"مشکل من درمورد خلقت"

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Member
Member
سپاس‌های ارسالی: 339 بار
سپاس‌های دریافتی: 187 بار

Re: "مشکل من" مشابه "شبهه عمربن الخطاب"...!

پست توسط یدالله فوق ایدیهم »

خیلی ممنون. اگر بتونید در مورد مطلب ذیل هم کمکم کنید، مشکلات جامعه مسلمین ان شاالله حل خواهد شد!

iranesabz نوشته شده:ولی سوالی که پیش می آد اینه که فرضا یه فردی در آستانه درب دوزخ به خدا بگه:
- بابا تو که می دونستی من عاقبتم اینجاست. چرا اصلا منو وارد دنیا کردی؟

اگر بخواهید بگید که این بابا با اختیار خودش مستحق شده، من میگم اصلا چرا این اجازه و فرصت بهش داده شد تا مستحق عذاب بشه؟
ها عَلىُّ بَشَرٌ كَيْفَ بَشَرٌ

رَبُّهُ فيهِ تَجَلّى وَظَهَرَ

هُوَ وَ الْواجِبُ نُورٌ وَبَصَرٌ

هُوَ وَ الْمَبْدَءُ شَمْسٌ وَ قَمَرٌ
Iron
Iron
محل اقامت: اصفهان
سپاس‌های ارسالی: 456 بار
سپاس‌های دریافتی: 371 بار

Re: "مشکل من درمورد خلقت"

پست توسط divoone110 »

با سلام مجدد.
راستش با حسب اینکه آدم تمام مباحث خلقت،هدف از خلقت،هدایت و امثالهم رو بدونه و بپذیره فکر نکم دیگه جایی برا این سوال باقی بمونه.این سوال بنحوی میخواد سرانجام بد آدمی رو به گردن خدا بندازه و این در حالیه که خدا همه جوره اتمام حجت کرده و احتجاج جایی برا ادعا باقی نمیگذاره.حقیر فکر نمیکنم جواب منطقی از اون دست که شما میخواید برا این سؤال باشه یا اقلا من فعلا نمیدونم چیزی هم به ذهنم نمیرسه چون بر این عقیده هستم که این حرف منطقی نیست و نمیشه خدا رو مسوؤل شقاوت بنده دونست.
باز خلاصه وار چندتا عقیده متکلمان شیعه رو میگم شاید کمک کنه.
1- خلقت بشر لطف است از طرف خالق.ما از ماده پستی خلق شدیم اما خدا از وجود خودش به ما عنایت کرد و ما شدیم اینی که هستیم
2- ما بر همه مخلوقات شرافت پیدا کردیم و این بواسطه عقل و اختیار ماست
3- همه هدایت شدیم و به همون میزان هدایتمون بازخواست میشیم
4- هر نوع آزادی یک پاسخگویی رو هم به دنبال داره و این در مورد زندگی این دنیای بشر هم صادقه
5- شما گفتید خدا جون و که می دونستی من عاقبتم اینجاست. چرا اصلا منو وارد دنیا کردی ولی بهتره بگید وقتی من میخواستم گناه کنم چرا گذاشتی و چرا نیروشو به من دادی(بر اساس توحید افعالی میتونست نده)
و در آخر اینو اضافه میکنم خدا دایه دلسوزتر از مادر بوده و هست.اما وقتی میبینه بنده نازنینش با آگاهی گناه میکنه میگه خب حتما این بنده من جهنم رو دوست داره و منم که کمم نمیاد بهش میدم.چه میدونم شاید واقعا کسی باشه که اونجا رو دوست داشته باشه.
امام علی میگه هر چیزی بهایی داره و بهای وجود شما بهشته.اونو به کمتر از بهشت نفروشید.
باید ببخشید چون فعلا در این مورد جواب بهتری به ذهنم نمیرسه.

در کوچه های شهر و در انظار مردمان

دیوانه وار نعــــره زنــــم رو به آسمـــان

آن دم که خواست حب علی از دلم رود

ای خالق جهان به دمی جان من ستان

[External Link Removed for Guests]
Junior Member
Junior Member
سپاس‌های ارسالی: 20 بار
سپاس‌های دریافتی: 44 بار

پست توسط Jamshid2100 »

بسم الله الرحمن الرحیم
و آنگاه که پیمبرانی پی در پی بر خلق فرستادیم و هر قومی که رسول برآنها آمد آن رسول را تکذیب و انکار کردند. (سوره ی المومنون 44)
ما هیچ نفسی را بیش از وسع و توانائی تکلیف نمی کنیم و نزد ما کتابیست که آن کتاب سخن به حق گوید و به هیچ کس هرگز ستم نخواهد شد .(المومنون 62)
که همانا آیات ما بر شما (به واسطه ی پیامبران) تلاوت می شد و شما وا پس می رفتید ( و بر کفر می افزودید)(المومنون 67 )
آیا در سخن خدا و قرآن بزرگ فکر و اندیشه نمی کنند یا آنکه کتاب و رسول تنها بر اینان آمده و بر پدرانشان نیامده .(المومنون 68)یا اآنکه اینان رسول خود را نشناخته اند که او را انکا و تکذیب می کنند .(المومنون 69)خدا بعد از آنکه قومی را هدایت کرد گمراه نمی کند تا بر آنها آنچه را که باید بپرهیزند معین و روشن کند و محققا خداوند به همه چیز داناست (التوبه 115 )
فرمان نافذ خدا چون اراده ی خلقت چیزی کند و به محض اینکه گوید موجود باش بلافاصله موجود خواهد شد پس منزه و پاک خدائی که ملک و ملکوت و هر موجود به دست قدرت او و بازگشت بسوی اوست .(یس 83)

آیا خدایی را که نگهبان همه ی نفوس عالم با آثارشان اوست و برای خدا شریکانی از پیش خود جعل کرده اند بگو که نام خدایان خود را برگوئید یااینکه شما مردم نادان می خواهید خدا را به چیزی که در زمین از آن آگاه نیست آگاه سازید ؟ (الرعد 33)

همانا این قرآن خلق را به راست ترین و استوار ترین طریقه هدایت می کند (الاسراء 9)

انسان خیر و منفعت خود را می جوید چه بسا نادانی شر و زیان می طلبد و انسان بی صبر و شتاب کار است .(الاسراء 11)

و ما با آدم عهدی بستیم (که فریب شیطان نخورد- برای همه ی انسان ها د قبل از آفرینش ) و در آن عهد او را استوار و ثابت قدم نیافتیم.(طه 115)
آنگاه خدا فرمود اکنون همه فرود آئید که برخی از شما با برخی دیگر دشمنید تا از جانب من برای شما راهنمایی بیاید آن هنگام هر که از راه من پیروی کند نه هرگز گمراهشود ونه شقی و بدخت گردد(طه 123)
وهر کسی از یاد من اعراض کند همانا (در دنیا) معیشتش تنگ شود و روز قیامتش نابینا محشور کنیم (طه 124) او در آن حال گوید که چرا مرا نابینا محشور کردی و حال آنکه من در دنیا بینا بودم (طه 125)

خدا به او فرماید آری چون ایت ما که برای هدایت تو آمد همه را به طاق فراموشی نهادی امروز هم ترا فراموش خواهند کرد(طه 126)
آیا از گذشتگان که ما همه را هلاک کردیم و اینان در منازل و عمارات آنها می روند عبرت وپند نگرفتند و هدایت نیافتند (128)

صدق الله العلی العظیم

و برادر عزیز اگر تو مسلمان هستی
مسلمان از کلمه ی سلم نشئت میگیرد و به معنی تسلیم شدن در برابر فرمان و خواسته ی الهی است حال اگر به خواسته ی خدا راضی نیستی و حکم و عدالت او را قبول نداری پس بهتر است حتی خود را محب هم ندانی و حتی ادعای مسلمانی هم نکنی زیرا که با این سوال خدا عقل الهی و حکم واراده ی اورا زیر سوال می بری و در آخرت از تو به خاطر شک کردن به خدا ، اعمالت نیز زیر سوال میرود و اگر
قرار بود آنچه که امروز تو شبهه می کنی : کسانی که به پیامبری پیامبر و خدائی خدا در زمان ایشان ایمان آوردند کسانی نبودند مگر کافران که هیچ وقت با وجود پیامبر عظیم اشان اسلام نه به پیامبر بلکه خدا را تکذیب کردند و چون حکم خدا را برای دوباره زنده شدن قبول نداشتند (خدا را قبول نداشتند که وی بتواند مرد ها را دوباره زنده کند ) تا آخر عمر کافر ماندند و مردند و حال شما امروز خدا را به خاطر آفرینشش قبول ندارید و منزه بودن و درستی عمل خدا را زیر سوال می برید و همان طور که کافران زمان پیامبر به عقل زنده شدن را توسط خدا نمی پذیرفتند و عقل خود را بالتر از همه و از خدا و پیامبر بالاتر می دانستند و شما امروز انگار همه چیز را درک می کنید و می فهمید (از خهدا بیشتر ) و همانند کافران شبهه می آورید و در قبل گفتم شعور انسانی کمتر از آن هست که همه چیز را درک و بفهمد و و گیا اصلا آنچه را که خدا سرنوش ت و فطرت قرار داده قبول ندارید برای چی اصلا مسلمان شدی ؟ پدری ؟
من بعد از بلوغم بعد از چند سال تشهد گفته ام نه اینکه مسلملن نبوده ام اما آن زمانی که همه چیز برایم مشخص و قابل درک شد مسلمانی خود را اعلام کرده ام نه اینکه از پدر مسلمان شده باشم و به آن کفایت کنم ؟
شیعه هم معنی آن پیرو است اگر خود را پیرو ندانم فکر نمی کنم محرمبروم برای تسکین وجود عظیم صاحب الزمان در مراسم عزاداری شرکت کنم به بهانه ی مداح و رفیق و حال نمی روم در کم شده که اینان حق اند و تمام سعیم این است که در هر نفسمپیرو آنان باشم اگر شیعه جز آین است و برای صحبت های دیگر با ایمیل من مکاتبه نمایید و اگر مایلید در همین جا مطلب ر عرض کنید .
گدای ائمه Jamshid2100@yahoo.com
Member
Member

divoone110 نوشته شده: با حسب اینکه آدم تمام مباحث خلقت،هدف از خلقت،هدایت و امثالهم رو بدونه و بپذیره فکر نکم دیگه جایی برا این سوال باقی بمونه.این سوال بنحوی میخواد سرانجام بد آدمی رو به گردن خدا بندازه و این در حالیه که خدا همه جوره اتمام حجت کرده و احتجاج جایی برا ادعا باقی نمیگذاره.حقیر فکر نمیکنم جواب منطقی از اون دست که شما میخواید برا این سؤال باشه یا اقلا من فعلا نمیدونم چیزی هم به ذهنم نمیرسه چون بر این عقیده هستم که این حرف منطقی نیست و نمیشه خدا رو مسوؤل شقاوت بنده دونست.

با سلام مجدد
خیلی ممنون.
پس فعلا چاره ای نیست. باید به همین اکتفا کرد.
البته تا همین جا هم خیلی کمک کردید.
ما بحثی رو شروع کردیم که حالا شاید بعدا سرم خلوت تر شد، ادامه بدم.
باز هم بی نهایت ممنون که اطلاعاتتون رو در اختیار ما گذاشتید.
E2A

Member
Member

Jamshid2100 نوشته شده:و آنگاه که پیمبرانی پی در پی بر خلق فرستادیم و هر قومی که رسول برآنها آمد آن رسول را تکذیب و انکار کردند. (سوره ی المومنون 44)
ما هیچ نفسی را بیش از وسع و توانائی تکلیف نمی کنیم و نزد ما کتابیست که آن کتاب سخن به حق گوید و به هیچ کس هرگز ستم نخواهد شد .(المومنون 62)
که همانا آیات ما بر شما (به واسطه ی پیامبران) تلاوت می شد و شما وا پس می رفتید ( و بر کفر می افزودید)(المومنون 67 )
آیا در سخن خدا و قرآن بزرگ فکر و اندیشه نمی کنند یا آنکه کتاب و رسول تنها بر اینان آمده و بر پدرانشان نیامده .(المومنون 68)یا اآنکه اینان رسول خود را نشناخته اند که او را انکا و تکذیب می کنند .(المومنون 69)خدا بعد از آنکه قومی را هدایت کرد گمراه نمی کند تا بر آنها آنچه را که باید بپرهیزند معین و روشن کند و محققا خداوند به همه چیز داناست (التوبه 115 )
فرمان نافذ خدا چون اراده ی خلقت چیزی کند و به محض اینکه گوید موجود باش بلافاصله موجود خواهد شد پس منزه و پاک خدائی که ملک و ملکوت و هر موجود به دست قدرت او و بازگشت بسوی اوست .(یس 83)
آیا خدایی را که نگهبان همه ی نفوس عالم با آثارشان اوست و برای خدا شریکانی از پیش خود جعل کرده اند بگو که نام خدایان خود را برگوئید یااینکه شما مردم نادان می خواهید خدا را به چیزی که در زمین از آن آگاه نیست آگاه سازید ؟ (الرعد 33)
همانا این قرآن خلق را به راست ترین و استوار ترین طریقه هدایت می کند (الاسراء 9)
انسان خیر و منفعت خود را می جوید چه بسا نادانی شر و زیان می طلبد و انسان بی صبر و شتاب کار است .(الاسراء 11)
و ما با آدم عهدی بستیم (که فریب شیطان نخورد- برای همه ی انسان ها د قبل از آفرینش ) و در آن عهد او را استوار و ثابت قدم نیافتیم.(طه 115)
آنگاه خدا فرمود اکنون همه فرود آئید که برخی از شما با برخی دیگر دشمنید تا از جانب من برای شما راهنمایی بیاید آن هنگام هر که از راه من پیروی کند نه هرگز گمراهشود ونه شقی و بدخت گردد(طه 123)
وهر کسی از یاد من اعراض کند همانا (در دنیا) معیشتش تنگ شود و روز قیامتش نابینا محشور کنیم (طه 124) او در آن حال گوید که چرا مرا نابینا محشور کردی و حال آنکه من در دنیا بینا بودم (طه 125)
خدا به او فرماید آری چون ایت ما که برای هدایت تو آمد همه را به طاق فراموشی نهادی امروز هم ترا فراموش خواهند کرد(طه 126)
آیا از گذشتگان که ما همه را هلاک کردیم و اینان در منازل و عمارات آنها می روند عبرت وپند نگرفتند و هدایت نیافتند (128)
صدق الله العلی العظیم

وَكَانَ الإِنسَانُ عَجُولاً (اسرا-11) تصویر

Jamshid2100 نوشته شده:و برادر عزیز اگر تو مسلمان هستی مسلماناز کلمه ی سلم نشئت میگیرد و به معنی تسلیم شدن در برابر فرمان و خواسته یالهی است حال اگر به خواسته ی خدا راضی نیستی و حکم و عدالت او را قبولنداری پس بهتر است حتی خود را محب هم ندانی و حتی ادعای مسلمانی هم نکنیزیرا که با این سوال خدا عقل الهی و حکم واراده ی اورا زیر سوال می بری ودر آخرت از تو به خاطر شک کردن به خدا ، اعمالت نیز زیر سوال میرود

با سلام مجدد
همونطور که قبلا هم عرض شد من یک بحثی رو شروع کردم که حالا شاید بعدا سرم خلوتتر شد، ادامه بدم. این سوال پیرو اون مطالب بود.

و اما اینکه فرمودید به خاطر این سوال، اعمال من زیر سوال میرود:
من فکر می کردم تنها مساله ای که در اسلام از فکر کردن به آن نهی شده این است که "خدا چیست؟" یعنی ما نمی توانیم بفهمیم خدا چیست(احاطه محدود بر نامحدود..). حتی در این مورد هم گفته اند: چیستی خدا را نمی توان درک کرد و فهمید. ولی کیستی خدا را که می توان فهمید و ...
یعنی به جز این مساله (چیستی خدا)، بقیه مسائل رو می توان در موردش بحث کرد. این سوال رو هم من بسیار مواظب بودم که اولا جزو این مقوله نباشد و ثانیا مشابه اون حالت های پارادکس هم نباشد (مثله اینکه می گن خدا می تونه سنگی خلق کنه که خودش نتونه بلند کنه؟...).
و چون این سوالو در این دو مقوله ندیدم مطرح کردم. حالا با توجه به حرفهای دوستان مثله اینکه این سوال جواب مستقیم نداره و به عبارتی مربوط میشه به چند مفهوم دیگه که اگه کسی خوب اونها رو بلد باشه، اینهم جواب داده می شه.
Jamshid2100 نوشته شده:شما امروز انگار همه چیز را درک می کنید و میفهمید (از خهدا بیشتر ) و همانند کافران شبهه می آورید و در قبل گفتم شعورانسانی کمتر از آن هست که همه چیز را درک و بفهمد و و گیا اصلا آنچه را کهخدا سرنوش ت و فطرت قرار داده قبول ندارید برای چی اصلا مسلمان شدی ؟ پدری؟

من هم عرض کردم فقط روایات معصومین و البته قرآن را می پذیرم. مابقی مطالب رو شاید نشه قبول کرد.

Jamshid2100 نوشته شده: حال اگر به خواسته ی خدا راضی نیستی و حکم و عدالت او را قبولنداری پس بهتر است حتی خود را محب هم ندانی و حتی ادعای مسلمانی هم نکنی

من به حضرت عباس این مطالبو قبول دارم! تصویر
ولی این سوال هم پیش اومده دیگه. باید جوابشو بصورت علمی می دادم.

ارادتمند
E2A

Iron
Iron
سپاس‌های ارسالی: 227 بار
سپاس‌های دریافتی: 154 بار

پست توسط kiuhnmgtrdcv »

ذهن من نیز زمانی پر شده بود از این سوالات مشابه ولی از بین تمامی دلیل ها تنها یک چیز مرا قانع کرد
و ان عقل من است
همین که میتوانم فکر کنم که ایا خدا با خلقت من به من ظلم کرده یا نه خود دلیلی است بر اینکه به من ظلم نکرده
چطور میتواند با خلقت من به من ظلم کرده باشد در صورتی که به وسیله عقل من معنی ظلم به من فهمانده؟
چطور میتواد به من ظلم کرده باشد در صورتی که به وسیله عقل من به من معنی عدالت فهمانده؟
چطور میتواند ظالم باشد در صورتی که معنی عشق و عدالت و مهربانی در وجود من قرار داده؟
چطور خدائی که به ما نعمت عقل داده و میل به خوبی ها و نفرت از بدی ها را در وجود ما قرار داده با این اصول در تضاد باشد؟
اینجاست که تناقض پیش می اید و فرض باطل می شود تصویر
برای همین هر وقت به سوال جدیدی بر میخورم هیچ شکی به خدا راه نمی دهم و انها را به حساب ندانستن های خودم میگذارم و در عین حال سعی میکنم بدانم
چون شاید وقتی به یک تابلوی نقاشی نصفه نیمه نگاه کنیم منظور نقاش متوجه نشویم و پیش خود بگوییم نقاش چه چیز زشت و پوچی را افریده ولی اگر بتوانیم تمام تابلوی نقاشی را ببینیم متوجه زیبائی تابلوی نقاش و منظور و هدف او می شویم حال چطور می شود نقاش کائنات که معنی خیر و شر به ما فهمانده ظالم باشد؟ این ناشی از ندانستن ها ی ماست
------------چرا عده ای با سانسور چهره شیعه را زشت میکنند؟ ایا مولا علی هم چنین می کرد؟
اگر کسی اسم شیعه یدک میکشه ولی کار نادرستی انجام میده گناهش بیشتر است
(من در مورد صحت مطالبی که در این مدت نوشتم هیچ مسولیتی قبول نمیکنم اگر با نوشته های خودم هم باعث رنجش کسی شدم از او پوزش می طلبم)
ارسال پست

بازگشت به “خدا شناسی”