دلیل دعا كردن براى‏سلامتى‏امام عصر چیست?

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Junior Member
Junior Member
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 40 بار

دلیل دعا كردن براى‏سلامتى‏امام عصر چیست?

پست توسط 1507 »

دلیل دعا كردن براى‏سلامتى‏امام عصر چیست؟ در حالى‏كه خداى‏منان اراده دارد ایشان زنده و سلامت بمانند، آیا اصلا امكان دارد آن وجود مبارك دچار كسالت شوند؟

* * * * * * * *

دعا از هر حیث مخصوصاً براى‏سلامتى‏امام زمان علیه السلام آثار و بركات فراوانى دارد كه برخى عبارتند از:

دعا نشان‏گر علاقه و محبت مسلمانان به ایشان است.
اگر چه دوستى‏تمام ائمه معصومین‏علیهم‏السلام بخشى‏از ایمان و شرط قبولى‏اعمال است، در عین حال دعا كردن در حق امام زمان علیه السلام موجب ازدیاد محبت آن حضرت در دل و در نتیجه موجب تقویت ایمان مى‏گردد.

دعا اظهار تجدید عهد و پیمان با آن حضرت است و محتواى‏پیمان با آن حضرت را دین دارى، شریعت محورى‏و تصمیم قلبى‏بر اطاعت امر امام‏علیه‏السلام و یارى‏رساندن او با نثار جان و مال تشكیل مى‏دهد.
تجدید بیعت با آن حضرت علیه‏السلام كارى است كه بعد از هر نماز از نمازهاى پنجگانه یا در هر روز و یا در هر جمعه انجام آن مستحب است. هر روز بعد از نماز صبح، دعاهایى‏كه مربوط به وجود مبارك امام عصر علیه السلام است، خوانده شود، بسیار مفید و مؤثر خواهد بود.

دعاى‏شریف «اللهم بلغ مولاى‏صاحب الزمان صلوات الله علیه عن جمیع المؤمنین...» و نیز «دعاى‏عهد» شاهدى‏ براى‏این سخن است.

دعا سبب زنده نگه داشتن یاد امام غایب در دل منتظران مى‏گردد. یاد امام زمان علیه السلام توجه به ارزش هاى‏ دین و اصول اخلاقى را در دل‏ها زنده مى‏كند و غفلت از یاد امام، یكى‏از دلایل عمده پژمردگى‏و سستى‏ارزش هاى الهى ‏و انسانى ‏در جوامع اسلامى است.
دلت گر كه یك لحظه غافل نشیند خدنگ بلا بر دل دل نشیند .......

ممكن است ایشان نیز مریض شوند و دچار كسالت گردند و از این نظر دعاى‏ما براى‏سلامتى‏حضرت و حفظ ایشان از این آفات و حوادث، بدون شك در سلامتى ‏وجود آن عزیز عالم وجود و آخرین دُرّ صدف امامت و ولایت، مؤثر و مفید است.

كسى‏كه سلامتى‏امام زمانش برایش مهم است، مسلما آزردن آن حضرت برایش سخت است؛ در نتیجه دعا براى‏سلامتى‏ آن حضرت، انسان را به انجام كارهایى‏ وامى‏دارد كه موجب خشنودى‏آن حضرت و در نتیجه سبب رسیدن به مقام رضوان الهى‏مى‏گردد.
دعا بسیار مؤثر است و موجب فرج آن حضرت و نیز فرج و گشایش در زندگى‏مؤمنان مى‏شود.
دعا موجب قرب الهى‏است. مثلا زیارت آل یاسین كه از جهات مختلف محتوایى عمیق دارد، بسیار مورد تأكید و سفارش قرار گرفته است. این زیارت از ابتدا تا انتها، دعاى براى سلامتى، تندرستى و بهروزى امام زمان علیه السلام است؛ «السلام علیك یا خلیفه الله و ناصر حقه... السلام علیك حین تصبح و تمسى، السلام علیك فى‏الیل اذا یغشى‏و النهار اذا تجلى... السلام علیك بجوامع السلام...؛ سلام بر تو اى جانشین خدا و یارى كننده حق... درود و سلام بر تو هنگامى كه صبح و شام كنى، درود و تهیت الهى‏بر تو در شب كه همه جا را فراگیرد و در روز، در وقتى‏كه نور دهد (یعنى‏سلام بر تو در هر صبح و شام)...، درود بر تو درودى‏همه جانبه...».
در دعاى بعد از این زیارت نیز معانى بلندى نهفته است؛ مانند: خدایا امام زمان علیه السلام را از شر هر متجاوز و سركشى‏و از شر همه خلق خود پناه ده و او را از حوادث یومیه، از پیش رو و از پشت سر و از طرف چپ، حفظ و نگه‏دارى‏كن و از این كه آسیب و گزندى به او برسد، جلوگیرى‏كن و در خصوص او، رسولت و خاندان رسولت را حفظ نما و به دست مباركش عدل و داد را پدیدار نما!

«اللهم اعذه من شر كل باغ و طاغ و من شر جمیع خلقك و احفظه من بین یدیه و من خلقه و عن یمینه و عن شماله و احرسه و امنعه من ان یوصل الیه بسوء واحفظ فیه رسولك و آل رسولك واظهر به العدل...»

دعا كردن براى‏سلامتى‏و فرج آن حضرت، اطاعت از امر خداوند و نیز اهل بیت پیامبر اكرم‏صلى الله علیه و آله است.

آخرین نكته این است كه هر چند طبق وعده الهى‏حضرت زنده و باقى‏هستند تا زمانى‏كه پرچم توحید و عدل را در همه جهان به اهتزاز درآورند، ولى‏بالاخره بشر هستند و در معرض آفات جسمانى‏و بلاهاى طبیعى و ممكن است مریض شوند و دچار كسالت گردند و از این نظر دعاى‏ما براى‏سلامتى‏حضرت و حفظ ایشان از این آفات و حوادث، بدون شك در سلامتى‏وجود آن عزیز عالم وجود و آخرین دُرّ صدف امامت و ولایت، مؤثر و مفید است.
New Member
New Member
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 46 بار

Re: دلیل دعا كردن براى‏سلامتى‏امام عصر چیست?

پست توسط ama.kh »

سلام
اين اولين پست من در اين سايت هست .
مي خواستم ببينم امام زمان كه ذر سايه پرتو الهي به سلامتي زندگي مي كنند . دعاي ما چه سودي براي امام زمان (عج) دارد .
او مي آيد . . .
الهم صلي علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم

[External Link Removed for Guests]
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 747 بار
سپاس‌های دریافتی: 635 بار

پست توسط MAHDIYAR »

با سلام و خیر مقدم

پیامبران و امامان دو جنبه دارند یکی زمینی و بشری و دیگری آسمانی و الهی

از جهت اینکه بالاخره بشر هستند در معرض آفات جسمانى‏و بلاهاى طبیعى قرار دارند و ممكن است مریض شوند و دچار كسالت گردند

هانگونه که سایر پیامبران و ائمه علیهم السلام دچار بیماری ها و لوازم امور دنیایی می شدند مثل همه انسانها غذا می خوردند راه می رفتند و بخاطر همین جنبه بشریشان شهید می شدند.

از این نظر دعاى ‏ما براى‏سلامتى‏حضرت و حفظ ایشان از این آفات و حوادث کار بیهوده ای نیست،

و بدون شك در سلامتى ‏وجود شریف ایشان مؤثر و مفید است.
فَمَنْ اتبَعَ هُدايَ فَلايَضِلُ وَ لا يَشقَي( طه/123)
Old-Moderator
Old-Moderator
سپاس‌های ارسالی: 973 بار
سپاس‌های دریافتی: 1783 بار
تماس:

پست توسط سعید منتظر »

ama.kh نوشته شده:سلام
اين اولين پست من در اين سايت هست .

مي خواستم ببينم امام زمان كه ذر سايه پرتو الهي به سلامتي زندگي مي كنند . دعاي ما چه سودي براي امام زمان (عج) دارد .

دوست عزیز اول سلام...تصویر

دوم حال شما چطوره...تصویر

سوم من فکر کنم پست اول تاپیک به خوبی همه چیز رو روشن میکنه...تصویر

شما فکر کنم کامل نخوندید...تصویر

یا علیتصویر
 روزگاری‌ست که شیطان میگوید: انسان پیدا کنید ، سجده خواهم   [HIGHLIGHT=#FFFF00][HIGHLIGHT=#DBE5F1] +ـ+ـ+ـ+ـ+ـ+ـ+     [HIGHLIGHT=#FFFF00][HIGHLIGHT=#DBE5F1] +ـ+ـ+     [External Link Removed for Guests]  [External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests] 
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 3085 بار
سپاس‌های دریافتی: 5884 بار
تماس:

پست توسط محمد علي »

امام زمان (علیه السلام) فرمودند :

همانا دعای شما برای ما ، موجب گشایش امور خودتان می شود .

حتی در مورد دعای مومن در حق مومن هم داریم که هرچه برای او بخواهی به خودت هم می دهند . چه رسد به امام عصر .عج که اگر بهترین ها را برایش خواستی

بهترین ها را خداوند به تو می دهد . جنبه آسمانی ایشان همین است یعنی هرآنچه برایشان از نیکی ها بخواهیم به خودمان می رسد .

و ایشان نیز ما را دعا می کنند .

Old-Moderator
Old-Moderator
سپاس‌های ارسالی: 1712 بار
سپاس‌های دریافتی: 2245 بار
تماس:

پست توسط محب فاطمه »

به نام خدا  

با سلام و عرض خير مقدم . تصویر
.
همان طور كه بيان شد بُعد ظاهري و بدني يعني همين بدنِ گوشت و پوست و استخواني که هست. اين بدن صددرصد معمولي است. يعني از حضرت نرجس خاتون متولّد شده و همه خصوصيّاتي که ما داريم آن بدن هم دارد.
.
يعني اگر ميکروبي به او برسد مريض مي شود و همه امراض ممکن است متوجّه وجود مقدّس بدن امام زمان (عليه السّلام) بشود.
.
گرسنه و سير مي شوند شمشير بخورند مجروح مي گردند و بايد داراي زن و فرزند هم باشند، همان خصوصيّاتي که ما داريم ايشان هم دارند، منتهي چون ايشان روي نظام صحيح و رعايت حفظ الصحّه کامل با بدنشان عمل مي کنند، سالم تر مي مانند اينکه ما براي آن حضرت دعا مي کنيم که و احفظه من بين يديه و من خلفه و عن يمينه و عن شماله واحرسه وامنعه من ان يوصل اليه بسوء.
.
درست است اگر خدا او را حفظ نکند، او هم مثل ما پير مي شود و حتّي ممکن است از دنيا برود، ولي خدا او را حفظ مي کند.
.
لذا دعا کردن ما خوب است، از خدا خواسته ايم که او را حفظ کن و خدا هم او را حفظ مي کند، همين طور که شما براي پدرتان، براي دوستتان اين دعاها را مي کنيد.
.
امّا اصل دعا در حقيقت اظهار محبّت است. شما اين همه صلوات مي فرستيد، صلوات يعني خدايا رحمتت را بر پيغمبر اکرم (صلّي اللّه عليه و آله) و آل او نازل کن.
.
حال اگر ما صلوات نفرستيم، خدا رحمتش را بر آنها نازل نمي کند؟ چرا نازل مي کند. پس اين کار اظهار محبّت است، يعني مي خواهيم بگوئيم تو را دوست داريم، امام زمانمان را دوست داريم، براي او دعا مي کنيم که او سالم باشد ولي براي دشمنانش دعا مي کنيم که از بين بروند و اصلا نباشند. اينها يک نحوه اظهار محبّت است.
.
و بايد به آنها اظهار محبّت کرد، يعني اين را بدانيد که با اظهار محبّت، محبّت زياد مي شود.
.

دعا براي سلامتي و حفظ و تأييد وجود مقدس امام عصرصلوات‏اللَّه‏عليه باز مي‏گردد به شرايط خطرناکي که در آن بسر مي‏برده و مي‏بَرد که از يک سو دشمنان در پي اويند و از سوي ديگر دوستان امکان محافظت از او را ندارند.
.
شيعه و وليّ امام زمان‏عليه‏السلام بايد نگران وجود عزيزي باشد که در ميان خطرات بسيار، دوران چندين هزار ساله را پشت سر گذاشته و هم‏اکنون نيز خائفاً يترقّب بسر مي‏برد.
.
همچون کسي که براي حراست از جان مولايش هيچ کاري از دستش بر نمي‏آيد و تنهاراه او خواهش از درگاه خداوند است که او را از شر ظالمين، طاغيان، حسودان و هر دشمني که دارد حفظ کند. بلکه چشم او را روشن بدارد و او را با ملائکه و لشکر الهي مؤيد بدارد.
.
همچنين درمورد صدقه دادن كه اصل صدقه دادن داراي ارزش و ثواب بسياري است و مي‏تواند بلاها را از انسان دور کند. و اگر انسان از طرف امام زمان‏عليه السلام و به وکالت از آن حضرت‏عليه السلام صدقه دهد، هم براي انسان مؤثر است و هم براي حضرت.
.
براي انسان تأثير دارد؛  زيرا هديه به مؤمن، آن هم بالاترين مؤمن روي زمين ثواب دارد.  
..
براي حضرت نيز تأثير دارد؛ زيرا موجب مي‏شود که خداوند به او برکات بيشتري دهد و بر عناياتش بيفزايد، زيرا عنايات خداوند حدّ و حصري ندارد. و نيز موجب دفع بلا از وجود حضرت مي‏گردد، زيرا خداوند متعال حضرت را از راه‏هايي که از آن جمله صدقه دادن است حفظ مي ‏نمايد. تصویر
..
تصویر
New Member
New Member
سپاس‌های ارسالی: 11 بار
سپاس‌های دریافتی: 9 بار

پست توسط ahmadgh »

ولی از نظر من دعا برای سلامتی امام مهدی علیه السلام کار بیهوده و اشتباهی است خداوندی که هزار سال است ایشان را حفظ کرده بعد از این هم حفظ خواهد کرد و تو یکی از همین شبکه های تلویزیون یه عالمی که اسمشون رو نمیدونم فرمودند امام معصوم حتی مریضی و..... به خواست خودش است امامانی که با این علم که از محمد صلوات الله علیه به ارث بردند واقعا از پس بیماری که گرفتارش شدند بر نمیایند و این رو هم بدونید دعا بد نیست ولی تو دعا چی گفتن خیلی مهمه و بدونید دعای ما هیچ فائده ایی نخواهد داشت پس بهتره جور دیگه ایی دعا کنیم و بهترین ذکر همون صلوات بر محمد و ال محمد است البته برای سلامتی دعا کردن بد نیست ولی نه برای امام معصوم برای سلامتی مسلمانان دعا کنیم
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 3085 بار
سپاس‌های دریافتی: 5884 بار
تماس:

پست توسط محمد علي »

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام

مطالبی که در بالا ذکر شد همگی رسا و واضح هستند ، و حتی در مورد سلامتی حضرت نیز اشکالی وارد نیست .

چرا که اگر خداوند هم اراده کرده باشند ایشان زنده بمانند ، مانعی برای دعا کردن و سود بردن من و شما نیست .

شاید اندیشه نارسای ما تصور کند که کار بیهوده ای است اما عقل کامل که ظرف علوم الهی است ، چنین فرموده است .

از زبان معصوم شنیدن بهتر است ، چرا که تعلیمی است برای ما :

محدثه نوشته شده:.  [FONT=Times New Roman]« بسم الله الرَّحمن الرَّحيم »  

[FONT=Times New Roman] « دعاي امام زمان (عج) از زبان امام رضا (ع) »  

این دعا در مورد فرج امام عصر (عج) است و دعا کردن برای آن بزرگوار بدين دليل است که خداوند زودتر امر فرج آن حضرت (عج) را اصلاح کند

و فرج حضرت را تقدیر کند و دولت کریمه ی آن بزرگوار را بر پا کند.

امام رضا (ع) فرموده است که این دعا را در قنوت نماز در روزهای جمعه بخوانید.

متن این دعا اینگونه است :  [FONT=Times New Roman]اللهُمَ اَصلِح عَبدَكَ وَ خَليفَتَكَ بِما اَصلَحتَ بِه اَنبِيائكَ وَ رُسُلَكَ وَ حُفَّهُ بِمَلائِكَتِكَ وَ اَيِّدهُ بِرُوحِ القُدُسِ مِن عِندِكَ

وَ اَسلُكهُ مِن بَينِ يَدَيهِ وَ مِن خَلفِه رَصَداً يَحفَظُونَهُ مِن كُلِّ سُوءٍ وَ اَبدِلهَُ مِن بَعدِ خَوفِهِ اَمناً يَعبُدُكَ لا يُشرِكُ

بِكَ شَيئاً وَلا تَجعَل لأَحَدٍ مِن خَلقِكَ عَلي وَلِيِّكَ سُلطاناً وَ اَئذَن لَهُ في جِهادِ عَدُوِّكَ

وَ عَدُوِّه وَاجعَلني مِن اَنصارِه اِنَّكَ عَلي كُلِّ شَيئٍ قَديرٌ.

بارالها، كار ظهور بنده شايسته و خليفه راستينت (امام مهدي) را اصلاح فرما همانگونه كه كار پيامبران و فرستادگانت را اصلاح نمودي

و   فرشتگانت نگاهباناني بر او بگمار و از سوي خويش با" روح القدس" او را ياري و پشتيباني فرما و ديده باناني از پيش رو

و پشت سر همراه وي گردان تا از هر بدي نگاهش دارند
و ترس و هراس او را به امن و امان دگرگون ساز كه او ترا

مي پرستد هيچ چيز را همتا و همانند تو نمي داند پس براي هيچيك از آفريدگانت برتري و چيرگي

نسبت به " ولي" خودت قرار مده و او را در جهاد با دشمنت و دشمنش اجازت فرما

و مرا از ياران او قرار ده كه همانا تو بر هر كاري توانائي.  

فواید خواندن دعای فرج که مضامینی بر سلامتی امام زمان .عج را نیز شامل می شود در زیر ذکر شده :

1507 نوشته شده:فوايد خواندن دعاي فرج

1-مايه ناراحتي شيطان لعين است.

2-مايه استجابت دعا مي شود.

3-باعث نجات يافتن از فتنه هاي آخرالزمان مي شود.

4-باعث آمرزش گناهان مي شود.

5-شفاعت آن حضرت در قيامت شامل حال او مي شود.

6- نشانه انتظار است.

7-فرج مولاي ما حضرت صاحب الزمان(ع) زود تر واقع مي شود.

8-باعث طولاني شدن عمر است.

9-هنگام مرگ به او مژده مي رسد و با او به نرمي رفتار مي شود.

10- باعث زياد شدن اِشراف نور امام زمان(ع) در دل او مي شود.

11-محبوبترين افراد نزد خداوند خواهد بود.

12-کردار بد او به کردار نيک مبدّل مي شود.

13-دعاي اميرالمومنين(ع)در حق او در روز قيامت است.

14-بي حساب داخل بهشت مي شود.

15-فرشتگان براي او طلب آمرزش مي کنند.

16-در امان است از تشنگي روز قيامت.

17-اين دعا در عالم برزخ و قيامت مونس مهرباني خواهد بود.

18-باعث دوري غصّه ها مي شود.

19-اين دعا خوشايندترين اعمال نزد خداوند است.

20-در روز قيامت هديه هاي ويژه اي دريافت مي کند.

21-سبب کامل شدن دين است.

22-ثواب کسي را دارد که زير پرچم حضرت مهدي (ع) شهيد شود.

23-با ائمه اطهار(ع) محشور مي شود.

24-نائل شدن به بالاترين درجات شهدا در روز قيامت.

25-رستگاري به شفاعت حضرت فاطمه زهرا(ع)را دارد.

New Member
New Member
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 14 بار

پست توسط m22a20 »

ahmadgh نوشته شده: تو یکی از همین شبکه های تلویزیون یه عالمی که اسمشون رو نمیدونم فرمودند امام معصوم حتی مریضی و..... به خواست خودش است امامانی که با این علم که از محمد صلوات الله علیه به ارث بردند واقعا از پس بیماری که گرفتارش شدند بر نمیایند و این رو هم بدونید دعا بد نیست ولی تو دعا چی گفتن خیلی مهمه و بدونید دعای ما هیچ فائده ایی نخواهد داشت پس بهتره جور دیگه ایی دعا کنیم و بهترین ذکر همون صلوات بر محمد و ال محمد است البته برای سلامتی دعا کردن بد نیست ولی نه برای امام معصوم برای سلامتی مسلمانان دعا کنیم

با سلام خدمت دوست عزيز؛
همين مساله را كه فرمودين بنده از يكي از اساتيد مجرب و عالم دانشكده مون جناب استاد حجة‌الاسلام دكتر هادي صادقي سوال كردم ...
فرمودند كه اين عالم بزرگوار اشتباه به عرض شما رسانيده است . ايشان فرمودند كه بنده هم به همين شبكه تلويزيوني و عالم محترم اعتراض خودم را عرض كردم و دلايل را به اطلاع ايشان رسانيدم.

پس نبايد هر سخني را كه شنيديد فوري و بدون دليل بپذيريد... بايد دقت و تامل داشته باشيد.
با سپاس فراوان تصویر
New Member
New Member
سپاس‌های ارسالی: 11 بار
سپاس‌های دریافتی: 9 بار

پست توسط ahmadgh »

اولا من نگفتم با دعای فرج مخالفم که فوائد ان را ذکر کردید دوما گفتم این نظر منه و نگفتم که حتما من درست میگم این استنباط من بوده و هنوز هم هست وقتی خداوند میفرمایند حتی یک روز به قیامت مانده باشد ولی عصر ظهور خواهد کرد (کلام از این محکم تر) یعنی خداوند حافظ این امام معصوم هست و زمین و زمان نخواهد ایشان بهشون اسیبی نمیرسد چون خداوند خواسته و قول 100 درصد داده که محقق خواهد شد و در مورد استادی که عرض کردید در پست اخر این یعنی بین خود علما اختلاف نظر هست و در مورد امام رضا علیه السلام هم ایشان پدر ان امام بزرگوار هستند و دعای پدر برای پسر ............و ان که ایشان خود معصوم بودند
ارسال پست

بازگشت به “مهدویت (عج)”