چقدر حاجی كم است !!!!

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
محل اقامت: آذربایجان
سپاس‌های ارسالی: 2903 بار
سپاس‌های دریافتی: 3754 بار

چقدر حاجی كم است !!!!

پست توسط قهرمان علقمه »

تصویر 

چقدر حاجی كم است !  

موسم حج بود، امام سجاد(ع) نیز به مكه مشرف شده بودند، یكی از همراهان آن حضرت نگاهی به صحرای عرفات انداخت،

دید چندین هزار هزار نفر از مردم درآن صحرا موج می‌زنند، با خوشحالی به امام(ع) عرض كرد:

الحمدالله، چقدر امسال حاجی زیاد است!

امام(ع) در جواب فرمودند: چقدر فریاد زیاد است و چقدر حاجی كم است؟!

آن شخص می‌گوید: من نمی‌دانم امام چه كرد و چه بینشی به من داد و چه چشمی را در من بینا كرد، كه یك وقت به من فرمود:

حالا نگاه كن. تا نگاه كردم، دیدم صحرایی است پر از حیوان، یك باغ وحش كامل، فقط یك عده انسانها هم در لابلای آن همه حیوانات حركت می‌كردند،

حضرت فرمودند: حالا می‌بینی باطن قضیه این است.

آری انسانی كه جز مانند یك حیوان و چهار پا به غیر از خوردن و خوابیدن و عمل جنسی چیز دیگری نمی‌فهمد این اصلاً روحش یك چهار پا است.[1]

--------------------------------------------------------------------------------
[1] . شهید مرتضی مطهری، انسان كامل، ص 15 و 16.
Senior Member
Senior Member
سپاس‌های ارسالی: 23 بار
سپاس‌های دریافتی: 71 بار
تماس:

Re: چقدر حاجی كم است !!!!

پست توسط Seyyed Ali »

باسمه تعالی

کسی که قرآن را پشت سر بیاندازد یعنی انسان قرآنی نباشد طبق بیان همین قرآن حمار و کل انعام بل هم اضل است قرآن فحش نمی‌دهد کتابی است یکسره ادب و هدایت و بیانی جزء حقیقت ندارد ولی خوب اکثر عوام باطنشان تابع اعمالشان است وچه انسانهایی بودند تابع قرآن.
قسم به جان خودم آن کس که فهم مطالب تمهید القواعد و شرح قیصری بر فصوص الحکم و فتوحات مکیه (اثر محی الدین ابن عربی) و مصباح الانس و اشارات و تنبیهات و شفاء (اثر ابن سینا) و اسفار (اثر ملاصدرا) روزی​اش نشده فهم تفسیر انفسی آیات قرانی و جوامع روایی روزی​اش نشده است.

فرازی از فرمایشات استاد علامه حسن زادهٔ آملی
ارسال پست

بازگشت به “نکته ها و لطایف”