حروف هفتگانه و قراء هفتگانه و .....

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
محل اقامت: آذربایجان
سپاس‌های ارسالی: 2903 بار
سپاس‌های دریافتی: 3754 بار

پست توسط قهرمان علقمه »

قال الله تعالى {وَإِذَا تُتْلَى عَلَيْهِمْ آيَاتُنَا بَيِّنَاتٍ قَالَ الَّذِينَ لاَ يَرْجُونَ لِقَاءَنَا ائْتِ بِقُرْآنٍ غَيْرِ هَذَا أَوْ بَدِّلْهُ قُلْ مَا يَكُونُ لِي أَنْ أُبَدِّلَهُ مِنْ تِلْقَاءِ نَفْسِي إِنْ أَتَّبِعُ إِلاَّ مَا يُوحَى إِلَيَّ إِنِّي أَخَافُ إِنْ عَصَيْتُ رَبِّي عَذَابَ يَوْمٍ عَظِيمٍ}(يونس/15) ،  
 وقال تعالى {وَلَوْ تَقَوَّلَ عَلَيْنَا بَعْضَ الأَقَاوِيلِ لَأَخَذْنَا مِنْهُ بِالْيَمِينِ ثُمَّ لَقَطَعْنَا مِنْهُ الْوَتِينَ فَمَا مِنْكُمْ مِنْ أَحَدٍ عَنْهُ حَاجِزِينَ}(الحاقة/44-47) ، وقوله تعالى {إِنْ أَتَّبِعُ إِلاَّ مَا يُوحَى إِلَيَّ }(الأنعام/50) ،  

وقال:إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ قُرْءانًا عَرَبِيًّا لَعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ وقال: بِلِسَانٍ عَرَبِيٍّ مُبِينٍ  
 ان هذه امتكم امه واحدة و انا ربكم فاعبدون  

با سلام  

ازموضوعاتی كه از مشكلات أثار ونقطه شروع خطر بر تحریف قرآن است ، موضوع : سبعة احرف : است . البته قرائات هفتگانه جدا و موخر بر حروف 7 گانه اند وبعدا پدید آمدند . 

هنگامیکه خدای واحد وأحد ، قرآن را بزبان عربی مبین بر رسولش نازل کرد وآنرا از لوح محفوظ به بیت معمور وبر قلب رسول الله (ص) وحی نمود ، آیا بیک حرف بود یا 7 حرف ؟ 

اگر هفت حرف بود امروز بقیه آنها کجاست ؟ 

وچرا عثمان مصاحف را سوزاند واز روی مصحف حفصه دختر عمر استنساخ کرد وبه شهرها فرستاد ؟ 

مگر قرآنی که بنابر روایت بخاری ومسلم بوسیله ابوبکر وعمر بعد از جنگ یمامه وقتل قراء جمع شد کافی نبود ؟؟؟ 

اگر حروف سبعه مشروع بود ومشکلی نداشت و كلها شاف كاف چرا عثمان بقیه حروف 6 گانه را سوزاند ؟  

اگر بعضی تلاوتها منسوخ شده(مثل آیه رجم بزعم عمر و آیه رضاع بعقیده عایشه و...) آیا آنها در لوح محفوظ و کتاب مکنون وکتاب مسطور هم بوده اند ؟ 

اینها سوالاتی است که اهل سنت بواسطه تقلید کورکورانه از صحابه و فاصله از قرآن ناطق و اعلم به تاویل متشابهات قرآن ، امت اسلام را دچار آن ساختند وباید پاسخگو باشند و به راحتی نمیتوانند جواب دهند . 

اما شيعه به أن پاسخ میدهد .همانطور که بسند صحیح از اهل سنت رسیده که امام علی (ع) بر جمع عثمان نظارت داشت. 
 جالب اینست که این روایت 7 حرف، در صحاح اهل سنت وتقریبا متواتر آمده و نزد اهل سنت صحیح است و بحثهای عجیب وبیهود های در باره آن کرده اند و بعضی شان مثل امام سیوطی 40 وجه برآن شمرده وآخر هم اقرار میکند که از متشابهات است وتاویلش دانسته نشود ! : 

إن هذا القرآن أنزل على سبعة أحرف . والمراد به أكثر من ثلاثين قولا حكيتها في الاتفاق والمختار عندي أنه من المتشابه الذي لا يدري تأويله  

اما در نظر شیعه که حروف سبعه ، بکلی باطل است : 

" عن علي بن إبراهيم عن أبيه عن ابن أبي عمير عن عمر بن أذينة عن الفضيل بن يسار قال : قلت لأبي عبد الله عليه السلام : إن الناس يقولون : إن القرآن نزل على سبعة أحرف. فقال : كذبوا أعداء الله ، ولكنه نزل على حرف واحد من عند الواحد .صحیح اصول کافی  

فضيل بن يسار گويد: بامام صادق عليه السلام عرضكردم : مردم مى گويند: قرآن بهفت حرف نازل شده ؟ فرمود: دروغ گويند دشمنان خدا. قرآن به يك حرف و از جانب يك نازل شده است . 
 حـضـرت امام بـاقـر (ع) فـرمـود: قـرآن يـكـى اسـت ، و از نزديكى (يعنى خداى يگانه ) نازل گشته ، ولى اختلاف از طرف راويان آن پديد آمده . 
 " عن حماد بن عيسى عن جابر بن عبد الله قال : قيل لأبى عبد الله عليه السلام إن الناس يقولون : إن القرآن على سبعة أحرف . فقال : كذبوا ، نزل حرف واحد من عند رب واحد إلى نبي واحد ". 
 " باسناده المتصل عن أبى جعفر عليه السلام قال : قلت له قول الناس نزل القرآن على سبعة أحرف فقال : واحد من عند واحد " . 

" عن زرارة بن أعين قال : سأل سائل أبا عبد الله عليه السلام عن رواية الناس في القرآن نزل على سبعة أحرف ، فقال : كذبوا الناس في رواياتـهم ، بل هو حرف واحد من عند واحد نزل به الملائكة على واحد 

" باسناده المتصل عن أبى جعفر عليه السلام قال : قلت له قول الناس نزل القرآن على سبعة أحرف فقال : واحد من عند واحد " . 

" عن زرارة بن أعين قال : سأل سائل أبا عبد الله عليه السلام عن رواية الناس في القرآن نزل على سبعة أحرف ، فقال : كذبوا الناس في رواياتـهم ، بل هو حرف واحد من عند واحد نزل به الملائكة على واحد 

الْحُسَيْنُ بْنُ مُحَمَّدٍ عَنْ«» مُعَلَّى بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ الْوَشَّاءِ عَنْ جَمِيلِ بْنِ دَرَّاجٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ مُسْلِمٍ عَنْ زُرَارَةَ عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ ع قَالَ إِنَّ الْقُرْآنَ وَاحِدٌ نَزَلَ مِنْ عِنْدِ وَاحِدٍ وَ لَكِنَّ الِاخْتِلَافَ يَجِي‏ءُ مِنْ قِبَلِ الرُّوَاةِ .صحيح 

ودر برخی روایات شیعه که ضعیفند و احتمالا از اهل سنت گرفته شده آمده است : 

مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ فِي كِتَابِ الْخِصَالِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيٍّ مَاجِيلَوَيْهِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ يَحْيَى عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ أَحْمَدَ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ هِلَالٍ عَنْ عِيسَى بْنِ عَبْدِ اللَّهِ الْهَاشِمِيِّ عَنْ أَبِيهِ عَنْ آبَائِهِ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص أَتَانِي آتٍ مِنَ اللَّهِ فَقَالَ إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكَ أَنْ تَقْرَأَ الْقُرْآنَ عَلَى حَرْفٍ وَاحِدٍ فَقُلْتُ يَا رَبِّ وَسِّعْ عَلَى أُمَّتِي فَقَالَ إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكَ [أَنْ تَقْرَأَ الْقُرْآنَ عَلَى حَرْفٍ وَاحِدٍ فَقُلْتُ يَا رَبِّ وَسِّعْ عَلَى أُمَّتِي فَقَالَ إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكَ‏] أَنْ تَقْرَأَ الْقُرْآنَ عَلَى سَبْعَةِ أَحْرُفٍ .ضعيف . وسائل‏الشيعة ج  

كه در صورت تسامح همان معني تفسير با طنی قرآن را میدهند که ناظر به معانی متعدد کلمات است ودر اختیار امام علی (ع) است : 
 اخرج ابو نعيم في الحلية عن عبد الله بن مسعود قال: ان القران انزل على سبعة أحرف ما منها حرف آلا وله ظهر وبطن ، وان علي بن ابي طالب عنده علم الظاهر والباطن. راجع 1/67 - 68 ابن حجر الصواعق المحرقة 125 - 126 والرياض النضرة 3/166 - 167 وتاريخ الخلفاء للسيوطي 185. 

بنابراین از نظر شیعه حروف سبعه بی اعتبار و نقطه شروع تحریف و آغاز دست اندازی به کتاب الله می باشد بهمین خاطر ائمه علیهم السلام بشدت آنرا باطل اعلام کرده ومعتقدین به آن را دشمنان خدا خواندند ، وهر اختلافی که امت واحده را متفرق کند ، محکوم است همچنانکه در صحاح اهل سنت هم که از اختلاف قرائت در حضور حضرت رسول (ص) آورده اند که حضرتش از آن نهی فرمود و گفت که همین اختلافات امتهای قبل از شما را هلاک ساخت. 

نکته آخر اینکه تنها قرائتی که دارای سند صحیح است مربوط به عاصم است که اونیز به یک واسطه (حفص) به امام علی (ع) میرسد . 
 امام القراء عاصم بن بهدلة ابى النجود الاسدى متوفی ۱۲۷ قمری وشیعه بوده است. 

ذلك بأنّ اللّه نزّل الكتاب بالحقّ و إنّ الّذين اختلفوا في الكتاب لفي شقاق بعيد

بازگشت به “قرآن مجید”