دیگران را ، به دیده خوب نگاه کنید

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Junior Member
Junior Member
سپاس‌های دریافتی: 35 بار

دیگران را ، به دیده خوب نگاه کنید

پست توسط m_salehy »

را ، به دیده خوب نگاه کنید

* خداوند فرمود : قل اعملوا فسیری الله عملکم و رسوله و المومنون 1 : بگو عمل کنید که خدا و رسولش و مومنین آن را می بینند .

معصوم فرمود : غضوا ابصارهم عما حرم الله 2: ( مومنین ) از نگاه به آنچه خدا حرام نموده است ، چشم می پوشند .

خدا و او لیائش به عمل زشت عباد نگاه نمی کنند ، فقط به کارهاي خوب آنها نگاه می کنند ؛ لذا پیامبر (ص) به علی (ع) که چشم از دیدن گناه پوشیده بود ، فرمود : تو جوانمرد این امتی . مصباح الهدی – 377

* انسان جاهل همیشه نقاط منفی افراد را می بیند و با بدبینی به مسائل نگاه می کند ؛ اما انسان عارف همیشه حسن و خوبی ها را می بیند .

هنر آن است که از خار گل بساز ي ، نه اینکه از گل خار درست کنی . زیاد عیوب و بد ي ها را د یدن ، چشم و د ید دل را معیوب وگاهی کور می کند و به عکس ، د یدن خو بی ها و نقاط مثبت ، د ید دل را بینا و نورانی می سازد و انسان را به آرامش کامل و نفس مطمئنه می رساند .

کسی که چشمش به د یدن زشت ها عادت کرده خدا و او لیاي خدا و ملائکه الله را هم که خوبی و زیبایی محضند ، نخواهد د ید . اگر کسی طالب د یدن آنهاست ، باید دیده ي خود را از د یدن بدي ها و زشتی ها پاك کند و به دیدن زیبایی ها و خوبی ها عادت دهد.

منم که شهره ي شهرم به عشق ورزیدن منم که دیده نیالوده ام به بد دیدن 3 مصباح الهدی – 377

* اگرچه ائمه فرمودند : احب اخوانی الی من اهدی الی عیوبی 4 : محبوب ترین برادرانم نزد من کسی است که عیب هاي من را به من هدیه کند و خبر دهد ؛ اما دوست در دوستش عیب نمی بیند تا بخواهد به او گوشزد کند. مصباح الهدی – 378

* به خودت تلقین کن و تسکین بده و بگو هر چه ز یبایی هر کس گفت ، راست است . اگر به دروغ هم بگو ید ، باز هم راست است .

خدا اذن نداده است زشتی ها را باورکنیم . اگر این کار را بکنی ، خدا هم با تو همین کار را می کند . مصباح الهدی – 379

* خداوند از گناهان مؤمن غض بصر کرد و از نگاه به آن چشم فرو پوشید و به توگفت از نظر من تو اصلا گناه ندار ي . تو هم ناچار ي بپذیري و قبول کنی ، چون نمی توانی به خدا بگو یی شما خبر ندار ید و من گناه دارم . حالا که خدا با تو این کار را کرد ، تو هم با زیردست هایت همین کار را بکن . مصباح الهدی –  

منبع : عارفانه های دولابی از کتاب " مصباح الهدی – مهدی طیب – ص 377 - 380 "

1- سوره توبه – آیه 105
2- نهج البلاغه – خطبه 193 - فی صفه المتقین
3- حافظ
4- امام صادق (ع)

محمد صالحی – 14/3/89
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “اخـلاق”