حکمش چیه؟

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Old-Moderator
Old-Moderator
سپاس‌های ارسالی: 3099 بار
سپاس‌های دریافتی: 5474 بار

حکمش چیه؟

پست توسط Labbaik »

به نام خدا

سلام

لطفا حکم لبخند زدن (نه خندیدن) در برابر نامحرم _مرد به زن و زن به مرد_ را از نظر بعضی مراجع بفرمایید

ممنونمتصویر
زندگی بافتن یک قالی است

نه همان نقش و نگاری که خودت می خواهی

نقشه را اوست که تعیین کرده است

تو در این بین فقط میبافی

نقشه را خوب ببین !!!

نکند آخر کار قالی زندگیت را نخرند

تصویر 
New Member
New Member
سپاس‌های ارسالی: 4 بار
سپاس‌های دریافتی: 11 بار

Re: حکمش چیه؟

پست توسط nastooh »

labbaikعزیزم سلام . من حکم مراجع را در رابطه با لبخند زدن نمیدانم . :sad:
ولی یادمه زمان کودکی سعی میکردم اعمال و رفتار پدرم رو تقلید کنم ! چگونه راه رفتنش ! چگونه حرف زدنش ! بدون اینکه منظور خاصی داشته باشم از او تقلید میکردم و الان که به این سن رسیدم هنوز هم بسیاری از رفتارهاش ملکه ذهنم شده . میخوام بگم اگه یه جستجوی مختصری در روش زندگی پیامبر خودمون داشته باشیم در همه روایات یک چیز بسیار روشنه و اون لبخند آن بزرگوار بوده . نسبت به پیر و جوان و محرم و نامحرم . بیاییم به زندگی جور دیگه ای نگاه کنیم و خودمون رو محصور دیوارهایی که خودمون ساختیم نکنیم . بیاییم ساده زندگی کنیم . به زندگی لبخند بزنیم . به مرگ لبخند بزنیم . و زندگی به نظر من بافتن یک قالی که طرحش از پیش تایین شده نیست . زندگی خلق یک نقاشی و گذاشتن اثری حتی کوچک از طرف من و توست . به نظر من برای این به ما میگن اشرف مخلوقات چون تنها مخلوقی در عالم هستیم که میتونیم خلق کنیم . استاد نقاش به من و تو قلم داده! (نون والقلم) رنگ و بوم نقاشی داده و گفته شروع کن ! از جمال من از کمال من از عشق من از جبر من با اختیار خود طرحی نو در انداز و .... پس بسم الله . شروع کن و جوابش رو با یک labbaikپاسخ بده ! البته لبخند فراموش نشه !
در ضمن میخواستم بپرسم آیا من هم میتونم طرح و یا عکسی به کاربری خودم اضافه کنم ؟ اگه میتونم چطور ؟ :D -:]- :) :-) =:( :o ::sh :dast:
یا ولی العافیه یا حق
Old-Moderator
Old-Moderator
سپاس‌های ارسالی: 3099 بار
سپاس‌های دریافتی: 5474 بار

پست توسط Labbaik »

نام  

اینه که امروز در جواب کاربری در سایت دیگه ای دیدم  
  آقای بهجت را در این باره نوشتند و قید کردند که این کار اشکال  

نظرم امکان داره از نظر اخلاقی در برخی شرایط بهتر باشه که لبخندی هم زده  
  از نظر فقهی(؟!)..... به همین دلیل پرسیدم تا مطمئن  

مورد قالی و قالیچه  
  شما را متوجه  
  بنظرم این نوشته کوتاه میخواد بگه که  
  متعال راه و رسم را نشونمون داده, وظایف را مشخص  
  من و تو در هر زمان و مکانی که هستیم باید به اون عمل کنیم ,  
  اگر طبق همون عمل کنیم قالی خوب و زیبایی خواهیم  
  اگر جایی که گفته شده و میدانیم که باید با نخ آبی فرش را  
  سر بی توجهی و غفلت و لجبازی و نداشتن توکل و... قرمزش  
  نیست این قالی چه از آب در  

از این دید بهش نگاه میکنمتصویر 

اما مسئله سوم گذاشتن آوارتور  

بسم الله الرحمن الرحیم   

سلام به تمامی اعضای خانواده اعتقادات :) =:(

یکی از امکانات رایج در تالارهای گفتگو ، آواتار است که برای برقراری ارتباط بیشتر با کاربر و یا القای نوعی شعار و فرهنگ خاص

استفاده می گردد . همچنین در محیط یاهو مسنجر ، کنار آیدی افراد قابل استفاده است .

همانطور که می دانید ، استفاده از آواتار (عکس زیر نام کاربری اعضا) ، در این پایگاه شرایط خاصی دارد :

از جمله حجم آن بالاتر از 19 کیلو بایت نباشد ، اندازه آن حداکثر 160*150 پیکسل باشد ، و نیز پسوند آن jpg و یا gif باشد .

و چون اکثر دوستان برای تبدیل عکس های خود به این مشخصات ، کمی دچار دشواری می شوند و یا نمی دانند چگونه انجام دهند ،

به همین منظور سعی کردیم تا مجموعه ای زیبا از آواتار های مذهبی را در اختیار دوستان قرار دهیم و نیز شیوه قرار دادن آن را

در زیر نام کاربری ، آموزش دهیم . :razz:  
 همچنین اگر دوستان عکس های دیگری دارند که در این مجموعه نیست ، می توانند آن را از طریق پیام شخصی برای ما بفرستند تا

با اعمال تغییرات لازم ، تبدیل به اواتار کنیم و در این مجموعه با اسم خود شما ، اضافه کنیم .

----------------------------------------------------------------------------------------

نحوه استفاده از آواتار :

وقتی به سایت وارد می شوید ، 1- بالای سایت در قسمت کنترل پنل کاربری وارد شوید .

2- سپس از منوی سمت راست ، گزینه ویرایش نماد را انتخاب کنید

3- در صفحه ای که باز می شود ، شما سه ردیف سفید می بینید :

* در ردیف اول می توانید ادرس عکس مورد نظر خود را از روی کامپیوترتان بدهید ، در ردیف سوم نیز از سایت دیگری .

* اما در ردیف دوم (که ما هم با آن کار داریم ) : شما آدرس عکس مورد نظر خود را ،

که در زیر عکس های این تاپیک ، در آن ردیف کپی می کنید .

5- و سپس دکمه ارسال را می زنید . :razz:  
 تصویر 

لینک زیر هم میتونید آواتوری را انتخاب   .  ::: آواتارهاي مذهبي ::: / نيم رخ شما /     .  .  .      باشید_ التماس دعاتصویر 
زندگی بافتن یک قالی است

نه همان نقش و نگاری که خودت می خواهی

نقشه را اوست که تعیین کرده است

تو در این بین فقط میبافی

نقشه را خوب ببین !!!

نکند آخر کار قالی زندگیت را نخرند

تصویر 
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 7581 بار
سپاس‌های دریافتی: 6236 بار
تماس:

پست توسط مائده آسمانی »

به نام خدا

سلام علیکم

Labbaik نوشته شده:به نام خدا

سلام

لطفا حکم لبخند زدن (نه خندیدن) در برابر نامحرم _مرد به زن و زن به مرد_ را از نظر بعضی مراجع بفرمایید

ممنونمتصویر

نظر تمام مراجع به شرح زیر می باشد :

اگر موجب تحريك خود يا طرف مقابل بشود و يا حتي احتمال اين داده شود كه اين لبخند باعث تحريك خواهد شد حرام است
و الا ايرادي ندارد .

موفق باشید تصویرتصویر
تصویر
Moderator
Moderator
محل اقامت: Tehran
سپاس‌های ارسالی: 2377 بار
سپاس‌های دریافتی: 1893 بار

پست توسط [EHSAN] »

با سلام
و با عرض تشکر از خانم مائده آسمانی

خدمت کاربر گرامی    هم عرض کنم که احتمالا شما هم این رو شنیدید که:

حضرت علي(ع) فرمود: «پيامبر اكرم(ص) به زنان سلام مي كرد؛ ولي من به زنان جوان سلام نمي‌كنم؛ زيرا بيم آن دارم كه از اين عمل، لغزشي در من پديد آيد».

اميرالمؤمنين(ع) مي فرمايد: «من به زن جوان سلام نمي‌كنم؛ زيرا مي‌ترسم در قلبم چيزي خلجان كند كه مطلوب پروردگار نباشد»

---
فکر میکنم همه چیز گویا باشه.
اینم لینک منبعی که این دو حدیث رو نقل کردم: (حتما کل مطلب رو بخونید توضیحات خوبی داره)

[External Link Removed for Guests]
نابرده رنچ گنج بدست نمیاد تصویر
Moderator
Moderator
محل اقامت: Tehran
سپاس‌های ارسالی: 2377 بار
سپاس‌های دریافتی: 1893 بار

پست توسط [EHSAN] »

اینم متن کامل:
(گفتم اینجاقرار بدم که در دسترس باشه)

تصویرمن يك انسان مؤدب هستم؟ تصویر

حضرت علي(ع) فرمود: «پيامبر اكرم(ص) به زنان سلام مي كرد؛ ولي من به زنان جوان سلام نمي‌كنم؛ زيرا بيم آن دارم كه از اين عمل، لغزشي در من پديد آيد».

با توجه به تعارض ظاهري اين دو روش، الگوي مناسب براي يك جوان مسلمان كه هم بخواهد آداب اجتماعي را رعايت كند و هم به سيره معصومين(ع) عمل كند، كدام است؟

انسان در روابط اجتماعي رشد مي كند؛ البته بايد به گونه‌اي اين روابط را تنظيم كند كه آسيبي نبيند و نتيجه عكس نگيرد. براي اين كار، لازم است در روابط اجتماعي و گفت و گوها، هنجارهاي شرعي زير رعايت شود:
1- از گفت و گوهاي تحريك كننده پرهيز شود.
2- از نگاه هاي آلوده و شهواني، خودداري شود.
3- حجاب شرعي رعايت شود.
4- قصد تلذذ و ريبه، در كار نباشد.
5- دو نفر نامحرم، در محيط بسته، تنها نمانند.

بنابراين، سعي شود خود را عادت دهيد كه در صحبت با نامحرم، به او نگاه نكنيد و درهمه حال، خدا را ناظر بر اعمال و رفتار خود بدانيد و عفت و حيا را فراموش نكنيد.

در مورد سلام كردن به نامحرم، به نظر همه ي مراجع، اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن در حرام باشد، اشكال ندارد؛(1)

اما به دلايلي، چنين كاري به ويژه از سوي دختران جوان، پسنديده نيست، زيرا آن افرادي كه قلبشان بيمار است تلقي نادرست از اين سلام پيدا مي‌كنند و فكر مي‌كنند كه شخص سلام كننده، آمادگي خود را براي ايجاد رابطه اعلام مي‌دارد.

چنين برخورد و تصور نادرست، چه بسا زمينه ي مزاحمت را فراهم سازد. اصولاً، شرع مقدس اسلام، به زنان با ايمان، توصيه مي‌كند كه بدون ضرورت و دليل منطقي، از ارتباط و سخن گفتن غير ضروري با نامحرمان اجتناب نمايند؛ زيرا اين كار براي پاكي قلب آنان و ديگر افراد بهتر است.

آن چه به طور معمول پسنديده است. سلام به استاد و يا اقوام و خويشان مي‌باشد؛ ولي سلام به همكلاسي نامحرم، ممكن است زمينه‌هايي را فراهم كند و انحرافاتي را پديد آورد. از اين رو، اگر چه دانشجويان، قشر فرهيخته و برگزيده ي جامعه مي باشند، اما شيوه ي بزرگان و حتي معصومان، رعايت حريم ها و دوري از زمينه هاست؛ چنان كه در داستان حضرت موسي(ع) مي خوانيم، آن هنگام كه دختر شعيب، حضرت موسي را به سوي منزل راهنمايي مي‌كرد، موسي تصميم گرفت جلوتر راه برود تاپشت سر آنان قرار نگيرد.

بنابراين، در محيط هاي جمعي، سلام بر جمع مانعي ندارد؛ ولي بهتر است از سلام هاي خصوصي كه نوعاً زمينه ساز فتنه هاست، اجتناب شود.

اميرالمؤمنين(ع) مي فرمايد: «من به زن جوان سلام نمي‌كنم؛ زيرا مي‌ترسم در قلبم چيزي خلجان كند كه مطلوب پروردگار نباشد».

رعايت اين نوع رفتار، از سوي پسر و دختر، شايسته و بايسته است و مي‌تواند به عنوان فرهنگ اسلامي و حفظ هويت ملي، درداخل و خارج كشور، شناخته شود و تصور بي احترامي يا گوشه‌گيري از آن نشود؛ بلكه نشانه ي وقار و پاي بندي به آموزه‌هاي فرهنگي و مذهبي باشد.

لازم به يادآوري است كه سلام كردن و يا سلام نكردن، در موقعيت هاي مختلف، شرايط متفاوت پيدا خواهد كرد؛ به طور مثال، اگر شخصي با همسر خودش بود و به يكي از خانم هاي فاميل و يا همكلاسي‌ها رسيد، طبيعي است كه سلام كردن، هيچ مشكلي را به وجود نمي‌آورد؛

اما پسر و دختري كه هر دو مجرد هستند. به ويژه اگر به طورفردي به هم ديگر سلام كنند، خواه ناخواه احتمال ايجاد علاقه و يا برداشت هاي ديگر پيش مي آيد و چه بسا براي خود آن فرد، چنين تصوري پيش نيايد؛ اما براي شخص سومي، تصور خاصي پيش بيايد.

از اين رو، حتي پيامبر(ص) وقتي در كوچه‌اي باخواهرشان«صفيه» گفت و گو مي‌كردند و راه مي رفتند، هنگامي كه يك نفر ديگر، آنان را مشاهده كرد. حضرت با صداي بلند گفت: اين خواهر من است؛ تا آن شخص، فكر بدي نكند.

پي نوشت:
1. سيد محمد كاظم يزدي،العروه الوثقي، ج 2، النكاح، م 39 و 41.
منبع: ماهنامه پرسمان، شماره ي 50
نابرده رنچ گنج بدست نمیاد تصویر
ارسال پست

بازگشت به “ساير احکام”