معجزات امام زمان(عج)

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Iron
Iron
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 219 بار

معجزات امام زمان(عج)

پست توسط mohajer6164 »

معجزات امام زمان ما حضرت مهدی(عج) را می توانیم از نظر زمان بر پنج قسمت تقسیم کنیم: 
 1. زمان پدر
2. زمان غیبت صغرا
3. زمان غیبت کبری
4. زمان ظهور
5. زمان قیام و انقلاب

معجزات امام زمان(عج) در زمان پدر 
 سخن گفتن امام زمان(عج) در رحم مادر
سخن گفتن در رحم مادر یک امر غیر عادیست که ما آن را معجزه می دانیم و این اختصاص به یک نفر ندارد بلکه در تاریخ معصومین(ع) آمده که بعضی از آنها در رحم مادرشان سخن گفته اند:

1- حضرت امیرالمومنین علی(ع):
زیرا مادرش فاطمه بنت اسد وقتی که کنار کعبه آمد به خداوند متعال التجاء کند تا درد وضع حمل بر وی آسان گردد با خدا اینگونه سخن گفت، خدایا به حق این خانه و به حق کسیکه این خانه را بنا کرده و بحق این فرزندم که در رحم من است و با من سخن میگوید و با سخن گفتن خود مونس من گردیده است و میدانم که او از آیات با عظمت تو است ولادتش را بر من آسان گردان.«1»

2- حضرت فاطمه(س):
زیرا زنان قریش با ازدواج خدیجه و حضرت محمد(ص) مخالف بودند، او اعتنا به گفتار زنان قریش نکرد و ازدواج انجام گرفت و رفت آمد با خدیجه قطع گردید، و او نگران بود اما وقتی که حضرت به فاطمه(س) حامله شد، فاطمه از درون رحم با مادر سخن می گفت و مونس او بود و او را وادار به صبر میکرد؛ روزی رسول خدا وارد منزل شد دید خدیجه با شخصی سخن میگوید اما کسی را غیر از خدیجه ندید، فرمود: ای خدیجه با چه کسی حرف می زنی، عرض کرد با فرزندم که در شکم من است او با من سخن میگوید و من با او سخن میگویم.«2»

3- حضرت امام رضا(ع):
مرحوم محدث قمی آورده که مادر حضرت جناب نجمه روایت کرده که چون حامله شدم به فرزند بزرگوار خود به هیچ وجه در خودم احساس سنگینی نمی کردم، زمانی که به خواب می رفتم صدای تسبیح وتهلیل و تمجید از درون شکم خود می شنیدم خوف و ترس به من دست می داد ولی وقتی که بیدار می شوم صدائی از تسبیح و تهلیل نمی شنیدم.«3»

4- حضرت بقیة الله(عج):
عمه امام حسن عسگری(ع) گفت: هنگام وضع حمل کنار نرجس خاتون بودم حالت اضطراب شدیدی در او دیدم، حسب الامر امام حسن عسکری(ع) سوره مبارکه انا انزلناه فی لیلة القدر را خواندم، در این حال شنیدم آن طفل در رحم مادر با من هم آهنگ است و سوره قدر را می خواند و به من سلام داد، در تعجب و شگفتی بودم که این چیست، ناگاه برادر زاده ام حضرت امام حسن عسکری(ع) از درون اتاق دیگر صدا زد ای عمه این قدرت خدا است که اطفال را گویا می گرداند.«4»

سخن گفتن امام زمان(عج) بعد از ولایت
سخن گفتن بعد از ولادت در پیامبران و امامان ما نیز سابقه دارد که به عنوان نمونه به چند مورد می پردازیم:

1- حضرت عیسی(ع):
در تاریخ انبیاء و پیامبران آمده که وقتی مردم کودک را در آغوش حضرت مریم دیدند، نسبت به حضرت مریم ظنین و برگمان شدند و زبان به ملامت باز کردند و گفتند: پدر و مادرت افراد ناپاکی نبودند پس شما چرا؟ حضرت مریم تنها نبرئه خود را در این دانست که به نوزادش اشاره کند و از او دفاع بخواهد که قرآن مجید می فرماید: فاشارت الیه«5».... اشاره کرد به فرزندش، کنایه از اینکه از این فرزند بپرسید، آنها در جواب گفتند: کیف نکلم من کان فی المهد صبیا«6».... چگونه حرف بزنیم با کودکی که در گهواره است، ناگاه دیدند آن کودک بر خلاف انتظار زبان گشود و گفت: انی عبدالله آتانی الکتاب و جعلنی نبیا«7».... من بنده خدا هستم و او(خداوند) به من کتاب آسمانی مرحمت کرده و مرا پیامبر قرار داده و کلمات دیگری که در قرآن مجید سوره مریم آمده است.

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم
Iron
Iron

Re: معجزات امام زمان(عج)

پست توسط mohajer6164 »

2- سخن گفتن حضرت علی(ع) در گهواره:
دوم کسی که در گهواره سخن گفت: حضرت امیرالمومنین علی(ع) بود که حضرت فاطمه بنت اسد گفت وقتی که فرزندم علیمتولد شد او را در قنداقه ای بستم اما علی با یک حرکت آن را پاره کرد، من قنداقه را افزودم و حتی شش لایه بستم او را نیز پاره کرد ناچار شدم بند را از چرم بگیرم و به بندم ناگاه به سخن در آمد و گفت: مادر دستهایم را نبند که می خواهم با این انگشتان خود به اشاره با خدا تضرع و سخن بگویم.(8)

3- سخن گفتن حضرت موسی بن جعفر(ع) در گهواره:
یعقوب سراج وارد شد بر حضرت امام صادق(ع) او را نزدیک پسرش دیدم که در گهواره بود و با او حرف می زد وقتی که سخنش تمام شد نزد حضرتش رفتم حضرت فرمود برو نزدیک مولای خود و بر او سلام کن، رفتم و سلام کردم آن حضرت به زبان فصیح جواب سلامم را داد، آنگاه فرمود: برو نام دخترت را که دیروز نام گذاری کردی تغییر بده زیرا آن اسمی است که خدا آن را دوست ندارد، یعقوب میگوید حق تعالی به من دختری داده بود و او را (حمیرا) نام گذاشته بودم، امام صادق فرمود اطاعت کن، یعقوب سراج گفت: اطاعت کردم و اسم دخترم را تغییر دادم.(9)

از جمله کسانی که بعد از ولادت سخن گفت آقای ما امام زمان(عج) بود کنیزان حضرت امام حسن عسکری(ع)(نسیم و ماریه) گفتند: بعد از ولادت حضرت صاحب الامر خدمتش رسیدیم دیدیم به دو زانو نشسته و انگشتان شهادت را سوی آسمان بلند کرده و بعد از عطسه کردن گفت: الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آله.
آنگاه فرمود: ستمکاران گمان کردند که حجت خدا برطرف خواهد شد اگر خدا به من اجازه بدهد هیچ شکی باقی نمی ماند.... و همان خدمتکار(نسیم) گفت: بعد از ولادت حضرت امام خدمتش رفتم ناگهان عطسه کردم فرمود: یرحمک الله ، من از این گفتار حضرتش را خوشحال شدم، بعد فرمود آیا بشارت دهم تو را در عطسه؟ گفتم: بلی، فرمود: عطسه امان از مرگ است تا سه روز.«10»
Iron
Iron

Re: معجزات امام زمان(عج)

پست توسط mohajer6164 »

سخن گفتن امام زمان(عج) بعد از ولادت
یکی دیگر از معجزات امام زمان(عج) سخن گفتن آن حضرت است در زمان ولادت، حکیمه گوید در زمان ولادت حضرت مهدی(عج) نرجس از دیده من غائب شد گویا پرده ای میان من و اوحائل شد، دوان دوان به سوی حجره امام حسن عسگری(ع) می رفتم حضرت فریاد زد ای عمه برگرد اینک فرزندم راخواهی دید وقتی برگشتم پرده گشوده شد و در نرجس نوری دیدم که خیره کننده بود، در این حال حضرت صاحب را دیدم که رو به قبله در حالت سجده قرار گرفته و انگشتان سبابه را به سوی آسمان بلند کرده و می گوید:
آنگاه یکایک امامان را به ترتیب نام برد تا به خودش رسید و فرمود:
خداوندا وعده نصرت که به من داده ای وفا کن و امر خلافت و امامت مرا به پایان برسان و انتقام گرفتن و استیلاء مرااز دشمنان ثابت گردان و زمین را به وسیله من از عدل و داد پر کن.

....................................

1- منتهی الامال جلد 1 در رابطه با ولادت حضرت علی(ع)

2- منتهی الامال جلد 1 ولادت حضرت فاطمه(س)

3- منتهی الامال جلد 2 در احوال مادر حضرت امام رضا(ع)

4- منتهی الامال جلد 2 ولادت حضرت صاحب الامر(ع)

5- سوره مریم آیه 29

6- سوره مریم آیه 29

7- سوره مریم آیه 30

8- منتهی الامال فصاحت و بلاغت امیرالمونین علی(ع)

9- منتهی الامال جلد 2 باب نهم حدیث شیخ مفید

10- حق الیقین چاپ علمیه اسلامیه صفحه 307

ارسال پست

بازگشت به “مهدویت (عج)”