در جستجوی جواب منطقی برای عدل الهی و شاخصه های صراط مستقیم

در اين بخش ميتوانيد به بحث پيرامون مسائل عدل بپردازيد.

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
New Member
New Member

در جستجوی جواب منطقی برای عدل الهی و شاخصه های صراط مستقیم

پست توسط وحید کوچولو »

با سلام و خسته نباشید.

یک آدم هستم همه آدمهای روی کره زمین، در زمان حال، در همین مختصات جغرافیایی. دیر زمانی پیش، الله پرستی بودم عاشق پاکباز محض، بی قید و شرط، بی هیچ خواسته، بجز همصحبتی با حضرتش، معتقد به وجود موجودی برتر (الله) با تمامی توصیفاتی که عدل محض، یکی از میان انبوه صفات آنها می باشد؛ در یک کلام "کل محض" "همه چیز و همه کس". به ناگاه اتفاقی عجیب رخ داد، خواهشی از حضرتش داشتم (و چرا دروغ) با توجه به بیاناتش به جلو رفتم، به درون مهلکه ای از آتش که تعهدی بود از من نسبت به او، به امید رسیدن براق. خون گریستم به انتظار لطف و شاید وعده؛ لیک این براق نیامد که نیامد!!!
در جواب این معما با تعدادی از فقها و اساتید مشورت کرده ام، لیکن هیچیک جوابی قانع کننده خرده عقل بنده نبودند.
هم اکنون از وادی شک گذشته ام و دیگر اعتقادی به عدل وی ندارم. اگر جوابی منطقی، احساسی بدور از حاشیه پراکنی و نقل قول از دگران دارید، بسیار خوشحال میشوم که اندکی از گمراهی فاصله بگیرم.
راستی، یک سئوال بسیار مهم هم دارم که تا کنون به جواب آن در دین اسلام نیافته ام. شاخصه های "راه راست" یا همان "صراط المستقیم" چیست تا چراغ گمراهی چون من گردد؟

با سپاس
Advance Member
Advance Member
سپاس‌های ارسالی: 72 بار
سپاس‌های دریافتی: 227 بار

Re: در جستجوی جواب منطقی برای عدل الهی و شاخصه های صراط مستقیم

پست توسط sh.ahmad »

به وحید کوچولو سلام نوشتید"خواهشی از حضرتش داشتم (و چرا دروغ) با توجه به بیاناتش به جلو رفتم، به درون مهلکه ای از آتش که تعهدی بود از من نسبت به او، به امید رسیدن براق. خون گریستم به انتظار لطف و شاید وعده؛ لیک این براق نیامد که نیامد"
پاسخ اولا: خیلی مجمل نوشتیدثانیا:چرادروغ؟پاسخ: منظورروشن نیست،ثالثا:با توجه به بیاناتش به جلو رفتم ،
پاسخ :منظورکدام بیانات الهی است.رابعا:به درون مهلکه ای از آتش که تعهدی بود از من نسبت به او
پاسخ:کدام تعهدبوده ؟مهلکه ای از آتش چه بوده است؟تااین امورراواضح ننویسیدپاسخی نمیتوان دادوالسلام.
اللهم اجعلنا من المتمسکین بولایة رسولک (ص) وامیرالمؤمنین واولاده الطیبین الطاهرین المعصومین (ع)
Member
Member
سپاس‌های ارسالی: 26 بار
سپاس‌های دریافتی: 76 بار

پست توسط reza141414 »

سلام
روز بخیر.
ادبیات زیبایی داری...
درمورد صراط مستقیم من یه کلام خدمت شما بگم و اون اینه که در زیارات مولا علی علیه السلام اومده:
السلام علیک یا طراط المستقیم...
با در جای دیگری مولا فرمودن :
انا الصراط المستقیم....
پس طراط مستقیم فقط و فقط و فقط وجود مقدس امیرالمومنین هستن ...
تو نماز هم وقتی میگی اهدنا الصراط المستقیم.... از خدا همین رو طلب میکنی...

دوست عزیز ببین به قول کاربر قبلی شما خیلی مجمل نوشتی برا همین زیاد کمکی از ما درمورد شبهتون بر نمیاد.
Advance Member
Advance Member
سپاس‌های ارسالی: 72 بار
سپاس‌های دریافتی: 227 بار

پست توسط sh.ahmad »

به reza141414 سلام برادرمحترم نوشتید"پس طراط مستقیم فقط و فقط و فقط وجود مقدس امیرالمومنین هستن "
پاسخ اولا: الصراط المستقپم راخودقرآن درجملات بعدبیان فرموده "صراط الذین انعمت علیهم غیرالمغضوب علیهم ولاالضالین" راه کسانیکه به آنها نعمت دادی نه (راه)کسانیکه غضب کردی ونه(راه) گمراهان.
ودرسوره یس میفرماید"ان اعبدونی هذا صراط مستقیم "مراعبادت کنیدکه این راه مستقیم وراست میباشد.
ودرسوره آل عمران آمده "ومن یعتصم بالله فقد هدی الی صراط مستقیم"کسیکه با پروردگار ارتباط دارد پس هدایت شده به راه راست.
ثانیا :قرآن کریم راه کسانی راکه به آنها نعمت داده درجای دیگر مشخص کرده " الذین انعم ا..علیهم من النبیین والصدیقین والشهداءوالصالحین" کسانیکه پروردگاربه آنها نعمت داده انبیاء وصدیقین وشهداءوصالحین هستند.
نتیجه:صراط مستقیم همان آئین توحیدی الهی است که جنبه های اعتقادی وعملی رادربر می گیرد وانبیاء مخصوصا رسول اکرم ص وصدیقین مخصوصا علی ع وائمه دیگربه همان آئین توحیدی دعوت می نمودند،موفق باشیدوالسلام.
اللهم اجعلنا من المتمسکین بولایة رسولک (ص) وامیرالمؤمنین واولاده الطیبین الطاهرین المعصومین (ع)
Member
Member
سپاس‌های ارسالی: 134 بار
سپاس‌های دریافتی: 32 بار

پست توسط mohhammad$adeq »

اگه در مقام انکارید چرا جلوتر خود نقضی میکنید چون نتایج حاکی از قبول الصراط المستقیم بودم یعسوب الدین است.واگر نه
این پاسخ لفظ اشتباهی است.

sh.ahmad36 نوشته شده:به reza141414 سلام برادرمحترم نوشتید"پس طراط مستقیم فقط و فقط و فقط وجود مقدس امیرالمومنین هستن "
پاسخ اولا: الصراط المستقپم راخودقرآن درجملات بعدبیان فرموده "صراط الذین انعمت علیهم غیرالمغضوب علیهم ولاالضالین" راه کسانیکه به آنها نعمت دادی نه (راه)کسانیکه غضب کردی ونه(راه) گمراهان.
ودرسوره یس میفرماید"ان اعبدونی هذا صراط مستقیم "مراعبادت کنیدکه این راه مستقیم وراست میباشد.
ودرسوره آل عمران آمده "ومن یعتصم بالله فقد هدی الی صراط مستقیم"کسیکه با پروردگار ارتباط دارد پس هدایت شده به راه راست.
ثانیا :قرآن کریم راه کسانی راکه به آنها نعمت داده درجای دیگر مشخص کرده " الذین انعم ا..علیهم من النبیین والصدیقین والشهداءوالصالحین" کسانیکه پروردگاربه آنها نعمت داده انبیاء وصدیقین وشهداءوصالحین هستند.
نتیجه:صراط مستقیم همان آئین توحیدی الهی است که جنبه های اعتقادی وعملی رادربر می گیرد وانبیاء مخصوصا رسول اکرم ص وصدیقین مخصوصا علی ع وائمه دیگربه همان آئین توحیدی دعوت می نمودند،موفق باشیدوالسلام.
Iron
Iron
سپاس‌های ارسالی: 906 بار
سپاس‌های دریافتی: 413 بار

پست توسط ع ل ی »

آقاي وحيد كوچولو سلام

الله پرستي را از كه گرفتي كه به يك نسيمي از شك از راه بدرت كرد.
برو دوباره از نو « الله پرستي» را از اهلش بگير كه طوفان شك نتواند از راه بدرت كند.
موفق باشيد
[HIGHLIGHT=#ff0000][HIGHLIGHT=#92d050][HIGHLIGHT=#ff0000]الحمدلله الذي جعل كمال دينه و تمام نعمته بولايه اميرالمومنين    
[HIGHLIGHT=#ff0000][HIGHLIGHT=#92d050] 
[HIGHLIGHT=#92d050] 
 [HIGHLIGHT=#92d050][HIGHLIGHT=#ff0000] حضرت علي ابن ابيطالب عليه السلام

ارسال پست

بازگشت به “عدل”