سوال در موردآيه 105 سوره توبه

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
New Member
New Member
سپاس‌های دریافتی: 9 بار

سوال در موردآيه 105 سوره توبه

پست توسط TEVNAN »

به نام خدا

سلام

من قبلا به عنوان مهمان از این سایت بازدید کرده بودم و خیلی به نظرم جالب اوومد.ولی وقت نشد که عضو بشم.
باید بگم که واقعا سایت آموزنده و جالبیه

من یه سوال دارم که چند روزی هست که ذهنم رو مشغول کرده

توی تفسیر المیزانی که پست یکی از دوستان بود نتونستم جوابم رو بگیرم

در آیه 105 سوره توبه آمده که:

هر کاری کنید(خوب یا بد) خدا پیغمبر و مومنین اوون رو میفهمن

در مورد فهمیدن خدا که شکی نیست
در مورد فهمیدن پیغمبر هم میشه توجیه کرد
ولی این مومنین چطور میفهمن؟

کسی میتونه در مورد جواب این سوال کمکم کنه؟

من تازه عضو این سایت شدم و نمیدونم که همچین سوال هایی رو این جا باید پرسید یا جای دیگه
به هر حال اگه اشتباهی شده باشه از همین الان میگم ببخشید
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 3085 بار
سپاس‌های دریافتی: 5884 بار
تماس:

پست توسط محمد علي »

[align=center]بسم اله الرحمن  

عرض سلام و خوشامد خدمت دوست گرامی ؛ :razz:

سوال مهمی رو پرسیدید که جواب مهمی هم دارد .

« و قل اعملوا فسیری الله عملکم و رسوله و المومنون » 
 (سوره توبه آیه 105) 

قبل از پرداختن به معنی مومنون ، چند نکته قابل تذکر است .

اولا : مراد از دیدن اعمال در اینجا دانستن و فهمیدن و معرفت به آن است . (1)

و آمدن حرف « سَـ » بر سر فعل یَری بمعنی این است که بلافاصله از انجام آن مطلع می شوند .

ثانیا : خداوند می بیند تا شما را بر آن جزا دهد ، و رسول (ص) و مومنان می بینند تا شهادت بر آن دهند . (2)

اما معنی مومنون :

دقت شود در هر جای قرآن که چنین عبارتی و یا مشابه آن در ردیف خدا و رسول(ص) قرار گیرد ، مراد معصوم (ع) است .

یعنی تنها شأن معصومین (ع) است که در چنین جایگاهی در کنار خدا و رسول (ص) قرار گیرند.

در مورد این آیه نیز در احادیث گهربار چنین آمده است :

محمد بن یعقوب بإسناده عن یعقوب بن شعیب ، قال : سألت ابا عبدالله (علیه السلام) عن قول الله عزّوجلّ :(و قل اعملوا فسیری الله عملکم و رسوله و المومنون) ؟

[align=center]قال : هم الأئمة (علیهم السلام) . (3)

شخصی از امام صادق (ع) در مورد این آیه پرسید و امام فرمودند : مومنون ، همانا ائمه (علیهم السلام) هستند

و نیز در روایت دیگر :

عن ابی جعفر (علیه السلام) أنّه ذکر هذه الآیة (و قل اعملوا فسیری الله عملکم و رسوله و المومنون) قال :

هو والله علی بن ابی طالب (علیه السلام) . (4)  

[align=center]از امام باقر(ع) نیز در مورد این آیه آمده که : به خدا قسم همانا علی بن ابی طالب (ع) است

(و چون مومنون بصورت جمع آمده به تمام ائمه ع نیز قابل تعمیم می باشد) 

[align=center] 

[align=center]الحمد لله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة علی بن ابی طالب (علیه السلام) و الائمه المعصومین (علیهم السلام) 

[align=left]خداوند ما را در باور به دیده شدن همه اعمالمان توسط چنین شاهدان بزرگی ، یاری دهد . :razz:  

------------------------ پاورقی --------------------------------

1- مجمع البیان ج6 ، جزء یازدهم ، ص 129 .
2- همان .

3- الکافی 1/219 ح 2 ، و عنه تاویل الایات الظاهرة : 1/207 ح 14 ، البحار 23/353 ح 72 ، وسائل الشیعة 11/386 ح 3 ،
کنز الدقائق 4/274 ، البرهان 3/488 ح 2 ، نور الثقلین 2/263 ح 326 ، الصافی 3/460

4- الکافی 1/220 ح 5 ، کنز الدقائق 4/275 ، البرهان 3/489 ح 4و5 ، تاویل الایات الظاهرة 1/208 ح 16و17 ،
البحار 59/40ح12 ، نور الثقلین 2/264 ح 329 و 328 ، الصافی 3/460 ، تفسیر العیاشی 2/116 ح 127
[External Link Removed for Guests]

New Member
New Member
سپاس‌های دریافتی: 9 بار

پست توسط TEVNAN »

واقعا ممنون

اگه احاديث رو نميزاشتيد صد تا سوال ديگه برام پيش ميومد

از مدير هم تشکر ميکنم که تاپيک رو به اينجا منتقل کردن
تقدير چيست؟؟؟
تقدير وجود دارد؟واقعا که خنده آور است و شرک
New Member
New Member

پست توسط mz306 »

به نام خدا
با سلام و احترام.
پاسخ دوست بزرگوار و فاضلم بسيار دقيق وعميق بود. به پرسشگر محترم هم براي داشتن چنين دغدغه هاي مقدسي تبريک مي گويم.ضمنا پيشنهاد مي کنم براي مطرح کردن سوالات خود در زمينه تفسير کلام وحي به [External Link Removed for Guests] هم سري بزند.اين سايت زمينه آشنايي با دکتر محمد علي انصاري را فراهم مي کند.ايشان به صورت تخصصي در زمينه تفسير کار مي کنند.و در ايران و انگلستان باب آشنايي تشنگان معرفت الله را با کلام الهي فراهم ساخته اند.من که ساکن مشهد هستم مدتهاست از نزديک و در جلسات عمومي و خصوصي،دانشگاهي و حوزوي و تدريس و سخنراني ايشان شرکت مي کنم و به جد اعتراف مي کنم با انساني روبرو شده ام که بيش از هر کسي به حرفهاي خويش شبيه است.(و اين فضيلتي بسيار نادر درروزگار ماست)و آنچنان در دايره جذبه معنوي اين مرد قرار گرفته ام که دوست مي دارم شما هم اين حالات خوش را تجربه کنيد.
با آرزوي سربلندي و کاميابي فزونتردر پناه قرآن و عنايات امام عصر(عج).
Senior Member
Senior Member
سپاس‌های ارسالی: 53 بار
سپاس‌های دریافتی: 182 بار

پست توسط کاظم سبزواری »

سلام دوستان
آقا ممنون از سوال زیباتون ولی بهتر است محمد علی جان کمی اخلاقی صحبت کنند :grin:
حالا من هم یه سوال شیک میپرسم
ما میگیم خدا ستارالعیوبه پس چرا باز هم مثلا یه نفر که چشم برزخی داره قیافه 4*3 ما رو میبینه
حالا کار ندرام به اون قضیه رجبعلی خیاط که گفت من پیشش رفتم گفت این چه شکلی داری بعد ستارلعیوب رو گفتم بعد شیخ فرمود : چی گفتی قیافت عوض شد (حکایتش در همین مایه ها بود )
کلا دوست دارم در مورد ستارالعیوب بیشتر بدونم از معنی لغویش بگیر تا آخرش و بحث های عرفانیش و ..

یا علی
:razz: :razz:
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 3085 بار
سپاس‌های دریافتی: 5884 بار
تماس:

پست توسط محمد علي »

به نام خدا

با سلام خدمت دوست گرامي و تشکر از دقت شما :D

اما نکته مهم : بحث بر سر اين آيه و مصاديق آن بود . لذا مباحث تفسيري اولويت طرح داشتند نه اخلاقي .

عرضه کامل اعمال فقط بر معصومين (ع) انجام مي گيرد .

و اين هيچ منافاتي با ستار العيوبي خدا ندارد چون اين جنبه در معصومين (ع) تجلي مي کند و ايشان نيز چنين صفتي دارند .

يعني صفت ستار العيوبي خدا به اسبابش صورت مي پذيرد ، و ائمه (ع) نيز از اسباب آن هستند .

اما براي چشم برزخي غير معصومين نيز توصيه مي کنم تاپيک زير را مطالعه بفرماييد و اگر سوالي بود در آنجا ادامه بدهيد :

http://www.eteghadat.com/forum/viewtopi ... =3669#3669

موفق باشيد :razz:

New Member
New Member

Re: سوال در موردآيه 105 سوره توبه

پست توسط hivahrf »

سلام. چرا غیر از خدا باید رسولش و ائمه هم اعمال را ببینند؟ چرا این دیدن و در اصل آگاهی آنها بر اعمال، مقدمه شده برای تردون الی عالم الغیب و الشهاده؟ چرا غیب بودن آن عالم پیش از شهاده ذکر شده؟
ارسال پست

بازگشت به “پرسش و پاسخ”