]چرا به خدا ایمان داشته باشم؟

مدیر انجمن: شورای نظارت

قفل شده
Junior Member
Junior Member
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 5 بار

]چرا به خدا ایمان داشته باشم؟

پست توسط BIST »

سلام
من چند وقتیه دنبال اثبات وجود خدا تو سایتهای مختلف گشتم ولی در نهایت به این نتیجه رسیدم اثبات عقلی برای وجود خدا ممکن نیست
لطفن اگر هست مختصر اشاره کنید یا لینک بدید تا مطالعه کنم.اگر هم اثباتی وجود نداره ایا ایمان داشتن به چیز غیر قابل اثبات بنظر شما صحیحه؟؟
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 7581 بار
سپاس‌های دریافتی: 6236 بار
تماس:

Re: ]چرا به خدا ایمان داشته باشم؟

پست توسط مائده آسمانی »

تصویر
Junior Member
Junior Member

پست توسط BIST »

با تشکر
لینکهای بالا را دیدم ولی در هیچکدام دلیل علمی و منطقی که با عقل جور در بیاد ندیدم. بعضیهاش که اصلن سوال من درش مطرح نبود اونجاهایی هم که دلیلی برای وجود خدا مطرح بود به پیچیدگی موجودات و جهان اشاره شده که به نوعی بیان برهان نظمه.
در برهان نظم میگن هر پدیده پیچیده ای خالقی داره که اون خالق خداست. ولی امروزه تئوری تکامل و بیگ بنگ پیچیدگی جهان و موجودات زنده را با مستندات علمی توضیح میده .
منظور سوال من اثبات عقلی و علمی خداست. از همه کسایی که این مطلبا میخونن سوال میکنم: علت اینکه به خدا باور دارید چیه؟ایا قابل اثباته؟
Junior Member
Junior Member

پست توسط BIST »

کسی جوابی نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Administrator
Administrator
سپاس‌های ارسالی: 10691 بار
سپاس‌های دریافتی: 5476 بار
تماس:

پست توسط Mohsen1001 »

,

دوست عزیز سوال شما جوابش واضحه ، تاپیکهایی هم که معرفی شدن همینطور

اتفاقا یکی از مهمترین دلائل اثبات خدا همین برهان نظم است

نظریه بیگ بنگ اصلا پایه و اساسش مسخره هست چهارتا ماده بهم میخورن انفجار درست میشه و بعد یه دفعه کل این عالم

با این همه کهکشان و نظم و ترتیب در ارتباطاتشون و... ساخته میشه و مدبر و کارگردانش همون انفجار هست

این حرف اساساً خنده داره.

اگر این را بپذیریم ، جواب سوال بنده را بدید که خود این پدیده بیگ بنگ را کی بوجود اورده ؟ بالاخره خود این هم یه نظمی داره که همچین انرژی تولید کرده که

تونسته عالم رو پدید بیاره. اینا از کجا اومده از هوا یه دفعه بهم خوردن ؟

یکی از فضانوردان وقتی به فضا رفت گفت مردم بدانید که این عالم خدایی دارد .

شما یکمی فکر کنید متوجه میشید که این نظم و چرخه ای که سالها حاکم است نمیتونه منشائش یک برخورد و انفجار باشه.

موفق باشد
Junior Member
Junior Member

پست توسط BIST »

با سلام

جناب محسن . اینکه میگید بیگ بنگ مسخره است یعنی چیزی که صدها دانشمند و فیزیکدان با قوانین قابل اثبات فیزیک ثابت کردند را زیر سوال میبرید بدون هیچ دلیلی!!!!!
تا جایی که من میدونم نحوه ایجاد همه این سیارات و کهکشانهای عظیم توسط قوانین فیزیک توضیح داده شده.همچنین پیدایش زمین که یکی از این میلیاردها میلیارد سیاره است و پیدایش حیات روی زمین و تکامل ان تا رسیدن به امروز مرحله به مرحله و پله به پله قابل بیان است.
اما درباره قبل از بیگ بنگ و یا ثوابت فیزیکی که قوانین فیزیک را بوجود اورده هنوز اطلاعی نداریم . ولی این دلیل نمیشود که موجودی را تصور کنیم که در بیرون نشسته و استارت این انفجار را میزند.
چیزی که مسلم است علت بیگ بنگ نیز چیزی از جنس خود ان یعنی پدیده ای فیزیکی است . همانطور که تا به امروز هر پدیده ای که در ابتدا ماورائی و باور نکردنی مینمود پس از کشف دلایل علمی ان مشخص و واضح شده. مثلن در گذشته بارش باران یا خورشید گرفتگی یا حتی روز و شب را به خدایان نسبت میدادند چون علت علمی ان را نمیدانستند.در مورد بیگ بنگ هم بنظر من همینطور است.
Senior Member
Senior Member
سپاس‌های ارسالی: 41 بار
سپاس‌های دریافتی: 72 بار

پست توسط سارا/سینا »

سلا م

با عرض معذرت از اینکه وسط بحث وارد شدم

1 در مورد اثبات خدا براهین محکمی وجود دارد که تا به حال مورد خدشه قرار نگرفته حتی در مناظرات سنگین (مراجعه کنید اصول کافی کتاب توحید )
2 من جمله این براهین برهان تطبیق است که مرحوم مجلسی از آن به ام البراهین تعبیر می کند

3 خود بیگ بنگ اثبات وجود خداست چرا که در زمان بیگ بنگ ماده و انرژی صفر بوده و قبل از ان نه ماده بوده و نه انرژی زیرا طبق قانون آنتروپی این دو ملازم هستند عدم یکی عدم دیگری را نتیجه می دهد در نتیجه قبل از بیگ بنگ عدم محض بوده است و بعد از آن بیگ بنگ لذا بیگ بنگ هم احتیاج به خالق دارد (این بیان با فرض صحت بیگ بنگ بود و جدلی فلا تغفل )

4 قانونهای موجود در علوم تجربی هیچکدام فرا گیر نیست و لذا در این بحث قابل استناد نیست که خود بحث مفصلی دارد

5 دوست عزیز این ادعا که تمام برهانها مخدوش هستند منطقی نیست الا که شما در مورد یک برهان محلی را که فکر می کنید غیر علمی است به بحث بگذارید
Member
Member
سپاس‌های ارسالی: 339 بار
سپاس‌های دریافتی: 187 بار

پست توسط یدالله فوق ایدیهم »

BIST نوشته شده:با سلام

جناب محسن . اینکه میگید بیگ بنگ مسخره است یعنی چیزی که صدها دانشمند و فیزیکدان با قوانین قابل اثبات فیزیک ثابت کردند را زیر سوال میبرید بدون هیچ دلیلی!!!!!
تا جایی که من میدونم نحوه ایجاد همه این سیارات و کهکشانهای عظیم توسط قوانین فیزیک توضیح داده شده.همچنین پیدایش زمین که یکی از این میلیاردها میلیارد سیاره است و پیدایش حیات روی زمین و تکامل ان تا رسیدن به امروز مرحله به مرحله و پله به پله قابل بیان است.
اما درباره قبل از بیگ بنگ و یا ثوابت فیزیکی که قوانین فیزیک را بوجود اورده هنوز اطلاعی نداریم . ولی این دلیل نمیشود که موجودی را تصور کنیم که در بیرون نشسته و استارت این انفجار را میزند.
چیزی که مسلم است علت بیگ بنگ نیز چیزی از جنس خود ان یعنی پدیده ای فیزیکی است . همانطور که تا به امروز هر پدیده ای که در ابتدا ماورائی و باور نکردنی مینمود پس از کشف دلایل علمی ان مشخص و واضح شده. مثلن در گذشته بارش باران یا خورشید گرفتگی یا حتی روز و شب را به خدایان نسبت میدادند چون علت علمی ان را نمیدانستند.در مورد بیگ بنگ هم بنظر من همینطور است.

با سلام
تا اونجایی که من می دونم:
بیگ بنگ یه فرضیه است و "اثبات" نشده است. اگر اثبات می شد که دیگه بهش "فرضیه" نمی گفتن. منتها دلیلی که این فرضیه معروف شده، شواهد و قراینی است که براش می آورند. مثلا کشفیاتی که از علوم مختلف می شود را ربطض می دهند به این فرضیه و تایید و محکمش می کنند. و تا حالا به تناقض نرسیده اند. ولی به نظر می رسه این دلیل اثبات و یا رد بقیه فرضیه ها نیست.
باز اگر شما اطلاعات یا منبعی دارید که کاملتره، ممنون میشم بفرمایید.
ها عَلىُّ بَشَرٌ كَيْفَ بَشَرٌ

رَبُّهُ فيهِ تَجَلّى وَظَهَرَ

هُوَ وَ الْواجِبُ نُورٌ وَبَصَرٌ

هُوَ وَ الْمَبْدَءُ شَمْسٌ وَ قَمَرٌ
Senior Member
Senior Member
سپاس‌های ارسالی: 23 بار
سپاس‌های دریافتی: 71 بار
تماس:

پست توسط Seyyed Ali »

باسمه تعالی

طبق نظریه بیگ بنگ اگر علت پیدایش جهان با این همه نظم و تدبیر دقیق و حیرت انگیز اتفاقی و بر اساس انفجار اولیه ای باشد مثل این است که ما دفتر و قلم و مرکبی را داخل حفره انفجار معدن گذاشته باشیم بعد از انفجار طوری این وسایل تأثیر گرفته باشند که اتفاقی از حرکت قلم و جوهر روی برگه های کاغذ در نهایت یک کتاب مثلا در علم پزشکی با نظم و ترتیب موضوعی حاصل شود نظریه بیگ بنگ قایل به چنین مسئله ایست.
قسم به جان خودم آن کس که فهم مطالب تمهید القواعد و شرح قیصری بر فصوص الحکم و فتوحات مکیه (اثر محی الدین ابن عربی) و مصباح الانس و اشارات و تنبیهات و شفاء (اثر ابن سینا) و اسفار (اثر ملاصدرا) روزی​اش نشده فهم تفسیر انفسی آیات قرانی و جوامع روایی روزی​اش نشده است.

فرازی از فرمایشات استاد علامه حسن زادهٔ آملی
Member
Member
سپاس‌های ارسالی: 339 بار
سپاس‌های دریافتی: 187 بار

پست توسط یدالله فوق ایدیهم »

این مثال شما در مورد معدن و برگه های کاغذ، از نظر علمی (مکانیک کوانتوم) خیلی عجیب و غیر ممکن نیست، ولی "احتمالش" کم هست. اصولا هیچ چیز غیر ممکنی وجود نداره، ولی احتمال اتفاق افتادن اونها فرق می کنه.
با همین قوانین فیزیکی موجود، خیلی مطالب، مثلا طی الارض، غیر ممکن نیست ولی "احتمال اتفاق افتادنشون" کم هست.
قصدم دفاع از بیگ بنگ نبود. خواستم بگم علم با این همه پیشرفتش، در نهایت به جایی رسیده که نمی تونه با قطعیت حرف بزنه و فقط به شما احتمالات رو بیان می کنه و یا حتی قایل به جهان های دیگر و یا شاید متافیزیک و از این دست مطالب هست.
حالا بماند که فردا ممکنه کسانی پیدا بشن که قوانین فیزیکی موجود رو نقض کنند ...
ها عَلىُّ بَشَرٌ كَيْفَ بَشَرٌ

رَبُّهُ فيهِ تَجَلّى وَظَهَرَ

هُوَ وَ الْواجِبُ نُورٌ وَبَصَرٌ

هُوَ وَ الْمَبْدَءُ شَمْسٌ وَ قَمَرٌ
قفل شده

بازگشت به “خدا شناسی”