چه کسانی در جهنم جاودان میشوند؟ (لطفا بخونید)

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
New Member
New Member
پست: 1
تاریخ عضویت: جمعه 20 اسفند 1389, 8:38 pm
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

چه کسانی در جهنم جاودان میشوند؟ (لطفا بخونید)

پست توسط 1195 »

به نام خدا
انسان هر چقدر گناه بکنه یه روز عذابش تموم میشه و میره بهشت به جز گناهانی که اگر کسی آنها را مرتکب شود همانگونه که بهشتیان در بهشت جاودانند همیشه در آتش خواهد ماند که به بررسی این گناهان در قران میپردازیم:


1-کافران:

خداوند درایه ی 39 سوره ی بقره میفرماید: " و کسانی که کافر شدند و آیات ما را تکذیب کردند اهل جهنمند و در آن جاودان خواهند بود"
اما چه کسانی کافرند؟ دررساله ی ایه الله مکارم شیرازی آمده: کافر یعنی کسی که خدا یا پیامبر اسلام (ص) را قبول ندارد یا برای خدا شریکی قرار میدهد هر چند به یکی از ادیان مانند یهود و نصاری ایمان داشته باشد.( البته خدا در ایه ی 62 سوره ی بقره میفرماید: "هر یک از مسلمانان و مسیحیان و صابئان ( و یهودیان) که از روی حقیقت به خدا و روز قیامت ایمان اورد و نیکوکاری پیشه کند پس پاداش انها نزد پروردگارشان محفوظ است. نه ترسی بر ایشان است و نه اندوهگین شوند" اما اگر اهل کتاب اسم اسلام را بشنوند که پیامبرانشان را تصدیق کرده و ادعا کرده که اخرین و کاملترین دین است و درباره ی اسلام تحقیق نکنند آنوقت انها کافرند) در ادامه ی رساله ی ایه الله مکارم شیرازی امده: کسی که ضروری دین اسلام یعنی چیزی را که همه مسلمانان میدانند مثل معاد و واجب بودن نماز و روزه و... را منکر شود چنانچه ضروری بودن ان را بداند کافر است.
هرگاه کسی –پناه بر خدا- به خدا یا پیامبر(ص) یا یکی از معصومین(ع) ناسزا بگوید یا این که دشمنی داشته باشد کافر است
کسانی که در حق حضرت علی(ع) و یا سایر امامان(ع) غلو کند یعنی ان بزرگواران را خدا بداند یا صفات خدایی برای انها قائل شود کافر است
کسانی که عقیده به وحدت وجود دارند یعنی میگویند در عالم هستی یک وجود بیشتر نیست و آن خداست و همه ی موجودات عین خدا هستند و کسانی که معتقدند خدا در انسان یا موجود دیگری حلول کرده و با ان یکی شده یا خدا را جسم بدانند بنا براحتیاط واجب کافرند.
2- منافقان:
خدا به مردان و زنان منافق و کافران وعده ی اتش جهنمی داده که در آن جاودان خواهند بود(سوره ی توبه ایه ی 68) جالب است که خدا در این ایه منافقان و کافران را در کنار هم اورده! و به انها - وعده ی - جاودانگی در جهنم داده! و خدا هرگز خلف وعده نمیکند! حال سوالی که مطرح میشود این است که منافقان چه کسانی هستند؟ خداوند در برخی ایات دیگر منافقان را اینگونه معرفی میکند که : با زبان میگویند ایمان اوردیم اما قلبا با شیطان هستند و مومنان را مسخره میکنند و مردم را به بدی امر میکنند و از خوبی باز میدارند
3- قاتلان:
هر کس مومنی را به عمد بکشد مجازات او جهنم است که در ان جاودان خواهد بود و خشم و لعنت خدا بر اوست وعذاب شدیدی برای او مهیاست (سوره ی نساء ایه ی 93) وخدا در ایه ی 92 همین سوره میفرماید:" هیچ مومنی مومن دیگر را به عمد نمیکشد و اگر کسی کسی را به خطا کشت (مثلا حوادث رانندگی) باید برای جبران بنده ی مومنی را آزاد کند و دیه را هم بپردازد مگر این که ان را ببخشند"
4-زنا کاران:
گناهی که متاسفانه در زمان ما رایج شده و زشتی این گناه از بین رفته. خداوند در ایه 68و 69 سوره ی فرقان در ادامه ی بیان ویژگی های مومنان میفرماید: "و هرگز زنا نمیکنند که هر کس چنین کند کیفر گناهش را خواهد دید عذابش در روز قیامت مضاعف میشود و با ذلت و خاری در جهنم جاودان خواهد ماند". و همچنین خدا در مجازات قاتلان به اولیای دم گفته اگر قاتل را ببخشید برای شما بهتر است اما در مجازات زناکاران در سوره ی نور ایه ی 2 میفرماید:" اگر به خدا و روز قیامت ایمان دارید به انها رحم نکنید"!!
5- مرتد شدن:
و هر کس از شما که از دین خود برگردد و کافر از دنیا برود تمام اعمالش در دنیا و اخرت از بین رفته. چنین افرادی اهل جهنمند و در ان جاودان خواهند بود ( سوره ی بقره ایه ی 217)
6-ربا خواران:
و اگر کسی اندرزی از جانب پروردگارش به او رسد و از رباخواری دست بردارد خدا از گذشته او درگذرد و کار او به (عفو) خدا واگذار میشود و کسانی که دست نکشند اهل جهنمند و در آن جاودان خواهند بود (ایه ی 275 سوره ی بقره)
خداوند در جایی دیگر از قران فرموده ربا به منزله ی جنگ با خدا و رسولش است و در حدیثی از یکی از معصومین امده که گناه ربا از گناه زنای انسان با مادرش در مسجد الحرام بیشتر است
7-همدستان و همکاران دشمنان اسلام:
خداوند درایه 80 سوره ی مائده میفرماید:"بسیاری از انها را خواهی دید که کافران را دوست و تکیه گاه خود قرار میدهند. ذخیره ای که برای خود پیش میفرستند غضب خداست و ان بسیار بد ذخیره ایست و انها در عذاب جاودان خواهند بود"
8- کسی که گناهش به او احاطه پیدا کند:
آری هر کس کار زشتی انجام دهد و کردار بدش به او احاطه پیدا کند, چنین افرادی اهل جهنمند ودر ان جاودان خواهند شد (سوره ی بقره ایه ی 81) اما این که گناه کسی بر او احاطه پیدا کند یعنی چه؟ در تفسیر این آیه ( در کتاب تفسیر نمونه ) امده که: گناهان کوچک و بزرگ در اغاز یک عمل است سپس تبدیل به حالت میشود و با ادامه و اصرار شکل ملکه به خود میگیرد و هنگامی که به اوج شدت خود برسد تمام وجود انسان را به رنگ گناه در میاورد و عین وجود انسان میشود در این هنگام هیچ پند موعظه و راهنمایی راهنمایان در وجود او اثر نخواهد کرد و در حقیقت با دست خود (گناه را) قلب ماهیت خویش کرده است.

بعضی در زمان ما میگند که ما چون شیعه هستیم شفاعت میشیم و یا مستقیم میریم بهشت یا خیلی کم عذاب میکشیم!! خدا تو سوره ی بقره ایه ی 80 به اینطور افراد پاسخ میده که: "قوم بنی اسرائیل میگفتند عذاب جهنم به ما نمیرسد جز چند روز معدود (ای پیامبر) به انها بگو ایا در باره انچه که میگوئید پیمانی از خدا گرفته اید؟ که خدا از ان تخلف نکند؟ یا چیزی به خیال جاهلانه خود به او نسبت میدهید؟"این افراد بعضی روایات رو میارند که بعضیهاشون سند خوبی هم داره اما درباره شیعه ها واقعی هست. امام صادق (ع) میفرماید: از شیعیان ما نیست کسی که نماز شب نمیخواند. اما خدا هم خیلی مهربونه. خدا مقرب ترین مخلوق اون زمانش رو (شیطان) به خاطر ما انسان ها و سجده نکردن بر پدر ما از درگاهش راند. و بیشمار نعمت به ما داد! با این وجود ما اون رو رها میکنیم و به سخنان شیطان گوش میدیم اون با وجود این که بدترین گناهان ما رو میبینه و قدرتمند تر از همه موجوداته, بر ما هنگام انجام گناه عذاب نازل نمیکنه و حتی گناه ما رو تا 7 ساعت نمینویسه تا شاید توبه کنیم. هی مرگ رو به یاد ما میاره اما ما توبه نمیکنیم باز هم تا اخر عمر به ما مهلت میده بعد از مرگ هم برای این که ترازوی اعمال ما روسنگینترکنه کار های نیک ما رو 10 برابر گناهانمون حساب میکنه! باز هم اگر گناهانمون بیشتر بشه بعد از رفتن به جهنم و پاک شدن. ما رو تو بهشت جاودان میکنه (به جز این 8 گناه) قطعا و مطمئنا اگر ما جای خدا بودیم خیلی خیلی خیلی سخت تر میگرفتیم!!. خداوند در ایه ی 48 سوره ی نساء گفته که گناه شرک را نمیبخشه و به جز این گناه تمام گناهان ( با توبه ی واقعی یعنی پشیمانی قلبی و تصمیم بر ترک گناه و انجام عمل صالح و در برخی گناهان جبران گناه) قابل بخششه اما شیطان ما رو وسوسه میکه و توبه ی ما رو عقب می اندازد تا این که مرگ ما برسه و تقریبا هر 3 ثانیه یک نفر در جهان میمیره...

استفاده از این مطلب, بدون ذکر منبع نیز مجاز است.
New Member
New Member
پست: 15
تاریخ عضویت: چهارشنبه 8 دی 1389, 4:29 pm
سپاس‌های ارسالی: 11 بار
سپاس‌های دریافتی: 11 بار
تماس:

Re: چه کسانی در جهنم جاودان میشوند؟ (لطفا بخونید)

پست توسط successman »

آموزنده بود ... مرسی
ارسال پست

بازگشت به “علوم قرآنی”