در سوگ مــادر حضرت زهرا (س) ...

مدیران انجمن: دموع الأنتظار, شورای نظارت

ارسال پست
Old-Moderator
Old-Moderator
سپاس‌های ارسالی: 2988 بار
سپاس‌های دریافتی: 5531 بار
تماس:

در سوگ مــادر حضرت زهرا (س) ...

پست توسط محدثه »

.

[FONT=Times New Roman]« بسم الله الرَّحمن الرَّحیم »  

[FONT=Times New Roman]« در سوگ امّ المومنين ، حضرت خديجه كبري (س) »   
 تصویر 
 [stream]http://www.eteghadat.com/Files/user1/sound/ramadan/h_khadije_01.mp3[/stream] 

دانلود
========
( راست كليك كنيد )
حجم : MB 1.50

دریافت = کلیک راست + ... save target as

.  

تصویر 
Old-Moderator
Old-Moderator
سپاس‌های ارسالی: 2988 بار
سپاس‌های دریافتی: 5531 بار
تماس:

Re: در سوگ مــادر حضرت زهرا (س) ...

پست توسط محدثه »

« بسم الله الرحمن الرحیم » 

[FONT=Times New Roman]  رحلت ام المؤمنین حضرت خدیجه کبری ( سلام الله علیها ) بر مسلمین جهان تسلیت باد .  

راوي نوشته شده:امروز : 10 رمضان ؛

در چنین روزی ...

وفات حضرت خدیجه (س)

در این روز حضرت خدیجه کبری (س) از دنیا رحلت فرمودند . (2) این قول بنابر نقل 45 روز از رحلت جناب ابوطالب (ع) است . (3)

اقوال دیگر در رحلت آن حضرت چنین است : 23 رجب ، 27 رجب ، آخر رجب ، اول ماه رمضان ، 12 ماه رمضان .

آن حضرت بعد از حضرت ابوطالب (ع) به سه روز فاصله و به قولی یک ماه و به قولی 45 روز و به قولی 50 روز وفات کرده است . (4)

آن حضرت نخستین همسر پیامبر (ص) بود ؛ و تا زمانی که حضرت خدیجه (س) زنده بود ، نبی گرامی اسلام همسری اختیار نفرمودند .

سبقت به اسلام و خدمات او به پیامبر (ص) زیاده از آن است که ذکر شود . در فضیلت آن حضرت همین بس که والده مکرمه حضرت صدیقه طاهره (س) است ،

و همه ذراری پیامبر (ص) به ایشان منتهی می شوند . (5)

_ آن حضرت هنگام رحلت چند وصیت به پیامبر(ص) نمودند ، و با فداکاری و انفاق مال ، به پیامبر (ص) عرض کردند : « یا رسول الله ، مرا ببخشید که در حق شما کوتاهی کردم . »

_ پیامبر (ص) فرمودند : « حاشا و کلاّ ! من از شما تقصیری ندیدم ، بلکه منتهای سعی و کوشش خود را در حق من نمودی . شما در خانه من زحمات زیادی را متحمل شدی .

اموالت را در راه خدا بذل و بخشش نمودی . »

_ آنگاه خدیجه (س) عرض کرد : یا رسول الله ، شما را وصیت می کنم به این دختر _ و به حضرت فاطمه (س) اشاره نمود _ این دختر بعد از من یتیم و غریب است .

کسی از زنهای قریش او را اذیت نکند . کسی به صورت او لطمه ای نزند ، به روی او داد نزند و مکروهی نبیند .
(6)

_ آن حضرت اولین زنی است که پیامبر (ص) را تصدیق نمود

و اولین زنی است که در مکه با رسول خدا (س) نماز جماعت خواند ،

و اولین زنی است که ایمان خود را در مکه در میان مشرکین اظهار نمود ،

و اولین زنی است که در مقابل دشمن از رسول خدا (ص) دفاع نمود و تمام اموال خود را به پیامبر (ص) بخشید ،

و اولین زنی است که ایمانش با قبول ولایت امیرالمؤمنین (ع) به درجه کمال رسید .

روزی پیامبر (ص) خدیجه (س) را خواستند و در کنار خود نشاندند و فرمودند : این جبرئیل است و می گوید : برای اسلام شروطی است که عبارتند از :

اقرار به یگانگی خداوند متعال ، اقرار به رسالت رسولان ، اقرار به معاد و اصول این شریعت و احکام آن ، اطاعت از اولی الامر و ائمه طاهرین از فرزندان

او یکی بعد از دیگری با برائت از دشمنان ایشان .

خدیجه (س) به همه آنان اقرار نمود و ائمه طاهرین به خصوص امیرالمؤمنین (ع) را تصدیق کرد . پیامبر (ص) فرمودند :

« هو مولاک و مولی المؤمنین و امامهم بعدی . »  

« علی مولای تو و مولای مؤمنان بعد از من و امام ایشان است . » 

آنگاه از خدیجه (س) در قبول ولایت امیرالمؤمنین (ع) عهد مؤکد گرفتند .

سپس رسول خدا (ص) یکی یکی از اصول و فروع دین حتی آداب نماز و روزه و حج و جهاد و صله رحم و واجبات و محرمات را بیان فرمودند . 
سپس پیامبر (ص) دست خود را بالای دست امیرالمؤمنین (ع) نهادند

و خدیجه (س) دست خود را بالای دست رسول خدا(ص) نهاد

و به این ترتیب با امیرالمؤمنین (ع) بیعت نمود .
(7) 

------------------------- پی نوشت ---------------------------

2 - الوقایع و الحوادث : ج 1 ، ص 127 . فیض العلام : ص 27 . مسارالشیعه : ص6- 7 . نفائح العلام : ص 15 – 191 .
3- نفائح العلام : ص 158 . تقویم المحسنین : ص 11 .
4- نفائح العلام : ص 191 . منتخب التواریخ : ص 43 . بحارالانوار : ج 19 ، ص 25 . توضیح المقاصد : ص 22 .
5- فیض العلام : ص 27 .
6 - شجره طوبی : ج 2 ، ص 234 – 235 .
7- بحارالانوار : ج 18 ، ص 232 ؛ ج 65 ، ص 392 .

تصویر 
ارسال پست

بازگشت به “مداحی و روضه”