آیا کتابهای الغدیر 12 جلدش گم شده؟

در اين بخش ميتوانيد با کتب مذهبي و ديني آشنا شويد.

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
New Member
New Member
سپاس‌های دریافتی: 16 بار

آیا کتابهای الغدیر 12 جلدش گم شده؟

پست توسط کاظم »

سلام
من چند روز پیش شنیدم که در همان زمانی که کتاب الغدیر نوشته
شده است 12 جلد آن گم شده است
یعنی در اصل 22 جلد بوده است
کسی اطلاعاتی در دست دارد ؟؟
با این که اصلا تا به حال کتابهای الغدیر رو نخوندم ولی میدانم
چه زحمتهایی علامه کشیده وقتی این خبر رو شنیدم
خیلی دلم سوخت که چرا این منبع با ارزش 12 جلد آن گم شده باشد
یا علی
New Member
New Member
محل اقامت: مشهد
تماس:

Re: آیا کتابهای الغدیر 12 جلدش گم شده؟

پست توسط jianfough »

سلام

بطور اتفاقی این سوال رو در جستجوهام در گوگل دیدم و به جهت روشن شدن مطلب برای علاقه مندان ذکر میکنم که:

فرزند چهارم حضرت علامه امینی حجت الاسلام احمد امینی هستند که مسئولیت كتابخانه علامه اميني در نجف را برعهده دارند و من در همانجا از نزدیک ایشان را زیارت کردم.
مرحوم علامه این کتابخانه را در شهر نجف با بهره‌گیری از مشاوره و نظرات کارشناسان معماری بنا و در سال 1373 هجری قمری تاسیس نمود
در کتابخانه امیرالمومنین(علیه السلام) 15 هزار عنوان کتاب نگهداری می‌شود و فهرست اولیه این آثار به خط خود علامه نوشته شده و موجود است.

این مرکز فرهنگی ـ علمی اسلامی در دوران پس از اخراج فرزندان علامه امینی در حکومت بعث عراق با عنایت حضرت حق سلامت ماند در حالی که
پژوهشکده آیت‌الله خویی، کتابخانه آیت‌الله حکیم و چند مرکز علمی دیگر را به آتش کشیدند و قرار بود کتابخانه امیرالمومنین(علیه السلام) را هم نابودند کنند که به یک‌باره صبح روز عملیات، حکم اجرای آن لغو شده.

این کتابخانه 60 ساله در دو هزار متر مربع زیربنا احداث شده است و مرحوم علامه امینی در کنار این مرکز فرهنگی زمینی به مساحت 700 متر مربع را خریداری نموده بودند که ان شاالله قرار است به دارالتحقیق تبدیل شود

در خصوص موضوع در دسترس عموم  [COLOR=#632423]نبودن بعضی از جلدهای کتاب نفیس الغدیر   حجت الاسلام احمد امینی به یکی از خبرگزاری های مذهبی فرموده بودند:

اصل کتاب الغدیر 20 جلد هست که 11 جلد آن چاپ شده و ترجمه این یازده جلد به فارسی بیست و دو جلد شده است.
در مورد 9 جلد دیگر الغدیر که در دسترس نیست و گفته می شود گم شده اینطور نیست و 9 جلد دیگر در حال حاضر موجود هست ولی جهت چاپ نیاز به کار و تحقیق دارد که دعا کنید انشاالله تکمیل شود.
نه جلد بعدی مباحث مهمی را در بر دارد که به موازات همین غدیریه ها پیش می رود. همه مباحث آن به بهانه این غدیریه ها است و یکی از امتیازات مهمی است که مغفول مانده و ذکر نشده است.
این کتاب مثل یک جٌنگ است و با همه دقت و عمق آن، به بهانه همه اشعارش که همه بحث های جدی را مطرح کرده است، در آن مطلب طنز زیاد دارد و با طراوت است و مطالب بسیار جدی با بیان لطیف و عمیق ذکر شده و در هر جا یک صحنه های را ترسیم می کند و به همین مناسبت در جلد ششم، در مورد عمر است و در جلد هفتم در خصوص ابوبکر است. یکی از امتیازات الغدیر نوع ترتیب منطقی مطالبش است و ترتیب آن مثل یک کتب دیگر نیست.

[External Link Removed for Guests]

علامه امینی ظهر جمعه، 12 تیر ماه 1349 هجری شمسی (28 ربیع الثانی 1390ه .ق) فوت کردند و بنا بر وصیت شان از تهران به نجف منتقل و در حجره‌ای از كتابخانه امیرالمومنین علیه السلام به خاک سپرده شدند.

التماس دعا
ارسال پست

بازگشت به “کتابشناسي”