پرسش و پاسخ

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
New Member
New Member
سپاس‌های دریافتی: 3 بار

پرسش و پاسخ

پست توسط vajhollah »

قصد دارم در این تاپیک پرسشها و پاسخهایی را مطرح کنم. امیدوارم مورد توجه شما قرار گیرد
[External Link Removed for Guests]
New Member
New Member

Re: پرسش و پاسخ

پست توسط vajhollah »

سوال : خدا را چه کسی آفریده است؟
New Member
New Member

پست توسط vajhollah »

: چرا خدا ما را آفریده؟

پاسخ: بعضی ها به این سوال جوابهای مبهمی می دهند که چندان قانع کننده نیست. مثلاً ما را آفریده به سعادت برسیم، به کمال برسیم، ما را برای عبادت آفریده است، برای شناخت خودش آفریده، برای امتحان آفریده، برای نشان دادن قدرت خودش آفریده، برای قرب الهی آفریده و ...
این جوابها یک ابهام دارند: آیا خدا راضی است که انسانها را مثلاً برای سعادت، عبادت و ... بیافریند اما در بین آنها کسانی موفق نشده و به جهنم و عذاب گرفتار شوند. خدا آنقدر مهربان است که راضی نمی شود ذره خونی از بینی کسی فرو ریزد چه برسد به عذاب این همه انسان.
پاسخ اصلی و رفع ابهام: خداوند رحمان و رحیم، انسانها را آفریده که از رحمتهای بی اندازه او (بخششهای بی اندازه او) استفاده کنند این همه لذتهای طبیعی، سلامتی، دیدن، شنیدن، خوردن و ... همه رحمتهای خدا است از طرفی فرموده که من شما را برای بهشت آفریدم یعنی رحمتهای بی اندازه من در بهشت است. رحمتهای این دنیا محدودند. آنها که خود را گرفتار عذاب می کنند همانهایی هستند که بین رحمتهای بی اندازه بینهایت بهشت، رحمتهای موقت این دنیا را انتخاب می کنند و خدا راضی نیست که آنها خود را از این همه رحمتها محروم کنند. به همین دلیل، با انواع شیوه ها مثل توبه، آمرزش، شفاعت و ... می خواهد آنها را به این راه تشویق کنند.
تذکر: حالا ابهام جوابهای قبلی رفع شد.
خدا ما را آفریده که به سعادت برسیم: یعنی به جایی برسیم که بتوانیم از رحمتهای بی اندازه خدا استفاده کنیم.
خدا ما را آفریده که به کمال برسیم: یعنی به درجه ای برسیم که بتوانیم از رحمتهای بی اندازه خدا استفاده کنیم.
خدا ما را برای عبادت آفریده (عبادت یعنی اطاعت از خدا) یعنی با اطاعت کامل از فرمانهای خدا، به درجه ای برسیم که بتوانیم از رحمتهای بی اندازه خدا استفاده کنیم.
برای شناخت خودش آفریده یعنی با شناخت خدا بفهمیم که او اینقدر مهربان و دانا است. پس از او اطاعت کنیم تا به درجه ای برسیم که بتوانیم از رحمتهای بی اندازه خدا استفاده کنیم.
برای امتحان آفریده: خدا انسان را امتحان می کند تا او استعدادهای خود را شکوفا کند. امتحان خدا مثل امتحانهای مستمر است یا امتاحاناتی که مربی در حین تمرینات ورزشی شاگردان خود را امتحان کند.خدا ما را امتحان می کند تا استعدادهای معنوی ما شکوفا شود تا به درجه ای برسیم که بتوانیم از رحمتهای بی اندازه خدا استفاده کنیم.
برای نشان دادن قدرت خودش آفریده: تا ما با دیدن قدرت خدا و از طرفی مهربانی او از او اطاعت کنیم تا به درجه ای برسیم که بتوانیم از رحمتهای بی اندازه استفاده کنیم. (اگر مربی قدرت تسلط بر شاگرد را نداشته باشد نمی تواند او را به درجه عالی برساند).
برای قرب الهی آفریده: قرب الهی، عالی ترین درجه رحمت خدا است. کسانی که به این درجه می رسند، در مقابل آن همه رحمت خدا، بهشت هم در چشمشان کوچک می شود. اینها درست در پیش خدا هستند. بر اثر شناخت حقیقت خدا، توانسته اند به سرچشمه رحمتهای عالم که خود خداست برسند:

کس که تو را شناخت جان را چه کند فرزند و عیال و خانمان را چه کند
دیوانه کنی هر دو جهان بخشی دیوانه تو هر دو جهان را چه   
New Member
New Member
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 1 بار

پست توسط divaneh68 »

سلام دوستان .اميدوارم يكي بتونه به من كمك كنه.
مدتيه كه در وجود خدا و ائمه به شك افتادم و نميتوانم خودم رو از اين افكار نجات بدم . واقعا دجار استرس شديدي شدم و زندگي برايم تلخ شده . هر چه هم دلايل اثبات خدا رو ميخونم باز هم دلم اروم نميگيره . تا ميام دو كلمه با خدا صحبت كنم و از خودش كمك بخوام وسوسه هاي شيطان بهم اجازه نميده و هي تو گوشم ميخونه خدايي وجود نداره كه تو باهاش درد دل كنيد . تو بد وضعي گرفتار شدم .حتي فكر خود كشي هم بسرم زده چون فكر نميكنم راه نجاتي واسم باقي مونده باشه.. لطفا كمكم كنيد اگر دعايي چيزي داريد كه من رو از زير تسخير شيطان و وسوسه هاي اون نجات بده بگوييد.
اخه چرا من ؟ من كه يه روزي عاشق خدا و اهل بيت ع . بودم. حالا يه كلمه هم نميتونم باهاشون صحبت كنم . خواهش ميكنم دعام كنيم .
New Member
New Member

پست توسط isdrs »

سلام
راستش تو حرفاي خودت جواب شك و ترديد هات هست.
داري ميگي وسوسه شيطان
وجود شيطان رو قبول كردي و مي دوني وسوسه هاي اونه پس خودت رو از شر شيطان رهايي بده با اذكاري كه در اين رابطه در مفاتيح هست.
خداوند از هر چيزي به تو نزديكتره و همه ي اين نجواهاي تو رو ميشنوه به خودش پناه ببر با تفكر در اين همه آياتش.
اگر يه تيكه آشغال كوچيك پلاستيك رو زمين ببيني و بهت بگن اين خود به خود درست شده و اتفاقيه هيچ آدمي قبول نميكنه چطور اين دستگاه با عظمت خلقت بدون خالق باشه.
اين دليل هر چند خيلي سادست ولي هيچكس نميتونه ردش كنه چون حق و شيطان هم همين مسايل از پيش نظر انسان دور ميكنه و جزييات رو كه انشان معمولا نسبت بهش آگاهي نداره و علمي بابت اونها نزدش نيست رو به صورت شبهه در نظر انسان مياره.
انشاالله اگر به حضرت حجت پناه ببري مشكلت حل ميشه و خودت ميبيني چقدر شيطان ضعيف و تو چقدر اونو بزرگ كردي كه اجازه دادي با تو اينكارو بكنه.
و من الله توفيق
New Member
New Member
سپاس‌های ارسالی: 18 بار
سپاس‌های دریافتی: 34 بار

پست توسط ترنم سكوت »

divaneh68 نوشته شده:سلام دوستان .اميدوارم يكي بتونه به من كمك كنه.
مدتيه كه در وجود خدا و ائمه به شك افتادم و نميتوانم خودم رو از اين افكار نجات بدم . واقعا دجار استرس شديدي شدم و زندگي برايم تلخ شده . هر چه هم دلايل اثبات خدا رو ميخونم باز هم دلم اروم نميگيره . تا ميام دو كلمه با خدا صحبت كنم و از خودش كمك بخوام وسوسه هاي شيطان بهم اجازه نميده و هي تو گوشم ميخونه خدايي وجود نداره كه تو باهاش درد دل كنيد . تو بد وضعي گرفتار شدم .حتي فكر خود كشي هم بسرم زده چون فكر نميكنم راه نجاتي واسم باقي مونده باشه.. لطفا كمكم كنيد اگر دعايي چيزي داريد كه من رو از زير تسخير شيطان و وسوسه هاي اون نجات بده بگوييد.
اخه چرا من ؟ من كه يه روزي عاشق خدا و اهل بيت ع . بودم. حالا يه كلمه هم نميتونم باهاشون صحبت كنم . خواهش ميكنم دعام كنيم .

سلام دوست گرامي

شما بهتره مدتي بر خوندن سوره ي ناس و سوره ي فلق مداومت داشته باشين تا از شر اين وسوسه ها راحت شين . البته با كمك گرفتن از خدا و توسل به امام زمان عليه السلام.

اللهم عجل لوليك الفرج
Junior Member
Junior Member
سپاس‌های دریافتی: 5 بار

پست توسط BIST »

divaneh68 نوشته شده:سلام دوستان .اميدوارم يكي بتونه به من كمك كنه.

دوست عزیز، من پیشنهاد میکنم بجای پناه بردن به ذکر و ایه و ورد و اینجور چیزها به عقلتون رجوع کنید.اینکه شما شک میکنید اصلن چیز بدی نیست .معنیش اینه از نظر عقل و منطق شما و با اطلاعات کنونیتون یه جای کار میلنگه و خدا اثبات شده نیست. راه حلش اینه که با مطالعه بیشتر اطلاعاتتون را بالا ببرید و با استفاده از عقلتون بدون هیچگونه پیش فرض و ترس و تعصبی اطلاعات را تحلیل کنید و این را بپذیرید که با اطلاعات ان لحظه تون واقعیت همونه که بهش رسیدیت و تا زمانی که اطلاعات مهم و موثر جدیدی بدست نیاوردید به نتیجه تفکرتون اعتماد کنید و دیگه وسواس بخرج ندید. "باید به عقل خودتون اعتماد کنید "
نتیجه هر چی باشه دلیلی برای خودکشی یا حتی ناراحتی وجود نداره.
امیدوارم هر چه زودتر به ارامش برسید
New Member
New Member
سپاس‌های دریافتی: 1 بار

پست توسط divaneh68 »

دوستان ممنونم از راهنماييتون . كمي دلم اروم گرفت.
راستش من خودم دانشجوي پزشكيم. وقتي درسهايي مثله فيزيولوژي _ پاتولوژي _ اناتومي و ....... رو ميخونم ميبينم اي بابا تو بدن انسان چه خبره .يه دنياييه واسه خودش . مخ ادم سوت ميكشه .خصوصا فيزيولوژي كه پيشنهاد ميكنم اگه جايي مطالبي از اون رو به زبان ساده و عمومي ديديد حتما بخونيد و روي اون تفكر كنيد . نظم هماهنگيه عجيبي تو بدن خودمون وجود داره .الله اكبر. هر كي اين بدن رو ساخته انصافا خيلي مخ بوده.
با اين اوصاف نميدونم چرا اين وسوسه ها ول كن من نيستن.حضرت محمد ( ص) درست ميگفتند : كه در همه چيز انديشه كنيد جز ذات خدا .من به دليل عمل كردن بر خلاف اين حديث اين جور گرفتار شدم . اميدوارم سر عقل بيام و خودم رو از اين مهلكه نجات بدم .
دوستان به دعايتان احتياج مبرم دارم .
دوستان مومنم خواهش ميكنم در ذات خدا انديشه نكنيد و به ديگران هم بگوييد فكرشون رو صرف اين نكنند كه خدا چه جوريه ؟ كجاست ؟ چه شكليه ؟ و ............ اين افكار مثه خوره ادم رو از درون نابود ميكنه و اون رو شايد به سمت كفر ببره.
با اين كه همه دلايل عقلاني حكم بر وجودي مدبر و دانا كه دنيا رو با تمام هماهنگيهاش افريد ميكند ولي باز هم وسوسه و شك و ترديد و ... اذيتم ميكنه . دست خودم نيست به خدا . اين وسوسه ها و افكار جزيي از وجود من شده اند از همون اول صبح كه پا ميشم بهم هجوم ميرن تا اخر روز . تنها زماني كه راحتم وقتيه كه خوابم البته اگه بتونم بخوابم .
ضمنا يه سوال هم داشتم : با همه اين اوصاف هرگز نمازهاي واجبم رو ترك نكردم و مثله قبل سر وقت نمازم رو ميخونم . ميخواستم ببينم كسي كه در اين حالت بسر ميبره حكم عباداتش چه جوريه ؟ باطله ؟
تشكر .
التماس دعاي فوري.
Senior Member
Senior Member
سپاس‌های ارسالی: 23 بار
سپاس‌های دریافتی: 71 بار
تماس:

پست توسط Seyyed Ali »

باسمه تعالی
درود بر دوستان

اعتقادات صحیح داشتن اولویت دارد بر عمل صالح چون بالاترین جایگاه در وجود آدمی اعتقادات اوست و اصلا هدف از انجام واجبات و ترک محرمات تقویت اعتقادات و به تبع آن ایمان انسان است لذا تمام تلاش دین استحکام عقاید و تقویت ایمان است و این یعنی هدف نهایی لذا انسان ابتدا باید از راه برهان و اجمالا اعتقادات صحیحی را از منابع شیعه امامیه جمع کند تا شک اولیه خود پیرامون مبداء و معاد را حل کند بعد از اینکه با برهان معتقد شد دیگر به هیچ شکی اعتنا نکند و با هر زحمتی شده آن عقایدی را که دانسته به قلبش برساند یعنی علم را تبدیل به ایمان کند چون دانستن با ایمان آوردن خیلی فرق دارد مثلا انسان می‌داند مرده به اندازه سرسوزنی به انسان ضرر نمی‌رساند ولی حاضر نیست شب و موقعی که تنهاست کنار مرده بخوابد. لذا یکی از راهای رساندن مفاهیم اعتقادی که عمده آن در نماز است به قلب تلقین مفاهیم و اذکار نماز به قلب است طوری که انسان گویا می‌خواهد طفلی که تازه زبان باز کرده را آموزش بدهد انسان باید با هر مشقتی شده با حضور قلب مفهوم و ذکر را به قلب القاء کند ابتدای امر کار دشوار است اما پس از مدتی که قلب زبان به ذکر و درک مفهوم باز کرد رنج انسان کم می‌شود مثل معلمی که وقتی طفل شروع به صحبت کرد رنج آموزش کم می‌شود و در نهایت انسان به جایی می‌رسد که اول قلب گویایی ذکر و مفهوم می‌شود بعد ذهن و زبان آن را ادا می‌کنند البته رعایت تقوا در هر مرحله‌ای ضرورت دارد.
دوست عزیز انسان تا زمانی که در اعتقادات مرتد نشده اعمال او صحیح است و به مجرد شک در اعتقادات اعمال فقهی باطل نمی‌شوند.
قسم به جان خودم آن کس که فهم مطالب تمهید القواعد و شرح قیصری بر فصوص الحکم و فتوحات مکیه (اثر محی الدین ابن عربی) و مصباح الانس و اشارات و تنبیهات و شفاء (اثر ابن سینا) و اسفار (اثر ملاصدرا) روزی​اش نشده فهم تفسیر انفسی آیات قرانی و جوامع روایی روزی​اش نشده است.

فرازی از فرمایشات استاد علامه حسن زادهٔ آملی
Senior Member
Senior Member
سپاس‌های ارسالی: 483 بار
سپاس‌های دریافتی: 344 بار

پست توسط mahe.derakhshan »

به نام خدا

دوست عزیزمdivaneh68 تصویرسلام

فقط اینو میتونم بگم که این اضطرابی که وجودتو فرا گرفته نشون از ایمانت داره که الان جاش خالی شده

ویه حفره ی بزرگ توی قلبت ایجاد کرده.

خود من هم همین روزگار رو داشتم ومدتی به خاطر یه سوال در مورد وجود وخلقت خدا توی ناراحتی و وهم

بزرگی زندگی میکردم.تا اینکه فهمیدم چون این مساله حقه شیطون هم میدونه تو عاشقشی وبراش

گرونه وقسم خورده که از راه به درتکنه حالا دست گذاشته روی نقاط حساس فکرت.بهترین راهی که بهت

پیشنهاد میکنم اینه که با اومدن این افکار فقط به خود

خدا پناه ببر ومحکم بگو اعوذ بالله من الشیطان الرجیم به خدا پناه ببر که حتما پناهت میده "نعوذ بالله" مثل

بچه ای که از یه نفر واز شرش میترسه وپشت بزرگترش قایم میشه.

راه بعدی اینه که بگی عقلم محدوده واطلاعاتم خیییییلی ناچیز پس چرا در مورد چیزی که هنوز توش شک

دارم جلو جلو نظر بدم؟و بگی میدونم که ان شاالله جوابمو میگیرم.

پس ناراحت نباش وکمی نقشه های شیطون رو بشناس ان شاالله همه چی حل میشه. تصویر تصویر

[HIGHLIGHT=#00b050]اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم والعن  
ارسال پست

بازگشت به “خدا شناسی”