دو دو تا،چند تا؟!!!

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Old-Moderator
Old-Moderator
سپاس‌های ارسالی: 3099 بار
سپاس‌های دریافتی: 5474 بار

دو دو تا،چند تا؟!!!

پست توسط Labbaik »

تصویر 

[FONT=Georgia] **داستانی از سلمان فارسی**  

حديثى جالب از امام صادق عليه السلام نقل شده است كه :

( پيامبر صلى الله عليه و آله پرسيد : كدامين شما، روزگار را با روزه سپرى مى‏كنيد؟
سلمان گفت: من ، اى فرستاده خدا!

پيامبر خدا فرمود: كدامتان شب را تا صبح ، بيدار مى‏مانيد؟
سلمان گفت : من ، اى رسول خدا!

فرمود: كدامتان در هر روز ، يك بار قرآن ختم مى‏كنيد؟
سلمان گفت : من ، اى رسول خدا!

يكى از ياران پيامبر، برآشفت و گفت : اى رسول خدا! سلمان ، مردى ايرانى است و مى‏خواهد بر ما قريشيان ببالد.!!
فرمودى: كدامتان روزگار را با حال روزه سپرى مى‏كند؟ او گفت : من . در حالى كه در بيشتر روزها، مى‏خورد . و فرمودى : كدامتان شب را تا صبح ، بيدار مى‏ماند؟ گفت: من . در حالى كه بيشتر شب را خواب است. و فرمودى: كدامتان در هر روز ، يك بار قرآن ختم مى‏كند؟ باز هم گفت : من . در حالى كه بيشتر روزش را خاموش است.

پيامبر فرمود: فلانى! خاموش باش. كجا ديگر مى‏توانى [چنين ]همانندى براى لقمانِ حكيم بيابى؟
از خودِ سلمان بپرس تا آگاهت كند.
آن مرد به سلمان گفت : اى ابو عبداللّه‏ ! آيا تو نگفتى كه همه روزها را با حال روزه سپرى مى‏كنى؟
سلمان گفت : چرا !

آن مرد گفت : تو را ديده‏ام كه بيشتر روز را مى‏خورى!
سلمان پاسخ داد : نفهميدى .

من در هر ماه ، سه روز روزه مى‏گيرم و خداوند عزيز و ارجمند فرموده است : (هر كس نيكى كند ، ده برابر پاداش دارد) و من شعبان را به رمضانْ وصل مى‏كنم و اين ، روزه گرفتنِ همه روزهاست .

آن مرد گفت : آيا تو نگفتى كه شب را تا صبح ، بيدار مى‏مانى؟
سلمان جواب داد : چرا!
او گفت : تو بيشتر شب را خوابى .
سلمان گفت : [باز هم] نفهميدى .

من از دوستم پيامبر خدا شنيدم كه مى‏فرمود : «هر كس با طهارت بخوابد ، گويا كه همه شب را بيدار مانده است» و من در حال طهارت مى‏خوابم .

آن مرد گفت : آيا نگفتى كه در هر روز ، يك قرآن ختم مى‏كنى؟
سلمان جواب داد : چرا!
او گفت : تو بيشتر روز را خموشى!
سلمان گفت : [درست] فهميدى .

من از دوستم پيامبر خدا شنيدم كه به على عليه السلام مى‏فرمود : «اى ابوالحسن ! مَثَل تو در ميان امّت من ، همانند [سوره] «قل هو اللّه‏ أحد» است . هر كس آن را يك بار بخواند ، يك سوم قرآن را خوانده و هر كس دوبار بخواند ، دو سوم قرآن را خوانده و هر كس سه بار بخواندش ، قرآن را ختم كرده است .

پس هر كس تو را به زبانْ دوست بدارد ، يك سوم ايمانش را كامل كرده و هر كس به زبان و دلْ دوستت داشته باشد ، دو سومِ ايمانش را كامل كرده و هر كس با زبان و دل دوستت داشته باشد و با دست نيز يارى‏ات دهد ، همه ايمانش را كامل كرده است .

سوگند به آن كه مرا به حق برانگيخت ، اى على! اگر اهل زمين ، همانند آسمانيان ، تو را دوست بدارند ، احدى در آتش ، عذاب نخواهد شد» و من [سوره] «قل هو اللّه‏ أحد» را در هر روز ، سه بار مى‏خوانم .

آن مرد ايستاد ، چنان كه گويى سنگى را به زور ، قورت داده است .

[HR]
[ الأمالى ، صدوق : ص 85 ح 54، بحار الأنوار : ج 22 ص 317 ح 2 .] )
 زندگی  بافتن یک قالی است

نه همان نقش و نگاری که خودت می خواهی

نقشه را اوست که تعیین کرده است

تو در این بین فقط میبافی

نقشه را خوب ببین !!!

نکند آخر کار قالی زندگیت را نخرند

تصویر 
ارسال پست

بازگشت به “داستان”