الماسهایی از کتاب موسی (ع) در زبان امام علی (ع)

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Junior Member
Junior Member
سپاس‌های دریافتی: 35 بار

پست توسط m_salehy »

امام همام علی (ع) دربین مرواریدهایی که به عقول بشری هدیه کرده و در کتب ارزشمند " نهج البلاغه " و " غررالحکم " به ما رسیده است ، الماسهایی زیبا نیز در لابلای سطور تاریخ ، به شیفتگان حقیقت ارزانی کرده ، که هر کدام برای تلنگری بر روح ما کافی است .

ذیلا قطره هایی از این دریای بیکران ، که به اعتراف حضرتش ، از تورات گرفته و روزی سه مرتبه مرور می کنند ، آورده می شود . **

1- اي فرزند آدم ! از هیچ سلطاني بيم نكن ، تا زمانيكه سلطنت من بر تو پايدار است ؛ و ( بدان که ) سلطنت من بر تو ابدي
است .
2- اي فرزند آدم ! تا مرا مي يابي با ديگري انس مگير ، كه خزانه هاي من هميشه مملو است .

3- اي فرزند آدم ! تا مرا مي يابي با كسي طرح الفت ( بیحد و مقدار ) نينداز ، كه هر وقت مرا بخواهي به تو نزديك و با تو مهربانم .

4- اي فرزند آدم ! همانا من تو را دوست دارم ، پس تو هم مرا دوست بدار .

5- اي فرزند آدم ! تا از پل صراط نگذشته اي از قهر من ايمن مباش .

6- اي فرزند آدم ! همه چيزها را براي تو آفريدم و تو را براي خودم ، در حالي كه تو از من مي گريزي ؟

7- اي فرزند آدم ! ترا از خاك ، سپس از نطفه ، آنگاه از مضغه آفريدم و در خلقت تو در نماندم . آيا از فراهم كردن گرده ناني كه مي خوري در مي مانم؟

8- اي فرزند آدم ! به خاطر خود بر من غضب مي كني و به خاطر من بر خود خشم نمي گيري ؟

9- اي فرزند آدم ! تكليف هاي من برعهده توست و رزق تو برعهده من ، اگر تو در تكاليف من با من مخالفت كني من در روزي تو با تو مخالفت نمي كنم .

10- اي فرزند آدم ! همه تو را براي خودشان مي خواهند و من تو را براي خودت ، از من مگريز .

11- اي فرزند آدم ! روزي فردا را از من مطالبه نكن ، همان طور كه من عمل فردا را از تو مطالبه نمي كنم .

12- اي فرزند آدم ! اگر به آنچه قسمت تو كردم راضي شوي روح و جسمت را آسوده مي كنم و ستوده باشي ، و اگر ناراضي شوي ، دنيا را بر سرت مسلط مي كنم تا چون آهوي بيابان بدنبالش بدوي و جز به مقدار روزي نيابي و دچار نكوهش گردي .

زیر نویسها :

** اخترت من التوراة اثني عشر آية فنقلتها الي العربية و انا انظر اليها في كل يوم ثلاث مرات .

" دوازده آيه از تورات انتخاب كردم و به عربي ترجمه كردم و هر روز سه مرتبه در آنها مي نگرم ."

1- الاولي : يابن آدم لا تخافن سلطاناً ما دام سلطاني عليك باق و سلطاني عليك باق ابدا .
2- الثانية : يابن آدم لاتانس باحد ما وجدتني ، فمتي اردتني مملوة و خزائني مملوة ابدا .
3- الثالثه : يابن آدم لا تانس باحد ما وجدتني ، فمتي اردتني وجدتني بارا قريبا .
4- الرابعه : يابن آدم احبك فانت ايضا احببني .
5- الخامسه : يابن آدم لاتامن من قهري حتي تجوز علي الصراط .
6- السادسه : يابن آدم خلقت الاشياء كلها لاجلك و خلقتك لاجلي و انت تفرمني .
7- السابعه : يابن آدم خلقتك من تراب ثم من نطفه ثم من مضغه و لم اعي بخلقك ايعييني رغيف اسوقه اليك ؟
8- الثامنه : يابن آدم اتغضب علي من اجل نفسك و لاتغضب علي نفسك لاجلي ؟
9- التاسعه : يابن آدم عليك فريضتي و عليّ رزقك فان خالفتني في فريضتي فاني لااخالفك في رزقك .
10- العاشره : يابن آدم كل يريدك لاجله و انا اريدك لاجلك فلا تفرمني .
11- الحاديه عشره : يابن آدم لاتطالبني برزق غد كما لا اطالبك بعمل غد .
12- الثانيه عشره : يابن آدم ان رضيت بما قسمت لك ارحت قلبك و بدنك و انت محمود . و ان لم ترض بما قسمت لك سلطت عليك الدنيا تركض فيها كركض الوحش في البريه و لا تنال الا ما قدرت لك و انت مذموم .

منبع : المواعظ العدديه ، الباب الثاني عشر ، الفصل الثاني ص 255 به نقل از كتاب گنج حكمت

محمد صالحی – 25/ 6 / 89 - [External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “اميرالمومنين علي (علیه السّلام)”