فکر گناه ، گناه نيست !

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
محل اقامت: آذربایجان
سپاس‌های ارسالی: 2903 بار
سپاس‌های دریافتی: 3754 بار

فکر گناه ، گناه نيست !

پست توسط قهرمان علقمه »

‏فکر گناه، گناه نیست. تا وقتى که انسان خود را به گناه آلوده نکند، حتى اگر مقدمات آن را فراهم کرده باشد، گناهى در نامه او ثبت

نمى‏شود اما فکر واندیشه گناه، پاکى و صفاى قلب را از بین مى برد و انسان را به ارتکاب آن وا مى دارد. حضرت على(ع) فرمود: «من کثر

فکره فى المعاصى دعته إلیها؛(1) کسى که در مورد گناهان زیاد فکر کند، گناهان او را به سوى خود مى کشند».

نیز فرمود: «خوض النّاس فى شى‏ءٍ مقدّمة الکائن؛(2) فرو رفتن و تفکّر در مورد چیزى، سرآغاز وجود و پیدایش آن چیز است».
از این رو حضرت مسیح به پیروان خود فرمود: «موسى بن عمران به شما دستور داد زنا نکنید، اما من به شما سفارش مى کنم فکرزنا را

هم نکنید، زیرا کسى که به زنا بیاندیشد، مانند کسى است که در اتاق زیبا و رنگ آمیرى شده‏اى، آتش روشن کند. در این صورت هر چند

ممکن است خانه در آتش نسوزد، لکن دست کم دود آن را سیاه و خراب مى کند».(3)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
پى نوشت‏ها:
1. غررالحکم،ج5ص321.
2. از غررالحکمج3ص451.
3. بحارالانوار، ج 14، ص 331.
Iron
Iron
سپاس‌های ارسالی: 227 بار
سپاس‌های دریافتی: 154 بار

Re: فکر گناه ، گناه نيست !

پست توسط kiuhnmgtrdcv »

پیامبر اکرم (ص) فرمودند که وقتی شیطان از بهشت رانده شد و به زمین آمد به خدا گفت من در زمین نیازهایی دارم که باید برآورده شود تا زنده بمانم. خطاب رسید حاجات تو چیست؟ گفت:
من نیاز به جای نشستن دارم؛ خطاب شد: بازارها، کوچه ها، خیابانها و مغازه ها بنشین (که مردم را به کم فروشی و گران فروشی و رشوه و ریا و نگاه به نوامیس و دروغ و خیانت و ... می کشانی)
عرض کرد: غذا می خواهم؛ خطاب رسید: غذای تو را در سفره هایی قرار دادم که موقع غذا خوردن از انها بسم الله گفته نمی شود.
عرض کرد: نیاز به نوشیدنی دارم؛ خطاب رسید: شراب و هر چیز مست کننده ای نوشابه ی توست.
عرض کرد: برای من صدا و اذان قرار بده! ندا آمد: اذان تو موسیقی و موذن تو کسانی که آلات موسیقی را می نوازند.
عرض کرد: برای من سخنی قرار بده! خطاب رسید: حدیث و سخن تو دروغ است!

و اما حضرت آدم (ع) وقتی دید شیطان از خدا تقاهایی کرد عرض رد:
« خدایا درخواستهای شیطان را برای برخورد با من و اولادم بود برآوردی! پس به من و فرزندانم چیزی عنایت فرما تا بتوانم در مقابل مکر و حیله های شیطان خودمان را حفظ کنیم!»
خداوند فرمود: شیطان خواست تو هم بخواه!
آدم عرض کرد: من خیر و صلاح فرزندانم را از تو می خواهم. تو خود دانا و بزرگواری هرچه صلاح می دانی بریا ما قرار بده.
خداوند فرمود:
ای آدم! برای تو و فرزندانت چیزی قرار دادم که در مقابل شیطان حفظ شوید
اول: هرگاه تو و فرزندانت قصد گناهی کردید و آنرا انجام ندهید، گناهی برایتان نوشته نمی شود.
دوم: هرگاه گناهی کردید، هفت ساعت به شما مهلت می دهم اگر به فکر افتادید و توبه کردید، بریا شما گناهی نوشته نمی شود. اما اگر بعد از 7 ساعت توبه نکردید، برایتان گناه نوشته خواهد شد.
سوم: اگر قصد بندگی و کار خوب کنید ولی موفق به آن کار نشوید برای شما یک ثواب نوشته می شود.
چهارم: اگر قصد کار خیری کردید ولی موفق به انجام آن شدید، ده حسنه، و ثواب برایتان می نویسم.
آدم گفت : پروردگارا! فضل و کرم تو زیاد است. آنرا به من و فرزندانم زیاد گردان و ما را مورد لطف و رحمت خودت قرار بده.
خطاب شد:
ای آدم!
برای فرزندانت قرار دادم. اگر گناه و معصیتی کردند و بعد پشیمان شدند و استغفار کردند گناهان شان را بیامرزم
هرگاه تا قیامت از تو فرزندی زاده شود، و دین دار و خداشناس باشد، در برابر هر یک از فرزندانت، ملکی از ملائکه را در مقابل فرزندان شیطان قرار می دهم، تا او را از شر شیطان و اولادش حفظ کند
آدم فرمود: خدایا لطف و کرمت را بر ما زیاد کن!
خداوند متعال پاسخ داد:
آدم!
توبه را برای ایشان قرار دادم و تا روح در بدن دارند و هنوز به سینه و گلویشان نرسیده اگر استغفار کنند می پذیرم.
ای آدم!
اگر باز هم گناهانی باقی ماند یا فراموش کردند توبه کنند در قیات همه ی گناهانشان را می بخشم.

و اینبار حضرت آدم راضی گشت و شکر خدا را گفت..
به نقل از [External Link Removed for Guests]
------------چرا عده ای با سانسور چهره شیعه را زشت میکنند؟ ایا مولا علی هم چنین می کرد؟
اگر کسی اسم شیعه یدک میکشه ولی کار نادرستی انجام میده گناهش بیشتر است
(من در مورد صحت مطالبی که در این مدت نوشتم هیچ مسولیتی قبول نمیکنم اگر با نوشته های خودم هم باعث رنجش کسی شدم از او پوزش می طلبم)
New Member
New Member
سپاس‌های ارسالی: 53 بار
سپاس‌های دریافتی: 23 بار

پست توسط مشکان »

سلام
واقعا مطلب زیبا و خوبی را ارسال کرده ای .
شاید این جمعه بیاید شاید ...
Member
Member
محل اقامت: اندیشگاه
سپاس‌های ارسالی: 14 بار
سپاس‌های دریافتی: 69 بار
تماس:

پست توسط Fanoos »

کوتاه مختصر:
آفرین!
  [HIGHLIGHT=#548DD4][HIGHLIGHT=#BFBFBF][HIGHLIGHT=#F2F2F2][HIGHLIGHT=#7F7F7F]جوانان امروز حال و حوصله مطالعه ندارند!!!      

کم بگوییم، خوب بگوییم!

امضاهايي كه به اختلاف شيعه و سني دامن بزنند، حرام شرعي و خلاف قانوني است...

سخناني از مقام معظم رهبري، امام خامنه اي و امام خميني(ره) در رابطه با وحدت شيعه و سني

http://www.eteghadat.com/forum/forum-f22/topic-t8121.html

Iron
Iron
محل اقامت: ای کاش نجف
سپاس‌های ارسالی: 190 بار
سپاس‌های دریافتی: 385 بار
تماس:

پست توسط mamashli110 »

سلام
درست فکر گناه ، گناه نوشته نمی شود . ولی این حقیر مطلبی رو عرض می کنم شما قضاوت کنید .

تا کی می خواهید مانند عوام و الناس باشید ؟ عزیزم مگر شما نمی دانید امام زمان روحی فداء عین الله الناظره و اذنه السامعه ... است ؟
مگر شما قبول ندارید که هر حرفی را که شما بخواهید بزنید قبل از آن که از دهان شما در بیاید یا نه از فکر شما خطور کند امام زمان روحی فداء آن را می فهمد ؟
امام است معصوم وصل به معدن اسرار الهی و سبب اتصال زمین و آسمان آیا خجالت نمی کشی از امام زمان روحی فداء و در مرتبه بالاتر از خداوند جل جلاله ! حالا گناه ننویسند ولی این را چه می کنی ؟
در روایت آمده عبادت کننده گاه سه نوع هستتند که نوعی از آن گروه از ترس خدا و گروهی به بهای بهشت و جهنم و گروهی از روی محبت .
کدام بهتر است به نظر شما ؟ عبادت تجار ! عبادت خائفین !
در روایت آمده است که هنگاهی که انسان فکر گناه می کند بوی گندی از آن به عرش رفته و ملائکه سوال از علت این بو می کنند .
تا کی می خواهی گیر این حرف ها باشید ! بیایید بالا و برای من هم دعا کنید که خدا به تمام دوستان اخلاص عنایت بده !!!

علی مدد
آخرین ويرايش توسط 1 on mamashli110, ويرايش شده در 0.
پيامبر(ص) به على(ع) فرمود:
«انت منى بمنزلة هارون من موسى الا انه لا نبى بعدى؛ ».
« تو نسبت به من، به منزله هارون از موسى هستى جز اين‌كه بعد از من پيامبرى نيست».

أللَّهُمَّ العَـن صَنَمي قُرَیشٍ وَجِبتَیهَا وَ طاغُـوتَیها وَ إفکَـیها وابنَـتَیهِمَا اللَّذَینِ خالَفا أمرَکَ وَ أنکَرا وَحـیَکَ

تصویر

[External Link Removed for Guests]
Junior Member
Junior Member
محل اقامت: زادگاه لشکر 25 کربلا
سپاس‌های ارسالی: 11 بار
سپاس‌های دریافتی: 44 بار

پست توسط irankufe »

منم یه چن جایی خوندم که فکر گناه از روزی ادم کم می کنه
التماس دعا
دعا کردیم با شهدا محشور شویم...
مشهور شدیم!
New Member
New Member
محل اقامت: فارس
سپاس‌های دریافتی: 2 بار
تماس:

پست توسط sdd »

با سلام دوستان گرامی .
به نظر من فکر گناه برای افراد سالک راه خدا و کسانی که شوق لقای خداوند رو دارند به طور قطع مانع رشد بالای معنویت خواهد بود . برای این افراد فکر گناه هم باعث میشه که از خداوند طلب آمرزش کنندو خودشون رو در محضر خداوند شرمنده میبینند . اما این که گناه نوشته میشه یا خیر ، باید از روایات و آیات استخراج بشه .

اما برای عوام الناس که گاهی گناهانی ازشون سر میزنه و گاهی توبه میکنند ، برای این افراد متفاوت خواهد بود و بعضا باعث ناراحتی قلبی آنان نمیشه

امیدوارم خداوند همه ما رو مورد لطف خود قرار بدهد
با تشکر : :AA:
Advance Member
Advance Member
محل اقامت: زمین پهناور خدا (أرضُ اللّٰه الواسعة)
سپاس‌های ارسالی: 218 بار
سپاس‌های دریافتی: 311 بار

پست توسط MOHAMMAD_ASEMOONI »

سلام علیکم

با تشكر از طرح این موضوع مهم .

بدبختانه کم نیست تعداد کسانی که از مسلمین و مومنین هستند اما اطلاعاتشون کم هست در موردِ سامانه ی امتحان و آزمایشِ دنیا و فاکتورهای بالا برنده ی معدل و فاکتورهای پایین برنده ی معدل و حداقل امتیاز برایِ قبولی .
 دوستِ عزیز، چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همه ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برای بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه.
یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست.

باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و نفوذت رو به کار بگیر
تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا

Junior Member
Junior Member
سپاس‌های ارسالی: 62 بار
سپاس‌های دریافتی: 36 بار

پست توسط h_shakur »

باسلام

ای بشر تو همین اندیشه ای

مابقی استخوان وریشه ای 

" انما الاعمال بالنیات " 

انسان آنی را عمل می کند که در فکرش است . در ست است که

صرف فکر گناه نیست ولی بلافاصله این فکر او را به گناه می اندازد .

یا فاطمه اشفعی لنا فی الجنه  
ارسال پست

بازگشت به “اخـلاق”