*احکام: مال حرام مهمانی*

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Iron
Iron
سپاس‌های ارسالی: 2007 بار
سپاس‌های دریافتی: 991 بار

*احکام: مال حرام مهمانی*

پست توسط مستور »

امروز خيلي روز سختي بود. صبح زود که از خانه بيرون رفتم. از 8صبح کلاس داشتم تا5بعد از ظهر. بعد هم که طبق معمول ماندم در ترافيک و ساعت 7:30 رسيدم خانه به اميد استراحت کردن، اما قبل از اينکه لباس هايم را عوض کنم.

مادرم گفت: "دخترم حاضر شو بريم که عموت منتظره" اما من حوصله نداشتم، خسته هم بودم تازه از طرفي هم نمي دانستم که مال عمویم از راه حلال به دست مي آيد يا نه. دوست نداشتم بروم اما پدرم هم گفته بود: "همه باهم بايد بريم."

واقعا نمي دانستم چه کار کنم. اين بود که به رساله مرجع تقليدم سر زدم تا تکليفم را بدانم.

خوردن از مال کسي که پول حرام دارد، چه حکمي دارد؟

آيه الله خامنه اي: اگر يقين به حرام بودن مال داريد، خوردن مال آن حرام است. اگر مالش هم حلال بود و هم حرام و شما نمي دانيد اين غذا از مال حرام است يا حلال، خوردن آن مشکي ندارد.

آيه الله مکارم شيرازي: اگر مطمئن نباشيد که مالش را از راه حلال به دست آورده يا حرام، خوردن از مالش مشکلي ندارد.

آيه الله وحيد خراساني: اگر يقين داريد که مالش حرام است و هيچ درآمد حلالي ندارد، خوردن مال ايشان حرام است اما اگر هم مال حلال داشته باشد و هم حرام، خوردنش اشکالي ندارد.

آيه الله فاضل لنکراني: اگر هرچه او دارد حرام باشد، نمي توانيد از مالش بخوريد، اما اگر هم مال حلال دارد و هم حرام، چون نمي دانيد که غذا از مال حلالش است يا حرام خوردنش اشکالي ندارد.

آيه الله بهجت: اگر شک داريد که مال حرام است، خوردن آن غذا مشکل ندارد اما اگر يقين داريد که مال حرام است پول غذايي که در آن خانه خورديد به صورت رد مظالم به يک فقير بدهيد.

آيه الله سيستاني: اگر شک داريد مال حرام است اشکال ندارد اما اگر مطمئن هستيد که مال فرد حرام است جايز نيست در خانه اش چيزي بخوريد.

آيه الله صافي گلپايگاني: اگر کارش حرام است مثلاَ مشروب فروش است و يا فقط نزول مي گيرد به هيچ وجه نبايد از مالش چيزي بخوريد. اگر کار حلال و مال حلال دارد و در اين بين گاهي مال حرام هم به دست مي آورد به منزلش برويد

و از مالش بخوريد . بنا را بگذاريد بر اينکه مالش حلال است.

منبع: مستور
همیشه یک ذره حقیقت پشت هر"فقط یه شوخی بود "- یک کم کنجکاوی پشت" همین طوری پرسیدم " - قدری احساسات پشت"به من چه اصلا " - مقداری خرد پشت " چه بدونم " -و اندکی درد پشت " اشکالی نداره" هست.
ارسال پست

بازگشت به “ساير احکام”