نامه امام حسن عسگری علیه السلام به ابن بابویه قمی

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Iron
Iron
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 621 بار
سپاس‌های دریافتی: 602 بار

نامه امام حسن عسگری علیه السلام به ابن بابویه قمی

پست توسط علی اصغر حسین »

نامه امام حسن عسگری  

بزرگوار ابن بابویه قمی(پدر شیخ صدوق)،       بارگاه ملکوتی فاطمه معصومه (سلام الله علیها)از فقها و محدثان به نام قم که از قلّه‏      فرهنگ تشیع به شمار می‏آمدند و در فقه، حدیث و دیگر علوم و معارف اهل       و طهارت(ع) سرآمد روزگار بودند بهره برد و به سرعت در حدیث و فقه و دیگر       و نیز در تقوا و پارسایی و فضائل اخلاقی از چهره‏های بی‏نظیر تاریخ      . نامه‏ای که یازدهمین پیشوای انسانها (علیه السلام)برای وی نگاشت جایگاه رفیع ابن       را در بین دیگر دانشمندان و فقهای قم و نیز موقعیت خاص و احترامی که در       معصومین(علیه السلام) داشت آشکار می‏  .  
   عسکری(علیه السلام)پس از حمد و ثنای ربوبی و صلوات و سلام بر پیامبر (صلی الله علیه وآله)و عترت طاهرینش خطاب به      ‏  :  
   شیخی و معتمدی و فقیهی ابا الحسن       الحسین القمی وفّقک اللّه لمرضاته و جعل من صلبک اولادا      .  
   فقیه بزرگوار و مورد اعتمادم       بن حسین قمی! خداوند تو را بر انجام افعال پسندیده حق توفیق دهد و از نسلت       و کرمش فرزندان شایسته‏ای به وجود   .  
   (علیه السلام)در ادامه این پیام که به حق منشور عبادی، اخلاقی، اجتماعی و سیاسی برای       شرافتمندانه انسانی است، در روزگار پر از مخاطره و گردابهای جهالت و       وصیت می‏  :  
   را وصیت می‏کنم به تقوای الهی،      داشتن نماز و پرداخت زکات زیرا نماز کسانی که زکات نمی‏دهند پذیرفته نمی‏شود،       را وصیت می‏کنم به گذشت از گناه دیگران، فرو بردن خشم، صله رحم، همدردی       و کوشش در انجام نیازمندیهای آنان در هنگامه کارها، هم پیمانی با قرآن،       و امر به معروف و نهی از منکر چرا که خداوند      ‏  :  
   خیر فی کثیر من نجویهم الاّ من       او معروف او اصلاح بین النّاس.  
         گفتگوهای درگوشی آنان خیری نیست جز آن کس که به صدقه یا معروفی امر کند و       مردم اصلاح   .
   دوری از تمام پلیدیها        . 

بر تو باد به نماز شب خواندن!   زیرا       (ص)به‏امام علی (ع)چنین سفارش کرد و   :  
       ! بر تو باد به نماز شب خواندن - و این جمله را سه بار تکرار نمود - و هرکس       را سبک بشمارد از ما نیست. پس توصیه مرا بکار بند و شیعیانم را بر انجام       ده تا عمل کنند. و بر تو باد به صبر و انتظار فرج زیرا پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله)فرمود: برترین اعمال امت من انتظار فرج است. امت من و شیعیان ما همواره       بود تا فرزندم که پیامبر (ص)بشارت ظهور او را داده است قیام کند؛ او زمین       از آنکه پر از ظلم و ستم شده است سرشار از عدالت و برابری        .  
   شخصیت بزرگ من! ( ابن بابویه قمی) پس صبر       شیعیانم را به صبر دستور ده، زیرا زمین از آن خداوند است به هرکس از بندگانش       واگذار می‏کند و فرجام نیک از متقین خواهد   .  
  والسلام علیک و علی جمیع شیعتنا و رحمة اللّه و برکاته  
تصویرتصویر
ارسال پست

بازگشت به “امام حسن عسکری (علیه السّلام)”