تاریخ به یاد دارد...

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Member
Member
سپاس‌های ارسالی: 61 بار
سپاس‌های دریافتی: 175 بار

تاریخ به یاد دارد...

پست توسط janan »

تصویر

مسجد غدیر در روایات

شیخ کلینی - ره - (متوفای 329 ه . ق.) در کتاب شریف کافی فصلی با عنوان «مسجد غدیر خم» آورده و چنین گفته است:

1 - ... عن عبدالرحمن بن الحجاج، قال: «سألت ابا ابراهیم - ع - عن الصلاة فی مسجد غدیر خم بالنهار و انا مسافر، فقال: صلّ فیه فانّ فیه فضلاً و قد کان أبی یأمر بذلک.»

عبدالرحمن بن حجاج می گوید: «روز بود و من مسافر بودم از حضرت موسی بن جعفر - ع - درباره خواندن نماز در مسجد غدیر خم پرسیدم.

در پاسخ فرمود: در آن مسجد نماز بگزار، زیرا نماز در آن فضیلت بسیار دارد و پدرم همیشه به آن سفارش می کرد.» علامه مجلسی (متوفای 1110 ه . ق.) در کتاب ملاذ الاخیار، ج 9، ص 46 روایت پیشگفته را صحیح می داند.

2 - ... عن حسان الجمال قال: «حملت ابا عبداللَّه من المدینة الی مکة فلما انتهینا الی مسجد الغدیر نظر الی میسرة المسجد فقال: ذلک موضع قدم رسول اللَّه - ص - حیث قال: من کنت مولاه فعلی مولاه.»

حسان جمال می گوید: «امام صادق - ع - را از مدینه به مکه همراهی می کردم، وقتی به مسجد غدیر رسیدیم حضرت نگاهی به سمت چپ مسجد کرد و فرمود: آنجا جای پای رسول خدا - ص - است جایی که فرمود: من کنت مولاه فعلی مولاه ...»

3 - ... عن ابان، عن ابی عبداللَّه - علیه السلام - قال: «یستحب الصلاة فی مسجد الغدیر لانّ النبی - ص - أقام فیه امیرالمؤمنین - علیه السلام - وهو موضع اظهر اللَّه - عزوجل - فیه الحق.»

ابان از امام صادق - ع - چنین روایت می کند: «نماز خواندن در مسجد غدیر مستحب است، زیرا که پیامبر - ص - در آن مکان امیرالمؤمنان - ع - را به پا داشت (و او را به عنوان جانشینی خود به مردم معرفی کرد) و آن همان جایی است که خداوند حق را ظاهر ساخت.»
مرا قولی ست با جانان که جانان جان من باشد
ارسال پست

بازگشت به “تاريخ”