سوال در مورد معجزه بودن قرآن

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Senior Member
Senior Member
نمایه کاربر
محل اقامت: alihslc@yahoo.com
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 19 بار
تماس:

سوال در مورد معجزه بودن قرآن

پست توسط alihslc »

بسم رب العظیم

سلام به همگی عزیزان.

دوستان عزیز.... لطفا با استدلالات عقلی منطقی و یا هر چیز دیگری که انصافا بشه قبول کرد... به من ثابت کنید که :
قرآن یک معجزه است و کتاب وحی از طرف الله است!
ممنون
در پناه خدا
Administrator
Administrator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 10691 بار
سپاس‌های دریافتی: 5476 بار
تماس:

پست توسط Mohsen1001 »

alihslc عزیز
به شما خوش امد میگم :)

دوست عزیز مقالات اثبات معجزه بودن قرآن زیاد است اما برای آگاهی از این موضوع ابتدا مقدمه ای خدمتتان عرض میکنم :

معجزاتی که از طرف پیامبران و امامان علیهم السلام در زمان خود به اذن خداوند ارائه میشد با شرایط حاکم بر آن زمان مطابقت داشت تا مردم را کاملا با حقانیت خود اشنا کنند به این گونه که مثلا در زمان حضرت موسی عصر ساحران و چیره دستی انها بود و این علم بسیار رواج داشت لذا خداوند هم به همان گونه با انها مقابله کرد و عصای حضرت موسی به طور واقعی به مار تبدیل شد و تمام انها را ناکام کرد و برای همین هم بود که ساحران به حضرت در همان مکان ایمان اوردند چون متوجه شدند که این حرکت واقعی بود درصورتیکه کارهای خودشان را میدانستند که واقعی نیست و نوعی تصرف در دید مردم است...
و همینطور در زمان حضرت عیسی علم طب رواج زیادی داشت لذا حضرت یک مرده را زنده کردند که از دست هیچ کسی بر نمیامد و قس علی هذا...

و اما در زمان رسول الله (صلوات الله علیه) علم سخنوری و فصاحت و بلاغت و ادیبان و دانشمندان علوم ادبی برای خود ادعای زیادی داشتند ، پس باید معجزه ای اورده میشد که هیچ کسی نتواند بر ان اشکالی وارد اورد ، لذا قران از جانب خداوند نازل شد.

برای اثبات معجزه بودن قران همین بس که ایه 23 سوره مبارکه بقره را مطالعه نماییم :

«و ان کنتم في ريب مما نزلنا علي عبدنا فاتوا بسورة من مثله و ادعوا شهداءکم من دون الله ان کنتم صادقين»
و اگر در باره آنچه بر بنده خود ( پیامبر) نازل کرده‏ایم شک و تردید دارید ،( دست کم) یک سوره همانند آن بیاورید; و گواهان خود را - غیر خدا - برای این کار، فرا خوانید اگر راست می‏گویید!

تمام دانشمندان جمع شدند و تلاش برای اوردن یک سوره مانند قران که تمام نکات ادبی و رعایت نکات ریز و... در ان بکار گرفته شده باشد اما نتوانستند و بر عجز خود نیز معترف شدند و حتی قطعه های ادبی و شعرهایی را که بر سردر ها نصب کرده بودند پایین اوردند و قرآن را جایگزین کردند.

خداوند در قرآن، بارها مخالفان اسلام را دعوت به مبارزه كرده است، كه اگر شما اين كتاب را از سوى خدا نمى‏دانيد وساخته وپرداخته دست بشر مى‏دانيد، بجاى اين همه جنگ ومبارزه، كتابى مثل قرآن بياوريد تا صداى اسلام خاموش شود!

خداوند براى اثبات حقّانيت پيامبر و كتاب خود، از يك سو مخالفان را تحريك و از سوى ديگر به آنان تخفيف داده است. يك‏جا فرموده: «فاتوا بكتاب» كتابى مثل قرآن بياوريد. و در جاى ديگر فرموده است: «فاتوا بعشر سور مثله» ده سوره و در جاى ديگر مى‏فر مايد: «فاتوا بسورة مثله وادعوا من استطعتم من دون اللَّه» يك سوره. به علاوه مى‏گويد: براى اين كار مى‏توانيد از تمام قدرت‏ها و ياران و همفكران خود در سراسر جهان دعوت كنيد.

ضمناً این تاپیک را هم نگاهی بیاندازید :
http://www.eteghadat.com/forum/viewtopic.php?t=34

موفق باشید :D
آخرین ويرايش توسط 1 on Mohsen1001, ويرايش شده در 0.
New Member
New Member

پست توسط yaser »

فكر ميكنم با توضيحات محسن جان ديگه نيازي نباشه كه من توضيح بدم ولي يه نكته كه خيلي مهم هم هست ميگم.اعجاز قران هم به نكته كي محسن گفت بر ميگرده هم به اينكه همه انسانها به اندازه انديشه خودشون ميتونن از اين كتاب استفاده كنن.قرآن راه ورسم زندگي انسان را تا سعادتمندي نشون ميده .اما انديشه و تفكر همه انسانها در قرآن در نظر گرفته شده يعني كسي كه سواد نداره از روي ترجمه صريح قرآن ميتونه راه زندگي درستو پيدا كنه و كساني كه دانش بيشتري دارند و به قول خود قرآن اهل كتابن از لابه لاي اين ترجمه ها به نكاته خيلي كليدي ميرسن(تفسير-در حاليكه ما چندين تفسير از قرآن داريم كه با هم فرق دارن ولي هيچكدوم غلط نيستن) كه راه درستو نشون ميده.خلاصه اعجاز قرآن در اينه كه همه انسانها با توجه به خرد ودانش و انديشه خودشون از اين كتاب استفاده ميكنن و تفسير ميكنن بدون اينكه هيچ كدوم اشتباه كنن يا حرفه همديگرو نقض كنن.يه جمله تو فيلم مارمولك گفته شد كه خيليا بهش ميخنديدن ولي قشنگترين جمله بود كه شنيده بودم. (به اندازه همه انسانها راه است براي رسيدن به خدا) همين جمله اگه بهش واقعا فكر كنيد اعجاز دين اسلام و قرآن هست.
Commander
Commander
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 747 بار
سپاس‌های دریافتی: 635 بار

پست توسط MAHDIYAR »

با تشكر از دوستان
اگر ملاک معجزه بودن قرآن به این باشد که هر کسی به اندازه فهم خودش آن را می فهمد باید بسیاری از کتب را هم معجزه بدانیم چون هرکس آنها را به اندازه فهم خودش می فهمد مثلا همین دیوان حافظ اما هیچکس نه دیوان حافظ را معجزه می داند ونه او را پیامبر
پس ملاک معجزه بودن یک کتاب به تکثر فهم افراد از آن کتاب نیست

ثانیا اگر دو فهم متناقض از یک متن هر دو صحیح باشد انسان باید بدیهی ترین فهم بشری را که محال بودن اجتماع نقیضین است بپذیرد و این امکان ندارد مثل آنکه بگوییم هم روز است هم شب ، مگر آنکه معنای نقیضین را ندانیم

ثالثا ملاک ما در پذیرش معارف ، کتاب خداوند و سنت است ونه غیرآن از فیلم وقصه و هر آنچه که از این منابع (قرآن و حدیث) نیامده باشد برای ما لازم القبول نیست

رابعا آنچه که به عنوان ماخذ این کلام ( به اندازه همه انسانها راه است براي رسيدن به خدا) بيان شده این عبارت عربی است (الطرق الی الله بعدد انفاس الخلایق) در فهم این متن بخاطر عدم آشنایی با زبان عربی که از مهمترین مقدمات لازم برای فهم قرآن و حدیث است انفاس را جمع نَفس گرفته و آن را به انسانها ترجمه کرده در حالی که معادل عربی آن نفوس است ونه انفاس وانفاس جمع نَفَس به معنی (تنفسها) است و حال اگر کسی بگوید هر دو معنا در ترجمه این عبارت صحیح است باید گفت که با زبان عرب آشنا نیست
از همه مهمتر در هیچ یک از منابع حدیثی شیعه وسنی این روایت وجود ندارد مرحوم مجلسی آنرا در توضیحات خود بر یک حدیث در بحار الانوار ج64 ص 137 آورده و کلام خود ایشان است نه حدیث و مرحوم حاج ملاهادی سبزواری در کتاب شرح اسماء الحسنی ج1 ص 245 آنرا به صورت نقل قول از حکما و عرفا آورده نه حدیث
خداوند همه ما را در درک معارف حقیقی یاری کند آمین
فَمَنْ اتبَعَ هُدايَ فَلايَضِلُ وَ لا يَشقَي( طه/123)
New Member
New Member
نمایه کاربر
محل اقامت: در محضر خداوند متعال
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 6 بار
تماس:

پست توسط meshky »

بسم الله الرحمن الرحيم
سلام،
تمام دانشمندان جمع شدند و تلاش برای اوردن یک سوره مانند قران که تمام نکات ادبی و رعایت نکات ریز و... در ان بکار گرفته شده باشد اما نتوانستند و بر عجز خود نیز معترف شدند و حتی قطعه های ادبی و شعرهایی را که بر سردر ها نصب کرده بودند پایین اوردند و قرآن را جایگزین کردند.

البته ناتوانی انسان ها از آوردن سوره تنها به نکات ادبی و نکات ریز نیست بلکه مفاهیم آن مهمتر است.

اما انديشه و تفكر همه انسانها در قرآن در نظر گرفته شده يعني كسي كه سواد نداره از روي ترجمه صريح قرآن ميتونه راه زندگي درستو پيدا كنه

نچ! اینطوری نیست،

اولا در ترجمه هیچ زبانی مفاهیم و معنای کلمات به طور کامل وارد زبان مقصد نمی شود پس ترجمه ها هر چقدر هم که خوب باشن نمی تونن جای زبون عربی رو بگیرن

دوما این حرف به صورت تجربی هم رد شده فقط کافیه یک نگاهی به گروه های مختلفی نگاه بندازین که ادعای قرآن گرایی دارن! اصولا شناخت قرآن و به طبع اون شناخت مسیر زندگی صحیح چیز پیچیده ایه که کار هر کس نیست و راسخ در علم می خواهد.

دیگران تنها می تونن برداشت هایی کوچک (و قطعا همراه با غلط) رو از روی قرآن بفهمن.

يه جمله تو فيلم مارمولك گفته شد كه خيليا بهش ميخنديدن ولي قشنگترين جمله بود كه شنيده بودم. (به اندازه همه انسانها راه است براي رسيدن به خدا) همين جمله اگه بهش واقعا فكر كنيد اعجاز دين اسلام و قرآن هست.

به قشنگیش کاری نداشته باش به درست بودنش کار داشته باش!

راه فقط یکیه و اونم صراط المستقیم، صراط المستقیم هم یعنی صراط الذین انعمت علیهم غیر المغضوب علیهم و الضالین.

جالبه که صراط خودش یعنی راه مستقیم و حالا که با عبارت مستقیم آمده یعنی مستقیم ترین راه (نقل به مضمون از تفسیر نمونه- جلد1- ص نمی دونم!)

پس فقط و فقط یک راه وجود داره.
امام سجاد(ع):
خدايا! من در کلبه فقيرانه خود چيزي دارم که تو در عرش کبريايي خود نداري!! من چون تويي دارم و تو چون خود نداري!!!
New Member
New Member

پست توسط yaser »

سلام دوستان
ممنون كه حرفاي منو نقد كردين.شايد شما درست بگين و من بد متوجه شده باشم.ولي يه سئوال منو جواب بدين تا حرفاتون برام روشنتر بشه.شما ميگين فقط يه راه است اين كه چيز مشخصيه .منظور من اين نبود كه از صراط مستقيم ميشه منحرف شد ولي به هدف رسيد.سئوالم اينه:شما فرمودين يه راه هست براي رسيدن به خدا كه صراط مستقيمه حالا فرض كنيد كسي كه همه آداب اسلام انجام ميده يعني انسان پرهيز كاريه و به قرآن عمل ميكنه ولي سواد نداره با كسي كه علامه هست و همه عمرشو به تحقيق و تفسير قرآن مشغوله و همه كارايي كه شخص قبلي ميكنه هم انجام ميده.به نظر شما فرقي بين اينا نيست؟هر دو دارن صراط مستقيمو ميرن .ممنون ميشم جوابمو بدين تا برام روشن تر بشه.در ضمن من نگفتم معانيه قرآن چند گانه هست بلكه گفتم هر كسي به اندازه فهمه خودش ميتونه استفاده كنه يعني متعلق به اشخاص خاصن نيست.به نظر شمافهميدن قرآن كار سختيه يا آسون؟ اگه آسونه چرا اين همه تفسير براش نوشتن هر كس بخونه كه همه چيو راحت ميفهمه همون ترجمه كافيه ديگه.اين منظوره من بود. اين چيزيه كه خود قرآنم گفته حالا اگه من بد برداشت كردم يا بد گفتم ببخشيد.
Commander
Commander
نمایه کاربر

پست توسط MAHDIYAR »

با سلام خدمت شما دوست عزیز
در مورد راه مستقیم باید خدمتتون عرض کنم :
گاهی چند نفر در طول هم در یک مسیر حرکت می کنند همه مبداء و مقصد واحدی دارن یکی نزدیکتر به مقصد ویکی دورتر است اما همه در یک مسیرند مَثَل آن علامه و شخص بی سواد همین است هر دو مومنند
مسلمانند در اصول عقاید مشترکند یکی سالها در این امور کار کرده و معرفت عمیق تری پیدا کرده و دیگری به آن عمق نرسیده اینجا تفاوت در درجات است نه اینکه در راههای مختلف و در عرض هم باشند

اما در مورد فهم قرآن
اول آنکه خداوند هر پیامبری را به لسان قومش می فرستد تا دستورات الاهی را برای ایشان تبیین کند ( وما ارسلنا من رسول الا بلسان قومه لیبین لهم ) سوره ابراهیم / 4 پس قرآن به زبان عربی ای که در زمان پیامبر بوده نازل شده و پیامبر هم مبین (روشن کننده ) آن است چرا که قرآن همان گونه که می فرماید : (و لقد یسرنا القرآن للذکر) قمر/ 17 برای فهم بشرآسان شده ، از سوی دیگر به ما نشان می دهد که در همان زمان با آنکه همه عرب زبان بودند و قرآن هم به زبان ایشان نازل شده بود باز هم دچار اختلاف می شدند و قرآن می فرماید :
و ما انزلنا علیک الکتاب الا لتبین لهم الذی اختلفوا فیه ( نحل / 64)
و انزلنا الیک الذکر لتبین للناس ما نزل( نحل / 44)
در آیه اول (الا بعد از کلمه نفی ما آمده ) این دال بر حصر است و لام در (لتبین) چه در آیه اول و چه دوم دال بر تاکید است پس فقط و فقط قرآن نازل نشد مگر برای آنکه رسول خدا آنرا تبیین کند
پس طبق این آیات پیامبر تبیین کننده قرآن است تا مردم را از اختلاف نجات دهد اگر آیات قرآن به تنهایی اختلاف را بر طرف می کرد دیگر نیازی به تبیین کننده نداشت و خدا نباید مردم را به پیامبر ارجاع می داد
در اینجا ما از سویی می بینیم که خداوند می فرماید قرآن را آسان کرده و از سوی دیگر می فرماید که قرآن مبین و روشن کننده می خواهد چگونه بین این دو مطلب جمع کنیم ؟ در اینجا هم خداوند راه را نشان داده و می فرماید:
فانما یسرناه بلسانک ( مریم / 97)
فانما یسرناه بلسانک لعلهم یتذکرون ( دخان / 58)
خداوند فقط و فقط (انما نشانه حصر است) قرآن را آسان ساخت بوسیله لسان پیامبر
پس آسان کننده کلام الاهی طبق خود آیات پیامبر (صلی الله علیه و آله ) است
در واقع این مطلب بیان دیگری از همان حدیث مشهور ثقلین است که کتاب خدا و اهل بیت هرگز از هم جدا نمی شوند
New Member
New Member

پست توسط yaser »

ممنونم دوست عزيز فكر ميكنم حرفتون منطقيه و قبول ميكنم.فقط يه سئوال شما گفين قرآن نازل نشد مگر آنكه رسول خدا آنرا تبين كند ولي آلان همه مبينيم كه بازم سر برخي مطالب اختلاف هست اينو چه جوري توضيح ميدين وچرا برخي ديگه قرآن را تفسير ميكنند مگر تبيين و تفسير مخصوص پيامبر نيست طبق گفته خود شما.از جوابتون خيلي ممنونم.خوشحال شدم كه با شما آشنا شدم خيلي سئوال دارم كه اگه اجازه بدين سر فرصت بپرسم.
Commander
Commander
نمایه کاربر

پست توسط MAHDIYAR »

قبل از پاسخ به شما دوست عزیز لازم است که یک نکته درباره بیان پیامبر (صلی الله علیه و آله) عرض کنم و آن اینکه خود بیان پیامبر که مبین قرآن است بر اساس وحی می باشد در واقع وحی گاهی قرآنی می باشد که همین آیات قرآن است و گاهی وحی بیانی بوده که پیامبر با آن وحی بیانی به تبیین آیات می پرداختند قرآن کریم می فرماید : و ما ینطق عن الهوی ان هو الا وحی یوحی (نجم / 3 و 4)
پس هر چه در تبیین آیات بیان فرمود وحی بود ولا غیر

درباره اختلافی که بین مذاهب مختلف در تبیین قرآن وجود دارد مشکل اساسی دوری از اهل بیت (علیهم السلام ) است ما که در جامعه ای شیعی بزرگ شده ایم و با مذاهب دیگر کمتر ارتباط داشته ایم از عمق این فاجعه بی خبریم دوری از اهل بیت (علیهم السلام) موجب شده که بعضی از فرقه ها در فهم ظواهر آیات (نه نصوص) دچار اشتباهات عمیق اعتقادی شوند برای نمونه ابن حزم از علمای فرقه ظاهری کتابی به نام المحلّی دارد که در آن برای خدا اثبات جسم نموده و می گوید خداوند عین (چشم) دارد و اعین (چشمها) هم دارد ولی عینین (دو چشم ) ندارد چرا؟ چون در قرآن لفظ عین و اعین آمده و نه عینین و یا ابن تیمیه بنیانگذار وهابیت می گوید خداوند قابل اشاره حسی بوده و در آسمان است و بر عرش نشسته و . . .(منهاج السنه ج1 ص244) این خدایی که اینها از قرآن می فهمند کجا و خدایی که امیرالمومنین (علیه السلام) در نهج البلاغه می فرمایند کجا ، تفاوت از زمین تا آسمان است .
پس ریشه اختلاف در عدم تبعیت از اهل بیت (علیهم السلام ) است

در مورد تفسیر قرآن هم باید خدمت شما عرض کنم که بر اساس روایات فراوانی که از اهل بیت (علیهم السلام ) رسیده هیچ کس حق ندارد قرآن را تفسیر به رای کند برای نمونه این حدیث را از کتاب وسائل‏الشيعة ج : 27 ص : 45 نقل می کنیم این روایت در کتاب مجالس و توحید صدوق و عیون اخبار الرضا هم آمده است:

وَ فِي الْمَجَالِسِ وَ التَّوْحِيدِ وَ عُيُونِ الْأَخْبَارِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ مُوسَى بْنِ الْمُتَوَكِّلِ عَنْ عَلِيِّ بْنِ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنِ الرَّيَّانِ بْنِ الصَّلْتِ عَنْ عَلِيِّ بْنِ مُوسَى الرِّضَا عَنْ أَبِيهِ عَنْ آبَائِهِ عَنْ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص قَالَ اللَّهُ جَلَّ جَلَالُهُ مَا آمَنَ بِي مَنْ فَسَّرَ بِرَأْيِهِ كَلَامِي وَ مَا عَرَفَنِي مَنْ شَبَّهَنِي بِخَلْقِي وَ مَا عَلَى دِينِي مَنِ اسْتَعْمَلَ الْقِيَاسَ فِي دِينِي

علی ابن موسی الرضا (علیه السلام) از پدران بزرگوارش از امیر المومنین (علیه السلام) از رسول خدا (صلی الله علیه و آله ) نقل می کند که خداوند جل جلاله فرمود : کسی که کلام مرا به رای خود تفسیر کند به من ایمان نیاورده و آنکه مرا به مخلوقاتم تشبیه کند مرا نشناخته و آنکه قیاس را در دین من استعمال کند بر دین من نیست .

پس تفسیر به رای مشخص شد اما در مورد سایر تفاسیر باید عرض کنم که بر اساس ظهورات آیات قرآن و احادیث معصومین (علیهم السلام) که به ما رسیده مفسران دست به تفسیر می زنند نه بر اساس نظر و رای قبلی خودشان . این کار استنباط از آیات و روایات است نه تحمیل نظر شخصی بر قرآن و اگر اختلافی هم هست بر اساس استنباط های مبتنی بر مبانی دقیق است نه نظرات و فهم های ناقص شخصی.
اين مطالب که خدمت دوستان بیان شد بسيار مختصر بود و این مقال گنجایش بیش از این را ندارد دوستان را برای مطالعه عمیق تر به این کتابها ارجاع می دهم : القرآن الکریم و روایات المدرستین/علامه عسکری. نفی التحریف عن القرآن الکریم/ آیت الله سید علی میلانی. مقدمه تفسیر آلاالرحمن/علامه محمد جواد بلاغی. مقدمه تفسیر تسنیم/ آیت الله جوادی آملی . تاریخ حدیث پیامبر/ علامه عسکری
New Member
New Member

پست توسط yaser »

ممنون دوست عزيز.حق با شماست من بدمتوجه شده بودم.خوشحالم كه با اين سايت و شما دوستان عزيز آشنا شدم اين كتاب كه فرمودين القرآن و روايات در ايران موجود است يا به سختي ميشه تهيه كرد.
ارسال پست

بازگشت به “پرسش و پاسخ”