت نكنيد، چشمان خود را (بر حرام) ببنديد و پاكدامن باشيد و دست و زبانتان را (از گناه) نگه داريد. :razz:
بحارالأنوار ج : ٦٦ ص : ٣٧١

ارسال پست

بازگشت به “ساير احکام”