علت بالا بودن مقام حضرت امیر (ع)از دیگر پیامبران

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Senior Member
Senior Member
سپاس‌های ارسالی: 53 بار
سپاس‌های دریافتی: 182 بار

علت بالا بودن مقام حضرت امیر (ع)از دیگر پیامبران

پست توسط کاظم سبزواری »

سلام دوستان عیدتون مبارک

در کتاب آداب طلاب یه مطلبی نوشته بود کامل در مورد اینکه حضرت علی (ع) بعد از پیامبر (ص) از پیامبران دیگر بالاتر است متن جالبی نوشته بود با دلیل ولی متاسفانه دیگه این کتاب رو ندارم دوستانی که اون کتاب رو دارند بزارند تا استفاده ببریم
یا علی
:razz:
[External Link Removed for Guests]
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 3085 بار
سپاس‌های دریافتی: 5884 بار
تماس:

پست توسط محمد علي »

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و عرض تبریک اعیاد شعبانیه :razz:

متن روایت شریفه چنین است :

( بحارالأنوار ج : 57 ص : 304)

هم چنین در کتب الْعُيُونُ، وَ الْعِلَلُ، وَ كَمَالُ الدِّينِ،

عَنِ الْحَسَنِ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ سَعِيدٍ الْهَاشِمِيِّ عَنْ فُرَاتِ بْنِ إِبْرَاهِيمَ عَنِ ابْنِ عُقْدَةَ عَنِ الْعَبَّاسِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ الْبُخَارِيِّ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ الْقَاسِمِ بْنِ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِي الصَّلْتِ الْهَرَوِيِّ

عَنِ الرِّضَا عَنْ آبَائِهِ عَنْ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ ع قَالَ :

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص مَا خَلَقَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ خَلْقاً أَفْضَلَ مِنِّي وَ لَا أَكْرَمَ عَلَيْهِ مِنِّي قَالَ عَلِيٌّ ع فَقُلْتُ يَا رَسُولَ اللَّهِ فَأَنْتَ أَفْضَلُ أَوْ جَبْرَئِيلُ ؟

فَقَالَ ص يَا عَلِيُّ إِنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى فَضَّلَ أَنْبِيَاءَهُ الْمُرْسَلِينَ عَلَى مَلَائِكَتِهِ الْمُقَرَّبِينَ وَ فَضَّلَنِي عَلَى جَمِيعِ النَّبِيِّينَ وَ الْمُرْسَلِينَ وَ الْفَضْلُ بَعْدِي لَكَ يَا عَلِيُّ وَ لِلْأَئِمَّةِ ع مِنْ بَعْدِكَ

وَ إِنَّ الْمَلَائِكَةَ لَخُدَّامُنَا وَ خُدَّامُ مُحِبِّينَا يَا عَلِيُّ الَّذِينَ يَحْمِلُونَ الْعَرْشَ وَ مَنْ حَوْلَهُ‏ يُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ و یومنون به وَ يَسْتَغْفِرُونَ لِلَّذِينَ آمَنُوا (7 غافر) بِوَلَايَتِنَا

يَا عَلِيُّ لَوْ لَا نَحْنُ مَا خُلِقَ آدَمُ وَ لَا حَوَّاءُ وَ لَا الْجَنَّةُ وَ لَا النَّارُ وَ لَا السَّمَاءُ وَ لَا الْأَرْضُ فَكَيْفَ لَا نَكُونُ أَفْضَلَ مِنَ الْمَلَائِكَةِ وَ قَدْ سَبَقْنَاهُمْ إِلَى مَعْرِفَةِ رَبِّنَا وَ تَسْبِيحِهِ وَ تَهْلِيلِهِ وَ تَقْدِيسِهِ

وَ سَاقَ الْحَدِيثَ إِلَى قَوْلِهِ فَكَيْفَ لَا نَكُونُ أَفْضَلَ مِنَ الْمَلَائِكَةِ وَ قَدْ سَجَدُوا لِآدَمَ كُلُّهُمْ أَجْمَعُونَ لِكَوْنِنَا فِي صُلْبِهِ ...

:razz: :razz: :razz:

رسول خدا (ص) فرمود : خداوند هیچ کس را بهتر و گرامی تر از من نیافریده است . علی(ع) می گوید : گفتم : ای رسول خدا ! تو برتری یا جبرئیل ؟

فرمود : ای علی! خداوند پیامبران مرسل خود را بر فرشتگان مقربش برتری داده و مرا بر همه پیامبران و رسولان برتری بخشیده است ،

و پس از من این برتری ویژۀ تو و امامان ِ پس از توست .

فرشتگان خدمتگزاران ما و خدمتگزاران دوستان ما هستند . ای علی ! کسانی که عرش را حمل می کنند و آنان که بر گرد عرشند ، همه با ستایش پروردگارشان او را تسبیح می گویند

و به او ایمان دارند و برای کسانی که ولایت ما را پذیرفته اند آمرزش می طلبند .

ای علی ! اگر ما نبودیم ، خداوند آدم و حوا را نمی آفرید ، بهشت و دوزخ و آسمان و زمین را خلق نمی کرد .

چگونه ما از فرشتگان برتر نباشیم در صورتی که ما در توحید و معرفت پروردگار و در تسبیح و تقدیس و تهلیل او بر آنان سبقت داشته ایم ...

و چگونه ما بر ملائکه برتر نباشیم و حال انکه سجده کردند بر آدم (ع) بخاطر وجود ما در صلب آدم (ع) ... (الی اخر حدیث)

:razz: :razz: :razz:

بر اساس قسمت اول حدیث ترتیب مقامی به این صورت است :

1- پیامبر اکرم(ص)
2- امام علی(ع) و ائمه (ع) بعد از ایشان
3- پیامبران مرسل
4- فرشتگان مقرب

Senior Member
Senior Member

پست توسط کاظم سبزواری »

سلام
خیلی متشکرم محمد علی عزیز :)
ممنون از حدیثی که گذاشتی ولی آن چیزی که من میخواستم نبود در آن کتاب یه مطلب جالبی نوشته بود مثل حضرت علی (ع) رو برتریش نسبت به موسی و عیسی و... رو نوشته بود
دوستانی که کتاب آداب طلاب رو پیدا کردند اون مطلب رو بزارند (یادم است تو پاورقی بود )
یه سوال دیگه چرا پیامبرانی مثل موسی (ع) و... الان در این زمانه خیلی کمرنگ هستند چرا کسی به آنها توسل پیدا نمیکند و...
متشکرم :razz: :razz: :razz:
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 3085 بار
سپاس‌های دریافتی: 5884 بار
تماس:

پست توسط محمد علي »

kazemfdisk نوشته شده:سلام
خیلی متشکرم محمد علی عزیز :)
ممنون از حدیثی که گذاشتی ولی آن چیزی که من میخواستم نبود در آن کتاب یه مطلب جالبی نوشته بود مثل حضرت علی (ع) رو برتریش نسبت به موسی و عیسی و... رو نوشته بود
دوستانی که کتاب آداب طلاب رو پیدا کردند اون مطلب رو بزارند (یادم است تو پاورقی بود )
یه سوال دیگه چرا پیامبرانی مثل موسی (ع) و... الان در این زمانه خیلی کمرنگ هستند چرا کسی به آنها توسل پیدا نمیکند و...
متشکرم :razz: :razz: :razz:

به نام خدا

سلام و سپاس متقابل :D

بنده در ابتدا کل کتاب را مرور کردم ولی نیافتم .

دوباره امروز با راهنمایی شما کل پاورقی ها را گشتم و موضوع مورد نظر را پیدا کردم .

اما این متن ، روایت نیست ؛ بلکه ذیل یکی از روایات که در مورد علم امیرالمومنین (ع) آمده ، خود مولف و یا از قول حاج آقای مجتهدی(ره)

مقایسه ای را بین امام علی(ع) و پیامبران اولو العزم و سایر پیامبران انجام داده است که به دلیل طولانی بودن و فرصت کم بنده از تایپ همه آن معذور شدم.

اما دوستانی که مایل هستند می توانند به پاورقی های ص 348 تا 350 کتاب آداب الطلاب مراجعه نمایند .

در مورد مطلب مورد سوال شما ، باید عرض کنم که پیامبران یادشان کمرنگ نمی شود بلکه غفلت ما ممکن است غبار فراموشی به ذهن بنشاند .

و اما در مورد توسل ، وقتی پیامبران اولو العزم خود به دامان اهل بیت(ع) متوسل می شدند ، ما که خود را پیرو اهل بیت(ع) می دانیم (إن شاء الله)

شایسته تر به نظر می رسد که به خود سرچشمه ها متوسل شویم .

موفق باشید :razz:

Senior Member
Senior Member

پست توسط کاظم سبزواری »

سلام محمد علی جان
ممنون
شرمنده اگر وقت زیادی ازت گرفته شد بابت مرورکردن این مطلب
به هر حال ممنون انشالله کتابشو گیر میارم مینویسم ( قیمتش هم زیاد است نمیشه بخریم :grin: )
خدا خیرت بده
یا علی :razz: :razz: :razz:
ارسال پست

بازگشت به “اميرالمومنين علي (علیه السّلام)”