!!! باز بگو به من چه؟ !!!

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Old-Moderator
Old-Moderator
سپاس‌های ارسالی: 3099 بار
سپاس‌های دریافتی: 5474 بار

!!! باز بگو به من چه؟ !!!

پست توسط Labbaik »

[External Link Removed for Guests] 

پرتویی از کلام معصومین(ص) درباره
«امر به معروف و نهی از منکر»

تصویرامام باقر عليه‏السلامتصویر

إنَّ الأمرَ بِالمَعروفِ وَالنَّهيَ عَنِ المُنكَرِ سَبيلُ الأنبياءِ ، وَمِنهاجُ الصُّلَحاءِ ، فَريضَةٌ عَظيمَةٌ بِها تُقامُ الفَرائضُ ، وتَأمَنُ المَذاهِبُ ، وتَحِلُّ المَكاسِبُ ، وتُرَدُّ المَظالِمُ ، وَتَعمُرُ الأرضُ ، وَيُنصَفُ مِنَ الأعداءِ ، وَيَستَقيمُ الأمرُ

امر بمعروف و نهى از منكر راه و روش پيامبران و شيوه صالحان است و فريضه بزرگى است كه ديگر فرايض به واسطه آن بر پا مى‏شود، راه‏ها امن مى‏گردد و درآمدها حلال مى‏شود و حقوق پايمال شده به صاحبانش برمى‏گردد، زمين آباد مى‏شود و (بدون ظلم) حق از دشمنان گرفته مى‏شود و كارها سامان مى‏پذيرد. 

5/56/ 
زندگی بافتن یک قالی است

نه همان نقش و نگاری که خودت می خواهی

نقشه را اوست که تعیین کرده است

تو در این بین فقط میبافی

نقشه را خوب ببین !!!

نکند آخر کار قالی زندگیت را نخرند

تصویر 
Old-Moderator
Old-Moderator

Re: !!! باز بگو به من چه؟ !!!

پست توسط Labbaik »

تصویرامام علی(ع) فرمودند:تصویر 
 انّما هلک من کان قبلکم حیث ما عملوا من المعاصی و لم ینههم الرّبانیّون و الأحبار عن ذلک

امت های قبل از شما که هلاک شدند، به این علت که گناه می کردند و شخصیت های دینی و آگاهان ، ایشان را از ارتکاب به آن نهی نکردند. 

الکافی.ج 5.ص57 
زندگی بافتن یک قالی است

تو در این بین فقط میبافی

نقشه را خوب ببین !!!

تصویر 
Old-Moderator
Old-Moderator

پست توسط Labbaik »

تصویرامام على عليه‏السلام :تصویر 

وَماأعْمالُ الْبِرِّ كُلُّها وَالْجِهادُ فى سَبيلِ اللّه‏ِ عِنْدَ الأَْمْرِ بِالْمَعْرُوفِ وَالنَّهىِ عَنِ الْمُنْكَرِ إِلاّ كَنَفْثَةٍ فى بَحْرٍ لُجِّىٍّ

همه كارهاى خوب و جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهى از منكر چون قطره‏اى است در درياى عميق. 

البلاغه حكمت 374  
زندگی بافتن یک قالی است

تو در این بین فقط میبافی

نقشه را خوب ببین !!!

تصویر 
Old-Moderator
Old-Moderator

پست توسط Labbaik »

تصویرامام على عليه‏السلام :تصویر 

و ایّاکم و التّدابر و التّقاطع لاتترکوا الأمر بالمعروف و النّهی عن المنکر فیولّی علیکم شرارکم ثم تدعون فلا یستجاب لکم

از پشت به یکدیگر کردن و بریدن از هم دوری کنید،و امر به معروف و نهی از منکر را ترک ننمایید زیرا بدان بر شما مسلط خواهند شد و دعای شما مستجاب نخواهد شد.

نهج البلاغه.نامه 48.ص558

زندگی بافتن یک قالی است

تو در این بین فقط میبافی

نقشه را خوب ببین !!!

تصویر 
Senior Member
Senior Member
سپاس‌های ارسالی: 53 بار
سپاس‌های دریافتی: 182 بار

پست توسط کاظم سبزواری »

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام خدمت دوستان عزیز تبریک عرض میکنم این عید بزرگ رو
از سادات جلسه (سایت ) هم التماس دعا داریم تصویر
من خودم شخصا خیلی به امر و به معروف و نهی از منکر اعتقاد دارم ولی گرچه بیشتر مواقع شاید بگویم به من چه ولی درک کرده ام که چه تاثیر مثبتی دارد .در جایی بودم اشخاصش گاه گاهی مثلا در حدود 40 درصد حرف ناسزا میگفتند من هم صبرم زیاد بود و به طریق های مختلفی سعی میکردم نهی از منکر کنم و نتیجه اش رو دیدم که مثلا این ناسزاها به 10 درصد رسید و این برای من خیلی خوشحال کننده بود .

اتفاقا همین چند روز پیش یکی از بچه ها اومد گفت کاظم خوب به تو چه ربطی داره که کی حرف زشت میزنه کی فحش میده کی ....
تو سکوت کن. خیلی از بچه ها میان میگند هیچی نگو آخرش خودتو به کشتن میدی تصویر!!!
منم گفتم اگر گردنم را بزنند ولی باز میگویم میدونم اثر داره
ولی یکی از چیزهایی که دلم رو خون میکنه این است که چرا بقیه سکوت میکنند حتی بچه مذهبی های ما گاه گاهی دیده میشه که سکوت میکنند و میگویند به ما چه !!! یا خودشون رو به نشنیدن میزنند یا دیدم از خودشون هم یه خلافهای آشکاری سر میزند گرچه بیشتر افراد نمیفهمند که ای یه گناه است چون اینقدر این گناه رو مرتکب شدند که نمیدونند این گناه است
این برای من درد است سر صبح پا میشه دعای عهد رو میخونه ولی تا اینکه پاشو از مصلا میزاره بیرون حرف زشت از دهانش بیرون میاد برای من این درد است داره یه مداحی میخونه یه دفعه یه شعر مبتذلی میخونه ادامش اینها درد است که چرا بچه های ما به معارف آشنا نیستند چرا کسانی که ....
و این خیلی درد است !!!
با یک نفر هم که نمیشه در صورتی که به قول مقام معظم رهبری جانم به فدایش میفرمایند به جای اینکه هر 1 نفر 10 نفر را نهی از منکر کند باید هر 10 نفر 1 نفر را نهی از منکر کنند این خیلی جمله بزرگی است که به سادگی نمیشه ازش گذشت
حالا شما فکر کن یه نفر رو میبیند گناهی و مرتکب مییشه شما آن رو نهی از منکر میکنید شاید آن شخص یه سیلی هم به صورت شما بزنه (شما در اینجا باید صبر کنید نه اینکه متقابلا یکی تو گوشش بزنی ) حالا یه نفر دیگه هم این گناه رو میبینه و به آن شخص میگه حالا ایندفعه آن شخص شاید بگه اصلا به تو چه ربطی داره و فحش بده و... نفر سوم که ببینه و نهی از منکر بکند شاید ایندفعه هم چیزی بگه

حالا همینطور که ادامه داشته باشه آخر آن شخص گناهکار با خودش میگه حتما من کار بدی رو مرتکب میشم که همه به من تذکر میدهند و بزار دیگه این کار رو انجام ندهم و باعث میشه این شخص دیگه مرتکب آن گناه نشود . این رو هم متذکر بشوم اون اولی که سیلی رو خورد ثواب بیشتری نسبت به بقیه میبرد (گرچه شما برای ثواب این کار رو انجام نمیدهید فقط قصد رضای خداست و از اینکه از گناه بدتون میاد )

خوب اگر من به تنهایی به آن شخص فقط بگویم آقا این کار اشتباه است و بقیه افراد نسبت به آن بی تفاوت باشند در اینجا این شخص اصلا توجهی به حرف من ندارد ولی اگر 10 نفر بگویند حتما پی میبرد به کار خودش
روایتی از حضرت امیر (ع) داریم که فکر کنم درنهج البلاغه باشد که می فرماید : تمام واجبات یک طرف نهی از منکر یک طرف (منبع رو نمیدونم کسی اگر میدونه بنویسه همینجا )

آری دلم گرفته چقدر این جمله قشگ است وای خدای من چقدر عمیق است من فقط اولش رو یادم است بزار توی گوگل سرچ کنم (پیدا نکردم)
این است که میفرماید امام حسین (ع) : مردم برده دنیا شده اند دین لق لق زبان ها شده است (یکی این روایت رو بزاره ممنون میشم)

و در آخر سر نظر مراجع رو میزارم

آيات عظام امام، بهجت، مكارم، فاضل، خامنه‏اى و نورى: در واجبات و محرمات، امر و نهى واجب و در مستحبات و مكروهات، امر و نهى مستحب است.امام و آيت‏الله فاضل، توضيح المسائل مراجع، م 2786؛ آيت‏الله بهجت، توضيح‏المسائل، امر به معروف؛ آيت‏الله نورى، توضيح‏المسائل، م 2784؛ دفتر آيت‏الله مكارم و آيت‏الله خامنه‏اى.
آيات عظام تبريزى، سيستانى، صافى و وحيد: در واجبات و محرمات امر و نهى واجب و در مستحبات امر مستحب است.آيت‏الله وحيد، منهاج الصالحين، ج 2، م 1271؛ آيت‏الله تبريزى و آيت‏الله سيستانى، منهاج الصالحين، ج 1، م 1271؛ آيت‏الله صافى، توضيح المسائل، م 2860 و 2861.

انشالله که خداوند با نورش همه ما رو هدایت کند .
Old-Moderator
Old-Moderator

پست توسط Labbaik »

نام  

سلام
عزاداریهاتون قبول
ممنون از صحبت های خوبتون
ولی نکته ای که باید بهش توجه کنیم اینه که خیلی مواقع در مقابل سکوت و کناره گیری بعضی،افراط و تندروی گروه دیگه قرار داره که خود این عمل هم نوعی ضربه زدن محسوب میشه(اون هم در جامعه کنونی ماتصویر)

برای عمل کردن به احادیث باید اول تحلیلشون کرد،زمان و شرایطی که حدیث نقل شده و.... همه در کنار هم قرار میگیرند
امر به معروف و نهی از منکرکردن شرایطی داره، از جمله اینکه بدونه امر یا نهیش قراره تاثیر گذار باشه
یا خیلی از افراد مذهبی امر و نهی کردنشون روی مسائل مستحبیه که اصلا جایگاهی نداره

خود من یه بار تو حرم بودم ،دختری داشت عبور میکرد که آقای مذهبی تندرو بلند گفت :خانم درست چادر سر کن،صورتتو بپوشون..
مردها صورت شما را ببینند دلشون تاریک میشه!!تصویرتصویرتصویر

حالا تو جامعه ای که پوشش چادر داره دربین زنها کم میشه،شما داری میگی نگاه کردن به چهرتون دل را تاریک میکنه؟!!تصویرتصویر

به هر حال بحث خیلی حساس و البته مفصلیه که امیدوارم در یک فرصت مناسب با حضور دوستان بیشتر بررسی بشه

موفق و پیروز.یا حقتصویر
آخرین ويرايش توسط 1 on Labbaik, ويرايش شده در 0.
زندگی بافتن یک قالی است

تو در این بین فقط میبافی

نقشه را خوب ببین !!!

تصویر 
Old-Moderator
Old-Moderator

پست توسط Labbaik »

تصویرامام على عليه‏السلام تصویر 

إنَّ الأمرَ بِالمَعروفِ وَالنَّهىَ عَنِ المُنكَرِ لا يُقَرِّبانِ مِن أَجَلٍ وَلا يَنقُصانِ مِن رِزقٍ ، لكِنْ يُضاعِفانِ الثَّوابَ وَيُعْظِمانِ الأَْجْرَ
وَأفضَلُ مِنْهُما كَلِمَـةُ عَدلٍ عِندَ إمامٍ جائِرٍ

امر به معروف و نهى از منكر نه اجلى را نزديك مى‏كنند و نه از روزى كم مى‏نمايند، بلكه ثواب را دو چندان و پاداش را بزرگ مى‏سازند
و برتر از امر به معروف و نهى از منكر سخن عادلانه‏اى است نزد حاكمى ستمگر.

2/611/ 
زندگی بافتن یک قالی است

تو در این بین فقط میبافی

نقشه را خوب ببین !!!

تصویر 
Old-Moderator
Old-Moderator

پست توسط Labbaik »

تصویر رسول اكرم صلى‏الله‏عليه‏و‏آله تصویر 

مَنْ أَمَرَ بِالْمَعْرُوفِ وَنَهى عَنِ الْمُنْكَرِ فَهُوَ خَليفَةُ اللّه‏ِ فِى الأَْرْضِ وَخَليفَةُ رَسُولِهِ

هر كس امر بمعروف و نهى از منكر نمايد، جانشين خدا در زمين و جانشين رسول اوست.

مستدرك‏الوسايل 12/179/13817 
زندگی بافتن یک قالی است

تو در این بین فقط میبافی

نقشه را خوب ببین !!!

تصویر 
Old-Moderator
Old-Moderator

پست توسط Labbaik »

تصویررسول اكرم صلى‏الله‏عليه‏و‏آله :

مَن رَأى مِنكُم مُنكَرا فَلْيُغَيِّرْهُ بِيَدِهِ ، فَإن لَم يَستَطِعْ فَبِلِسانِهِ ، فَإن لَم يَستَطِعْ فَبِقَلبِهِ وَذلِكَ أضعَفُ الإيمانِ

هر كس از شما منكرى ببيند بايد با دست و اگر نتوانست با زبان و اگر نتوانست با قلبش آن را تغيير دهد، كه پائين‏ترين درجه ايمان همين (تغيير قلبى) است. 

الفصاحه ح‏ 
زندگی بافتن یک قالی است

تو در این بین فقط میبافی

نقشه را خوب ببین !!!

تصویر 
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 3085 بار
سپاس‌های دریافتی: 5884 بار
تماس:

پست توسط محمد علي »

عن رسول الله صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :

إنَّ اللّه‏َ عز و جل لَيُبْغِضُ المُؤْمِنَ الضَّعيفَ الّذي لا دِينَ لَهُ ، فقيلَ لَهُ : وما المُؤْمِنُ الّذي لا دِينَ لَهُ ؟ قالَ : الّذي لا يَنهى عَنِ المُنكَرِ .  

پيامبر خدا صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :

عز و جل از مؤمن ضعيفى كه دين ندارد خشمگین است .

عرض شد : مؤمنى كه دين ندارد كيست ؟

فرمود : كسى كه نهى از منكر نمى‏كند .  

: 5 / 59 /  

ارسال پست

بازگشت به “حديث”