اختيارات خدا در زندگي ما تا چه حده؟

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
New Member
New Member
سپاس‌های ارسالی: 4 بار
سپاس‌های دریافتی: 3 بار

اختيارات خدا در زندگي ما تا چه حده؟

پست توسط شهرزاد »

بنام خدا

با سلام

چند وقتيه كه اين موضوع داره اذيتم ميكنه. مي خواستم بدون اين خداست كه همسر اينده ما را انتخاب مي كنه يا ما خودمون مسئول انتخابشيم

اين كه مي گن قسمت راسته؟ اگر خدا براي هر كسي جفتشم افريده پس ميشه گفت جبري در كاره اگر هم اين انتخابو به عهده بندش گذاشته مي شه گفت خداوند هيچ اختيار در زندگي بندهاش نداره.چون از ديد من هر كسي كه ازدواج مي كنه يه سرنوشت بر حسب اون انتخاب سر راهشه.مي تونيد بهم كمك كنيد تا بدونم اختيارات خدا در زندگي ما تا چه حده؟
Member
Member
سپاس‌های ارسالی: 23 بار
سپاس‌های دریافتی: 66 بار

Re: اختيارات خدا در زندگي ما تا چه حده؟

پست توسط مخلوق اریایی »

یا حق
سلام و درود

دوست عزیز اکثر انتخاب های ما از روی اختیار است البته با نظارت و اذن خدا یعنی اگر جایی داریم انتخاب اشتباه میکنیم خدا با اسباب و وسیله ی همین دنیا ما را می خواهد اگاه کند ما اکثرا باز بر ان انتخاب اشتباه پافشاری داریم ان موقع دیگر خدا کاری ندارد خودم کردم که لعنت بر خودم باد
مرگ و زندگی جبری است
ازدواج و امثالهم اختیاری است ما خودمان با عقل خودمان انتخاب می کنیم
اما در کل سکون و جنبش به اذن خداست
New Member
New Member

پست توسط شهرزاد »

ممنون از جوابتون
ولي من كاملا حس كردم كه جبري در كاره

تا حالا شده خوابي ببينيد و عينا تعبير بشه و شما اصلا نتونيد اونو تغيير بديد
Administrator
Administrator
سپاس‌های ارسالی: 10691 بار
سپاس‌های دریافتی: 5476 بار
تماس:

پست توسط Mohsen1001 »

سلام

قبلاً مفصل بحث کردیم .

این دو تاپیک را بخونید مطالب مفیدی داره هم تبیین هم پرسش و پاسخ :

forum-f7/topic-t441.html
forum-f54/topic-t6784.html

:razz:
Member
Member

پست توسط مخلوق اریایی »

یا حق
سلام و درود

خواهش میکنم
خواب دیدم دارم یک فیلمی رو میبینم بعد از بیدار شدن یادم رفت داشتم فیلمی را میدیدم وسط فیلم یادم امد همان فیلمی است که دیشب بعضی از تکه هایش را دیدم
چیز دیگری الان در یادم نیست
ما خواب صادقانه یا رویای صادقه میبینیم چون پیامی به ما القا می شود که ما میتوانیم اینده را عوض کنیم حال اگر بد میاریم تقصیر خودمان است
حساب و کتاب اخرت بدین دلیل حق است که اختیار ما حق است
ان مواردیکه جبر است کم هستند و ان هم به نفع ماست
سرنوشت نهایی ما در لوح محفوظ ثبت است بله
اما نه اینکه سرنوشت ما را برایمان از قبل نوشته اند بلکه ما بارها و بارها با انتخابهایمان تغییر سرنوشت میدهیم اما سراخر یک سرنوشت نهایی داریم که ان سرنوشت نهایی در ان لوح ثبت شده است و البته ما خودمان با اختیار خودمان ان سرنوشت را برای خویش رقم زده ایم و خدا چون علیم است از گذشته حال و اینده اگاه است وگرنه مطمئن باشید ما بازیگر سناریو از پیش نوشته شده نیستیم
زمان برای خدا معنی ندارد
ما وقتی به این دنیای مادی وارد شدیم اسیر زمان و مکان شدیم، همه چیز برای خدا معلوم است اما چرا پس از اول حساب کار هرکسی را نداد اون دیگه باید بریم از خود خدا بپرسیم برو مسئله ی عشق بیاموز که این مسئله اموختنی نیست
چرا برای خدا زمان معنی ندارد البته منظور این نیست که خدا نمیداند زمان چیست خدا خودش خالق همه ی چیزهاست و به همه ی چیزها اگاه است و زمان هم مخلوق است و جز چیزها پس خدا بدان اگاه است اما هر کس اسیر بعد زمان باشد یعنی دچار محدودیت شده یعنی در محدوده ای گیر افتاده است اما میدانیم که خدا بی نهایت است و اغاز و پایانی ندارد پس اسیر هیچ محدوده ای نیست
ما به درجه ای خواهیم رسید که جز خدا هیچ نبینیم ان مرتبه ی فناست و چون فنا گشت ، بگفت انا الحق
همانطور که خدا را میتوانیم برای بنده ها بگوییم خود ا صد بار اگر توبه بشکستی باز ای اما خود ای
باید به خود بیاییم و به خود امدن در درون است و با عمل نه تنها با گفت و گو مانند ما
موفق باشید
New Member
New Member

پست توسط شهرزاد »

من 3ماه التماس خدارو مي كردم به درگاه زار مي زدم قسمش مي دادم كه منو از درگاهش نا اميد نكنه ولي كرد. خيلي بد دلمو شكست. نمي تونم بگم حتما به صلاحم نبوده چون الان اينقدر دارم اذيت مي شم كه فكر نمي كنم هيچ وقت به اين غمگيني بوده باشم.بعضي وقتا به خودم مي گم يعني خواسته من خود خواهانه بوده.يا اون خدايي كه من اينقدر به قدرتش در زندگيم اعتقاد دارم وجود نداره.
الان فقط از خدا مي خوام كاري نكنه كه اعتقادمو نسبت بهش از دست بدم چون خداي قدرتمندو دوست دارم.
يه بار از خدا خواستم كمكم كنه كه در انتخابم در اينده پشيمون نشم اتفاقاتي افتاد كه من احساس مي كنم درش هيچ اختياري نداشتم و حالا از دست خدا ناراحتم چون پشيمونم.
Member
Member

پست توسط مخلوق اریایی »

یا حق
سلام و درود

احساس شما را درک میکنم همه ی ما گاهی به خدا گلایه میکنیم و شما هم مثل بنده جز ما هستید اما چون این ما ها از غیب خبر ندارند فکر می کنند خدا می خواد اذیتشون کنه و خدا چه زیبا فرمود و با هر سختی اسانی است
بهترین کمک و نعمت خدا عقل است باید خود راه خویش را پیدا کنیم خدا خیلی جاها به همه ی ما ها کمک میکنه اما ما یا یادمون میره یا متوجه نمیشیم
من جمله اینجانب
مطمئن باشید خدا برای همه ی ما خوبی را می خواهد
New Member
New Member

پست توسط شهرزاد »

بله خداوند كمكم كرد ولي من فراموش كردم و اين فراموشي رو باز هم خواست خدا دونستم اگه خدا مي خواست من فراموش نمي كردم
نمي دونم شايد اشتباه ميكنم .
خيلي قشنگ مي نويسيد ممنون
Member
Member

پست توسط مخلوق اریایی »

یا حق
سلام و درود

دوست عزیز اینکه به نفع شما بوده است یا خیر فقط خود و خدای خود بدان اگاه هستید
خواهش میکنم نظر لطف شماست
Junior Member
Junior Member
سپاس‌های ارسالی: 19 بار
سپاس‌های دریافتی: 25 بار

پست توسط Aviny »

به نام حضرت دوست كه هرچه داريم از لطف بي كران اوست . سلام و درود خدمت همه دوستان .سخنم را با آيه اي از قرآن آغاز مي كنم كه فرمود : ما راه را به شما نشان داديم حال مي خواهيد از هدايت شوندگان باشيد يا از گمران .اين كلام خدا حكايت از قدرت اختيار ما بندگان دارد .و در كنار اين قوه اختيار "رسول باطني يعني عقل و رسول ظاهري يعني پيامبران و اولياي الهي را نيز به ما عنايت فرمود. و هدف همه اينها هدايت انسان به سوي كمال است. پس اگر بگوييم كه خداوند همه چيز را از قبل براي ما مقدر فرموده اين با اختيار تناقض دارد چون همه چيز جبري و تحميلي مي شود . پس همت و تلاش ما چه مي شود ؟ به قول حافظ كه ميگه : همت حافظ و انفاس سحر خيزان بود ***كه زبند غم عيار نجاتم دادند . در اينكه خداوند صلاح ما را مي خواهد و از پدر و مادر مهربانتر است و بعضي وقايع بر مي گردد به حكمت خدا شكي نيست. خداوند صريحا در قرآن كريم فرموده كه سرنوشت هيچ قوم و قبيله اي را تغيير نمي دهم مگر آنكه آنها خود با دستان خويش همت گمارند. در سوره طلاق نيز آمده كه هر كسي كه تقواي خدا را در پيش گيرد خداوند راه را براي او باز مي كند و روزي او را از جايي مي دهد كه حتي خودش هم گمان نمي كرد . كه همانا خدا براي هر چيزي اندازه و مقدار قرار داده.و همچنين فرمود بخوانيد مرا تا اجابت كنم شما را. كه همانا هركسي مرا بخواند اجابتش نزديك است . با همه اين تفاسير توصيه حقير به شما دوست عزيز : 1) تقوا و حفظ ايمان و توكل به خدا و توسل به اولياي خدا ( زيرا فرمود زنان پاك دامن از آن مردان پاك دامن است و بالعكس)2)همت مضاعف و كار مضاعف و مشورت با ديگران و تحقيق و تفحص و... 3) دعا و خواستن از خداوند بخشنده نظير دعاي ربنا اتنا في الدنيا حسنه ...... كه بنده در اين دعا همه خوبي ها و حسنات را از خداوند مسالت مي كند .( دعا اسلحه مومن است) و بعد از همه اينها ديگر كار را به خدا واگذار كنيد. كه كه همانا خدا نست به بندگانش بينا و شنواست. (افوض امري الي الله ان الله بصير باالعباد)تصویر
[HIGHLIGHT=#ffff00]آرمانخواهي انسان" مستلزم صبر بر رنجهاست . پس برادر خوبم " براي جانبازي در راه آرمانها" يادبگير كه در اين سياره رنج " صبورترين انسانها باشي .(شهيد سيد مرتضي آويني)    [External Link Removed for Guests] 
ارسال پست

بازگشت به “خدا شناسی”