بانـــوی حاضر جواب

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Bronze
Bronze
سپاس‌های ارسالی: 186 بار
سپاس‌های دریافتی: 159 بار
تماس:

بانـــوی حاضر جواب

پست توسط nazer110 »

[External Link Removed for Guests]
  شنیده اید که امیرالمومنین مولا علی علیه السلام بارها در جمع مردم فرموده اند: از من سوال کنید پیش از آن که مرا از دست بدهید. هرچند متاسفانه سوالاتی که از ایشان علیه السلام شده و در تاریخ ثبت گردیده است، نشان از بی توجهی مردم در استفاده از این فرصت بزرگ دارد، اما پس از ایشان کسی پیدا نشد که چنین ادعایی بنماید و خود را پاسخ گوی هرنوع سوالی معرفی کند، مگر آن که سرافکنده گردد. 

کتب تاریخی موردی یافت می شود که فردی این جمله را در میان مردم به زبان آورد. ماجرای شنیدنی آن را که حاوی مسایل اعتقادی نیز می باشد، برایتان نقل می کنم، به امید آن که گامی در مسیر رشد معرفت مان باشد. 
 روزی “سبط بن جوزی” (1) بر فراز منبر چنین گفت: از من سوال کنید پیش از آن که مرا از دست بدهید. 
 خانمی از وی چنین سوال کرد: آیا درست است که علی (علیه السلام) در یک شب خود را برای تشییع و تدفین “سلمان” رساند و امور کفن و دفن “سلمان” را انجام داد؛ اما جسد “عثمان” سه روز در زباله دانی بقیع افتاده بود و با وجود حضور علی (علیه السلام) در مدینه، ایشان برای کفن و دفن وی کاری انجام نداد؟ (2) 
 ابن جوزی گفت: بله، درست است. 
 زن گفت: در این صورت حتما یکی از آن دو (عثمان یا علی علیه السلام) خطا کار بوده است. 
 ابن جوزی گفت: اگر تو بدون اجازه همسرت از خانه خارج شده ای، لعنت خدا برتو باد، و اگر با اجازه او از خانه بیرون آمده ای، لعنت خدا بر او باد. 
 زن جواب داد: آیا “عایشه” با اجازه پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) برای جنگ با “علی” (علیه السلام) از خانه خارج شد، یا بدون اجازه ایشان؟ (3) 
 این جا بود که گفتگو پایان پذیرفت. (4) 

! فرصت ها چون ابر درگذرند، اگر در زمان امیرمومنان علی علیه السلام قدر حضور ایشان شناخته می شد، شاید امروز بسیاری از مسایل بشر به علم الهی آن امام و خلیفه راستین رسول اکرم صلی الله علیه وآله وسلم، حل گردیده بود. به راستی چه کسی سزاوار تکیه زدن بر کرسی زعامت و رهبری ست، کسی که کلید حل تمام مسایل در دست اوست، یا کسانی که بارها و بارها به عجز و ناتوانی خود اعتراف کرده اند؟ چه کسی پس از رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم کنار زده شد، و چه کسانی سکان هدایت جامعه را به دست گرفتند؟ اگر امور از ابتدا دردست دانایان قرار می گرفت، آیا امروز اوضاع بشریت بدین گونه رقم می خورد؟ افسوس… 

: بیایید بیشتر بدانیم [External Link Removed for Guests]  
 ———————————————— 

پی نوشت ها: 
 1- “سبط بن الجوزی” از علمای بزرگ اهل سنت است. کتاب “تذکرة الخواص” از اوست. وی در سال 654ه.ق درگذشته است. 2- برای اطلاع بیشتر از ماجرای دفن “عثمان” به پست [External Link Removed for Guests] در همین وبلاگ مراجعه فرمائید.
 3- منظور جنگ “جمل” است که طی آن “عایشه” سوار بر شتر فرماندهی گروهی را در جنگ با امیرمومنان علی علیه السلام برعهده داشت. این در حالی بود که پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم فرموده بودند: ای علی! جنگیدن با تو نبرد با من است. گوشه ای از منابع این حدیث مشهور: 
 الف- مسند احمد، جلد2،  
 ب- سنن ترمذی، جلد5، صفحه699،  
 ج- سنن ابن ماجه، جلد1، صفحه45،  
 د- مستدرک حاکم، جلد3،  
 ه- ینابیع المودة،  
 و- مجمع الزوائد، جلد9،  
 4- الصراط المستقیم، علی بن یونس العاملی، جلد1، صفحه218، ناشر: المکتبة المرتضویه لاحیاء الآثار  
ارسال پست

بازگشت به “اميرالمومنين علي (علیه السّلام)”