هر كي ميدونه جواب بده!!!!!!!!!!!!!

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
New Member
New Member
سپاس‌های ارسالی: 22 بار
سپاس‌های دریافتی: 12 بار

Re: هر كي ميدونه جواب بده!!!!!!!!!!!!!

پست توسط soal20 »

سلام

اگه اينطوره كه اشتباه از من بود كه معني "دين" رو كامل نميدونستم.

مشكلي نيست بريم سوال بعدي.

ممنونم :razz:
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 7581 بار
سپاس‌های دریافتی: 6236 بار
تماس:

پست توسط مائده آسمانی »

به نام خدا

سلام علیکم

دفعه قبل این سوال بدون پاسخ موند چون من عجله داشتم .

soal20 نوشته شده:
3- چرا اگه زن از شوهر نافرماني كنه "گناه" كرده اما اگه شوهر خوراك و پوشاك زن رو تهيه نكنه فقط به زنش "مديونه"؟

نفقه زن بر مرد واجب هست . واجب عینی هم هست . مثل نماز و روزه . یعنی همانطور که اگه مرد نماز نخونه گناه کرده و مجازات داره .

اگه نفقه زن رو پرداخت نکنه هم مجازات داره . پس مدیون نیست گناه کرده .

زن هم اگه از شوهرش نافرمانی کنه گناه کرده چون اطاعت از شوهر براش واجبه . مثل نماز و روزه .

پس هیچ فرقی نداره .

موفق باشید .
تصویر
Member
Member
محل اقامت: مشهد
سپاس‌های ارسالی: 22 بار
سپاس‌های دریافتی: 101 بار

پست توسط hamid1635 »

مائده آسمانی نوشته شده:به نام خدا

سلام علیکم

دفعه قبل این سوال بدون پاسخ موند چون من عجله داشتم .

soal20 نوشته شده:
3- چرا اگه زن از شوهر نافرماني كنه "گناه" كرده اما اگه شوهر خوراك و پوشاك زن رو تهيه نكنه فقط به زنش "مديونه"؟

نفقه زن بر مرد واجب هست . واجب عینی هم هست . مثل نماز و روزه . یعنی همانطور که اگه مرد نماز نخونه گناه کرده و مجازات داره .

اگه نفقه زن رو پرداخت نکنه هم مجازات داره . پس مدیون نیست گناه کرده .

زن هم اگه از شوهرش نافرمانی کنه گناه کرده چون اطاعت از شوهر براش واجبه . مثل نماز و روزه .

پس هیچ فرقی نداره .

موفق باشید .

خانم مائده آسمانی:
چیزی که در ذهن من بود و چند نفر از کسانی که به صورت تخصصی در مسائل فقهی کار کرده بودند این بود که:
علاوه بر معصیت، دین هم به گردن شوهر می آید.
اگر خلاف این مطلب بود حتما بنده رو هم در جریان بگذارید.
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 7581 بار
سپاس‌های دریافتی: 6236 بار
تماس:

پست توسط مائده آسمانی »

به نام خدا

سلام علیکم

بله دِین هم داره .

جا افتاده بود
تصویر
New Member
New Member
سپاس‌های دریافتی: 3 بار

پست توسط aliali55 »

تصویرسلام
تقريباً همه پرسش ها بايد و نبايد داشتند و بايدها و نبايدها در كنار يك ضمانت اجرائي حكم قانون دارند -بعضي از قوانين از نص صريح قرآن گرفته شده و برخي نيز اجتهادي است و احكام ثانويه هستند در اينگونه احكام اجماع فقها در صدور حكم الزامي است اما همه احكام شرعي و فقه اسلامي منشاء الهي دارند لذا ترديدي در وجوب آنها وجود ندارد ما مسلمانان عقيده داريم كه مخلوقات و از جمله انسان توسط خداوند آفريده شده اند بر اين اساس خداوند است كه رمز و راز خلقت انسان و آنچه براي او لازم و به صلاح است را مي داند و براي اينكه در اين جهان بتواند خوب زندگي كند و هرج و مرج ايجاد نشود قانون وضع شده است و ما به عنوان كساني كه در حكومت اسلامي زندگي مي كنيم فقط بايد قوانين را اجرا كنيم و چرائي و چگونگي وضع اين قوانين در صلاحيت اهل فن مي باشد و هر كسي آزاد است كه ضمن اجراي قوانين در مورد مسائل نظري احكام مطالعه نمايد - قران مجيد كتابي است كه مستقيماً از طرف خدا توسط جبرائيل بر پيامبر نازل شده است همه مخلوقات دست بشر براي امكان استفاده بهتر حاوي يك بروشور و كتاب راهنما مي باشند اسباب بازي ها - وسايل برقي منزل و وسايل كار و آزمايشگاه و خلاصه همه وسايل و ابزار ساخته بشر براي استفاده بهتر از آنها راهنما دارند به نظر شما بشر با تمام پيچيدگي هاي جسمي و زندگي اجتماعي نياز به راهنما ندارد؟براي راهنمائي در مورد امكان زندگي فردي و اجتماعي بهتر چه كسي لايق تر از خالق بشر است ؟ آيا تا به حال از خودتان يا از ديگران پرسيده ايد كه چرا فاصله زمين از خورشيد طوري است كه زمين در عين استفاده از نور و حرارت خورشيد خيلي گرم يا سرد نمي شود؟يا فاصله چشم ها از هم اگر كمتر يا بيشتر بود چه اتفاقي مي افتاد؟يا اگر جاي دهان و برخي از اعضاء اينگونه كه هست نبود و پرسش هائي از اين قبيل مطمئن با شيد خداوند حكيم خيلي بهتر از ما آدم ها با همه نواقص و محدوديت هائي كه داريم صلاح ما را مي داند كه موضوعاتي مانند ارث و وظايف و نقش هاي زن و شوهر و آداب و قوانين همه امور ما را اينگونه كه مطرح شده و در اختيار ماست مي دانسته كه شايد سال ها و قرن هاي زيادي لازم باشد كه فلسفه آنها براي ما قابل درك شود اما به هر حال تا آن زمان وظيفه ما فقط اجراي قوانين و دستور هاست آنچنان كه دستورات پزشك معالج و يا مشاور و وكيل حقوقي به ما تجويز مي كند و آنها را اجرا مي كنيم. اگر دستورات پزشك و مشاور حقوقي را اجرا نكنيم ممكن است جان ومال ما به خطر بيافتد اما اگر دستور هاي الهي را رعايت نكنيم هم جان و مال به خطر مي افتد و هم آخرت ما خراب مي شود
موفق باشيد تصویر
Senior Member
Senior Member
سپاس‌های ارسالی: 219 بار
سپاس‌های دریافتی: 467 بار

پست توسط soldier young »

1- جواب سوال اول از نظر من این است چون مخازج زندگی در کل از نظر دین بر عهده مردان و پسران است پس بهتر است چرخه مالی بیشتر در دست این جنس افراد باشد.

2- چون ابروی مرد در گرو زنش هم هست ولی ابروی زن در گروی مردش نیست. مثلا اگر زنی بی ابرویی کند سرکوفت ان را مردم بر ان شوهر ان زن بیشتر از خود زن می زنند. ولی اگر مردی لاابالی باشد مردم می گویند بیچاره این زن گیر عجب ادم بدی افتاده و در ابرو و خوبی زن ایرادی وارد نمی شود.

3- جواب این سوال مثل سوال دو است.

4- جواب این سوال مثل سوال یک است.

5- جواب سوال یک و دو با هم.

6-فکر کنم این رسم مربوط به دین نمی باشد وسنتی بوده که از قدیم الایام بوده است.

7- این را بعنوان راه حلی گفتند ولی حکم خدا که نیست جوان می تواند خودداری از گناه را پیش بگیرد.

8- نمی دانم.

9- نمی دانم و این جوری این مسئله را یک طرفه نشنیده بودم.

10- ------ .

11- ------- .

12- -------- .

امیدوارم دوستان از اینکه نظرهای شخصی ام را گفتم ناراحت نشده باشند چون فضا گفتگو ازاد است وارد بحث شدم.
ارسال پست

بازگشت به “پرسش و پاسخ”