اعترافات شيطان

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Iron
Iron
محل اقامت: ای کاش نجف
سپاس‌های ارسالی: 190 بار
سپاس‌های دریافتی: 385 بار
تماس:

اعترافات شيطان

پست توسط mamashli110 »

مقدمه
شيطان در طي اعترافاتي كه در محضر پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله داشته بيست و دو گروه از امت آنحضرت را بيان داشته كه از دست كارها و افكار و عقايد آنها همواره در رنج و عذاب بوده است كه در اين نوشتار فهرست وار به آنها اشاره مي‌شود.

پيامبر
شيطان گفت: اولين و سخت ترين دشمن من شما هستي. پيامبر صلي الله عليه و آله از علت آن پرسيد، در جواب گفت: چون در قيامت گناهكاران را شفاعت مي‌كني و زحمات مرا ضايع و اميدم را قطع مي‌نمايي.

عالم عامل
عالمي كه به علمش عمل كند، دشمن است من هم دشمن او هستم. پيامبر در اين مورد فرمودند: عالم و دانشمندي كه به علمش عمل كند، از هزار عابد براي شيطان خطرناك تر است.

حافظ و عامل قرآن
كسي كه قرآن را فرا گرفته و حفظ نموده و به تمام دستورات و احكام آن عمل مي‌كند، او دشمن من و من هم دشمن او هستم.

موذن
كسي كه پنج وقت نماز، اذان بگويد و اقرار به شهادتين كند و مردم را از خواب بيدار و متوجه عبادت خدا و نماز نمايد.

دوستان فقرا
آنها كساني هستند كه فقرا و مساكين را از ياد نمي‌برند، هميشه متوجه آنها و به فكر ايشان هستند. در همه جا و در هر شرايط از آنان دفاع مي‌كنند و زندگي ايشان را تامين مي‌كنند.

دوستان ايتام
كساني كه با يتيمان دوست و مهربان هستند و همچون پدر و مادر دلسوز با آنان رفتار مي‌كنند تا يتيمي را احساس نكنند.

فرد مهربان
كه دلسوز مردم است و در مقابل كوچك‌ترين ستمي كه به يكي از بندگان خدا شود، ناراحت شده و از او دفاع مي‌كند و دلداريش مي‌دهد.

فرد ناصح
كسي كه براي رضاي خدا، مردم را نصيحت مي‌كند و به جز رضايت الهي، چيزي در دل ندارد.

دائم الوضو
كسي كه در تمام حالات با وضو باشد و اگر وضوي او باطل شده، فورا تجديد وضو نمايد.

فرد بخشنده
كسي كه مردم را در مالش شريك مي‌كند و مقداري از دارايي‌اش را به محرومان جامعه مي‌بخشد و به فكر ذخيره و جمع آوري مال نيست.

فرد خوش خلق
كسي كه با همه با گشاده رويي رفتار مي‌كند و با زبان و اعضايش افراد را آزار نمي‌رساند.

فرد قانع
كسي كه در زندگي به كم دنيا و به آنچه خدا برايش مقرر فرموده راضي است.

پاك دامنان
زنان و مرداني كه عفت داشته باشند؛ دامنشان آلوده به فحشا و فساد نشده و پوشش اسلامي را در همه جا حفظ كنند.

آمادگان مرگ
كساني كه همواره به فكر مرگ و آماده شدن براي آن هستند و هيچ وقت، آخرت را فراموش نمي‌كنند و هميشه براي اصلاح آن در تلاشند.

فروتنان
ايشان در برابر خدا و خلق او تواضع مي‌كنند و خود را كوچك مي‌پندارند.

جوان عابد
جواني كه عاشق دين است، شب زنده داري كرده، از بندگي خدا لذت مي‌برد.

باز دارندگان نفس از حرام
كسي كه نفس خود را از حرام باز دارد، كساني كه حلال و حرام الهي را رعايت كرده و اعضا و جوارح خود را به آن عادت نمي‌دهند.

خير خواهان
كساني كه در نبود برادران مومن خود، دعاي خيرشان مي‌كنند، هر چيزي را كه براي خود مي‌پسندند، براي دريگران هم مي‌پسندند و هر آنچه براي خود نمي‌پسندند، براي ديگران نيز نمي‌پسندند.

مهربان با پدر و مادر
كساني كه با پدر و مادر مهربان باشند و به آنان احترام بگذارند.

پادشاه عادل
كه از روي عدالت با مردم رفتار كند و مردم در سايه او در آسايش باشند.

روزه داران بخشنده
روزه داراني كه مقداري از مال خود را به درماندگان مي‌بخشند، مانند اين است كه مرا پاره پاره كرده و در آتش انداخته باشند.

همنشين صالحان
كساني كه رفت و آمد، نشست و برخاست، گفت و شنود و خورد و خوراك و خواب آنان با صالحان و پرهيزكاران است.

گريه شيطان
علاوه بر اين مواردي كه شيطان را آزار داده و ناراحت مي‌كند برخي كارها نيز در طول زندگي آدم عليه السلام و فرزندانش و در طول تاريخ، ابليس را چنان آزار داده كه باعث ناله وزاري ابليس شده و حتي او را به گريه واداشته است كه در زير به برخي از آن موارد اشاره مي‌كنيم:
1- وقتي حضرت آدم توبه كرد و خدا توبه‌اش را پذيرفت شيطان ملعون چنان از سوز دل ناله كرد كه ملائكه آسمان و زمين را متوجه كرد و همه او را لعنت كردند.
2- روزي كه حضرت يوسف از دست زليخا گريخت، شيطان از سوز دل ناله‌اي كرد كه ملائكه صداي او را شنيدند و لعنتش كردند.
3- در غدير خم، وقتي پيامبر صلي الله ليه و آله، امام علي عليه السلام را به خلافت منصوب كرد و فرمود: "من كنتُ مولاهُ فعليٌّ مولاه" ، شيطان از دل پر دردش ناله‌اي كشيد و گفت: از اين پس چه كنم و چاره ام چيست؟ اولادش را جمع كرد و گفت: تا مي‌توانيد مردم را به شك اندازيد، محبت، ولايت و دوستي علي عليه السلام را چنان بر مردم متشبه كنيد كه او را به خدايي بارو كنند و از غلو به جهنم بروند و عده‌اي از راه و روش او برگردند و جهنمي شوند.
4- روز عاشورا بسيار زحمت كشيد تا زمينه‌اي فراهم كرد كه همه لشكر عمر سعد، عليه امام حسين عليه السلام شوريدند و او را به شهادت رساندند. آنگاه همه شياطين، روي زمين پخش شدند و با شادي و خوانندگي ابراز خرسندي كردند. شيطان مي‌گفت: عجب خلق خدا را گمراه كردم و به مقصودم رسيدم. پس از اينكه شيطان از ثواب و مقام و منزلت پيروان و زيارت كنندگان امام حسين عليه السلام آگاه شد از كرده خود پشيمان شده و از روي حسرت نعره‌اي كشيده كه همه ملائكه لعنتش كردند. گفت: واويلا، قضيه بر عكس شد و مردم بيشتري داخل بهشت شدند.
5- وقتي كه پيامبر صلي الله ليه و آله، به پيامبري مبعوث شد و مردم را از ناداني، گمراهي و جهنم نجات داد و به سوي بهشت رهنمون شد، ابليس ناله كرد و فرياد كشيد.
6- وقتي سوره مباركه "حمد" نازل شد، ابليس فرياد زد و ناله كرد، چون مي‌گفت: اين سوره سبب آمرزش گناهان اولاد آدم مي‌شود.
7- امام صادق عليه السلام فرمودند: وقتي انسان در برابر خدا سجده كند و آن را طول دهد، شيطان از ناراحتي فريادش بلند مي‌شود و به كناري رفته و شروع به گريه مي‌كند و مي‌گويد: واي بر من، اين بنده خدا چگونه او را اطاعت مي‌كند و در مقابل او به خاك مي‌افتد، در حالي كه من او را معصيت نمودم و به آدم سجده نكردم.
8- ديدار با مومن: ديد و بازيد مومنان از يكديگر شيطان را چنان ناراحت مي‌كند كه به صورت خود زده و دست و پاي خود را زخمي مي‌كند.
9- صدقه دادن
روزي پيامبر صلي اله عليه و آله از شيطان پرسيد: اي ملعون! چرا مانع از صدقه دادن مي‌شوي؟ عرض كرد: يا رسول الله! اگر ارّه‌اي بر سر من بگذراند و مانند درخت و چوب سرم را ارّه كنند، براي من راحتتر از صدقه دادن اشخاص است. آن حضرت پرسيدند: چرا صدقه چنان ناراحتت مي‌كند.
در جواب گفت: در صدقه دادن پنج خصلت است:

مال را زياد مي‌كند
مريضان را شفا مي‌دهد.
بلاها را دفع مي‌كند.
صدقه دهندگان، به سرعت برق از پل صراط مي‌گذرند.
بدون حساب داخل بهشت مي‌شوند و براي ايشان عذابي نيست. پيامبر صلي الله عليه و آله فرمودند: خدا عذابت را زياد كند.
نتجه بحث
شيطان به عنوان دشمن ديرينه و پركينه، از انجام هر عمل صالح و شايسته‌اي كه منجر به سعادت افراد شود ناراحت و محزون مي‌شود. پس مبارزه با شيطان جزء آسانترين كارهاست و كافيست براي مبارزه با او فقط كارهاي انساني و ديني خود را انجام دهيم تا بدين وسيله به خداي تعالي و به كمال خويش نزديكتر شويم.

منابع
صالحي حاجي آبادي، شيطان در كمينگاه.
شيخ عباس قمي، سفينة البحار،
محمدباقر مجلسي، بحارالانوار.
كريم برزگر، شيطان شناسي.
كليني، اصول كافي، ج 3.
نويسنده: فاطمه شاه‌محمدي
پيامبر(ص) به على(ع) فرمود:
«انت منى بمنزلة هارون من موسى الا انه لا نبى بعدى؛ ».
« تو نسبت به من، به منزله هارون از موسى هستى جز اين‌كه بعد از من پيامبرى نيست».

أللَّهُمَّ العَـن صَنَمي قُرَیشٍ وَجِبتَیهَا وَ طاغُـوتَیها وَ إفکَـیها وابنَـتَیهِمَا اللَّذَینِ خالَفا أمرَکَ وَ أنکَرا وَحـیَکَ

تصویر

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “اخـلاق”