بررسي رابطه غدير و قرآن

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Old-Moderator
Old-Moderator
نمایه کاربر
پست: 802
تاریخ عضویت: جمعه 28 دی 1386, 4:19 pm
سپاس‌های ارسالی: 1712 بار
سپاس‌های دریافتی: 2245 بار
تماس:

بررسي رابطه غدير و قرآن

پست توسط محب فاطمه »

 تصویر  

 بررسي رابطه غدير و قرآن   «غدير» واقعه اي است لايق لقب «قرآني»! نقطه آغاز آن با قرآن، همه مراحل آن با نزول پي در پي قرآن، تار و پود خطابه اش آميخته با آيات قران، و خاتمه آن با حضور قرآن، که اين همه واقعه اي در سايه سار قرآن را براي ما ترسيم ميکند.
..
کجاي تاريخ اسلام را سراغ داريد که در يک ماه بيش از دويست آيه قرآن در فراز و نشيب يک ماجرا نازل شده باشد يا مورد استناد قرار گرفته باشد؛ و يا کدام خطابه را سراغ داريد که بيش از صد آيه قرآن در آن شاهد آورده شده باشد.
..
کدام برنامه اسلام را مي شناسيد که دو آيه بسيار مهم قرآن مستقيما و صريحا معرف آن باشد:
.
يک دستور به ابلاغ آن با:«يا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ وَ اللَّهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النَّاس» که با ضمانت الهي به استقبال مبلغ اعظم غدير مي آيد؛
.
و ديگر نتيجه ابلاغ آن با «الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دينَكُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتي‏ وَ رَضيتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ دينا» که امضاي خالق جهان را براين ابلاغ عظيم اعلام مي نمايد.
.
اکنون ماجراي سفر يک ماهه اي پيش روي شماست که در مرحله به مرحله آن آيات قرآن نازل شده يا مورد استناد واقع شده است.
.
آياتي براي آماده سازي فکري مردم در راستاي پذيرش و درک مسئله ولايت، آياتي به عنوان اوامر مستقيم اعلام ولايت در غدير، آيه هايي از قزآن خبر از توطئه هاي پشت پرده منافقين و شياطين و يا به عنوان مقابله در برابر فتنه انگيزي هاي علني آنان، و آياتي به عنوان پاسخ به سوالات مردم درباره غدير است.
..
سراسر خطبه يک ساعته پيامبر صلي الله عليه و آله در غدير آميخته با آيات قرآن است. چند سوره به طور کامل در متن قرآن قرائت شده و مورد استناد و تفسير قرار گرفته است. آياتي نيز به صراحت يا به صورت ضمني در خطابه غدير آمده که اشاره آن به آيات قرآن واضح است.
.
در کنار اين حضور قرآن در غدير، بيا نات مفصلي در باره عظمت قرآن و تفسير آن و صاحبان چنين مقامي در خطبه غدير به چشم مي خورد. .
.
.ارتباط عميق اين آيات با اصل واقعه غدير قابل قابل توجه است. در حالي که محور سخن در غدير ولايت اهل بيت عليهم السلام است، اوامر خاص مربوط به آن، معرفي دوستان و دشمنان ولايت، نشان دادن مرزهاي ولايت و برائت، شناخت مقام والاي عصمت، همه در سايه قرآن بيان شده، و به گونه اي منسجم غدير را از متن قرآن استخراج کرده و قرآن را در متن غدير جاي داده است.
..
در اين نوشتار با انگيزه نشان دادن قرآني بودن غدير در پي اثبات اين ادعا هستيم که غدير يک ماجراي آميخته با قرآن است و اين قابل اثبات در همه فراز نشيب هاي ماجراست.
.
در بخش هاي مختلف اين نوشتار، که از مدينه آغاز مي شود و تا مکه مي رود و از آن جا با مراسم حج همراه مي شود. با پايان حج حرکت به سوي غدير آغاز مي شود و با رسيدن به سرزمين خم پيامبر سخنراني مفصل خود را برگزار مي کنند و سپس مراسم سه روزه غدير آغاز مي شود. وقايع متعددي در ارتباط با غدير در اين ايام رخ مي دهد تا هنگام خروج از غدير فرا مي رسد.
.
از غدير تا مدينه وقايعي اتفاق مي افتد و با وصول به مدينه هنوز ماجرا پايان نمي يابد، بلکه تا روز رحلت پيامبر صلي الله عليه و آله هنوز غدير در جريان است و آيات قرآن را پشتيباني مي کند.
.
.
اگر نتيجه اين نوشتار اين باشد که غدير و قرآن با هم و در کنار يکديگر مطرح شده اند. و بايد هر يک را پشتيبان و مفسر يکديگر بدانيم، تا ابد افتخار خواهيم کرد که قرآنِ عزيز در آغوش غديريان است و غدير ِ عزيز با اهل قرآن است.
.
اکنون هنگام آن است که از تفسير قرآن به حقايق غدير نهراسيم و در برابر حقيقتي که در اين باره در متن تاريخ ديده مي شود سر تسليم فرود آوريم و تا ابد افتخار کنيم که قرآنِ ما با غدير و غديرِ ما با قرآن است.
.
..
فايل پي دي اف همين مطلب را مي توانيد از پيوست دانلود بفرماييد.
تصویر
ارسال پست

بازگشت به “خطابه غدیر”