بحث پیرامون ولایت فقیه

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست

تا چه حد به نظام فعلی ایران از نظر نوع حکومت نه سران حکومت اعتقاد دارید؟

100%
4
67%
90%
0
بدون راي
80%
0
بدون راي
70%
0
بدون راي
60%
1
17%
50%
0
بدون راي
40%
1
17%
30%
0
بدون راي
20%
0
بدون راي
10%
0
بدون راي
0%
0
بدون راي

مجموع رای گیری: 6

Junior Member
Junior Member
سپاس‌های ارسالی: 39 بار
سپاس‌های دریافتی: 51 بار

بحث پیرامون ولایت فقیه

پست توسط godlover »

من فردی اهل مطالعه هستم سن کمی دارم و عاشق دین اسلام ام فکر نکنید که من وها بی یا صهیونیست ام به خدا

اگر توفیق باشه عاشق شهادت در راه خدا هستم و از زمانی وبلاگ نویس شدم که صهیونیست ها به غزه حمله کردند

و وبلاگی علیه آنها نوشتم و من عاجزانه از شما سوال می کنم که ولایت فقیه کجای اسلام آمده

من برای حکومت طرح خود را دارم

تمام اجزای حکومت فعلی را قبول دارم ولی تمام اختیارات ولی فقیه به شورای رهبری که شامل علمایی(محدود به حوزهی علمیه نباشد

مثلا بخشی از آنها دکترای فیزیک داشته باشند یا علوم سیاسی بدانند) باشد که با رای مستقیم مردم انتخاب شود

و تمام علما می توانند جمع شوند و دین اسلام واقعی را از احادیث معتبر جمع کنند و غضییه مر جع تقلیید و مقلد و ... برای همیشه

جمع کنند

البته من حرف های زیادی دارم که به مو قع عرض می کنم

[External Link Removed for Guests]
ای مرغ سحر عشق ز پروانه بیاموز
کان سوخته را جان شد و آواز نیامد

این مدعیان در طلبش بیخبرانند
آن را که خبر شد خبری باز نیاند

[url=http://www.navay_baran.mihanblog.com]www.navay_baran.mihanblog.com[/url]
Iron
Iron
سپاس‌های ارسالی: 621 بار
سپاس‌های دریافتی: 602 بار

Re: ولایت فقیه در هاله ای از ابهام

پست توسط علی اصغر حسین »

با سلام

من کاری با قسمت اول صحبتتون ندارم. روی سخنم با جمله اخرتون است.

ببین عزیزم مرجع تقلید داشتن و مقلد بودن امری نیست که علمای ما در این سالهای اخیر از خود درست کرده باشند بلکه این موضوع دارای اهمیتی است که از زمان خود اهل بیت(ع) بوده و اگر هم میبینی که در این برهه از زمان عده ای از جوانان به این مسلئه ایراد میگیرند به خاطر عدم شناخت صحیح از این موضوع میباشد.

اگر شما مایل باشید بنده در فرصت بعدی ان شاء الله نمونه هایی از مدارک مربوط به این موضوع را که در زمان خود ائمه این کار(تقلید) به دستور خودشان انجام میگرفته است. برایتان می آورم.
تصویرتصویر
Junior Member
Junior Member

پست توسط godlover »

ممنون از این که پاسخ من را دادید راستش را بخواهید من خیلی هم با این دو مساله مشکل ندارم (تقلید و ولایت فقیه)

بحث من شیوه های این دو است من اتفاقا از مخالفان سر سخت جدایی دین از سیاستم چون اگر بپذیریم که دین توانایی

اداره ی جامعه را ندارد به معنی این است که دین کامل نیست

در مورد تقلید یک سوال داشتم آن این است که چرا از یک زن نمی توان تقلید کرد در حالی که در تاریخ بار ها آمده که

امام رضا از مردم می خواستند مشکلات خود را نزد حضرت معصومه ببرند یا موارد مشابهی در مورد حضرت زهرا.

Iron
Iron

پست توسط علی اصغر حسین »

godlover نوشته شده:در مورد تقلید یک سوال داشتم آن این است که چرا از یک زن نمی توان تقلید کرد در حالی که در تاریخ بار ها آمده که

امام رضا از مردم می خواستند مشکلات خود را نزد حضرت معصومه ببرند یا موارد مشابهی در مورد حضرت زهرا.

دوست عزیز ان شاءالله تا آخر هفته دلائل علمی و مستند را به عرضتان میرسانم اگر موافق باشید.
تصویرتصویر
Junior Member
Junior Member

پست توسط godlover »

سلام

ممنون از لطف شما که به سوال من پاسخ می دهید البته من نظرم در مورد ولایت فقیه عوض شد چون اگر این طوری که من گفتم بشه باید صد نفر برای یک

کشور تصمیم گیری کنند که جور در نمی آید

Iron
Iron

پست توسط علی اصغر حسین »

روايتى در نهج‏البلاغه است كه :

«معاشر الناس، ان النساء نواقص الايمان، نواقص الحظوظ، نواقص العقول، فاما نقصان ايمانهن، فقعودهن عن الصلاة والصيام في ايام حيضهن، واما نقصان عقولهن فشهادة امراتين كشهادة الرجل الواحد، واما نقصان حظوظهن فمواريثهن على الانصاف من مواريث الرجال...»[SUP] [/SUP]

زن، ايمانش ناقص است، زيرا در ايام عادت از نماز و روزه محروم است، عقلش كم است، زيرا شهادت دو زن معادل يك مرد است، وحظ مالى او نيز نصف سهميه مرد است. مشابه اين مضمون از رسول خدا(ص) نيز رسيده است.[SUP] [/SUP]

توجه شما را به چند نكته جلب مى‏نماییم:
1 - در ایدئولوژى اسلام زن و مرد هر دو از یك گوهر آفریده شده‏اند و هیچ یك بر دیگرى برترى ندارند، مگر به تقوا (1)
2 - دانش‏طلبى و فقاهت مورد تأكید اسلام است و در این امر بین زن و مرد تفاوتى نیست، همان گونه كه مردان مى‏توانند در دانش امروزى و فقاهت به مقامات عالى برسند، زنان نیز مى‏توانند، لیكن با وجود تفاوت‏ها در سلایق، تمایلات و استعدادها در این دو صنف، تفاوت هایى وجود دارد.
3 - همان گونه كه در كتاب تكوینى و خلقت بین زن و مرد تفاوت است و این براساس نظام احسن در خلقت است، در كتاب تشریع، وظایف و مسئولیت‏ها نیز بین این دو تفاوت است.
به قول شاعر:
جهان چون خط و خال و چشم و ابرو است
كه هر خیرى به جاى خویش نیكوست‏
حال با توجه به نكات یاد شده مى‏گوییم:
ایدئولوژى اسلام، رئالیستى و واقع گرایانه است. واقعیت این است كه زنان و مردان در كتاب خلقت متفاوتند، حتى یك تار موى زن و مرد متفاوت است. (1)
زنان و مردان هم از نظر امور جسمانى و فیزیولوژیك متفاوتند و هم از نظر روانى و عواطف و پیكولوژیك لازمه این تفاوت در آفرینش، تفاوت در مسئولیت‏ها و وظایف است. در همین راستا اسلام در برنامه ریزى زندگى ما مسؤلیت‏ها و وظایف، هماهنگ با تفاوت‏هاى آفرینش برنامه ریزى نموده است. برخى از مسؤلیت‏ها و وظایف در زنان و مردان یكسان و برابر، برخى متفاوت و برخى ترجیحاً به یكى از این دو صفت واگذار شده است. خداوند حكیم از زیر و بم آفرینش انسان با خبر است، با وجود تفاوت‏ها در آفرینش این دو بار مسؤلیت را هماهنگ با آن قرار داده است.
اگر خداوند به مردان اندامى درشت و بازوانى قوى و متناسب با كارهاى سخت و سنگین داده است، كارهاى سخت به مردان سپرده مى‏شود. اگر به زنان اندامى ظریف، و عواطف و احساساتى لطیف داده است، كارهاى ظریف و هنرى و عاطفى به آنان سپرده مى‏شود. هیچ كس در این مسئولیت‏ها اعتراضى ندارد، و این عین حكمت و براى دوام نسل بشر ضرورى است. در تفاوت‏هاى مسئولیتى در برخى منصب‏هاى اجتماعى نیز چنین است. لازمه زن یا مرد بودن این است كه هر یك با مسئولیت‏هاى ویژه باشد. همان گونه كه جامعه پذیرفته است تمامى كارهاى پر مشقت و خطرناك به حق باید برعهده مردان باشد، باید پذیرفت كه برخى از سمت‏هاى اجتماعى برعهده مردان باشد، چون این تفاوت‏ها لازمه آفرینش زنان و مردان است.
مرجعیت دینى یك حق نیست كه زنان از آن محروم شده‏اند، بلكه تكلیف و مسئولیت است. بسیارى از بزرگان فقاهت حاضر نمى‏شدند مرجع شوند، چون این كار تكلیف است و مسئولیت دارد. آنچه مایه ارزش آدمى است، مرجعیت نیست، بلكه فقاهت است كه در آن زن و مرد یكسانند. هر كه بخواهد مى‏تواند فقیه بشود. مرجعیت از شئون امامت و كارهاى اجرایى است كه با توجه به همه جوانب ایدئولوژى اسلام، از ویژگى‏هاى مردان است. چون در اسلام یك سرى خطوط قرمز در معاشرت‏هاى زنان و مردان وجود دارد كه در صورت تصدى زنان به شئون امامت، چاره‏اى جز نادیده گرفتن این خطوط قرمز وجود ندارد. (1)
پى‏نوشت‏ها:
1 - حجرات (49) آیه 13.
2 - دكتر سید رضا پاك نژاد، اولین دانشگاه، ج 19، ص 280 - 293.
3 - براى توضیح بیشتر مراجعه شود، به: زن در آینه جمال و جلال، اثر آیة الله جوادى آملى، فصل چهارم رحل شبهات و روایات معارض.

اگر زنان مرجع میشدند لازمه آن میشد که مردان برای کسب فتوا به نزد آنان روند که این زیر پا گذاشتن دیگر احکام دین است(ارتباط با نامحرم)
  اما در مورد حضرت زهرا (س) : ایشان چون دارای مقام عصمت هستند میتواند مرجع علمی باشد ولی بنا بر خواست خدا امام نشدند. ولی دیگر زنان دارای چنین عصمتی نیستند.  
تصویرتصویر
Junior Member
Junior Member

Re: بحث پیرامون ولایت فقیه

پست توسط godlover »

:shock:
سلام جواب قانع کننده ای بود از وقت و حوصله ای که گذاشتید ممنونم